20.07.2018 Ostatnia aktualizacja 09:27, 20.07.2018

MFI Skarżysko. Inwestor pokazał wizualizacje parku tematycznego na Bernatce (wizualizacje)

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek Wizualizacje: mat. inwesotra
Opublikowano: 01 Wrz 2017
Oceń:
3.6666666666667 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej trwa II Międzynarodowe Forum Inwestycyjne 2017 – wydarzenie, którego celem jest promocja potencjału inwestycyjnego naszego miasta i regionu, a także pomoc w nawiązywaniu kontaktów między przedsiębiorcami. Podczas MFI zaprezentowano wizualizacje planowanego parku tematycznego na Bernatce, którego główny budynek parku tematycznego ma nawiązywać do... Arki Noego.

W programie Forum organizowanego przez Centrum Obsługi inwestora w Skarżysku-Kamiennej znalazły się m.in. spotkania, prelekcje ekspertów, dyskusje panelowe i prezentacje. Według zapowiedzi organizatorów - mieli wziąć udział przedstawiciele biznesu oraz Polonii z ponad 10 krajów, m.in. z USA, Belgii, Francji, Włoch, Irlandii, Niemiec, Grecji, Mołdawii, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Turcji. W forum udział biorą również przedstawiciele biznesu i samorządów z Polski. Konferencję prowadzi znany, telewizyjny dziennikarz Maciej Orłoś, w wśród prelegentów znaleźli się m.in.: jeden z czołowych polskich ekonomistów -profesor Witold Orłowski, Wiesław Żółtowski - wiceszef BCC oraz kanclerz BCC loża Chicago i inni przedstawiciele biznesu krajowego oraz międzynarodowego.

MFI otworzył prezydent Konrad Krönig, który powitał wszystkich zgromadzonych i podziękował za przybycie. Później głos zabrali - Adam Jarubas, Marszałek Województwa świętokrzyskiego, który powiedział m.in., że docenia fakt, że samorząd podejmuje działania na rzecz rozwoju gospodarczego - co szczególnie ważne jest szczególnie w miastach dotkniętych skutkami przemian ustrojowych (takich jak miasta północy województwa świętokrzyskiego), a także Jerzy Żmijewski, który wszystkim zgromadzonym przybliżył najważniejsze fakty dot. powiatu skarżyskiego.

Pierwszym z punktów porządku MFI była prezentacja filmu dot. planowanej budowy parku tematycznego na Bernatce. Przypomnijmy - pod koniec 2015 roku miasto w przetargu za użytkowanie wieczyste 6,77 ha gruntu przeznaczonego na działalność usługową nad zalewem Bernatka, od Fundacji Promocji i Rozwoju Polski Wschodniej, uzyskało kwotę 985 tys. PLN (z czego 200 tys. inwestor musiał zapłacić od razu, a później będzie musiał płacić 3% wartości co roku).

Według zapowiedzi w ciągu czterech lat (od daty podpisania umowy oddania w wieczyste użytkowanie - tą podpisano w styczniu br.) ma powstać w Skarżysku-Kamiennej park tematyczno-edukacyjny - obiekt na miarę Jura Park w Bałtowie, z którego miałoby korzystać kilkaset tysięcy osób rocznie. Miał on zapewniać atrakcje i ofertę edukacyjną związaną z przyrodą dla dzieci, młodzieży i dorosłych.  Na początku 2016 roku poinformowano również, że wstępna koncepcja projektowa parku będzie zaprezentowana publicznie podczas Międzynarodowego Forum Inwestycyjnego (a prace miały rozpocząć się "za około rok").

Na początku października 2016 - podczas konferencji zorganizowanej w ramach MFI przedstawiciel Fundacji Promocji i Rozwoju Polski Wschodniej - Mirosław Hejduk przedstawił główne założenia inwestycji inwestycji planowanej przy zalewie Bernatka. Według pomysłu inwestora w Skarżysku miał powstać park rozrywki - park tematyczno-edukacyjny. Głównym założeniem inwestora była budowa na wspomnianym terenie ośrodka ekspozycyjno-dydaktycznego o roboczej nazwie "Człowiek a środowisko", którego głównym elementem miałoby być Muzeum Biosfery - wystawa przyrodnicza / wystawa antropopresji (w budynku byłoby miejsce również na wystawy czasowe, sale edkuacyjno-dydaktyczne, laboratoria wiedzy, symulatory multimedialne itp.). Obok budynku ma powstać teren do rekreacji i rozrywki dla osób odwiedzających ośrodek - z amfiteatrem, ogrodem sztuki, mini zoo, parkiem linowym, ścianami wspinaczkowymi, leśnym przedszkolem i leśnym sanatorium. Na potrzeby ośrodka mają być również wybudowany hotel - domki na drzewach, a także zaplecze gastronomiczne. Prezentujący zaznaczał, że przedstawiona koncepcja, to bardzo wstępne plany zagospodarowania działki. 

W tym roku poinformowano, że podczas kolejnej MFI przedstawione zostaną bardziej szczegółowe założenia projektu i wizualizacje obiektu (które miał przygotować skarżyski architekt Janusz Gruszczyński). I rzeczywiście - podczas MFI przedstawiono film dot. planowanej inwestycji, w której zamieszczono wizualizacje parku tematycznego. 

Budynek główny miałby mieć kształt nawiązujący do Arki Noego (miałby być budynkiem 4-kondygnacyjnym, o powierzchni ok. 8000m2, o wymiarach 135m długości, 24m szerokości i 12/16m wysokości). Ten kształt nie byłby oderwany od tematyki parku, ponieważ teraz jednym z motywów (któremu poświęcona byłaby jedna z dwóch - obok tej dot. biosfery i antropopresji - wystaw stałych) byłaby... biblia (a dokładniej jej historia). 

Parter budynku miałaby zająć wystawa dot. biosfery, pierwsze piętro wystawa dot. biblii, trzecie piętro przeznaczone byłoby na stanowiska multimedialne i mechatroniczne. W budynku znalazłoby się również zaplecze konferencyjne (4 sale z zapleczem gastronomicznym), 12 pokoi hotelowych i kawiarnia z tarasem. Obok miałby powstać mini-amfiteatr i domki na drzewach.

Kluczowym pytaniem wydaje się być to, na jakim etapie są przygotowania do realizacji projektu (choćby w kontekście wcześniejszych zapowiedzi) i na ile realna jest budowa takiego obiektu w prezentowanym kształcie. Przedstawiciel inwestora poinformował, że na razie rozpoczyna się projektowanie inwestycji, które potrwa do wiosny. Zadeklarował, że wbicie pierwszej łopaty nastąpi "za rok". Przy okazji prezentacji wizualizacji nie poruszono kwestii źródeł finansowania ewentualnej inwestycji.


W dalszej części MFI zaplanowano wystąpienia: Tomasza Sztompke (Mesko S.A.) "Jak rozwijał się największy skarżyski zakład" i Wiesława Żółtowskiego (Business Center Club - Loża Chicago) "Potrzeba i możliwości wsparcia polskich firm zainteresowanych wejściem na zmieniający się amerykański rynek żywnościowy".

Później zaplanowano dyskusję panelową poświęconą m.in. tematowi prowadzenia biznesu w małym mieście, w której udział wezmą m.in. Konrad Krönig (prezydent Skarżyska-Kamiennej), Tomasz Soliński (zastępca prezydenta Krosna), Łukasz Kaleta (twórca m.in. portali I Love Kraków, sprzedam.portal.pl), Adam Jarubas (Marszałek Województwa Świętokrzyskiego), Zbigniew Burzyński (prezydent Kutna) i Janusz Gruszczyński (przedsiębiorca, szef Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Skarżysko-Kamienna).

Po przerwie kawowej (zaplanowanej na g. 14:00) zaplanowano kolejną część wystąpień i prezentacji, m.in. prof. Witolda Orłowskiego (czołowego polskiego ekonomisty, członka Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP) "Prowadzenie biznesu w obecnej sytuacji ekonomiczno-politycznej", Mariusza Goraja (zastępcy prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach) "Pozyskiwanie funduszy unijnych na działania ekologiczne", Michała Matysa (dziennikarza, pisarza, autora książki „Grube ryby”), Roberta Szczepaniaka (dyrektora ds. marketingu strategicznego Kolporter S.A.) "Jak zbudować potęgę i markę firmy" i Grzegorza Dziedzica (redaktora naczelnego „Dziennika Związkowego”) "Promocja Polski i polskich marek na terenie Stanów Zjednoczonych".

Równolegle do MFI zorganizowano imprezy towarzyszące - m.in. Tragi Pracy i II Skarżyski Street Food Festival (który potrwa do niedzieli).

 
Komentarze

+4mieszkaniec2017-09-09 15:56#38
A nie można zrobić konkursu na projekt wśród mieszkańców? Na pewno znajdzie się niejeden "młody zdolny" który umie posługiwać się programem graficznym. A potem takie projekty poddać głosowaniu wśród internautów. Sądząc po komentarzach, ta łajba nie cieszy się dobrą opinią.
Cytuj
-2marlinmanson2017-09-07 10:33#37
Cytuję JennaJameson:
zdumiewającym jest że Pan Janusz G. jak piszą - przedsiębiorca i szef Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Skarżysko-Kamienna wykonuje projekt tej niesamowitej arki dla Fundacji Promocji i Rozwoju Polski Wschodniej. Nie ma tu konfliktu interesów? sędzia w swojej sprawie?


Zdumiewająca to jest Pani niewiedza. Miasto płaciło za projekt czy inwestor ?
Cytuj
+4JennaJameson2017-09-05 22:04#36
zdumiewającym jest że Pan Janusz G. jak piszą - przedsiębiorca i szef Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Skarżysko-Kamienna wykonuje projekt tej niesamowitej arki dla Fundacji Promocji i Rozwoju Polski Wschodniej. Nie ma tu konfliktu interesów? sędzia w swojej sprawie?
Cytuj
+5janjerzyromanowski2017-09-04 07:56#35
Cytuję farciarz:
I dalej, jest Pan w błędzie sądząc że to co gdziekolwiek powstaje, nie jest za nasze pieniądze. Wszystkie pieniądze są n a s z e ! I pewnie dlatego tylu internautów krytycznie ocenia tą wizję. A tak na marginesie, może mi Pan przybliżyć powody dla których "Bóg dawno zapomniał o tym miejscu"? :-?


Rozumiem, że idąc do banku tego czy owego pożyczając pieniądze i budując warsztat jako przedsiębiorca, także buduję "ZA WASZE" Nie uważam, żeby moje lub moje - pożyczone pieniądze należały do wszystkich ale widocznie Pan ma taką samarytańską duszę.
Bóg zapomniał Panie Farciarzu o tym mieście i o tej Bernatce już dawno, w pierwszym przypadku widać jak miasto od blisko 30 lat rozkwita a w drugim jak pamiętam od początki lat 90 są zarośla, porośla, krzaki i inne powidoki.
Cytuj
+13mas2017-09-03 18:52#34
Przynajmniej kulejąca "Gazeta Wyborcza" zarobi... Kolejny raz, bo przecież już w ubiegłym roku zarobiła...
Cytuj
+27żyrafa354562017-09-03 12:30#33
Czyli znowu lipa prezydent nas oszukuje kolejny raz. Co przez 3 lata było robione w tym temacie że dopiero za rok będzie dokumentacja na tą inwestycję? Wszystko robione pod publikę tak jak to śmieszne forum które w głównej mierze po raz kolejny posłużyło do wyprowadzenia pieniędzy z miasta do znajomych królika.
Cytuj
-1farciarz2017-09-03 11:10#32
Więcej gawiedzi i równocześnie wątpliwej promocji miasta zapewni planowany, według nieoficjalnych informacji, pomnik ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego który ma ponoć stanąć w miejscu byłych "bramek" wejściowych na Z-1 na Zachodnim. Miejsce jest już przygotowane a sam pomnik zapewne w warsztacie mistrza dłuta :cry:
Cytuj
+9Kris19762017-09-03 10:07#31
Architekt się wypowiadał że inspiracje czerpał z bibli ... znaczy to samo opracowanie było brane pod uwagę :DD
Cytuj
+18farciarz2017-09-02 21:35#30
Cytuję Noe:

arka w miejscowości Pławna na Dolnym Śląsku


A więc popełnił Pan plagiat Panie architekcie, nie stać Pana na nic więcej? Może właściwszy byłby Titanic dziobem do góry jako symbol upadku tego miasta... :o
Cytuj
+11Noe2017-09-02 21:30#29

arka w miejscowości Pławna na Dolnym Śląsku
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Ulica Spacerowa już gotowa

Opublikowano: 20.07.2018 11:27

Komentarzy: 0

Rusza przebudowa ul. Chłodnej

Opublikowano: 19.07.2018 12:59

Komentarzy: 0

Dachowanie na "siódemce"

Opublikowano: 19.07.2018 12:34

Komentarzy: 2

FlixBus ogłasza nową siatkę połączeń. Dziś ru…

Opublikowano: 19.07.2018 09:28

Komentarzy: 1

Startuje nowa linia Polonusa ze Skarżyska do…

Opublikowano: 18.07.2018 21:14

Komentarzy: 0

Obchody Święta Policji w Skarżysku

Opublikowano: 18.07.2018 14:37

Komentarzy: 2

Alarm o wycieku z cysterny na stacji kolejowe…

Opublikowano: 18.07.2018 09:35

Komentarzy: 0

Prezes MKS odniósł się do doniesień medialnyc…

Opublikowano: 17.07.2018 14:39

Komentarzy: 5

Dokonywał odwiertów ropy… z samochodowych bak…

Opublikowano: 17.07.2018 11:26

Komentarzy: 0

Po LVIII sesji Rady Miasta

Opublikowano: 16.07.2018 21:22

Komentarzy: 7

  • hum1
  • hum2
  • hum3

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Glutamina Odżywki

Ostatnio na forum