20.02.2017 Ostatnia aktualizacja 12:07, 20.02.2017

Odznaczenie państwowe dla major Józefy Życińskiej

Autor:
JK, Foto: Jacenty Kita
Opublikowano: 16 Lut 2017
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności

Major Józefa Życińska została uhonorowana w czwartek Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.  Uroczyste wręczenie odznaczenia państwowego nastąpiło  w Bliżynie.

Za wybitne zasługi na rzecz środowisk kombatanckich, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski – czytamy w postanowieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy o nadaniu major Józefie Życińskiej Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.

- Pani Józefa to symbol pokolenia, które złożyło Ojczyźnie najwyższą daninę – mówiła z kolei dr Dorota Koczwańska - Kalita, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Medal pani Józefie wręczyli wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i wicewojewoda Andrzej Bętkowski.

Uroczystość zgromadziła przede wszystkim członków rodziny. Obecne były córki Aleksandra i Elżbieta, wnuki Aleksander i Monika oraz prawnuk Bartosz. Przybyła też poseł Maria Zuba, kombatanci, politycy, przedstawiciele Wojska Polskiego i Związku Strzeleckiego. Nasz samorząd reprezentowali przewodniczący rady gminy Tadeusz Łyjak i sekretarz gminy Barbara Stachera, która poprowadziła uroczystość.

Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych odegrano Mazurka Dąbrowskiego, laudację wygłosiła Zofia Wieczorek – Nowak, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4 PP w Kielcach. Po uroczystości wręczenia odznaczenia zebraniu odśpiewali Sto lat.

Mjr w st. sp. Józefa Życińska ps. „Zośka” służyła w oddziale Jana Piwnika „Ponurego”. Po wojnie prowadziła akcje przeciwko UB oraz KBW, przez kolejne lata kontynuowała walkę z ustrojem komunistycznym. Po 1989 roku zaangażowała się w działalność kombatancką, m.in. aktywnie uczestnicząc w uroczystościach patriotycznych.

Komentarze

+3społecznik2017-02-20 09:52#6
Pycha
I
Samouwielbienie.

Obłuda i krętactwo działaczy partii PIS w zakłamywaniu naszej lokalnej historii.
Brak jakiejkolwiek wiedzy, obnaża bezideowość, zakłamanie i niekompetencje zaściankowych posłów,Senatorów, v-ce Wojewody / Paszport Patriotyczny / Regionu Świętokrzyskiego.
Zapomnieli,że to dzięki wygranej / ~70 000 głosów / Zbigniew Ziobry z Solidarnej Polski niezasłużenie otrzymali mandat poselski,senatorski,v-ce Wojewody,doradców p.Wojewody itp.
P.s. Dla biedaków proponują program 500+
Dla biednej wdowy europoseł Gosiewskiej 5 000 000zł+
Cytuj
+1Toja2017-02-20 08:50#5
I tak wyglądają w większości obecni kombatanci.
Większość z nich to ludzie, którzy nie mieli styczności z ruchem oporu w czasie II WŚ, lecz później okazali się sprytniejsi i mający kontakty z "ludźmi z lasu".
To czysta obłuda. Ci którzy są już nad przysłowiowym grobem nie jedno mogli by powiedzieć o obecnych "niby partyzantach" i konspiratorach, oraz innych "żołnierzach przeklętych".
Cytuj
+3krystek2017-02-19 20:41#4
Będzie jak z jaruzelskim.Po smierci wszystko zabiora bo ta kobieta nie brała udziału w żadnej akcji i w ogóle. Czytajcie sobie gdzies jej opowiesci. Leżałam w rowie cztery dni bo ją słoń trąbą ja walnoł ;-)[edit] ta rodzina to jest smiech
Cytuj
+10społecznik2017-02-17 15:47#3
Echo Dnia z dn 17.02.2017r
Cyt: "Kazik z Baranowskiej Góry
To jest horror, co ta pani mówi o sobie i o swoich poczynaniach.Brała ślub jako PANNA w 1951 z UB-kiem Gadeckim. Gdzie jest 3 córka Henryka? Ta pani zawłaszczyła sobie wiele poczynań swojej siostry Krystyna ps. Zośka, która była w grupie Życińskiego. Przez wiele lat ta pani Zep-Gadecka posługiwała się nazwiskiem Życińskiego bezprawnie. Nigdy nie została żoną Życińskiego !!!!
Mówi takie niestworzone historie , że aż żal czytać i słuchać. Nie tak dawno chciała mieć odznaczenie Orła Białego !!! Poprzednia wojewoda wniosek odrzuciła. Teraz się udało zdobyć Komandorskiego. Ogromna potwarz dla środowiska kombatanckiego.Władzo, zanim podpiszesz, sprawdż kto to jest !!!!!!!!!!!!!!!!"."
Cytuj
+4społecznik2017-02-17 11:55#2
Hucpa aktywistów PIS czyli inauguracja kampanii samorządowej w Bliżynie?!
Na zdjęciu kandydat /pis-u/ na Prezydenta M.Piętak.
Inicjator BUBLA patriotycznego "Paszport Patriotyczny kandydat / pis-u/ na Wojewodę A.Bętkowski, płk Woś z ZS Strzelec kandydat / z pis-u/ na Radnego w Suchedniowie.
Poseł M.Zuba / dawniej Burmistrz Suchedniowa z UW / kandydatka na następną kadencję posła PIS
Cytuj
+7społecznik2017-02-17 09:37#1
Szanowna p. W.Jaworska
Z wielką przyjemnością przeczytam wspomnienia p.Józefy Zep- Gadeckiej- Życińskiej.
Z wielką przyjemnością przeczytam o rodzonej siostrze p.Józefy- Krystynie Osowskiej
/znałem i byłem na pogrzebie / która przesiedziała 5 lat w ubeckim więzieniu.
Z wielką ciekawością przeczytam o cyt: "Mjr w st. sp. Józefa Życińska ps. „Zośka” służyła w oddziale Jana Piwnika „Ponurego”. Po wojnie prowadziła akcje przeciwko UB oraz KBW, przez kolejne lata kontynuowała walkę z ustrojem komunistycznym.....". oczywiści w oparciu o dokumenty,świadków tamtych zdarzeń itp.
P.s. Mam pytanie do p. Józefy Życińskiej. Jaki pseudonim miała pani siostra Krystyna?
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • out1
  • out2
  • b1
  • b2
  • b3

Ostatnio opublikowane

Wyjął zwłoki z grobu - usłyszał zarzuty

Opublikowano: 20.02.2017 09:14