25.09.2017 Ostatnia aktualizacja 20:55, 24.09.2017

Za pięniądze z kar rozbudują oświetlenie na osiedlach: Piłsudskiego i Bór

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 10 Sie 2017
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Będzie rozbudowa oświetlenia okolic inwestycji zrealizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Skarżyska-Kamiennej 2016 na osiedlach: Piłsudskiego i Bór. Wspomniana rozbudowa sfinansowana zostanie ze środków pochodzących z potrąceń z płatności naliczonych w związku z nieterminową realizacją inwestycji na wspomnianych osiedlach w ramach BO2016.

Przypomnijmy - w 2015 roku po raz pierwszy w Skarżysku-Kamiennej przygotowano i przeprowadzono procedurę wyboru projektów inwestycyjnych w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Skarżyska-Kamiennej na 2016 rok ). Do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego przeznaczone zostało 8 projektów, a pod koniec marca 2016 roku ogłoszono pierwszy z przetargów na ich realizację - m.in. na realizację trzech miejsc do aktywnego wypoczynku (na os. Bór - "Bór bezpiecznie i zdrowo",  na os. Piłsudskiego - "Active Park os. Piłsudskiego" i na os. Przydworcowe - "Active Park os. Przydworcowe"). Wykonawcą ww. inwestycji zostało Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe ”MEVIUS” z Piasków.

Formalnie na realizację wszystkich zadań w ramach zamówienia wykonawca miał czas do 30.11.2016 r. Pomimo długiego czasu na realizację inwestycji i niewielkiego ich skomplikowania,  terminu realizacji zamówienia nie udało mu się dochować. W trakcie realizacji inwestycji mieszkańcy wielokrotnie zwracali uwagę na przewidziany termin jej zakończenia (siłownie plenerowe planowano oddać w listopadzie). Później mieszkańcy skupili się na ciągnących się w nieskończoność pracach przy siłowniach (choć w praktyce na miejscach realizacji inwestycji przez większość czasu nie działo się kompletnie nic). 

Miasto nie ukrywało, że ma poważny problem z wykonawcą - pomimo wielokrotnego wzywania wykonawcy do zakończenia prac i wykonania niezbędnych poprawek, częściowe odbiory prac (i to tylko części z zadań) udało wykonać się dopiero na początku maja br., a ostatecznego odbioru prac dokonano w czerwcu. Wykonawca musiał liczyć się z naliczeniem kar umownych za opóźnienia w realizacji inwestycji (o kwoty kar mogła być pomniejszona płatność za wykonane zadania).

W styczniu br. radny Grzegorz Łapaj, podczas sesji Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej w imieniu swoim, a także innych radnych (na osiedlach których firma Mevius nie zrealizowała zadań w terminie), zaapelował do prezydenta, by środki z ewentualnych kar umownych naliczonych w związku z realizacją siłowni plenerowych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 (na osiedlach: Bór, Przydworcowe i Piłsudskiego) przeznaczyć na rozbudowę tychże. W odpowiedzi prezydent Konrad Krönig zapewnił, że taka możliwość rozważona zostanie na etapie płatności za zamówienie.

Do tematu wrócono w maju br., kiedy radni Rady Miasta z osiedli: Bór, Przydworcowe i Piłsudskiego (odpowiednio: Grzegorz Łapaj, Wiesław Szwajewski i Konrad Wikarjusz)- w związku ze zbliżającym się terminem rozliczenia inwestycji - zwrócili się do prezydenta z wnioskami o przeznaczenie środków z potrąceń na inwestycję np. w rozbudowę infrastruktury siłowni na ich osiedlach. Przeznaczenie środków w wysokości odpowiadającej potrąceniom z tytułu naliczenia kary umownej na wspomniany wcześniej cel miało być swego rodzaju rekompensatą dla społeczności wspomnianych osiedli za bardzo długie oczekiwanie na realizację inwestycji, a także miało być dowodem na to, że władze miasta doceniają cierpliwość i wyrozumiałość społeczności wspomnianych osiedli.

Po odbiorze siłowni (i naliczeniu kar umownych) wnioskodawców poinformowano o przychyleniu się przez prezydenta do ich wniosków - środki "zaoszczędzone" w wyniku potrąceń przekazane zostały do dyspozycji odpowiedniego wydziału z przeznaczeniem na realizację inwestycji w infrastrukturę wspomnianych osiedli. Radni Łapaj i Wikarjusz zwrócili się do prezydenta z wnioskiem o przekazanie środków przeznaczonych dla ich osiedli na konkretny cel - rozbudowę oświetlenia okolic siłowni plenerowych na ich osiedlach (m.in. w oparciu o infrastrukturę, która powstałą w wyniku realizacji BO2016).

O tym, że prezydent postanowił przeznaczyć wspomniane wcześniej środki na rozbudowę oświetlenia okolic siłowni plenerowych na os. Bór i os. Piłsudskiego poinformowały dzisiaj służby prasowe Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej. - W ten sposób wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców osiedli Bór oraz Piłsudskiego – miał stwierdzić prezydent. Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia tego zadania do budżetu zostanie przedstawiony radnym w czasie najbliższej sesji Rady Miasta.

 os. Piłsudskiego

os. Bór
Komentarze

-1Czesiek17172017-08-13 21:18#6
Cytuję mieszkaniec:
Onenas to nie są pieniądze dane przez prezydenta, to są pieniądze mieszkańców osiedla Przydworcowego i Boru. To oni głosowali na swoje projekty i długo musieli czekać na ich realizację. [...] Znając życie te 16 000 zł rozpłynęłoby się we mgle....

Co racja, to racja... oni glosowali na swoje projekty i yo "są ich" pieniadze, ale dlatego, że prezydent wprowadził Budżet Obywatelski. Za Wojcieszka tego nie było, ludzie nie mieli "swoich" projektów do BO ani pieniędzy z nich.
Za poprzednika nikt z mieszkańców pieniedzy nie widział, bo urzedujacy rycerze wydawali je albo na Ostrą Bramę, albo na dzwon na Św. Krzyżu albo na swoje fanaberie i biesiady.
Cytuj
+6miś2017-08-11 20:12#5
Ten cały Kronig to jedna wielka kara dla Skarżyska ! WYBORY na szczęście tuż, tuż...
Cytuj
+4mieszkaniec2017-08-10 23:23#4
Onenas to nie są pieniądze dane przez prezydenta, to są pieniądze mieszkańców osiedla Przydworcowego i Boru. To oni głosowali na swoje projekty i długo musieli czekać na ich realizację. Radni z tych osiedli pilnowali tej sprawy a także mieszkańcy Boru na sesji RM w lutym zabierali w tej sprawie głos. Znając życie te 16 000 zł rozpłynęłoby się we mgle....
Cytuj
+9do onenas2017-08-10 22:56#3
Cytuję Onenas:
No i fajnie, że Prezydent dba o mieszkańców z osiedli na obrzeżach miasta

Jakie dba o mieszkańców?!!! Wydrapali to dostali. Przecież to kasa z opóźnień realizacji projektów na które ktoś z tych osiedli zagłosował. Należało się im jak psu miska z wodą pod Urzedem :-)
Cytuj
+7Antonow2017-08-10 19:02#2
Oświetlenia nigdy nie za wiele. Będzie tam pewnie trochę bezpieczniej.
Cytuj
-6Onenas2017-08-10 17:35#1
No i fajnie, że Prezydent dba o mieszkańców z osiedli na obrzeżach miasta
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • OUT5
  • bf
  • out2
  • out1
  • out3
  • out4

Ostatnio opublikowane

Siódme zwycięstwo Granatu

Opublikowano: 24.09.2017 17:08

Komentarzy: 0

ALPN: 13 kolejka spotkań

Opublikowano: 24.09.2017 15:54

Komentarzy: 0

Oliwia Fornal w kadrze Polski na mistrzostwa…

Opublikowano: 24.09.2017 15:38

Komentarzy: 0

Uwaga! Przedłużono głosowanie na projekty zgł…

Opublikowano: 24.09.2017 09:04

Komentarzy: 6

IX Memoriał im. Krzysztofa Wolińskiego za nam…

Opublikowano: 23.09.2017 18:34

Komentarzy: 0

Najechał na tył pojazdu. Jedna osoba poszkodo…

Opublikowano: 23.09.2017 17:40

Komentarzy: 0

Świętokrzyski Mityng Wrotkarski i Świętokrzys…

Opublikowano: 22.09.2017 17:53

Komentarzy: 0

Podsumowanie działań „EDWARD”

Opublikowano: 22.09.2017 13:10

Komentarzy: 1

Odblaski dla pierwszoklasistów

Opublikowano: 22.09.2017 09:45

Komentarzy: 0

Zapraszamy na Powiatowy Marszobieg Jesienny

Opublikowano: 22.09.2017 09:32

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Glutamina Odżywki

Ostatnio na forum