20.08.2017 Ostatnia aktualizacja 15:27, 20.08.2017

Odznaczenie państwowe dla major Józefy Życińskiej

Autor:
JK, Foto: Jacenty Kita
Opublikowano: 16 Lut 2017
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności

Major Józefa Życińska została uhonorowana w czwartek Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.  Uroczyste wręczenie odznaczenia państwowego nastąpiło  w Bliżynie.

Za wybitne zasługi na rzecz środowisk kombatanckich, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski – czytamy w postanowieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy o nadaniu major Józefie Życińskiej Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.

- Pani Józefa to symbol pokolenia, które złożyło Ojczyźnie najwyższą daninę – mówiła z kolei dr Dorota Koczwańska - Kalita, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Medal pani Józefie wręczyli wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i wicewojewoda Andrzej Bętkowski.

Uroczystość zgromadziła przede wszystkim członków rodziny. Obecne były córki Aleksandra i Elżbieta, wnuki Aleksander i Monika oraz prawnuk Bartosz. Przybyła też poseł Maria Zuba, kombatanci, politycy, przedstawiciele Wojska Polskiego i Związku Strzeleckiego. Nasz samorząd reprezentowali przewodniczący rady gminy Tadeusz Łyjak i sekretarz gminy Barbara Stachera, która poprowadziła uroczystość.

Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych odegrano Mazurka Dąbrowskiego, laudację wygłosiła Zofia Wieczorek – Nowak, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4 PP w Kielcach. Po uroczystości wręczenia odznaczenia zebraniu odśpiewali Sto lat.

Mjr w st. sp. Józefa Życińska ps. „Zośka” służyła w oddziale Jana Piwnika „Ponurego”. Po wojnie prowadziła akcje przeciwko UB oraz KBW, przez kolejne lata kontynuowała walkę z ustrojem komunistycznym. Po 1989 roku zaangażowała się w działalność kombatancką, m.in. aktywnie uczestnicząc w uroczystościach patriotycznych.

Komentarze

+6społecznik2017-02-21 10:05#7
Dobra zmiana?!
Wyklęci żołnierze leżą w bezimiennych grobach.
Przeklęci "żołnierze" bezprawnie zajmują Ich miejsce.
Kielecki IPN pod wodzą lokalnego kontrowersyjnego "historyka" p.Jedynaka wypuścił na kielecki rynek bubla "wyklętego" tj: p. Zep- Gadecką żonę ubeka Gadeckiego.
Natomiast skompromitowani i niedouczeni działacze pis-u wystawili na pośmiewisko Prezydenta Andrzeja Dudę.
Cytuj
+7handzia552017-02-20 23:21#6
Im dalej od wojny tym więcej kombatantów.A CO JEDEN, TO BARDZIEJ ZASLUŻONY.
Cytuj
+10Zenuś2017-02-20 20:20#5
Bardzo się cieszę,że wrezscie ktoś odważył się wypowiedzieć na temat tej pani.Nie rozumiem dlaczego ludzie nie mówią głośno prawdy na temat psełdo bohaterstwa.Przecież jeszcze żyją i mają bardzo dużo do powiedzenia. A szanowna p. Wanda nagle zmieniła zdanie ,wiem że tak bardzo niedawno miała skrajnie inne.
Cytuj
+12a.2017-02-20 16:18#4
Wystarczy trochę poczytać żeby wiedzieć, że historia kupy się nie trzyma...należało by się zastanowić nad pewnymi szczegółami wypowiedzi P. "Major",czy "Generał" ( bo również takim tytułem się posługuje)...może nie warto podążać z odznaczeniami do tych, których historii nie zweryfikowano w żaden sposób i bazuje się tylko na zasłyszanych opowiastkach...Tymczasem prawdziwi patrioci są wśród nas...nie chcą sławy ani chwały,nie domagają się poklasku, nie załatwiają nikomu ciepłych posadek...a wystarczy przebrać się w generalski mundur i można wszystko...BRAWO BRAWO...
Cytuj
+7społecznik2017-02-20 09:52#3
Pycha
I
Samouwielbienie.

Obłuda i krętactwo działaczy partii PIS w zakłamywaniu naszej lokalnej historii.
Brak jakiejkolwiek wiedzy, obnaża bezideowość, zakłamanie i niekompetencje zaściankowych posłów,Senatorów, v-ce Wojewody / Paszport Patriotyczny / Regionu Świętokrzyskiego.
Zapomnieli,że to dzięki wygranej / ~70 000 głosów / Zbigniew Ziobry z Solidarnej Polski niezasłużenie otrzymali mandat poselski,senatorski,v-ce Wojewody,doradców p.Wojewody itp.
P.s. Dla biedaków proponują program 500+
Dla biednej wdowy europoseł Gosiewskiej 5 000 000zł+
Cytuj
+8Toja2017-02-20 08:50#2
I tak wyglądają w większości obecni kombatanci.
Większość z nich to ludzie, którzy nie mieli styczności z ruchem oporu w czasie II WŚ, lecz później okazali się sprytniejsi i mający kontakty z "ludźmi z lasu".
To czysta obłuda. Ci którzy są już nad przysłowiowym grobem nie jedno mogli by powiedzieć o obecnych "niby partyzantach" i konspiratorach, oraz innych "żołnierzach przeklętych".
Cytuj
+18społecznik2017-02-17 15:47#1
Echo Dnia z dn 17.02.2017r
Cyt: "Kazik z Baranowskiej Góry
To jest horror, co ta pani mówi o sobie i o swoich poczynaniach.Brała ślub jako PANNA w 1951 z UB-kiem Gadeckim. Gdzie jest 3 córka Henryka? Ta pani zawłaszczyła sobie wiele poczynań swojej siostry Krystyna ps. Zośka, która była w grupie Życińskiego. Przez wiele lat ta pani Zep-Gadecka posługiwała się nazwiskiem Życińskiego bezprawnie. Nigdy nie została żoną Życińskiego !!!!
Mówi takie niestworzone historie , że aż żal czytać i słuchać. Nie tak dawno chciała mieć odznaczenie Orła Białego !!! Poprzednia wojewoda wniosek odrzuciła. Teraz się udało zdobyć Komandorskiego. Ogromna potwarz dla środowiska kombatanckiego.Władzo, zanim podpiszesz, sprawdż kto to jest !!!!!!!!!!!!!!!!"."
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • OUT5
  • bf
  • out2
  • out1
  • out3
  • out4

Ostatnio opublikowane

XVII Półmaraton Wtórpol i I Dycha Wtórpol w …

Opublikowano: 20.08.2017 15:38

Komentarzy: 0

Ostre strzelanie w Skarżysku. Zwycięstwo Gran…

Opublikowano: 19.08.2017 21:00

Komentarzy: 0

Festyn rodzinny w Lipowym Polu

Opublikowano: 19.08.2017 20:25

Komentarzy: 0

Wygraj bilety na imprezę Magiczne Zakończenie…

Opublikowano: 18.08.2017 13:43

Komentarzy: 0

Brakuje koszy na śmieci?

Opublikowano: 18.08.2017 10:14

Komentarzy: 0

Zapraszamy na Marszobieg!

Opublikowano: 18.08.2017 09:50