Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
- Reklama -
Image

Na wycieczkę: Chęciny

Chęciny - miasto w województwie świętokrzyskim, położone ok. 55km na południe od Skarżyska-Kamiennej. Siedziba gminy miejsko – wiejskiej Chęciny. Ze Skarżyska dostać się tam możemy drogą krajową nr 7 przez Kielce w kierunku Krakowa. Do Chęcin dojechać można z Kielc autobusami PKS lub komunikacją podmiejską.


Atrakcją turystyczną która zaprowadziła mnie do Chęcin są ruiny zamku królewskiego z przełomu XIII i XIV wieku. Na zamek prowadzi stroma ścieżka, rozpoczynająca się nieopodal kościoła. Jadąc autem należy z Rynku wjechać w ul. Jędrzejowską i na przełęczy skręcić w lewo na parking u podnóża góry zamkowej. Za parking musimy uiścić opłatę w wysokości 2zł. Bilet wstępu na zamek to 3zł.


Chęciny dawniej...
REKONSTRUKCJA ZAMKU. ŹRÓDŁO: I.T.KACZYŃSCY "ZAMKI W POLSCE POŁUDNIOWEJ"

Pierwsze wzmianki o Chęcinach pochodzą z 1275 r. Miasto otrzymało prawa miejskie w I połowie XIV w. Kto i kiedy wybudował zamek, tego dokładnie nie wiemy. Natomiast pewnym jest fakt że król Kazimierz Wielki rozbudował zamek, czyniąc z niego jedną z najpotężniejszych królewskich fortec, której przez następnych 250 lat żadne wojska nie zdołały zdobyć. W połowie XVI stulecia na zamku w Chęcinach przez pewien czas mieszkała królowa Bona. Wyprowadziła się stąd w roku 1554, zabierając ze sobą ogromny skarb. Datę tę można przyjąć za symboliczny początek upadku królewskiej warowni, która 30 lat później była już w tak słabej formie, że ustawą sejmową zezwolono na przeniesienie ksiąg ziemskich powiatu chęcińskiego z zamku do kościoła parafialnego. W 1607 twierdza po raz pierwszy w historii została zdobyta. Sztuka ta udała się oddziałom zbuntowanego rokoszanina Mikołaja Zebrzydowskiego, które najpierw ograbiły ją, a następnie spaliły. W 1655 roku Chęciny zdobyli i splądrowali Szwedzi, dwa lata później okaleczona twierdza nie była w stanie obronić się przed szturmem oddziałów Rakoczego oraz kozackiej watahy Chmielnickiego. Po kolejnej okupacji szwedzkiej w roku 1707 częściowo zrujnowany gmach został ostatecznie opuszczony, jakkolwiek jeszcze przez pewien okres mieściły się w nim sąd grodzki i kancelaria. Dzieła zniszczenia dokonali podczas zaborów Austriacy, którzy nakazali rozbiórkę murów. Pomogli im w tym miejscowi wieśniacy, traktujący warownię jak darmowe źródło obrobionego materiału budowlanego. W czasie I wojny światowej Rosjanie ulokowali na jednej z wież zamku punkt obserwacyjny, co doprowadziło do jej późniejszego zniszczenia ogniem austriackim.

Chęciny dziś...



Potężne, malownicze ruiny królewskiego zamku zdecydowanie dominują nad okolicą, strzelistymi wieżami wskazując drogę z odległości wielu kilometrów. Do czasów nam współczesnych zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, obydwie wieże, baszta czworogranna i fundamenty budynków mieszkalnych. W wieży wschodniej mieści się punkt widokowy z którego możemy podziwiać miasto Chęciny z góry:


Przy okazji warto zrobić sobie pieszy spacer wzdłuż ciekawie poprowadzonej wąskiej ścieżki, obiegającej mury od zewnątrz; przyjrzeć się wtedy można grubym linom podtrzymującym je przed zawaleniem. Latem zamczysko tętni życiem, cierpliwie znosząc uciążliwą obecność hałaśliwych turystów w dresach i obcasach. Nie ma na zamku żadnej ekspozycji, funkcjonuje natomiast sklepik z pamiątkami i literaturą branżową. W przeszłości kręcono tutaj sceny batalistyczne do produkcji Pan Wołodyjowski: filmowy atak na Kamieniec Podolski jest w istocie zdobywaniem zamku w Chęcinach.

LD/ foto LD


johnywalker

- Reklama -
ban_brzezinski.jpg
ban_winiarska.jpg
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie