22.10.2020 Ostatnia aktualizacja 08:35, 22.10.2020

O przeniesieniu własności mieszkania

Autor:
mwoj
Opublikowano: 09 Sie 2007
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Rozmowa z Lubosławem Langerem – prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej w Skarżysku - Kamiennej

MW: - Ile mieszkań lokatorskich z zasobów spółdzielczych może zostać przekształcone w odrębną własność?

Prezes: - Zasoby mieszkaniowe pozostające w dyspozycji Spółdzielni Mieszkaniowej w Skarżysku –Kamiennej liczą 6 tysięcy lokali mieszkalnych. W tych zasobach znajduje się 1800 mieszkań lokatorskich, które obejmuje nowa ustawa o wykupie mieszkań spółdzielczych. Z tej ilości czyste konto niezadłużone posiada 900 lokatorów i oni już mogą wykupić mieszkanie. Wśród pozostałej części 900 lokatorów, – czyli połowa lokatorów jest zadłużona, przy czym około 250 lokatorów ma długi duże – kilkuletnie, których Ci ludzie nie uregulują, mówi - prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Skarżysku –Kamiennej Lubosław Langer.

MW: - Czy z chwilą wejścia w życie ustawy o przekształceniu lokali w odrębną własność poprawiła się ściągalność zadłużenia?

Prezes: - Od chwili wejścia ustawy w życie nie zarejestrowaliśmy do dzisiaj znacznej poprawy w windykowaniu należności od zadłużonych lokatorów. Nie ma dużego ruchu, chociaż już kilku lokatorów uregulowało. Raczej wszyscy składają wnioski i nikt nie zwraca uwagi czy ma konto czyste. Stwierdzam stanowczo, że zadłużeni najemcy lokali nie będą mieli prawa do wykupienia mieszkania. Są tacy co zapewne liczą, że im się uda. W myśl ustawy obowiązują szczegółowe zasady do każdego mieszkania oddzielnie. To oznacza, że każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie. Wyklucza się możliwość automatycznego przekształcania wszystkich mieszkań z danego bloku do odrębnej własności.

MW: - Jakie kwestie prawne reguluje ustawa?

Prezes: - Najważniejszą sprawą jest wprowadzenie nowych przepisów ustawy do Statutu Spółdzielni. Jak wiemy terminy są krótkie i na wprowadzenie przepisów znowelizowanej ustawy mamy 3 miesiące? W tym czasie musimy opracować Statut, przeprowadzić spotkania z lokatorami, na których zostaną przyjęte zapisy ustawy – ogólnie dostosowujące je do warunków naszej Spółdzielni. Ostatecznie Walne Zebranie musi przyjąć Statut. Ciekawostką jest to, że ustawa likwiduje pojęcie „Zebrania Przedstawicieli” a wprowadza „Walne Zebranie Zgromadzenia”. Wraz z wydzieleniem odrębności tworzona będzie pula pieniędzy na fundusz remontowy na każdy blok, rozliczenie mediów na każdego lokatora indywidualnie itp. Nowością są przetargi i możliwość ich kontroli. Właściciel ma prawo wglądu do dokumentacji przetargowej, – kto i za jaką kwotę wygrał przetarg i dlaczego ta a nie inna firma. Do tej pory z różnych względów handlowych nikt nie był uprawniony do wglądu w mechanizm przetargowy. Z jednej strony ma to duże plusy.

MW: - Czy budynki znajdują się na gruntach z uregulowanym stanem prawnym?

Prezes: - W zdecydowanej większości własność gruntów jest uregulowana, z wyjątkiem jednego budynku przy ulicy Puławskiego. Wynika to z tego, że właściciele ziemi po wojnie rozjechali się po świecie i nie udało się wyjaśnić sądownie czy ten teren może przejąć Skarb Państwa. Poza tym wszystkie pozostałe budynki maja prawo wieczystego użytkowania.

MW: - Wszystkich interesuje cena wykupu. Jak się kształtuje w Skarżysku?

Prezes: - Najtańszy lokal przy ulicy Niepodległości – kuchnia i pokój – kosztuje 1 złoty, 70 groszy, a najwięcej trzeba zapłacić za lokal przy ulicy Puławskiego około 900 złoty. Trzeba powiedzieć o trzech budynkach, które z założenia budowane były na prawie własności do lokalu. Wówczas, kto nie miał pieniędzy był kredytowany przez Spółdzielnię Mieszkaniową i w jakimś określonym czasie spłacał zaciągnięty kredyt. Takie budynki znajdują się przy Placu Floriańskim.

MW: - Jak według znowelizowanej ustawy wygląda struktura organizacyjna?

Prezes: - Nowelizacja ustawy podporządkowuje spółdzielnie mieszkaniowe pod Ministra Budownictwa. Według dotychczasowego prawa lokatorzy stali ponad Spółdzielnią, teraz ma być minister i on będzie pełnił również funkcje ministra kontrolującego wyodrębnioną własność. Jest to coś nowego i niesprawdzonego w praktyce. W układzie spółdzielczym organem kontrolującym był Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowej, w którym nasza Spółdzielnia była zrzeszona, ale zrzeszały się tylko te, które chciały. Była zachowana zasada dobrowolności. Zachodzą zmiany w wyborze i funkcjonowaniu Rad Nadzorczych. Zmienia się kadencyjność rad i wprowadza się wynagrodzenie płacone w wysokości 25 % średniej krajowej.

Rozmawiał z prezesem Lubosławem Langerem w dniu 8 sierpnia 2007.

Markiewicz Wojciech

Komentarze

0Monter2007-08-31 12:36#2
Kolejne informacje w tym temacie

'Mieszkania za kilka złotych nie dla wszystkich lokatorów'
[biznes.onet.pl]
Cytuj
0Monter2007-08-10 15:57#1
Informacja odnośnie sytuacji mieszkań z początku lat 90tych

'Kto ma stary kredyt, ten ma problem'
[biznes.onet.pl]
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Blisko 28 tysięcy maseczek trafi do powiatowy…

Opublikowano: 22.10.2020 10:33

Komentarzy: 0

Nad zalew Rejów wróci zakaz używania motorówe…

Opublikowano: 21.10.2020 21:13

Komentarzy: 4

Pewne zwycięstwo Granatu z Victorią Mniów w O…

Opublikowano: 20.10.2020 21:23

Komentarzy: 0

Gmina Skarżysko Kościelne pozyskała z rezerwy…

Opublikowano: 20.10.2020 12:21

Komentarzy: 13

Promocje bankowe realnym sposobem na zysk?

Opublikowano: 20.10.2020 10:19

Komentarzy: 0

Nauka zdalna w trzech skarżyskich podstawówka…

Opublikowano: 19.10.2020 10:34

Komentarzy: 4

Golf w rowie. Finał przejażdżki po narkotykac…

Opublikowano: 19.10.2020 09:50

Komentarzy: 2

Porażka eSKi Skarżysko z Top - Spin Promnik

Opublikowano: 18.10.2020 17:54

Komentarzy: 0

Gwałtownie wzrosła liczba stwierdzonych nowyc…

Opublikowano: 18.10.2020 14:20

Komentarzy: 6

Puchar Ligi ATP dla PMP Skarżysko

Opublikowano: 18.10.2020 13:57

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne