21.06.2018 Ostatnia aktualizacja 22:08, 20.06.2018
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Książkowy zawrót głowy-książki warte polecenia

Książkowy zawrót głowy-książki warte polecenia 2012/11/20 19:59 #29049

Z przeprowadzanych sondaży wynika, że stajemy się społeczeństwem, które czyta coraz mniej.Na forum nie udało mi się znaleźć żadnego tematu poświęconego pozycjom książkowym wartym polecenia. Gorąco zachęcam więc do umieszczania wpisów. Może wspólnymi siłami uda nam się zachęcić ludzi do czytania i tym samym przyczynić się do zmiany tych ponurych statystyk ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Książkowy zawrót głowy-książki warte polecenia 2012/11/20 21:10 #29051

Ostatnio w moje ręce trafiła pierwsza część "powieści w odcinkach" "GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie".
Anna Czerwińska opowiada w niej o swoich górskich początkach w Tatrach, Alpach i Karakorum. Polscy wspinacze w tamtym okresie nie mieli dostępu do tak zaawansowanego technicznie, lekkiego i bezawaryjnego sprzętu jak obecnie. W latach 60-tych i 70-tych zdobycie jakiegokolwiek sprzętu do wspinaczki nastręczało wiele trudności. Polscy taternicy musieli więc wykazać się sporą inwencją twórczą i stosowali wiele ?niestandardowych? rozwiązań by osiągnąć swój cel. Oprócz pokonywania słabości fizycznych i oporów psychicznych kobiety dodatkowo musiały sobie dodatkowo radzić z dyskryminacją płciową w środowisku sportowym ? w złotych latach polskiego alpinizmu sport ten był domeną mężczyzn. Pani Ania czasem samotnie a czasem wraz ze swoją równie niezłomną towarzyszką Krystyna Palmowską dokonała wielu pierwszych "kobiecych wejść? i ?kobiecych przejść?. W książce przeplatają się wątki tragiczne związane ze śmiertelnymi wypadkami w górach ale również elementy komiczne odzwierciedlające unikalny humor autorki.
Gorąco polecam, porywa od pierwszej strony.

Odp: Książkowy zawrót głowy-książki warte polecenia 2012/11/22 11:17 #29058

Pozwolę się włączyć i napisać o kilku książkach.

Dla pasjonatów starożytności polecam "Wojnę Peloponeską" Tukidydesa. Piękny język i przejmujące wciągnięcie w realia tamtych czasów. Autor osadzony w omawianym okresie więc tym większa wartość tej pięknej książki.

Z kolei bardziej przystępna, nie tycząca się historii lecz relacji damsko-męskich - "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" Mario Vargas Llosa. Dość kontrowersyjna, ale posiadająca istotne rozważania nad toksyczną miłością.

Jednak jeśli już o sprawach natury miłosnej-erotycznej, to bardzo sobie cenię fachowy poradnik Michaliny Wisłockiej "Sztuka kochania" oraz już bardziej w ujęciu filozoficznym Ericha Fromma "O sztuce miłości".

Ogólnie można też pomyśleć o jakimś Klubie książki. Chętnie widziałbym się w czymś takim. Jak na miasto tej wielkości nie słyszałem żeby coś podobnego funkcjonowało. A ku swemu zdziwieniu zetknąłem się z takim zjawiskiem na wsi. W ośrodkach kultury zaczyna tętnić życie intelektualne, znam taką wieś, gdzie mieszkańcy wybierają książkę, którą mają wszyscy przeczytać i na najbliższym spotkaniu dzielą się swoimi wrażeniami po lekturze. Piękne i budujące społeczność lokalną.

Odp: Książkowy zawrót głowy-książki warte polecenia 2012/11/22 12:20 #29060

Schumi napisał:
Ogólnie można też pomyśleć o jakimś Klubie książki. Chętnie widziałbym się w czymś takim. Jak na miasto tej wielkości nie słyszałem żeby coś podobnego funkcjonowało. A ku swemu zdziwieniu zetknąłem się z takim zjawiskiem na wsi. W ośrodkach kultury zaczyna tętnić życie intelektualne, znam taką wieś, gdzie mieszkańcy wybierają książkę, którą mają wszyscy przeczytać i na najbliższym spotkaniu dzielą się swoimi wrażeniami po lekturze. Piękne i budujące społeczność lokalną.

Nie jestem członkiem,ale wiem, że w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, w Filii przy ulicy Sokolej działa Dyskusyjny Klub Książki i chyba w tym roku obchodził mały jubileusz(?), bo przecież działa od 2005 r. GRATULUJĘ. O jego spotkaniach można dowiedzieć się na stronie
www.biblioteka24.eu/ w zakładce "Dla dorosłych".
Nawiasem mówiąc, na tejże stronie prezentowane są nowości wydawnicze i książki polecane.
Dla mnie cenną informacją jest to, iż przy okazji podaję się, która Filia tę pozycję posiada.
Ostatnio zmieniany: 2012/11/22 23:24 przez marbus.

Odp: Książkowy zawrót głowy-książki warte polecenia 2012/11/22 19:36 #29064

Anakondo, z tym czytelnictwem jest różnie - zależy od tego w jakim środowisku obracamy się. Moi znajomi czytają b. dużo, rzec można, że podobnie jak ja z domu rodzinnego wynieśli uzależnienie od książki (dzisiaj niektórzy rezygnują z tradycyjnej i wolą e-book).
Najczęściej jednak pytani o oceną odpowiadają coś w rodzaju : mnie się podobała (lub nie), jak chcesz to przeczytaj.

A więc jeżeli zechcecie to przeczytajcie książkę, która na mnie zrobiła niesamowite wrażenie i systematycznie, co jakiś czas do niej wracam ( a wypożyczyłam ją z księgozbioru Filii młodzieżowej)

Eric - Emmanuel Schmitt : Oskar i pani Róża

"Nazywają mnie Jajogłowym, wyglądam na siedem lat, mieszkam w szpitalu z powodu mojego raka i nigdy się do Ciebie nie odzywałem, bo nawet nie wierzę, że istniejesz".

Tak do Pana Boga pisze w jednym ze swych listów bohater tej skromnej objętościowo powieści liczącej zaledwie 80 stron.
Po nieudanym przeszczepie, chemioterapii Oskar umiera na białaczkę. Boi się,buntuje,jest osamotniony, gdyż nie ma dobrego kontaktu z przerażonymi rodzicami , którzy nie potrafią rozmawiać o śmierci. W ostatnich dniach swego życia zaprzyjaźnia się z wolontariuszką "ciocią" Różą, rzekomo "zapaśniczką z Langwedocji". W mądrych rozmowach zdradza mu ona tajemnicę jak przeżyć ostatnie dni, zgodnie z legendą o proroczych 12 dniach od 19 do 31 grudnia. W każdym z tych dni Oskar intensywnym przeżywa 10 lat, a sprawozdanie składa Panu Bogu w listach. Umiera odkrywszy sens swego "110 - letniego" życia.

Nie będę opowiadać treści, bo każdy powinien przeczytać i przemyśleć.
Można tutaj :

www.vismaya-maitreya.pl/ksiazki_itp/oskar_i_pani_roza.pdf

I jeszcze jedno- Dyskusyjny Klub Książki w PiMBP powstał w 2007 r. (a nie w 2005 jak wcześniej napisałam). Błąd wynika z tego, iż myślałam o tym, że w tym roku jubileusz 5-lecia)

Odp: Książkowy zawrót głowy-książki warte polecenia 2012/11/22 20:31 #29065

A ja mam propozycję dla chcących zmieniać świat, ten mały gminny i ten globalny. Przynajmniej dla tych, którzy chcą go rozumieć, a nie wierzyć, że już wiedza wszystko.

1. Grzegorz Kołodko - "Wędrujący świat".
2. Grzegorz Kołodko - " Świat na wyciągnięcie myśli".

Są to pozycje interdyscyplinarne bliskie ekonomii i polityki. Lekkie i przystępne w czytaniu i rozumieniu. Wykorzystywanie w budowaniu drogi rozwoju Chin, Indii i wielu innych krajów. Niestety, ponieważ to nasze jest, więc u nas w kraju mniej popularne, niemodne. Ale warto wiedzieć na czym świat buduje swoją przyszłość. Polecam.
Czas generowania strony: 0.525 s.

Ostatnio opublikowane

„Jeśli potrafisz, pchaj się na afisz” - Pik…

Opublikowano: 21.06.2018 00:08

Komentarzy: 0

„Jak nie czytam, jak czytam” - akcja czytelni…

Opublikowano: 20.06.2018 23:50

Pokazy Taneczne uczniów Respect Dance

Opublikowano: 20.06.2018 19:33

UKS Celsium na IV Piłkarskim Memoriale Zdzisł…

Opublikowano: 20.06.2018 14:45

Pierwsze miejsce uczniów ZSTM w konkursie “Kr…

Opublikowano: 20.06.2018 12:30

W SP nr 3 zakończyła się realizacja projektu …

Opublikowano: 20.06.2018 11:54

Krewki „pacjent” znalazł ukojenie w policyjne…

Opublikowano: 20.06.2018 11:41

Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej Ochotniczych …

Opublikowano: 20.06.2018 00:41

Poznaliśmy „Absolwentów na 6”

Opublikowano: 19.06.2018 12:10

Komentarzy: 2

Dana Gameb mistrzem województwa Zrzeszenia LZ…

Opublikowano: 18.06.2018 23:38

Ostatnie ogłoszenia

Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Glutamina Odżywki

Ostatnio na forum