14.08.2018 Ostatnia aktualizacja 09:51, 14.08.2018

Skarżyski Słownik Biograficzny: Prolog

Autor:
wikary
Opublikowano: 11 Cze 2009
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Historia

Rozpoczynamy publikację nowego cyklu historycznego (zawsze w czwartki). Przybliżymy w nim sylwetki osób związanych ze Skarżyskiem, zasłużonych lub w znaczący sposób wpisanych w historię mieszkańców naszego miasta.

Biogramy prezentowane w cyklu będą pochodziły z publikacji pt. 'Skarżyski Słownik Biograficzny' pod redakcją Krzysztofa Zemeły - książki wydanej w ub. roku z okazji jubileuszy 85-lecia miasta i 10-lecia powiatu.

Krzysztof Zemeła (słowo wstępne): "...Oddajemy do rąk czytelników Skarżyski Słownik Biograficzny, pierwszą tego typu książkę (...).

Do potrzeby opracowania i wydania słownika nie musimy nikogo chyba przekonywać. Wszak podobne wydawnictwa cieszą się od dawna w wielu miastach dużą popularnością, a błyskawiczne zniknięcie z półek księgarskich I tomu Świętokrzyskiego Słownika Biograficznego jest najlepszym tego dowodem. Na konieczność rozszerzenia badań regionalnych o słowniki biograficzne zwracano uwagę od dawna, bowiem brak podstawowych wiadomości o ludziach ujemnie odbijał się na nauce historycznej.

Słownik zawiera 221 biogramów, informujących o działalności i osiągnięciach osób, które odegrały istotną rolę w życiu społecznym, kulturalnym, gospodarczym i politycznym naszego miasta (także czasów przedmiejskich). Przyjęto przy tym proste założenie, powszechnie stosowane w tego typu pracach, że biogramy dotyczą nieżyjących, a zasłużonych osób, których szczególna aktywność przypadała na okres do zakończenia II wojny św. Nielicznymi wyjątkami są tu biogramy ludzi nauki, kultury i regionalistów, których dorobek wychodzi poza końcową cezurę czasową (np. Włodzimierz Sedlak). Słownik obejmuje nie tylko rodowitych Skarżyszczan, ale także tych wszystkich, którzy mieli szczęście mieszkać tu przez "kilka chwil" i wpisać się na trwałe do historii "skarżyskiej małej ojczyzny". Uwzględniamy również tych, którzy zdobywali tu jedynie pierwsze doświadczenia, a później rozsławiali swą pracą miejsce urodzin. Tytułowe określenie "Skarżyski" traktowaliśmy dość umownie, staraliśmy się, by było ono w miarę pojemne i obejmowało wszystkie osady, które na przestrzeni wieków istniały na obszarze dzisiejszego miasta Skarżyska-Kamiennej, bądź w jego sąsiedztwie.

Każdy biogram składa się z 3 części: hasła, właściwego biogramu oraz podstawowej bibliografii (tu gdzie było to możliwe). Na hasło składają się: nazwisko i imię (imiona), daty ramowe życia oraz określenie charakteru działalności. W biogramach starano się przedstawić bieg życia, działalność zawodową i społeczną, szczególnie uwzględniając skarżyskie zasługi. Podstawowa dokumentacja bibliograficzna zawiera odnośniki do ogólnej literatury przedmiotu oraz najważniejszych źródeł archiwalnych. Całość opracowania kończy zestaw fotografii prezentowanych osób.

Dobór biogramów został starannie przemyślany i wymagał przeprowadzenia selekcji spośród dużej rzeszy osób, które zapisały się w historii miasta. Zawsze pozostaje on jednak subiektywny.Traktujemy słownik, jako księgę otwartą, autorzy liczą na zgłaszanie kolejnych propozycji do ewentualnych uzupełnień. Dla opracowania wielu biogramów nie znaleziono wystarczających podstaw źródłowych i bibliograficznych, co uniemożliwiło w miarę pełne i wyczerpujące przedstawienie sylwetki. Zrezygnowano też z biogramów, które figurują w ogólnodostępnych słownikach. , zaś biogramy osób powszechnie znanych (np. J. Piłsudski) ograniczono do krótkiej noty "encyklopedycznej" i obszernego przedstawienia ich związków ze Skarżyskiem-Kamienną. Mamy nadzieję, że publikacja będzie pomocna w badaniach nad dziejami Skarżyska - Kamiennej i przyczyni się do popularyzacji historii lokalnej. Autorzy będą usatysfakcjonowani, jeśli praca znajdzie się w podstawowej biblioteczce nauczycieli, którzy proces dydaktyczny wzbogacają o edukacje regionalną.

Cieszy fakt, że przygotowany słownik wydany został w roku jubileuszowym dla Miasta, które świętuje swe 85. urodziny oraz Powiatu, który powstał 10 lat temu.

W tym miejscu chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy życzliwie odnieśli się do tej inicjatywy wydawniczej i dzięki którym słownik mógł ukazać się drukiem: Są to: Pan Roman Wojcieszek - Prezydent Miasta Skarżyska - Kamiennej, Pan Zdzisław Kobierski i Grzegorz Małkus - Zastępcy Prezydenta Miasta oraz Pan Jerzy Żmijewski, Starosta Skarżyski. Dziękuje wszystkim, którzy dzielili się wiedzą i przekazywali autorom materiały o opisywanych postaciach. Dziękuję również potencjalnym Czytelnikom tego słownika za trud sięgania po niełatwą lekturę i chwilę refleksji nad bohaterami naszej lokalnej historii. "

Książkę można kupić w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej (ul. Słoneczna 90, tel/fax: (41) 25 20 23), w cenie 25 PLN.

Skarżyski Słownik Biograficzny wydany został nakładem Agencji Wydawniczo-Poligraficznej PiS (Skarżysko-Kamienna, ul. Paryska 73).


Redakcja skarzysko24.pl dziękuje P. Krzysztofowi Zemele za wyrażenie zgody na publikację materiałów w cyklu.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Pożar samochodu osobowego na ulicy Krakowskie…

Opublikowano: 14.08.2018 11:42

Komentarzy: 1

Oszuści nadal aktywni. Kobieta straciła 10 00…

Opublikowano: 14.08.2018 10:51

Komentarzy: 2

Zwycięstwo Orlicza na inaugurację ligi

Opublikowano: 13.08.2018 17:04

Komentarzy: 0

Pre-umowa na dofinansowanie budowy tunelu pie…

Opublikowano: 13.08.2018 12:40

Komentarzy: 25

Tragiczny wypadek w Suchedniowie. Nie żyje je…

Opublikowano: 13.08.2018 11:56

Komentarzy: 0

Dożynki w Łącznej

Opublikowano: 13.08.2018 11:23

Komentarzy: 0

Rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie na d…

Opublikowano: 13.08.2018 11:08

Komentarzy: 0

W sobotę odbędzie się II piknik żeglarski TSK…

Opublikowano: 13.08.2018 10:39

Komentarzy: 0

Kibice Granatu zagrali dla chorego Konrada

Opublikowano: 12.08.2018 14:11

Komentarzy: 0

Posiadał przy sobie narkotyki. Został zatrzym…

Opublikowano: 11.08.2018 21:30

Komentarzy: 0

  • hum1
  • hum2
  • hum3

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Glutamina Odżywki

Ostatnio na forum