22.08.2017 Ostatnia aktualizacja 08:51, 22.08.2017

Decyzje w sprawie inwestycji kolejowych w Skarżysku

Autor:
Jolanta Jagiełło, Foto: Paweł Krupa
Opublikowano: 13 Lut 2017
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności

13 lutego, w skarżyskiej siedzibie Zakładów Linii Kolejowych PKP PLK S.A. przy ul. Rejowskiej odbyło się kolejne spotkanie robocze dotyczące budowy tunelu oraz rozbudowy infrastruktury wokół terenu dworca PKP w Skarżysku-Kamiennej.

Gospodarzem spotkania był dyrektor Zakładu Linii Kolejowych Krzysztof Pióro. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele spółek kolejowych PKP PLK S.A. i PKP S.A. oraz przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządów miasta Skarżyska-Kamiennej i powiatu skarżyskiego. Powiat skarżyski reprezentowali starosta Jerzy Żmijewski, członek zarządu powiatu Anna Leżańska oraz dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Marek Czyż.   

 - Podczas spotkania zapadła decyzja o realizacji tunelu pieszo-rowerowego. Inwestorem tunelu będzie PKP PLK. Termin realizacji to lata 2018 i 2019. Tunel ten połączy ul Towarową z bezpiecznym wyjściem na perony, wyjściem na halę dworcową oraz z ul. Niepodległości - informuje starosta Jerzy Żmijewski

- Jednocześnie zapadła decyzja o przebudowie dworca kolejowego w Skarżysku-Kamiennej wraz z otoczeniem. Sugeruje się również, aby w związku z modernizacją dworca była możliwość wybudowania drogi, która służyłaby przemieszczaniu się pojazdów ratownictwa medycznego oraz pożarowego - dodaje starosta. Tę inwestycję realizować będzie PKP S.A. Przewidywany termin realizacji to także lata 2018 i 2019.

Oba samorządy - powiatu i miasta Skarżyska-Kamiennej zadeklarowały wolę współpracy.


Foto: Paweł Krupa (archiwum Starostwa Powiatowego)


Komentarze

0Kilimek2017-02-17 13:11#18
DO Ogar.

Widzę, że mamy jak najbardziej podobny pogląd na temat rewitalizacji otoczenia dworca.
Różnimy się natomiast co do formy. Ty wolisz tunel, ja kładkę. Ani ja, ani Ty o tym nie zdecydujemy...
Cytuj
0Kilimek2017-02-17 13:08#17
EDD widzę, że nawet nie potrafisz przekopiować linków podanych przeze mnie i innego komentatora by zobaczyć o jakim rodzaju kładki pieszej rozmawiamy...(zadaszonej dla Twojej ulewy, z windami dla osób z bagażami i ograniczeniami sprawnościowymi).
O Twoim podejściu do osób z ograniczeniami ruchowymi to nawet szkoda na Ciebie oddechu by napisać te słowa...
Mówimy i inwestycji PKP służącej komunikacji na szlaku parking- dworzec- perony, a nie o tunelu samochodowo-pieszym mającym na celu poprawić komunikację dwóch części miasta rozdzielonych torami. To na pewno nie jest sprawa PKP. Taka inwestycja jest jak najbardziej konieczna, tylko że PKP ma to delikatnie w nosie bo to nie ich sprawa...
chcesz wybudować pod torami tunel 4m szerokości 3m wysokości który będzie szaletem, ( chyba, że postawisz SOK 24/7) pomalowany na szaro bo takim najłatwiej zamalować bazgroły ( marmuru w nim nie zobaczysz)? Monitoring - nawet nie żartuj. To wyrzucanie pieniędzy w błoto. Ale przecież to nie Twoje pieniądze...
Sprawa tunelu samochodowe czy nowego wiaduktu to zupełnie inna sprawa, ale to sprawa dla władz lokalnych nie korporacji jaką jest PKP. A władze mamy takie jakie wybierają mieszkańcy od 20 lat.
Cytuj
0handzia552017-02-16 13:49#16
Cytuję eed:
Cytuję handzia55:
Skoro ma być tunel, to będą i schody. Ciekawe czy ktoś pomyśli o ludziach, dla których nawet kilka schodków jest barierą nie do pokonania.
Dla takich ludzi zawsze będą przeszkody to naturalne nie można wymagać aby wszędzie były ruchome schody lub ich brak. To raczej ludzie z ułomnością powinni się dostosować do większości a nie odwrotnie. Chociaż jeżeli chodzi o miejsca publiczne to jestem za pomaganiem poprzez modernizację infrastruktury.

Czyli wg Ciebie ma to być inwestycja dla młodych, zdrowych i sprawnych..Wez pod uwagę, że schody są przeklinane nie tylko przez starych i niepełnosprawnych ale także przez młodych z dzieckiem w wózku lub większym bagażem.
Cytuj
0eed2017-02-16 12:18#15
Cytuję Kilimek:
Faktycznie, w tym mieście mieszkają ograniczeniu ludzie i nic tu nigdy nie powstanie.
Skoro podałem takie przykłady to nie oznacza przecież, że nie będzie to kładka dostosowana do połączenia dworca z peronami i komunikacji peron-budynek dworca- miasto - parking. Ludzie, wybierzcie się na wycieczkę choćby gdziekolwiek poza granice województwa (bo pewnie poza gminę nie wyjeżdżacie) a o wyjeździe za granicę naszego pięknego kraju nie wspomnę. Przy takiej inwestycji mogą być wszystkie strony usatysfakcjonowane. Odrobina otwartego umysłu i kreatywnego myślenia nie zaszkodzi. Inaczej Skarżysko będzie skazane na zaoranie przy takiej mentalności mieszkańców. Mieszkam tu, pracuje w innym mieście, jeżdżę sporo po Europie i nie tylko, więc zależy mi na czymś więcej niż dziurze w ziemi...

Klimek ty na pewno nie masz otwartego umysłu skoro wygadujesz takie brednie o tych swoich kładkach. Na pewno każdy będzie zachwycony idąc np w deszcz z torbami na peron! Kładki NIEEE.
Cytuj
+1eed2017-02-16 12:16#14
Cytuję Kilimek:
Witam,
ja uważam że tunel pieszy jest kompletnie nietrafioną inwestycją. Pomijam to, że za kilka lat będzie on zawilgocony, pomazany, śmierdzący ludzkimi i zwierzęcymi odchodami, a wieczorami każdy będzie się bał nim chodzić.
Dużo lepszym pomysłem jest nietuzinkowa kładka piesza jakich projektów jest mnóstwo. Ona mogła być wizytówką dla osób odwiedzających nasze miasto jak i mieszkańców. A dodatkowe połączenie pieszo- samochodowe jest konieczne nad torami... no chyba że zakładamy że miasto ma skonać śmiercią naturalną..

Za dużo filmów się naoglądałeś!
Cytuj
+1eed2017-02-16 12:13#13
Najgorsze rozwiązanie jakie może być to kładka. Tunel jest niezbędny zarówno dla pieszych jak i samochodów. Budowanie kolejnych kładek jest nieumiejętnością wykorzystania przestrzeni , której i tak w miastach brakuje. Zwolennicy kładek i wiaduktów nie mają pojęcia o temacie i najzwyczajniej klepią głupoty według swojego urojonego widzimisie.k9bsu
Cytuj
+1eed2017-02-16 12:10#12
Cytuję handzia55:
Skoro ma być tunel, to będą i schody. Ciekawe czy ktoś pomyśli o ludziach, dla których nawet kilka schodków jest barierą nie do pokonania.
Dla takich ludzi zawsze będą przeszkody to naturalne nie można wymagać aby wszędzie były ruchome schody lub ich brak. To raczej ludzie z ułomnością powinni się dostosować do większości a nie odwrotnie. Chociaż jeżeli chodzi o miejsca publiczne to jestem za pomaganiem poprzez modernizację infrastruktury.
Cytuj
+1ogar2017-02-16 09:08#11
Cytuję Gaweł:
Ogarze mylisz się... w interesie PKP jest to aby przede wszystkim mieszkańcy Skarżyska mogli sprawnie przemieszczać się pomiędzy Kamienną a Przydworcowym poprzez dworzec PKP. Kolej planuje w znacznej mierze skomercjalizować powierzchnie dworca i w ich interesie jest zwiększenie ruchu pieszego w tej części miasta. [...] Uważam że Klimek ma 100% rację - nie budujmy tunelu pieszego, bo prędzej czy później będzie to miejsce którego będziemy się wstydzili.

Nie kwestionuję tego, że tunel dla pieszych to zły pomysł i że lepszy jest wiadukt czy fajna kładka górą. Tyle tylko, że o to mają zadbać władze samorządowe (tak jak dbają o "swoje" ulice, chodniki, skwery i inne przejścia), a nie PKP.
Ludzie tędy przemieszczają się pieszo tylko dlatego, że innej możliwości w tym rejonie nie mają. Tak samo jak innej alternatywy dla połączenia Kamiennej z Przydworcowym dla aut nie ma, jak tylko wiadukt z wyjazdem na skrzyżowanie Niepodległości z Piłsudskiego. I to też jest w zadaniach samorządów, a nie PKP czy innej firmy... nikt nie będzie wykładał swojej kasy na budowę czegoś na działce sąsiada.
Poza tym nie dziwię się, że PKP chce ożywić dworzec i tereny wokół (planują przecież galerię w okolicach parowozowni) ... mają fundusze na to, tyle tylko, że to nie jest gwarantem, że się zwiększy tam ruch. Większość mieszkańców i tak przemieszcza się na zakupy, do restauracji i innych miejsc rozrywki nie na dworzec (który z inną funkcją się kojarzy) i nie na Kamienną, tylko po drugiej stronie torów w kierunku Milicy. Ale zgadzam się z tym, że trzeba rozmawiać (powiat i miasto) z przedstawicielami PKP, żeby z ich inwestycji wynikło też coś dobrego dla zwykłych ludzi tu mieszkających.
Cytuj
0handzia552017-02-15 22:56#10
Skoro ma być tunel, to będą i schody. Ciekawe czy ktoś pomyśli o ludziach, dla których nawet kilka schodków jest barierą nie do pokonania.
Cytuj
0Gaweł2017-02-15 13:15#9
Cytuję ogar:
Człowieku, zrozum jedno!... tu się mówi o tunelu dla podróżnych, który daje im możliwość po zakupie biletu wyjścia na peron i w drugą stronę, po wyjściu z pociągu , wyjściu na dworzec i parking z taxi przed budynkiem. Nie jest w interesie PKP robić ludziom w różnych miastach tunele czy wiadukty pieszo-rowerowe.

Ogarze mylisz się... w interesie PKP jest to aby przede wszystkim mieszkańcy Skarżyska mogli sprawnie przemieszczać się pomiędzy Kamienną a Przydworcowym poprzez dworzec PKP. Kolej planuje w znacznej mierze skomercjalizować powierzchnie dworca i w ich interesie jest zwiększenie ruchu pieszego w tej części miasta. Oczywiście nowe przejście pod/nad torami ma służyć pasażerom dlatego ważne jest aby powstał funkcjonalny projekt który połączy potrzeby mieszkańców, pasażerów i PKP.
Uważam że Klimek ma 100% rację - nie budujmy tunelu pieszego, bo prędzej czy później będzie to miejsce którego będziemy się wstydzili. Lepiej rozpisać konkurs na atrakcyjną i nowoczesną kładkę pieszo rowerową.
na przykład coś takiego:
http://assets.inhabitat.com/files/2010/03/La-Roche-sur-Yon-Pedestrian-Bridge-9.jpg
http://www.archi-guide.com/PH/FRA/LRY/LaRocheSYPassGareTschuHDA.jpg
http://static.panoramio.com/photos/large/60932123.jpg
https://static.dezeen.com/uploads/2010/03/dzn_sq_tschumi_bridge-28.jpg
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • OUT5
  • bf
  • out2
  • out1
  • out3
  • out4

Ostatnio opublikowane

SuperW poszukiwani także w Skarżysku-Kamienne…

Opublikowano: 22.08.2017 09:58

Komentarzy: 0

Rusza budowa ronda turbinowego na skrzyżowani…

Opublikowano: 21.08.2017 19:46

Komentarzy: 4

Pewne zwycięstwo Orlicza z Lechią Strawczyn, …

Opublikowano: 21.08.2017 18:40

Komentarzy: 0

Ruszyła VII edycja Letniej Akademii Karate

Opublikowano: 21.08.2017 17:54

Komentarzy: 0

Wytropił go pies

Opublikowano: 21.08.2017 12:00

Komentarzy: 1

Wystawa "Wrzesień 1939" od piątku …

Opublikowano: 21.08.2017 10:59

Komentarzy: 0

Napad na sklep w Skarżysku. Policja szuka nap…

Opublikowano: 20.08.2017 21:56

Komentarzy: 7

XVII Półmaraton Wtórpol i I Dycha Wtórpol w …

Opublikowano: 20.08.2017 15:38

Komentarzy: 0

Ostre strzelanie w Skarżysku. Zwycięstwo Gran…

Opublikowano: 19.08.2017 21:00

Komentarzy: 0

Festyn rodzinny w Lipowym Polu

Opublikowano: 19.08.2017 20:25

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Glutamina Odżywki

Ostatnio na forum