21.08.2018 Ostatnia aktualizacja 18:23, 20.08.2018

Rozmawiali o rozwiązaniu problemu niebezpiecznych skrzyżowań na "siódemce"

Autor:
MB, Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 05 Paź 2017
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W czwartek w Urzędzie Miasta Skarżyska-Kamiennej odbyło się spotkanie przedstawicieli władz miasta z Krzysztofem Strzelczykiem, dyrektorem kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji dróg Krajowych i Autostrad. Jednym z głównych tematów poruszonych podczas spotkania była kwestia ustawienia świateł na drodze krajowej nr 7 - na jej skrzyżowaniu z ul. Paryską (os. Metalowców/os. Bzinek) i z ulicami: Główną i Nizinną (os. Pogorzałe). 

Skarżyscy kierowcy od dłuższego czasu skarżą się na problemy z włączaniem się do ruchu (lob przejazd) na "starym" odcinku drogi krajowej nr 7 w Skarżysku-Kamiennej. Po wybudowaniu - z jednej strony odcinka S7 w kierunku Kielc, a z drugiej - odcinka S7 w kierunku Radomia, fragment siódemki w Skarżysku został "wąskim gardłem". W godzinach szczytu wspomnianym wcześniej odcinkiem jedzie najczęściej sznur samochodów, znacznie utrudniając włączenie się do ruchu samochodom wyjeżdżającym na trasę, lub chcących ją przeciąć.

Największe problemy są z wyjazdem z ul. Paryskiej. Wspomniane skrzyżowanie jest miejscem częstych kolizji i wypadków. Ostatni (i niestety tragiczny w skutkach) miał miejsce 20 września br.  Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej o podjęcie działań przez miasto na rzecz poprawy bezpieczeństwa w tamtym miejscu i podjęcie w tym zakresie rozmów z kieleckim oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (odpowiadającej za skarżyski odcinek drogi krajowej nr 7) apelował radny Grzegorz Łapaj. 

Radny zaproponował, by zaapelować do GDDKiA o ustawienie w tamtym miejscu sygnalizacji świetlnej (choćby tymczasowej - do czasu zakończenia realizacji budowy skarżyskiego odcinka S7) - Ustawienie na tym skrzyżowaniu sygnalizacji świetlnej spowoduje znaczą poprawę bezpieczeństwa - zarówno dla kierujących samochodami, jak i dla pieszych na pobliskim przejściu. Dodatkowo oczekiwanie na zielone światło nie wzbudza w użytkownikach ruchu drogowego tyle agresji, co stanie w korku ze świadomością, że muszę wręcz „zawalczyć” o możliwość włączenia się do ruchu, często wymuszając pierwszeństwo na innych pojazdach. Dziś sygnał klaksonów i pisk opon słychać na tym skrzyżowaniu praktycznie cały czas. Ustawienie wspomnianej wcześniej sygnalizacji dodatkowo usprawni ruch związany z planowaną budową trasy S7, ponieważ wjazd na budowę zaplanowany jest też w tej okolicy. Wszyscy bardzo chcemy realizacji naszego skarżyskiego odcinka S7, ale musimy zapewnić bezpieczeństwo korzystającym z tego skrzyżowania w okresie oczekiwania na finał budowy tej trasy  - powiedział Łapaj.

Radny dodał również, że sytuacja podobna do tej z wyjazdem z ul. Paryskiej ma miejsce również z wyjazdami z ulic: Głównej i Nizinnej.

W odpowiedzi na interpelację radnego Zastępca Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej Andrzej Brzeziński poinformował, że do GDDKiA zostało przygotowane pismo z wnioskiem o ustawienie świateł na drodze krajowej nr 7 i że miasto chciałoby, by takie światła stanęły przynajmniej na jednym ze skrzyżowań. Brzeziński jednocześnie poinformował, że wkrótce zorganizowane zostanie spotkanie z przedstawicielami kieleckiego oddziału GDDKiA, podczas którego poruszony zostanie i wspomniany wcześniej temat.

Do takiego spotkania doszło w czwartek w Urzędzie Miasta Skarżyska-Kamiennej.  W spotkaniu - oprócz zastępcy prezydenta Andrzeja Brzezińskiego, radnych Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej: Grzegorza Łapaja i Artura Mazurkiewicza, naczelnika Wydziału Dróg i Transportu Zygmunta Żebrowskiego i przedstawicieli Rady Osiedla Pogorzałe - udział wziął Krzysztof Strzelczyk, dyrektor kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji dróg Krajowych i Autostrad.

Podczas spotkania do tematu utrudnionego wyjazdu na "siódemkę" (i przejazdu przez nią) wrócił radny Artur Mazurkiewicz. Do dyrektora oddziału GDDKiA zwrócił się z prośbą o przyjrzenie się problemowi i rozważenie wdrożenia możliwych rozwiązań w tym względzie: - W związku z utrudnionym włączaniem się do ruchu na miejskim odcinku drogi krajowej nr 7 - wspólnie z Grzegorzem Łapajem - zwracamy się z wnioskiem o przeanalizowanie ustawienia na wspomnianym odcinku świateł.

- Jest to o tyle istotne, że w najbliższym czasie do "normalnego ruchu", dołączy również ruch pojazdów związany z budową odcinka S7
- dodał radny Grzegorz Łapaj.

- Tak - problem jest mi znany. Nie wiem niestety na chwilę obecną jak podejdziemy do tej kwestii. Na tak obciążonym odcinku nie wiem, czy ustawienie świateł byłoby panaceum na wszystko (może się okazać, że światła ułatwią włączanie się do ruchu, ale spowodują np. gigantyczne korki na drodze krajowej). Nie chcę w tym momencie jednoznacznie deklarować, czy takie światła powstaną - obiecać jednak mogę, że przeprowadzimy stosowane analizy w tym względzie (zastanowimy się, co możemy tu zrobić).  Być może ustawienie świateł będzie możliwe, ale to naprawdę wymaga bardzo szczegółowego przeanalizowania - powiedział Krzysztof Strzelczyk.

- Przykłady innych odcinków "siódemki" pokazują, że ustawienie świateł na skrzyżowaniach nie jest wcale rzadkością. To jest więc możliwe i praktykowane... - odpowiedział dyrektorowi Andrzej Brzeziński. - Za przykład niech posłuży pobliski Szydłowiec... - wtórował prezydentowi radny Łapaj.

- Chciałbym podkreślić, że ustawienie sygnalizacji w konkretnym miejscu wymaga indywidualnego badania potencjalnych skutków. Szydłowiec jest miastem od Skarżyska kilka razy mniejszym... - odpowiedział Strzelczyk.

W dalszej części rozmowy radni, przedstawiciele Rady Osiedla Pogorzałe i zastępca prezydenta jako argumenty za ustawieniem sygnalizacji świetlnej podawali jeszcze m.in. znaczenie ułatwienia przejazdu i wjazdu dla lokalnej społeczności (przez skrzyżowania z drogą krajową nr 7 wiodą jedyne drogi dojazdowe do miasta mieszkańców fragmentu ul. Paryskiej i większości os. Pogorzałe).

W najbliższym czasie ("w ciągu kilku tygodni") powinniśmy poznać efekty analiz przeprowadzonych przez GDDKiA i ewentualną propozycję dot. usprawnień na miejskim odcinku "siódemki".

 
Komentarze

-5Legolas2017-10-06 16:09#10
Cytuję Złośnica:
Cytuję Niezadowolony:
Cytuję driver:
Mam nadzieję, że uda się znaleźć rozwiązanie tymczasowe,bo naprawdę wyjazd z ulicy Paryskiej w kierunku Kielc czy Radomia to czysta ruletka.


To po co jeździsz tą ulicą?
Do Radomia łatwiej wyjechać przez Piłsudskiego. Do Kielc też jest łatwiej niż przez Paryską. Sposobów jest kilka. Można jechać chociażby przez Milicę, Zachodnie, do ronda Solidarności i stąd masz piękną drogę do S7 na Kraków.

Także nie utrudniaj sobie życia. Niech Paryska zostanie tylko dla tych co chcą jechać na statoila i na Bernatkę .
I wtedy światła będą miały sens. Bo można postawić takie jakie były przy budowie s7 w Szydłowcu, na tej bocznej na którą był przerzucony ruch. Tam był skręt w prawo do jakiejś miejscowości (nie pamiętam co tam było). I to były światła - one się jakoś nazywają - które były sterowane w ten sposób, że jak chciało wyjechać auto czy tam skręcić to wtedy na chwilę dla nich było zielone.
Ale przy takim dużym ruchu jaki jest obecnie na Paryskie to nie będzie miało sensu.
Ja omijam tą drogę szerokim łukiem i Tobie też polecamCo mądrego poradzisz ludziom mieszkającym po drugiej stronie (zachodniej) ul. Paryskiej?

Światła tego typy co na 1-go Maja są ustawione rozwiązałyby problem,aby tylko nie posiadały tego sztucznego systemu spowalniania ruchu i byłoby dobrze.Niestety zamontowanie na tym odcinku E7 normalnych świateł tworzyłoby tylko ogromne korki i problem jak był tak by pozostał.Wystarczy popatrzeć jakie korki tworzą się przed Wawą i już sie odechciewa tworzenia takich cudów.Tym bardziej że budowa obwodnicy już jest przesądzona i kwestią czasu jest,przeniesienie całego ruchu po za Skarżysko.
Cytuj
+10Hartman2017-10-06 11:09#9
Porównywanie wielkości Skarżyska, Szydłowca czy choćby Radomia nie ma sensu ponieważ problemem nie jest natężenie ruchu generowanego przez miasto tylko natężenie ruchu na DK7. A to i w Szydłowcu i w Skarżysku
jest podobne. Tak więc argumentacja pana Strzelczyka jest chybiona.
Cytuj
+3mieszkaniec2017-10-06 09:51#8
".....Nie wiem niestety na chwilę obecną jak podejdziemy do tej kwestii,......nie wiem, czy ustawienie świateł byłoby panaceum na wszystko.....spowodują np. gigantyczne korki na drodze krajowej....to naprawdę wymaga bardzo szczegółowego przeanalizowania..."

Ja wiem ze to tylko wyrwane z kontekstu fragmenty zdań pana Strzelczyka, ale nie łudźcie się. Świateł nie będzie. To tylko mydlenie oczu i przekładanie sprawy na później. Idą na nas ciężkie czasy. Jak w Jędrzejowie.
Cytuj
-5Niezadowolony2017-10-06 09:17#7
Cytuję Złośnica:Co mądrego poradzisz ludziom mieszkającym po drugiej stronie (zachodniej) ul. Paryskiej?


Żeby domagali się świateł. Może jakiś protest pod starostwem? Niech urzędnicy naciskają GDDKiA o światła. Chętnie się dołączę do protestu.
Tylko, że... tak jak napisałem wcześniej: światła będą miały sens jeśli Paryska od Kauflanda zostanie drogą tylko dla mieszkańców tejże ulicy.
Cytuj
+11Złośnica2017-10-05 21:01#6
Cytuję Niezadowolony:
Cytuję driver:
Mam nadzieję, że uda się znaleźć rozwiązanie tymczasowe,bo naprawdę wyjazd z ulicy Paryskiej w kierunku Kielc czy Radomia to czysta ruletka.


To po co jeździsz tą ulicą?
Do Radomia łatwiej wyjechać przez Piłsudskiego. Do Kielc też jest łatwiej niż przez Paryską. Sposobów jest kilka. Można jechać chociażby przez Milicę, Zachodnie, do ronda Solidarności i stąd masz piękną drogę do S7 na Kraków.

Także nie utrudniaj sobie życia. Niech Paryska zostanie tylko dla tych co chcą jechać na statoila i na Bernatkę .
I wtedy światła będą miały sens. Bo można postawić takie jakie były przy budowie s7 w Szydłowcu, na tej bocznej na którą był przerzucony ruch. Tam był skręt w prawo do jakiejś miejscowości (nie pamiętam co tam było). I to były światła - one się jakoś nazywają - które były sterowane w ten sposób, że jak chciało wyjechać auto czy tam skręcić to wtedy na chwilę dla nich było zielone.
Ale przy takim dużym ruchu jaki jest obecnie na Paryskie to nie będzie miało sensu.
Ja omijam tą drogę szerokim łukiem i Tobie też polecamCo mądrego poradzisz ludziom mieszkającym po drugiej stronie (zachodniej) ul. Paryskiej?
Cytuj
+17Bo.leslaw2017-10-05 20:51#5
A czyja to wina że do dzisiaj brakuje niespełna 8 km S7? Na czyim sumieniu powinny zaciążyć ofiary w ludziach którzy zginęli z powodu motylków, żuczków czy innych robaków.
Cytuj
+13paryżanin2017-10-05 20:33#4
Cytuję Stan4126:
Pytanie czy warto na rok może dwa inwestować w światła, bo z chwilą powstania S7 staną się zbędne? Jeśli już zostaną tam ustawione, to może z dłuższym czasem dla "zielonego" dla DK7.

Warto bo tu chodzi o bezpieczeństwo ludzi. Poza tym jeśli dobrze rozumiem to chodzi przede wszystkim o sygnalizację tymczasową do czasu budowy nowego odcinka.
Cytuj
0Niezadowolony2017-10-05 20:12#3
Cytuję driver:
Mam nadzieję, że uda się znaleźć rozwiązanie tymczasowe,bo naprawdę wyjazd z ulicy Paryskiej w kierunku Kielc czy Radomia to czysta ruletka.


To po co jeździsz tą ulicą?
Do Radomia łatwiej wyjechać przez Piłsudskiego. Do Kielc też jest łatwiej niż przez Paryską. Sposobów jest kilka. Można jechać chociażby przez Milicę, Zachodnie, do ronda Solidarności i stąd masz piękną drogę do S7 na Kraków.

Także nie utrudniaj sobie życia. Niech Paryska zostanie tylko dla tych co chcą jechać na statoila i na Bernatkę .
I wtedy światła będą miały sens. Bo można postawić takie jakie były przy budowie s7 w Szydłowcu, na tej bocznej na którą był przerzucony ruch. Tam był skręt w prawo do jakiejś miejscowości (nie pamiętam co tam było). I to były światła - one się jakoś nazywają - które były sterowane w ten sposób, że jak chciało wyjechać auto czy tam skręcić to wtedy na chwilę dla nich było zielone.
Ale przy takim dużym ruchu jaki jest obecnie na Paryskie to nie będzie miało sensu.
Ja omijam tą drogę szerokim łukiem i Tobie też polecam
Cytuj
+9Stan41262017-10-05 19:45#2
Bardzo ciekaw jestem rozwiązania tego problemu, bo racje są po każdej stronie zagadnienia. Ustawienie świateł na skrzyżowaniu DK7 i Paryskiej spowoduje niewątpliwie duże korki na DK7. Z drugiej strony światła na DK7 są np. w Radomiu i poza Radomiem w kierunku Warszawy i jakoś nie powodują korków. Może dlatego, że jest tam po dwa pasy jezdni. Z punktu widzenia wyjazdu z Paryskiej na DK7, światła są bardzo potrzebne. Pytanie czy warto na rok może dwa inwestować w światła, bo z chwilą powstania S7 staną się zbędne? Jeśli już zostaną tam ustawione, to może z dłuższym czasem dla "zielonego" dla DK7.
Cytuj
+9driver2017-10-05 19:25#1
Mam nadzieję, że uda się znaleźć rozwiązanie tymczasowe,bo naprawdę wyjazd z ulicy Paryskiej w kierunku Kielc czy Radomia to czysta ruletka.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Umowa na przebudowę budynku pod siedzibę PIW …

Opublikowano: 20.08.2018 20:22

Komentarzy: 0

Po LIX sesji Rady Miasta

Opublikowano: 20.08.2018 17:35

Komentarzy: 0

Ruszyła IX edycja Letniej Akademii Karate

Opublikowano: 20.08.2018 12:37

Komentarzy: 0

Pożar domu przy ulicy Warszawskiej. Nie żyje …

Opublikowano: 20.08.2018 07:39

Komentarzy: 0

Kenijczycy i Ukraińcy na podium XVIII Półmara…

Opublikowano: 19.08.2018 14:45

Komentarzy: 2

O krok o tragedii na zalewie w Mostkach

Opublikowano: 19.08.2018 11:41

Komentarzy: 7

Charytatywnie dla Kacpra i Kai

Opublikowano: 19.08.2018 10:23

Komentarzy: 0

Druga edycja pikniku żeglarskiego TSK SAILING

Opublikowano: 19.08.2018 10:01

Komentarzy: 0

Pierwsze zwycięstwo Granatu

Opublikowano: 18.08.2018 20:47

Komentarzy: 0

BS Construction Kielce zwycięzcą Turnieju Kos…

Opublikowano: 18.08.2018 15:05

Komentarzy: 0

  • hum1
  • hum2
  • hum3

Ostatnio komentowane

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Glutamina Odżywki

Ostatnio na forum