24.10.2020 Ostatnia aktualizacja 14:16, 24.10.2020

Kossaka do remontu

Autor:
wikary
Opublikowano: 16 Sie 2007
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Kolejna dobra wiadomość w sferze inwestycji drogowych w naszym mieście.

Rozstrzygnięto przetarg na przebudowa ul. Kossaka na odcinku od skrzyżowania z ul. Szydłowiecką w kierunku wschodnim wraz z budową parkingu.

W ramach remontu ulica zyska nową nawierzchnię, nowe chodniki, powstanie również prawie 0,5 ha parking .Przetarg na roboty budowlane wygrała firma „Drogmas” Zakład Robót Drogowych Adam Sławiński ze Skarżyska z kosztem remontu wynoszącym prawie 470 tys. PLN. Drogmas jako jedyna firma złożyła ofertę w tym przetargu.

Warto zaznaczyć, że miasto szacowało koszt tego zadania na aż 850 tys PLN.

Budowa tego odcinka ul. Kossaka - oprócz poprawy standardu użytkowania samej drogi - ma sprawić również, że działki położone na północ od niej (wcześniej rozważane jako lokalizacja dla KP Policji), a obecnie przeznaczone do sprzedaży, staną się jeszcze bardziej atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów.

Stan obecny:

Miasto będzie bowiem  mogło liczyć na lepszą cenę za te nieruchomości, co częściowo zamortyzuje koszty remontu. Cieszy, że po latach pusuchy Urząd Miasta wprowadza systemowe rozwiązania w dziedzinie amortyzacji kosztów remontów dróg.

KW

foto: DSKomentarze

0Administrator2007-08-17 22:46#8
To chłopaki niech się pokłócą - a reszta niech zobaczy jak w chwili obecnej wygląda ulica Kossaka. Fotki dzięki Radarowi - TNX!!!
Cytuj
0zetka2007-08-17 13:30#7
Poza wyrażeniem satysfakcji z informacji o zainteresowaniu mieszkańców inwestycjami w naszym grodzie nie mam nic więcej do dodania w poruszanej sprawie.
Cytuj
0Stefan2007-08-17 09:22#6
Pozwalam sobie jednak pozostawić możliwości zadawania wszelkich pytań - jakie niekiedy nie są w całości mojego autorstwa, zadawane są przez osoby nie mające niekiedy dostępu do Internetu, które proszą mnie o zadanie takiego właśnie pytania. Zostałem źle zrozumiany - pytanie nie było supozycją, jest natomiast efektem zainteresowania tematem tego przetargu przez wiele osób. Nie wszyscy mogą zwrócić się z zapytaniem bezpośrednio - z bardzo wielu przyczyn (co zrozumiałe).

Co do cienkich podręczników - te nie koniecznie mnie interesują. Inne, o konstrukcji budżetu JST, SIWZ, jakości robót budowlanych, drogowych, nadzorze inwestorskim czy ustawę prawo o zamówieniach publicznych staram się w miarę wolnego czasu przeglądać.

Przeszacowanie na poziomie około 90% nie jest czymś normalnym (jak wielu moich rozmówców zauważa). Nie koniecznie jest to moje zdanie, ale jest to zdanie wielu innych osób. Bez obrazy zetka, - wymaga to zwięzłej odpowiedzi a nie odsyłania do podręczników.
Cytuj
0zetka2007-08-17 08:52#5
Stefan, bez obrazy, ale to, że Ty nie rozumiesz tego co dzieje się w zamówieniach publicznych to nie powód aby robić zamęt w głowach userów. A wszystko idzie do bólu w zgodzie z prawem, tyle, że wyjaśnienie Ci efektów rozstrzygnięć tego czy innego przetargu na który wpływa 100 czynników poza kosztorysem inwestorskim to nie miejsce na portalu. Ani teraz ani w przyszłości. Jak dostaniesz robotę w RIO i przyjedziesz do naszego UM to wtedy dostaniesz pełną i z góry wiem satysfakcjonującą odpowiedź. Mając jednak kwalifikacje inspektora RIO nie będziesz zadawał takich pytań czy czynił supozycji jak wyżej bo będziesz wiedział i rozumiał więcej niż teraz. Na początek nie nie stracisz czasu jeśli przeczytasz jakiś cienki podręcznik o konstrukcji budżetu JST, SIWZ, jakości robót budowlanych, drogowych, nadzorze inwestorskim czy ustawę prawo o zamówieniach publicznych.
I jedynie uwaga ogólna, która może zainteresować userów.
Otóż w minionych latach zastoju każdy praktycznie przetarg pozwalał zaoszczędzić UM trochę kasy w stosunku do zaplanowanej w budżecie. Wykonawcy walczyli o robotę. Dzisiaj praktycznie od pół roku stało się tak, że do przetargu staje jedna firma nierzadko, a jeśli nawet 2 lub 3 to każda oferuje cenę często 50% większą od środków jakie przeznaczono w UM na ten cel. Kiedyś za zaoszczędzone pieniądze można było zrobić kolejny chodnik lub wymienić połamaną przez starsze rodzeństwo młodszemu huśtawkę, teraz nie będzie na to często kasy.
I jeszcze jedno. UM jest skrajnie mocno spokojny o pożądaną jakość budowanej ulicy Kossaka, ile można bowiem gadać o zeszłorocznych śniegach.
Cytuj
0Stefan2007-08-17 06:27#4
Miasto szacowało koszt zadania na 850 tys PLN. Drogmas wygrał z ofertą 470 tyś PLN. Oszczędności kolosalne ale...Zamawiający ustala wartość w procesie szacowania wartości zamówienia (przetargu). Dobry wykonawca przystępujący do przetargu, zazwyczaj doskonale zna rynek. Drogmas nie pierwszy raz przystępuje do podobnych przetargów, otrzymywał specyfikację istotnych warunków tego (oraz podobnych zamówień) i doskonale zna ceny materiałów, wysokość kosztów i realia.

Dlaczego mamy do czynienia z tak wielkim przeszacowaniem oferty ze strony zamawiającego? Chyba nie chodzi jedynie o wykazanie ogromnych oszczędności? Nie chodzi też zapewne o to, aby Drogmas (w tym przypadku) wykonał jedynie część zaplanowanych zadań, lub aby wykonał zadanie na kiepskim poziomie.

Dlaczego tak kolosalna różnica ceny? Wszystkim zależy na oszczędnościach ale większość z nas zna też inwestycje, które zostały zrealizowane w drodze przetargu, gdzie cena odgrywała kluczową rolę, ale jakość wykonania była w efekcie fatalna.

W tym przypadku różnica kosztów, dochodząca do 50% jest ogromna. Skąd takie przeszacowanie?
Cytuj
0zetka2007-08-17 02:04#3
Co zrobić z kawałkiem Kossaka na wysokości ZUS będzie omawiane w początku września br. z kierownictwem ZUS w Kielcach. Znaleźć się powinno wspólne rozwiązanie dla tego kawałka terenu.
Cytuj
0Marian2007-08-17 00:55#2
No to pieknie jak to bedzie robił Sławiński to sie rozpadnie po pol roku on juz w zime odsniezał
Cytuj
0Harnaś2007-08-16 22:55#1
Bardzo dobra wiadomość, tylko przydał by sie także remont drugiej części ulicy Kossaka i budowa parkingu na wysokości budynku ZUS. Jest tam makabryczna sytuacja. Petenci ZUS`u rozjechali już trawnik na głębokość około pół metra, mieszkańcy bloku nie mają gdzie parkować samochodów. O bezpieczeństwie ruchu drogowego na tym odcinku nie wspomnę.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Błażej Miller zapewnił zwycięstwo Granatowi w…

Opublikowano: 24.10.2020 16:16

Komentarzy: 0

Ulice Dzielna i Hubala do przebudowy

Opublikowano: 22.10.2020 14:48

Komentarzy: 6

Blisko 28 tysięcy maseczek trafi do powiatowy…

Opublikowano: 22.10.2020 10:33

Komentarzy: 1

Zakupy w czasie Black Friday - co wiedzieć?

Opublikowano: 22.10.2020 08:38

Komentarzy: 0

Nad zalew Rejów wróci zakaz używania motorówe…

Opublikowano: 21.10.2020 21:13

Komentarzy: 9

Pewne zwycięstwo Granatu z Victorią Mniów w O…

Opublikowano: 20.10.2020 21:23

Komentarzy: 0

Gmina Skarżysko Kościelne pozyskała z rezerwy…

Opublikowano: 20.10.2020 12:21

Komentarzy: 17

Promocje bankowe realnym sposobem na zysk?

Opublikowano: 20.10.2020 10:19

Komentarzy: 0

Nauka zdalna w trzech skarżyskich podstawówka…

Opublikowano: 19.10.2020 10:34

Komentarzy: 4

Golf w rowie. Finał przejażdżki po narkotykac…

Opublikowano: 19.10.2020 09:50

Komentarzy: 2

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne