23.04.2018 Ostatnia aktualizacja 20:42, 22.04.2018

Wycinają drzewa w Skarżysku - słowo o jednym z przypadków...

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek, Google Maps
Opublikowano: 21 Mar 2017
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W ostatnim czasie za sprawą obowiązującej od początku stycznia br. zmienionej ustawy o ochronie przyrody oraz zmian wprowadzonych w ustawie o lasach jak kraj długi i szeroki w ruch poszły piły i siekiery... również w Skarżysku. 

Wspomniane zmiany w prawie zniosły m.in. obowiązek uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów dla osób fizycznych - obecnie prywatni właściciele nieruchomości mogą bez zezwolenia usunąć drzewa lub krzewy na swoich posesjach jeśli wycinka nie ma związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nowa ustawa nie zwalnia z przestrzegania przepisów dotyczących ochrony gatunkowej - przed usunięciem drzewa stanowiącego siedlisko chronionych ptaków, nadal każdorazowo trzeba uzyskać zezwolenie od regionalnego dyrektora ochrony środowiska (odstępstwo od tej zasady - gdy drzewo stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi lub stanowi zagrożenie sanitarne). Decyzji ws. wycinki drzewa również nie możemy podjąć sami, jeśli wspomniane drzewo jet pomnikiem przyrody (nadal w takim przypadku trzeba przeprowadzić procedurę dot. zniesienia formy ochrony przyrody).

Zniesienie obowiązku uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów dla osób fizycznych spowodowało, że w ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami wycinki drzew na skalę w ostatnich latach niespotykaną. Zmiana przepisów dot. wycinki drzew na terenach należących do os. fizycznych (i powszechność korzystania z nowych przepisów) spowodowała, że i przedsiębiorcy chętnie "czyszczą" swoje działki z drzew. Problem w tym, że usunięcie drzew lub krzewów na terenie należącym do firmy / instytucji nadal - co do zasady - wymaga uzyskania pozwolenia na wycinkę (z uzyskania pozwolenia na wycinkę drzew wyłączona jest wycinka drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platana klonolistnego, w przypadku pozostałych gatunków drzew, wtedy, gdy obwód na wysokości 130 cm nie przekracza 50 cm).

Zamieszanie z wprowadzaniem nowych przepisów i tempo w jakim znikają w Skarżysku-Kamiennej kolejne drzewa budzi niepokój naszych czytelników. Ostatnio na naszą skrzynkę redakcyjną otrzymujemy sporo próśb o interwencje (dotyczących jednak najczęściej wycinki drzew na prywatnych posesjach), wśród próśb o pomoc otrzymaliśmy również o interwencję ws. wycinki kilku drzew przed jednym z obiektów handlowych przy ul. Sokolej.

- Kilka dni temu przechodząc obok posesji przy ul Sokolej 30 zauważyłam, jak ekipa wycina drzewa. Dużo mówiło się ostatnio o wycinkach drzew, wszędzie jest o tym głośno. "Szał" na trwającą i legalną wycinkę drzew związany jest ze zniesieniem obowiązku uzyskania pozwolenia na wycinkę. Ponieważ drzewa o których piszę rosły przed budynkiem [edit], sądzę, że rosły na terenie należącym do podmiotu gospodarczego. Jeśli tak, to powinien on wystąpić o stosowne pozwolenie. Nasze miasto w ostatnich tygodniach traci bardzo dużo zieleni, dlatego proszę o pomoc i sprawdzenie, czy firma wystąpiła do gminy o pozwolenie na wycinkę, a jeśli wystąpiła o takie pozwolenie i je uzyskała, to jak gmina uzasadnia wydanie takiego pozwolenia - napisała do nas nasza czytelniczka, p. Edyta.

Po otrzymaniu maila postanowiliśmy udać się na miejsce, o którym pisała czytelniczka - rzeczywiście w ostatnim czasie wycięto tam 5 drzew (kilka innych wycięto już wcześniej). 

O całą sprawę zapytaliśmy p. Izabelę Szwagierek, podinspektor ds. kontaktów z mediami Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej. - Żadne zgłoszenie dot. wycinki wspomnianych drzew przy ul. Sokolej nie wpłynęło do Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej. Po powzięciu od Pana informacji o dokonanej wycince służby udadzą się na miejsce, by sprawdzić stan faktyczny i dopiero po tym będziemy mogli udzielić więcej informacji dot. ww. sprawy - poinformowała nas Izabela Szwagierek.

Kilka dni później postanowiliśmy sprawdzić, co udało ustalić się urzędnikom. - W tym przypadku wszczęte zostanie odpowiednie postępowanie administracyjne, ale o wnioskach na tym etapie nie chciałbym się wypowiadać.Wkrótce - w ramach procedury - zostanie zorganizowana również wizja lokalna. Dopiero po ustaleniu wszystkich okoliczności  sprawy i zakończeniu procedury będziemy mogli mówić o ewentualnych konsekwencjach finansowych  - poinformowała Szwagierek.

Do sprawy wrócimy.
Posesja przy ul. Sokolej 30 V.2013 (źródło: Google Maps)

To samo miejsce 10 III 2017

Komentarze

+1Paskal2017-03-26 14:47#15
Wolność Tomku w swoim domku.Tylko tyle!
Cytuj
+3Niko2017-03-23 23:15#14
Jestem przerażony skalą wycinki drzew. W imię materializmu i chęci ,,oczyszczenia'' posesji z drzew niby zagrażających bezpieczeństwu stwarza się zagrożenie dla samych siebie.Jeżeli ktoś nie uczył się biologii, nie ma żadnego pojęcia o życiu w zgodzie z naturą. Wytnijmy wszystkie drzewa, bo teoretycznie każde może być zagrożeniem! Dzięki drzewom możemy tak naprawdę oddychać. Czy ktoś w ogóle o tym wie? Jak można usunąć tak po prostu drzewo, które rosło tyle lat, dawało cień latem i schronienie dla ptaków. To jest porażka ludzi, którzy widzą tylko własne potrzeby i korzyści.
Cytuj
+7eye2017-03-22 14:14#13
Cytuję Gaweł:
Hmmm... jak popatrzeć na zdjęcie po wycince i przed wycinką to jednak teraz jest lepiej.
Dlaczego?
Dlatego, że miasto nie dba o drzewa (...)

A o co dba miasto? Tylko o swoje ciepłe posadki.

Zielona architektura nie istnieje, chodni krzywe, w wielu miejscach ich brak. Ławki w parkach stare, trwa koszona raz w sezonie, fontanna stara jak świat, i można by tak wyliczać w nieskończoność.

Urzędasy sobie znalazły sposób na swoją pensję i nic poza tym. Ale przyjdą wybory i się niektórzy zdziwią.
Cytuj
+22017-03-22 13:49#12
Na San Escobar też nie ma drzew ?
Cytuj
+11Gaweł2017-03-22 13:19#11
Hmmm... jak popatrzeć na zdjęcie po wycince i przed wycinką to jednak teraz jest lepiej.
Dlaczego?
Dlatego, że miasto nie dba o drzewa, rosną sobie jak popadnie, nie są regularnie przycinanie a przez to odpowiednio kształtowane.
Ulica Sokola jest doskonałym przykładem bałaganu w kwestii drzew przy ulicach w naszym mieście. Drzewka rosną sobie chaotycznie nie tworząc spójnej estetycznej kompozycji. Ale to wymaga dbania, wysiłku i tak zwanego: "pomyślunku" ...a w Skarżysku nikt nie myśli o drzewach w mieście. I tyle.
A mogłoby by być tak pięknie:
https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjc0_jqi-rSAhWEBBoKHeyLD7EQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.ourcityforest.org%2Fblog%2F2015%2F11%2F6%2F6-things-you-need-to-know-about-trees-if-you-live-in-san-jose&psig=AFQjCNFSWEjm_3ClE-wEArw2omw0lvXYUw&ust=1490271349280914
Cytuj
+9promocja2017-03-22 11:02#10
Cytuję Zbyszko:
Powinno się wycinać drzewa któe przy większej burzy notorycznie się łamią i mogą zabić przechodnia czy zniszczyć samochód. Co się dzieje z tymi wielkimi drzewami widzimy po każdej burzy czy silnym wietrze. Straż Pożarna ma pełne ręce roboty. Proponuje zajrzeć do archiwum portalu i zobaczyć fotorelację ze zniszczeń.


Jakieś konkretne, wymierne pomysły ?
Cytuj
+6zozol2017-03-22 10:12#9
Cytuję Zbyszko:
Powinno się wycinać drzewa któe przy większej burzy notorycznie się łamią i mogą zabić przechodnia czy zniszczyć samochód. Co się dzieje z tymi wielkimi drzewami widzimy po każdej burzy czy silnym wietrze. Straż Pożarna ma pełne ręce roboty. Proponuje zajrzeć do archiwum portalu i zobaczyć fotorelację ze zniszczeń.

Co ma piernik do wiatraka, czyli do tego przypadku?
Cytuj
+6Zbyszko2017-03-22 09:41#8
Powinno się wycinać drzewa któe przy większej burzy notorycznie się łamią i mogą zabić przechodnia czy zniszczyć samochód. Co się dzieje z tymi wielkimi drzewami widzimy po każdej burzy czy silnym wietrze. Straż Pożarna ma pełne ręce roboty. Proponuje zajrzeć do archiwum portalu i zobaczyć fotorelację ze zniszczeń.
Cytuj
+10MPO2017-03-22 09:01#7
Promocja pisze, że to wycinka mogła służyć odsłonięciu wartości estetycznych budynku i poprawie komercjalizacji obiektu. Żeby takie cele osiągnąć nie trzeba było wyżynać drzew w pień, są inne sposoby.
Cytuj
0promocja2017-03-22 08:07#6
Dla ścisłości, nie jestem zwolennikiem pozbywania się drzew z przestrzeni miejskiej i zostawiania wszechobecnego betonu, jak to jest obecnie robione w Kielcach…
ALE:
Gdybym był właścicielem akurat tej działki, na której działa biznes – sklepy i lokale do wynajęcia, które w lato są zasłonięte „krzakami” to tak, także bym się pozbył tych drzew, aby uatrakcyjnić swój lokal, budynek, obiekt z którego „żyje”. I nie widzę tutaj nic złego. To , że ktoś za bardzo poluzował cugle i barany wycinają wszystko na lewo i prawo to jedno, ale to że przez lata obowiązywały durne przepisy, gdzie za wycięcie przysłowiowego krzaka na własnej działce musiałem zapłacić krocie a w pierw, uzyskać pozwolenie od urzędasów to drugie. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Dla jednych to świętokractwo i zamach na przyrodę, dla drugich zwykła operacja, mająca wpływ na wizerunek obiektu czyt. Zwiększenie jego atrakcyjności, poprzez odsłonięcie jego walorów estetycznych (ciekawy budynek) a co za tym idzie prawdopodobnie zwiększenia wartości nieruchomości i przychodów z wynajmu….łatwo się krytykuję, obserwując z okna i oceniając.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Zwycięstwo Granatu w Pierzchnicy

Opublikowano: 22.04.2018 19:10

Komentarzy: 0

Ruszyły rozgrywki Amatorskiej Ligi Piłki Nożn…

Opublikowano: 22.04.2018 17:47

Komentarzy: 0

,,Trzy Piątki dla Sztuki”- koncert finałowy

Opublikowano: 21.04.2018 20:10

Komentarzy: 0

Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz wystąpili…

Opublikowano: 20.04.2018 19:45

Komentarzy: 0

PGE "Pomagamy" - w ZSTM powstanie g…

Opublikowano: 20.04.2018 15:46

Komentarzy: 0

XXVI Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PC…

Opublikowano: 20.04.2018 14:36

Komentarzy: 0

X Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Patri…

Opublikowano: 20.04.2018 14:05

Komentarzy: 0

„Dwujęzyczne Świętokrzyskie” w I L.O.

Opublikowano: 20.04.2018 13:15

Komentarzy: 0

Zatrzymany sprawca rozboju z użyciem noża

Opublikowano: 20.04.2018 12:46

Komentarzy: 0

Zderzenie dwóch osobówek. Jedna osoba poszkod…

Opublikowano: 19.04.2018 19:22

Komentarzy: 6

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Glutamina Odżywki

Ostatnio na forum