17.03.2018 Ostatnia aktualizacja 12:45, 17.03.2018
  • c1
  • c2
  • c3
  • c4
  • c5
  • c6

Targowisko miejskie - obraz...

Autor:
MB, Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 31 Sie 2017
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Zdewastowanie ogrodzenie, dziurawe wiaty, zniszczona nawierzchnia i problemy z utrzymaniem czystości - tak wygląda obecnie miejskie targowisko przy ul. Rynek. Czy coś najbliższym czasie może się zmienić?

O tym, jak wygląda targowisko miejskie przy ul. Rynek wie chyba większość mieszkańców Skarżyska. W zasadzie jest to jedno z tych miejsc w naszym mieście, w którym możemy się przenieść w klimat minionej epoki. Od kilku lat mówi się o potrzebie remontu targowiska, który miałby uporządkować teren targowiska i poprawić jego standard, ale również, który miałby zachęcić mieszkańców Skarżyska i okolicznych miejscowości do częstszego korzystania z oferty lokalnych producentów owoców, warzyw itp. Jak napisaliśmy wcześniej o inwestycji do wielu lat "mówi się", niestety najwyraźniej nie dzieje się nic poza tym. 
 
- Handluję tu od kilkudziesięciu lat. Targowisko nigdy nie było w tak fatalnym stanie jak teraz. Odkąd obsługa targowiska wróciła do miasta, to nic tu się nie dzieje. Niech Pan popatrzy jak to wszystko wygląda - tu nikt niczego nie remontuje. Doprosić się nie możemy poprawy nawierzchni, by w deszczowe dni nie tworzyły się tutaj gigantyczne kałuże. Niech Pan popatrzy na ogrodzenie - dziurawe, części przęseł po prostu nie ma, a te które się ostały zżera rdza, ale bramę na noc to zamykają... komedia - mówi pan Grzegorz, jeden z handlujących na targowisku przy ul. Rynek.

O opinię na temat stanu targowiska zapytaliśmy również jedną z klientek. - A co tu komentować? Obraz nędzy i rozpaczy, jak w kraju trzeciego świata. Tu nie ma normalnych warunków dla klientów. Współczuję sprzedawcom. Byłam ostatnio w Szydłowcu, malutkie miasto, a tam targowisko wygląda zupełnie inaczej- powiedziała pani Stanisława. 

O ocenę stanu targowiska miejskiego i o plany miasta dot. targowiska zapytaliśmy w Urzędzie Miasta w Skarżysku-Kamiennej. - Oczywiście zdajemy sobie sprawę z obecnego stanu targowiska i stoimy na stanowisku, iż należy w tym miejscu przeprowadzić kompleksową przebudowę, by na targowisku panowały obowiązujące dzisiaj standardy. Nieinwestowanie w to miejsce przez wiele lat przyczyniło się do tego, iż obecnie jest ono w złym stanie technicznym, a sytuacji nie poprawią doraźne remonty, lecz właśnie kompleksowa modernizacja - stwierdziła Izabela Szwagierek, podinspektor ds. kontaktów z mediami Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej.

Z dokumentacji projektowej, opracowanej przez miasto jeszcze w poprzedniej kadencji samorządowej (w 2012 roku) wynika, że koszt takiej inwestycji może wynosić nawet 5 mln złotych - koncepcja zakłada m.in. budowę wiaty, przebudowę budynku hali, wykonanie przyłączy kanalizacyjnych, a także wymianę ogrodzenia, utwardzenie nawierzchni, oświetlenie placu.

- Mając na uwadze konieczność przeprowadzenia kompleksowej modernizacji targowiska (czyli zarówno budowę odpowiednich pawilonów dla sprzedawców, jak i budowę całej towarzyszącej infrastruktury), analizujemy możliwe koncepcje i pracujemy nad konkretnym rozwiązaniem. Analizujemy również możliwości pozyskania na ten cel dofinansowania - dodała Szwagierek.

Kilka dni temu Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zatwierdził listę operacji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 - działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”. Wnioskodawcy mogli ubiegać się o dofinansowanie projektów związanych m.in. z inwestycjami w targowiska, a 1 mln PLN na taki cel otrzymał np. Ostrowiec Świętokrzyski. Zapytaliśmy więc, czy miasto brało pod uwagę złożenie takiego wniosku, a jeśli nie to dlaczego.

- W odpowiedzi na pytanie o PROW 2014-2020 wyjaśnię, iż nabór wniosków prowadzony jest corocznie, od 2007 roku, a dofinansowanie wynosi 63,66% kosztów kwalifikowanych – nie więcej jednak niż milion złotych. Mając na względzie o wiele kosztowniejszą inwestycję, analizujemy możliwości pozyskania dofinansowania z innych źródeł - powiedziała Szwagierek. 

Oby te analizy nie potrwały kilka kolejnych lat...

Komentarze

+13janjerzyromanowski2017-09-01 07:59#4
I targ i bazar już dawno powinny być zlikwidowane w tej formie. Zamiast tych dwóch miejsc powinno być jedno, ale przyzwoite. Wszyscy cały czas mówią o jakichś halach i nowych galeriach. Przecież to wystarczy jedno miejsce, postawić jakieś zadaszenie, wyłożyć kostką i zrobić sanitariaty dla sprzedawców i klientów. Nie trzeba budować budynków za miliony. Tych ludzi nie będzie później stać na czynsze a stawiaj jąć hale i galerie będzie efekt taki jak w Starachowicach gdzie zamiast bazaru jest "Galeria Skałka"... Z drugiej strony jest to handel uliczny a więc ani kupcy ani klienci nie powinni się nastawiać na jakieś luksusy. Kupuje na ulicy mam taniej, kupuję w galerii mam drożej.
Cytuj
+22groom2017-08-31 18:49#3
konferencje międzynarodowe chcą organizować, a głupiego klepiska i ogrodzenia na targu nie potrafią ogarnąć.
Cytuj
+19Stefek Burczymucha2017-08-31 17:03#2
Targowisko to jeden syf, a Manhatan drugi.
Wstyd i żenada. Od lat wiele się mówi o remontach i zmianach ale nic z tego nie wynika.
Cytuj
+27eye2017-08-31 14:27#1
Pracownicy w urzędzie miasta żyją w jakimś wyimaginowanym świecie.
Racja, targ na kamiennej to wina zaniedbań poprzednich rządzących. Panie Kornig, a Ty co zrobiłeś?
Spójrzcie na manhattan, który wygląda jeszcze gorzej.

Najwyższa pora zmienić obecnych rządzących. Wstyd tylko przynoszą.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

II Okręgowy Turniej Pływacki ZNP

Opublikowano: 17.03.2018 13:45

Komentarzy: 0

pARTyzant zagrał dla Kacpra i Kai

Opublikowano: 16.03.2018 21:54

Komentarzy: 1

Kabret Jurki wystąpi 24 marca w MCK. Mamy dla…

Opublikowano: 16.03.2018 20:28

Komentarzy: 0

Groźny wypadek w Suchedniowie

Opublikowano: 16.03.2018 16:28

Komentarzy: 1

Nasza scena narodowa w SP 1

Opublikowano: 16.03.2018 13:01

Komentarzy: 0

Zabezpieczyli nielegalne automaty do gier

Opublikowano: 16.03.2018 11:08

Komentarzy: 1

Rondo WOŚP wreszcie z tablicą informującą o p…

Opublikowano: 16.03.2018 10:17

Komentarzy: 9

Kolejne tabletki ekstazy nie trafią na rynek

Opublikowano: 16.03.2018 10:02

Komentarzy: 0

Nowe miejsca parkingowe powstaną przy ul. Kra…

Opublikowano: 15.03.2018 20:06

Komentarzy: 2

Weekend z pizzą Festa

Opublikowano: 15.03.2018 20:00

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Glutamina Odżywki

Ostatnio na forum