19.01.2022 Ostatnia aktualizacja 21:19, 19.01.2022

 

Zorganizowano akcję rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku dla młodzieży ze skarżyskich szkół

Autor:
wikary
Opublikowano: 25 Wrz 2014
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
. W II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej zorganizowano dzisiaj akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego wśród młodzieży ze skarżyskich szkół ponadgimnazjalnych. - Młodzież chcącą zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego i w ten sposób pomóc w wygraniu z chorobą osobom chorym na białaczkę, zapraszamy do II L.O. do godz. 16:00. – powiedziała Katarzyna Ziomek, koordynatorka akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego w Skarżysku-Kamiennej.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie.

- By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla chorujących na białaczkę organizujemy wśród młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych w Skarżysku-Kamiennej akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego w ramach Dnia Dawcy Szpiku. Zwracamy się z ogromną prośbą do młodzieży o włączenie się w akcję i rejestrację w bazie Fundaci DKMS - może to właśnie Wy będziecie ”bliźniakiami genetycznymi” chorych i będziecie mogli pomóc im wygrać z chorobą
. – powiedziała Katrzyna Ziomek, koordynatorka akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego w Skarżysku-Kamiennej.

W bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego może zarejestrować się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja zajmie tylko chwilę - polega ona bowiem jedynie na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.  Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Przypominamy również, że akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego (dla wszystkich mieszkańców) zorganizowana zostanie w dniach 27-28 września 2014 r. (godzinach 10:00-18:00)  w Centrum Handlowe Hermes (II piętro).

Organizatorzy akcji pragną podziękować: Zarządowi Powiatu Skarżyskiego, Panu Krzysztofowi Zemele - dyrektorowi II Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku-Kamiennej, wolontariuszom - Kaludynie Kawalec, Dominice Grzybowskiej, Karolinie Kupis i Paulinie Orlikowskiej - za pomoc w organizacji wydarzenia.


KW Foto: M.Busiek

pierwsin
{fcomment}

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne