24.10.2020 Ostatnia aktualizacja 14:16, 24.10.2020

Zainwestujmy w fotoradar

Autor:
wikary
Opublikowano: 24 Lip 2007
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Od dziś straż miejska znów może wystawiać kierowcom mandaty za przekroczenie prędkości.

W życie wchodzą właśnie nowe przepisy, które przywracają strażnikom miejskim i gminnym możliwość wystawiania mandatów, gdy przekroczenie prędkości zarejestruje używany przez nich fotoradar.

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym ma związek z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z marca tego roku. Trybunał uznał wówczas za niekonstytucyjne przepisy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, które dawało strażnikom uprawnienia do nakładania mandatów na podstawie zdjęć z fotoradarów. Trybunał podkreślił w wydanym orzeczeniu, że ustawa o ruchu drogowym nie pozwala straży miejskiej na ściganie takich wykroczeń.

Tak więc ponownie mamy dodatkową broń na kierowców z ciężką nogą na pedale gazu.Wiele samorządów dysponuje własnymi fotoradarami. W takim przypadku kary trafiają do budżetu samorządów. Dla przykładu: samorząd Człuchowa wydał na fotoradar 200 tysięcy złotych. Inwestycja zwróciła się w ciągu kilku miesięcy. Zdarzało się, że w ciągu weekendu urządzenie robiło nawet ponad 2 tys. fotografii.Samorządy ustawiają maszty z fotoradarami ustawiono na wylotach z miasta, w pobliżu szkół. Na fotoradarze można po prostu zarobić. Wprawdzie jego zakup jest dość drogi, ale wydatek zwraca się w krótkim czasie. Później wpływy z mandatów zasilą konto miasta. Byłby to stały dochód, który można przeznaczyć na dalszą poprawę bezpieczeństwa oraz na inne cele.


Teraz straznikom wolno więcej: mają prawo zatrzymać pojazd, skontrolować dokumenty, a także rejestrować naruszenia przepisów ruchu drogowego. W życie wchodzi właśnie rządowy projekt zmiany prawa w tym zakresie. Zgodnie z nowymi przepisami kontrola ruchu drogowego w gminach lub miastach, które utworzyły straż gminną (miejską) może być dokonywana przez strażników gminnych (miejskich).

Prawo kontroli dotyczy:
1. kierującego pojazdem
a) niestosującego się do zakazu ruchu w obu kierunkach
b) naruszającego przepisy ruchu drogowego w przypadku ujawnienia i zarejestrowania czynu przy użyciu urzadzeń działających samoczynnie
2. uczestnika ruchu naruszającego przepisy o:
a) zatrzymaniu lub postoju pojazdów
b) ruchu motorowerów, rowerów, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt
c) ruchu pieszych

W ramach kontroli strażnicy gminni będą upoważnieni do:
1. zatrzymania pojazdu
2. sprawdzenia dokumentów wymaganych w związku z kierowaniem pojazdem
3. używania urządzeń samoczynnie ujawniających i rejestrujących naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami
4. legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń, co do sposobu korzystania z drogi lub używania pojazdu
5. wydawania poleceń
a) osobie, która spowodowała przeszkodę utrudniającą ruch drogowy lub zagrażającą jego bezpieczeństwu
b) kontrolowanemu uczestnikowi ruchu drogowego – co do sposobu jego zachowania


MS
Komentarze

0Stefan2007-07-25 12:18#5
Wojtku, ależ oczywiście że kontrole na drogach to domena policji i ja tego nie neguję. Nie neguję tego też, że strażnicy miejscy powinni więcej pokazywać się na osiedlach i raczej w formie niezmotoryzowanej, aby popatrzeć, co dzieje się na ławkach osiedlowych i w okolicach osiedlowych garaży oraz sklepów. Chciałbym zobaczyć strażników miejskich także po zmroku w okolicach tych miejsc, a nie tylko przez mgnienie oka  jak przemykają swoim samochodem ulicami miasta.

Używanie przez Straż Miejską kamer rejestrujących i fotoradarów jest możliwe jedynie w miejscu i czasie uzgodnionym z Komendantem Powiatowym Policji. Specjalnego upoważnienia od policji wymaga też kontrola ruchu drogowego.

Nie zmienię swojego zdania na temat Fotoradar. To urządzenie pracujące praktycznie automatycznie i odpowiednio zainstalowane oraz obsługiwane przez strażnika, który przez to będzie się niekiedy mniej nudził w swoim biurze, przyniesie same korzyści.
Dlaczego mamy nie karać kierowców łamiących przepisy a przy tym zarabiać dla miasta?Nie widzę taryfy ulgowej dla kierowców, którzy łamią przepisy na terenie miasta i obszaru zabudowanego. Straż miejska ma szerokie obowiązki statutowe ale jeśli może dostać do ręki narzędzie, które może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa a na dodatek będzie na siebie zarabiać  warto w nie zainwestować.
Cytuj
0Wojtek2007-07-25 11:45#4
Stefan,
droga nr 7 to sprawa raczej policji a nie Straży Miejskiej. Rzecz w tym, że jak już widać po wczorajszych komentarzach w tv, strażnicy miejscy mają nową zabawkę a władze chętnie skasują niepokornych by zasilić miejski skarbiec.
Pytanie pozostaje - jakie zadania stoją przed strażą miejską w Skarżysku? Czy aby nie ma dla nas, mieszkańców ważniejszych zjawisk. A mnie się marzy widok strażnika na mojej ulicy, a żeby tak jeszcze pozaglądał w zakamarki osiedlowe, powyciągał z nich pijących lub ćpających małolatów. Bezpieczeństwo i porządek przede wszystkim! Wariatów drogowych też trzeba temperować, ale mnie przeszkadza również np. tolerowanie tych wielkich psich klozetów, w które zamieniły się nasze trawniki, z których wdychamy pełną piersią wyziewy od wiosny do zimy, nie załatwiona sprawa śmieci i ich podrzucania i wiele innych drobnych spraw.
Może takimi sprawami mogłaby się zająć straż miejska, uzupełniając niejako działania policji a nie je powielając?
Cytuj
0glb2007-07-25 03:32#3
Czyli fotoradar ma przede wszystkim służyć zarabianiu pieniędzy, a nie poprawie bezpieczeństwa. Czy jadąc na terenie zabudowanym 65 km/h stwarza się śmiertelne zagrożenie? Bo chyba fotoradar nie uwzględnia sytuacji na drodze. Jadąc przepisowo, droga ze Skarżyska do Kielc zajmowałaby prawie godzinę, skoro większa część trasy biegnie przez teren zabudowany. Przecież to jakiś nonsens. Nabijanie kasy na kierowcach za pomocą absurdalnego prawa. Chyba nie po to ustanawia się kodeks drogowy, żeby na nim zarabiać. Chociaż czytając takie informacje nabieram podejrzeń, że tak właśnie jest.

Fotoradar byłby jak milicja w Misiu.
Cytuj
0Stefan2007-07-24 20:40#2
Elektrowstrząsy są potrzebne, masz rację Cień - nie tylko dla kierowców ale i dla tych, którzy uważają iż wybudowanie dobrych dróg wyeliminuje piratów drogowych oraz spowoduje powszechne stosowanie się do przepisów drogowych.

Mam okazję praktycznie codziennie przechodzić przez trasę Nr 7, aby dostać się do ogródka działkowego. Wielokrotnie przechodzę tamtędy prowadząc za rękę małe dziecko. Widzę co się dzieje i kiedy uda już mi się dostać do wysepki dla pieszych na środku drogi, muszę bardzo uważać aby pokonać bezpiecznie ostatnie pasmo jezdni. To teren zabudowany, to miejsce przed przejściem dla pieszych. Ruch zazwyczaj bardzo duży i przejście dla pieszych jest tu niestety bardzo niebezpieczne. Zanotowano kilka wypadków śmiertelnych w ostatnich latach. Najczęstszą przyczyną była zbyt szybka jazda kierowców.


Wracając z dzieckiem z ogródków działkowych muszę po drodze przejść dwupasmową jezdnię ulicy Piłsudskiego, przy Grottgera. Niestety, często jest to obszar wyścigów, kiedy to kierowcy starają się przegonić jeden drugiego, aby pokazać możliwości swoich samochodów. Często obserwować można wariackie wręcz wyczyny.

Truizmem jest twierdzenie, że potrzeba nam więcej dobrych dróg, potrzeba więcej dobrze wyszkolonych kierowców i mniej złomu, który jeździ po naszych drogach.
Dlaczego więc nie mamy poprawić bezpieczeństwa poprzez zainstalowanie dodatkowych fotoradarów? Przy ogromnym natężeniu ruchu na trasie Nr 7 takie urządzenie może być kurą znoszącą złote jajka, a ruchliwą trasę porównać można do żyły złota w tym wypadku ;-)

Będzie bezpieczniej a to jest ważne, bardzo ważne. Antyradar w tym wypadku do niczego się nie przyda, na tą technikę dokonywania pomiaru. CB jest dobre, ale nigdy nie zastąpi większej ilości oleju w głowie. Naiwnością jest twierdzenie, że większość wypadków powodują kierowcy niedzielni. Wypadki powodują kierowcy, którzy łamią prawo, w tym ci, którzy jeżdżą zbyt szybko. Teren na obszarze miasta to nie jest miejsce do szybkiej jazdy.
Cytuj
0Cien2007-07-24 18:42#1
Ja proponuję od razu aby nasza władza ustawodawcza wypuściła kolejny bubel prawny ( w tym są nie do przebicia) i odgórnie uchwaliła co następuję:
- zawszę i wszedzie predkość max 50km/h
- wszystkie samochody tylko żółte
- zakaz jazdy w okularach przeciw słonecznych
- zakaz palenia,jedzenia, rozmowy
- dożywotnia konfiskata pojazdu i prawa jazdy za przekroczenie 50km/h

Ludzie!! Drogi nam zbudujcie nadające się do jazdy a nie umiecie tylko stawiać znaki 'uwaga nierówna droga' i fotoradary!!!
Jak by cały kraj jeździł przepisowo 50km/h to musielibyście dobę ustawowo wydłużyć do minimum 36h bo inaczej większość nie załatwiła by połowy swoich spraw, biznsowych szczególnie i ciekawe kto by na tym ucierpiał najbardziej...

P.S. DLa mnie jedyne rozwiązanie to ANTYRADAR + CB plus trochę elektrowstrząsów dla pomysłodawców
Gratuluje jeszcze raz pomysłodawcą , zapewne co drugi wyjeżdza w niedzielę a co trzeci nie ma parawa jazdy....
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Błażej Miller zapewnił zwycięstwo Granatowi w…

Opublikowano: 24.10.2020 16:16

Komentarzy: 0

Ulice Dzielna i Hubala do przebudowy

Opublikowano: 22.10.2020 14:48

Komentarzy: 6

Blisko 28 tysięcy maseczek trafi do powiatowy…

Opublikowano: 22.10.2020 10:33

Komentarzy: 1

Zakupy w czasie Black Friday - co wiedzieć?

Opublikowano: 22.10.2020 08:38

Komentarzy: 0

Nad zalew Rejów wróci zakaz używania motorówe…

Opublikowano: 21.10.2020 21:13

Komentarzy: 9

Pewne zwycięstwo Granatu z Victorią Mniów w O…

Opublikowano: 20.10.2020 21:23

Komentarzy: 0

Gmina Skarżysko Kościelne pozyskała z rezerwy…

Opublikowano: 20.10.2020 12:21

Komentarzy: 17

Promocje bankowe realnym sposobem na zysk?

Opublikowano: 20.10.2020 10:19

Komentarzy: 0

Nauka zdalna w trzech skarżyskich podstawówka…

Opublikowano: 19.10.2020 10:34

Komentarzy: 4

Golf w rowie. Finał przejażdżki po narkotykac…

Opublikowano: 19.10.2020 09:50

Komentarzy: 2

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne