22.10.2020 Ostatnia aktualizacja 08:35, 22.10.2020

Nowe w Starostwie Skarżyskim

Autor:
Monter
Opublikowano: 08 Sie 2007
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Budynek władz Powiatu Skarżyskiego, jaki jest każdy widzi w trakcie załatwiania różnych urzędowych spraw. Przejęty z chwilą utworzenia naszego powiatu poddawany jest niezbędnym bieżącym remontom i modernizacji.

W ostatnim okresie dokonał się jednak pewnego rodzaju przełom zarówno w odniesieniu do skali podejmowanych przez władze starostwa prac, jak też sposobu ich realizacji. Dotychczasowe małe klitki, w których urzędnicy przyjmowali interesantów znikają. Już dosłownie na dniach oddane zostanie nowe duże pomieszczenie Wydziału Komunikacji, z nowoczesnymi meblami i wyglądem godnym współczesności. Bliskie ukończenia w takich samych standardach jest też tzw. Biuro Podawcze Starostwa.

Godne podkreślenia jest to, że większość prac w tych pomieszczeniach wykonana została tak zwanym systemem gospodarczym, czyli siłami własnymi pracowników starostwa oraz wykonywaną, pod nadzorem nauczycieli, w ramach praktycznej nauki zawodu pracą uczniów Centrum Kształcenia Praktycznego w Skarżysku-Kamiennej. Tak wykonana została znaczna cześć prac murarskich i posadzkarskich. Uczniowie Centrum pracowali także przy wykonaniu instalacji sieci komputerowej w budynku starostwa. Po takim praktycznym przygotowaniu zawodowym zewnętrzne egzaminy zawodowe nie są straszne. Niektórzy uczniowie uzyskali tak wysoki poziom umiejętności, że bez żadnego problemu znaleźli nieźle płatne zatrudnienie. Najlepszym pisemne podziękowania wręczył Starosta Skarżyski Jerzy Żmijewski, a na ręce dyrektora Centrum Zbigniewa Sowy wręczył podziękowania dla nauczycieli i wszystkich uczniów realizujących praktyczną naukę zawodu w siedzibie starostwa.

Biorąc pod uwagę zakres niezbędnych do wykonania prac remontowych i modernizacyjnych w obiekcie oraz pozytywne dotychczasowe doświadczenia współpracy władz starostwa z Centrum Kształcenia Praktycznego, można mieć nadzieją, że zobaczymy kolejne efekty tej współpracy.

Nie bez znaczenia są efekty wychowawcze uzyskiwane w trakcie wykonywania takich prac przez uczniów Centrum. Wkładając bowiem własną pracę, doceniają później pracę innych, a to być może przyczyni się do mniejszej dewastacji na naszym terenie. Przy większej skali działań przyczyni się do poprawy wizerunku i estetyki miasta i powiatu.

Monter

Kilka zdjęć z przebiegu prac w Starostwie:
Komentarze

0Harnaś2007-08-09 13:40#5
Niezmiernie satysfakcjonuje mnie odpowiedź Adama_S, bo ludzi, którym na sercu leży kształcenie zawodowe w naszym mieście i powiecie, którzy interesują się tym kształceniem, jest niestety mało. Dlatego Centrum podejmuje dostępne mu działania w celu pozyskania partnerów do wspólnego rozwiązywania problemów kształcenia zawodowego. Otrzymuje znaczące wsparcie od Zakładów Metalowych Mesko, Zakładów Mesko AGD, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, międzynarodowego Koncernu Lhoist i wielu innych, którzy rozumieją potrzebę kształcenia zawodowego powiązanego z potrzebami przemysłu. W istniejących w naszym powiecie szkołach zawodowych kształcenie na poziomie szkoły zasadniczej jest na poziomie szczątkowym. Okopów, póki co najskuteczniej bronią Budowlanka i Samochodówka. W TZN, Elektryku, Kolejówce (używam potocznych określeń w celu łatwiejszej identyfikacji placówek), klas na poziomie zasadniczym nie ma. Jednocześnie w wielu zakładach brakuje elektryków, operatorów obrabiarek skrawających, itp. specjalistów. Technika kształcą w przeważającej mierze techników hotelarzy, informatyków, logistyków, a więc w zawodach raczej mało technicznych (dobrze, że chociaż kształcą sporo techników budownictwa). Uczelnie politechniczne sygnalizują spadek naboru na studia techniczne, bo brakuje potencjalnych kandydatów po technikach. Za to mnożą się, (bo znacznie tańsze pozornie) klasy ogólnokształcące i profilowane w szkołach, które tradycyjnie kształciły w klasach zawodowych zasadniczych i technikalnych. Stąd CKP, nastawione statutowo na reaktywowanie nowoczesnego kształcenia i egzaminowania zawodowego, spotyka się często z brakiem zrozumienia i akceptacji podejmowanych działań. Tym bardziej, że ma mocno ograniczoną swobodę działania w sferze edukacji zawodowej w stosunku do szkół. Centrum nie jest i nie chce być jedyną placówką kształcenia zawodowego. Dlatego Centrum deklaruje wolę konstruktywnej współpracy z każdym podmiotem, instytucjonalnym i osobą fizyczna, w zakresie kształcenia zawodowego (młodzieży i dorosłych) i dostosowania oferty edukacyjnej w tym zakresie to potrzeb rynku pracy. Przepraszam za dosyć długie wyjaśnienia, dla tych, którzy mniej znają problematykę. Może pozwoli to na zainteresowanie nią kilku kolejnych osób, poza Adamem_S, któremu serdecznie dziękuję, że swoim komentarzem dał mi możliwość pisemnej wypowiedzi i zmobilizował do zarejestrowania na portalu skarzysko24.
Przepraszam, ale dla lepszej identyfikacji zmieniłem nick na Harnaś (był Zbigniew).
Cytuj
0Adam_S2007-08-09 00:03#4
Tak się składa, że dokładnie wiem co uczniowie robią w CKP (powiedzmy w większym procencie to co powinni) i wiem czym jest CKP. Chwała placówce za to co robi i oby tak dalej :-) Nie jestem osobą traktującą CKP w sposób uszczypliwy - nie neguje w żaden sposób jego działalności. Zgłosiłem tylko uwagę co do jednego z zapisów w artykule - może z niego wynikać, że CKP przypisuje sobie miano 'jedynego edukatora' tych ludzi, a tak do końca nie jest. Rozumiem, że umiejętności praktyczne wynoszą przede wszystkim z Centrum, ale część wiadomości zdobywają również w swojej szkole.

Zetka: Co do pisania, czytania, klikania itp to przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś (zwłaszcza w 3 ostanich zdaniach) i pomyśl, kto tu reaguje w sposób 'lekko' przesadny :-)
Cytuj
0Zbigniew2007-08-08 23:22#3
W Centrum wszystkich uczniów traktuje się podmiotowo, jako przyszłych specjalistów w różnych zawodach. Dlatego Uczniowie Centrum to KTOŚ, a nie COŚ. Być może Adam_S należy do malejącego grona osób, które drażni istnienie, od pięciu już lat, Centrum Kształcenia Praktycznego i osiągane przez tą placówkę sukcesy. Warto też wiedzieć, że niektórzy uczniowie uczą się w Centrum przez trzy dni w tygodniu, a w macierzystej szkole przez dwa dni, (jeśli mierzyć przynależność ilością zajęć). Myślę jednak, że te sztuczne podziały są bezsensowne. Oczywiście Uczniowie Centrum są jednocześnie uczniami skarżyskich ponadgimnazjalnych szkół zawodowych, są naszymi wspólnymi uczniami. Jednak nie wszyscy uczniowie ponadgimnazjalnych szkół zawodowych realizują praktyczną naukę zawodu w Centrum, a wielka szkoda, bo skala efektów mogłaby być większa. Ale tylko uczniowie, którzy realizują praktyczna naukę zawodu w naszej placówce zdają zewnętrzne egzaminy zawodowe, a ucząc się wykonują pożyteczne prace na rzecz swojej placówki
i wielu instytucji miasta i powiatu. Ci, którzy wybrali sami, lub zostali skierowani na praktyki do różnych innych podmiotów takimi rezultatami nie mogą się pochwalić.
Uczniowie, którzy wykonywali opisane prace w budynku starostwa, reprezentowali kilka szkół oraz wiele różnych zawodów. Pracowali z nauczycielami, którzy znają swój fach. Najważniejsze w tym wszystkim są chyba efekty dla lokalnego środowiska i dla uczniów.
A swoją drogą dziwi fakt uszczypliwego traktowania przez niektórych Centrum Kształcenia Praktycznego właśnie w naszym mieście i powiecie. W województwie jest to wiodąca placówka tego typu, z której inni biorą przykład. Jest wyróżniającym się Ośrodkiem Egzaminacyjnym Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, pionierem w skali krajowej
w organizowaniu i realizowaniu doradztwa edukacyjnego i zawodowego dla uczniów
i rodziców. Została wyróżniona zaproszeniem, w roli koordynatora wojewódzkiego, do realizacji ogólnokrajowego projektu Centra Kształcenia Praktycznego Na Wsiach. Skutecznie pozyskuje środki unijne. Można długo jeszcze wyliczać. Zmieniający się wygląd siedziby Centrum też o czymś świadczy.
Po komentowanym artykule w innym regionie kraju userzy wpisywaliby gratulacje, słowa uznania lub, chociaż satysfakcji ze zmian na lepsze, że w ich środowisku istnieje taka placówka. Znaczna część społeczności naszego miasta i powiatu woli jednak, żeby sąsiadowi jedna krowa zdechła niż jemu dwie się urodziły. Nie brak środków finansowych, lecz taka właśnie mentalność jest barierą rozwoju naszego miasta i powiatu. Jako wieloletni pedagog jestem z natury optymistą, gdyż inaczej mój zawód nie miał by sensu. Dlatego życzę Adamowi_S posiadanie nie dwóch, lecz wielu krów i nie tylko krów. Samych sukcesów oraz aby uczniowie skarżyskich szkól byli nie tylko uczniami Centrum, ale także Oksfordu, Sorbony, a ja będę się z tego cieszył. Serdecznie zapraszam Adama_S do siedziby Centrum, gdzie gotów jestem Jemu, i innym, zaprezentować prace i osiągnięcia Centrum. Myślę, że komentarz wstawił z przekory, więc chętnie przystanie ma moje zaproszenie.
Pozdrawiam Zbigniew Sowa,
dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego
w Skarżysku-Kamiennej
Cytuj
0zetka2007-08-08 20:45#2
Uczniowie szkół zawodowych (techników i zawodówek) teorię zdobywają w jednej z kilku szkół zawodowych w naszym mieście, a praktyczną część zawodu (umiejętności kluczowe)w Centrum Kształcenia Praktycznego w Skarżysku-Kamiennej (jednej z dynamiczniej rozwijających się i wzorcowych placówek kształcenia zawodowego i egzaminowania w naszym regionie. Zamiast więc wylewania frustracji w Internecie trzeba się wziąć za robotę). Już tu parę razy pisałem, aby mieć coś do powiedzenia do rzeczy należy więcej czytać niż klikać. Zawsze to daje dobre rezultaty bez wzgledu na wiek usera.
Cytuj
0Adam_S2007-08-08 13:03#1
'Uczniowie Centrum' - a co to takiego?. To są uczniowie skarżyskich szkół zawodowych, a nie Centrum.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Blisko 28 tysięcy maseczek trafi do powiatowy…

Opublikowano: 22.10.2020 10:33

Komentarzy: 0

Nad zalew Rejów wróci zakaz używania motorówe…

Opublikowano: 21.10.2020 21:13

Komentarzy: 6

Pewne zwycięstwo Granatu z Victorią Mniów w O…

Opublikowano: 20.10.2020 21:23

Komentarzy: 0

Gmina Skarżysko Kościelne pozyskała z rezerwy…

Opublikowano: 20.10.2020 12:21

Komentarzy: 14

Promocje bankowe realnym sposobem na zysk?

Opublikowano: 20.10.2020 10:19

Komentarzy: 0

Nauka zdalna w trzech skarżyskich podstawówka…

Opublikowano: 19.10.2020 10:34

Komentarzy: 4

Golf w rowie. Finał przejażdżki po narkotykac…

Opublikowano: 19.10.2020 09:50

Komentarzy: 2

Porażka eSKi Skarżysko z Top - Spin Promnik

Opublikowano: 18.10.2020 17:54

Komentarzy: 0

Gwałtownie wzrosła liczba stwierdzonych nowyc…

Opublikowano: 18.10.2020 14:20

Komentarzy: 6

Puchar Ligi ATP dla PMP Skarżysko

Opublikowano: 18.10.2020 13:57

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne