22.09.2018 Ostatnia aktualizacja 20:35, 21.09.2018

Ekolodzy: Losy skarżyskiej S-7 wciąż niepewne

Autor:
MB
Opublikowano: 12 Paź 2017
Oceń:
3 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
- Podpisanie umowy nie przesądza, że skarżyski odcinek S-7 zostanie wybudowany - tak czytamy w komentarzu do informacji o podpisaniu umowy na realizację prawie 8-kilometrowego fragmentu drogi ekspresowej na odcinku od granicy województwa do Skarżyska-Kamiennej, nadesłanym do naszej redakcji przez przedstawicieli Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

- Odnosząc się do informacji o podpisaniu umowy na budowę skarżyskiego odcinka S-7, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wskazuje, że inwestycja została przygotowana w skandaliczny sposób. Inwestor mając możliwość skorzystania ze środków UE źle przygotował projekt, co skutkuje tym że droga ma powstać ze środków krajowych, obciążając wszystkich podatników. To jeden z nielicznych takich przykładów w Polsce - czytamy w stanowisku Stowarzyszenia. Za niegospodarność, wieloletnie opóźnienie inwestycji oraz dalsze zagrożenie dla środowiska przyrodniczego powinny zostać wyciągnięte konsekwencje wobec szefostwa kieleckiej GDDKiA. Droga będzie droższa, nieprzyjazna dla kierowców i zniszczy cenne siedliska przyrodnicze - napisali w swoim stanowisku przedstawiciele Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

W dalszej części stanowiska, przedstawiciele Stowarzyszenia sugerują, że podpisanie umowy nie przesądza, że droga zostanie wybudowana. Przytaczają również 8 przyczyn, dlaczego - według nich - budowa drogi w planowanym kształcie nie jest najlepszym pomysłem, lub w jakich obszarach mogą wystąpić jeszcze problemy z realizacją inwestycji - zamieszamy je poniżej).

1. Droga nie posiada aktualnego pozwolenia na budowę. Trwa procedura w tej sprawie przed Wojewodą Świętokrzyskim. Strony postępowania (w tym nasze Stowarzyszenie oraz inne organizacje społeczne) mają czas na wniesienie uwag i wniosków do postępowania. W państwie prawa najpierw wydaje się zezwolenie na budowę drogi, a dopiero później podpisuje się umowę na jej realizację.

2. Droga nie będzie miała finansowania z Unii Europejskiej. Europejski Bank Inwestycyjny nie udzieli finansowania inwestycji. Fundusze na budowę drogi mają pochodzić w 100% ze środków krajowych, co jest ewenementem w projektach transportowych. Pomimo możliwości sfinansowania tej drogi ze środków UE, za skarżyską S-7 zapłacą polscy podatnicy. Jest to sprzeczne z deklaracjami szefa GDDKiA, że budowa dróg w Polsce ma być racjonalna a przez to tańsza.

3. Droga będzie niebezpieczna. Przeprojektowany węzeł Skarżysko Północ jest rozwiązaniem na granicy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Co znamienne, w 2015 r. sama GDDKiA krytykowała ten projekt twierdząc, że jest on niebezpieczny dla podróżnych.

4. Droga będzie droższa. Przeprojektowany węzeł Skarżysko Północ jest rozwiązaniem droższym o 12,5 mln PLN. Za stworzenie pozorów minimalizacji oddziaływania inwestycji na siedliska cennych motyli zapłaci polski podatnik.

5. Droga w dalszym ciągu niszczy przyrodę. Przeprojektowanie końcowego odcinka drogi nie ma żadnego znaczenia dla ochrony siedlisk cennych motyli. Kierownik projektu z GDDKiA Jacek Bojarowicz dopuścił się wprowadzenia opinii publicznej w błąd wskazując, że przeprojektowanie węzła Skarżysko Północ jest rozwiązaniem proekologicznym.

6. Droga ma czerwone światło z UE. W dalszym ciągu trwa postępowanie wyjaśniające przed Komisją Europejską i Komisją Petycji Parlamentu Europejskiego nadzorującymi przestrzeganie prawa w projektach transportowych. Budowa skarżyskiej S-7 nie może ruszyć bez zgody tych instytucji, nawet jeżeli budowa ma być sfinansowana ze środków krajowych.

7. Brak podstaw do wydania pozwolenia na budowę. Biorąc pod uwagę skalę nieprawidłowości w procedurze ponownej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko, Wojewoda Świętokrzyski nie ma podstaw do wydania zgody na budowę. W przypadku, w którym taka zgoda zostałaby wydana z naruszeniem prawa, Stowarzyszenie skorzysta z możliwości wniesienia odwołania do sądu administracyjnego. Stawia to pod znakiem zapytania możliwość rozpoczęcia prac w terenie.

8. GDDKiA odrzuciła wariant, który pozwoliłby na uzyskanie finansowania z UE i sprawną realizację inwestycji. W 2016 r. GDDKiA przygotowała koncepcję ominięcia doliny Oleśnicy niewielką zmianą przebiegu głównej jezdni. Z niewyjaśnionych względów kompromisowe rozwiązanie zostało porzucone na rzecz forsowania kolejnego wadliwego prawnie i środowiskowo rozwiązania, którego dotyczy umowa z Budimexem. Obecny niepewny los inwestycji to skutek niechęci GDDKiA do poprawy tego projektu.

Czy to oznacza, że czeka nas kolejna odsłona sporu wokół inwestycji?
Komentarze

0Grajux2017-10-25 08:46#26
Cytuję Mimdwa:
Witam
Dlaczego to ekolodzy są winni całej sytuacji? Przecież zachowanie naturalnego środowiska w czystej postaci dla naszych dzieci to bardzo ważna rzecz. Dbajmy o naszą przyrodę zobaczcie co dzieje się obecnie z klimatem na świecie. Czemu to GDDKIA nie zgadza się na zmiany lub wypracowanie kompromisu. A może to wina stoi po stronie rządzących że wsłu[censored]ą się w głosy tych którzy ich popierają nie zważając na odmienne zdania. Zgadzam się, problem trzeba rozwiązać jak najszybciej ale do tego potrzebny jest dialog a nie totalitaryzm. Wszyscy pamiętamy protesty mieszkańców którzy nie chcieli S7 biegnącej po starym śladzie gdyby nie Oni nowa siódemka już dawno była by gotowa.


A to mówili przed czy po tym jak został już dawno wykarczowany las na tą drogę :) Tutaj niestety chodzi tylko o kasę dla ekologów. Z Unii Europejskiej też pewnie było by finansowanie tylko jest obawa, że przez Ekologów nie dotrzymają terminów i wtedy koszty tej drogi były by jeszcze większe. TA droga już powinna powstać lata temu, z tego co pamiętam to miała być zaraz robiona jak tylko skończyli ze Skarżyska do Kielc, to już ile lat 5 czy 6 ? I wtedy pewnie finansowanie z Unii by było, ale że Ekolodzy Strajkują to mogły by być opóźnienia a przy finansowaniu z Unii takie opóźnienia nie mogą się zdarzyć, bo później jeszcze by trzeba zwracać całą kasę.
Cytuj
+4olo7777772017-10-15 20:02#25
zrobmy tam rezerwat ogrodzmy drutem kolczastym pod napieciem,zamknijmy nagich ekologow niech jedza mech,szyszki ,popijajac cherbatkom z igliwia. Jak przezyja rok to sam wykope tunel pod skarzyskiem by ratowac motyle ,wazki, ptaszki itp..
Cytuj
+12Hartman2017-10-15 12:27#24
Mimdwa czy ty w ogóle wiesz na jaki temat piszesz czy pomyliłeś portale? Byłeś na Książęcym, widziałeś te rowy melioracyjne i ugory które kiedyś były łąkami a o które jest tyle krzyku? Wiesz ile ludzi zginęło na tym odcinku drogi i ile krzywdy ludzkiej spowodowało opóźnienie budowy? Jak można do tego przykładać jakieś pier..ne motylki?
Stary ślad drogi... Taa, zlikwidować całą miejscowość żeby droga szła po starym śladzie. Mamy to już zresztą w mieście. Poszatkowana ul. Krakowska, niebezpieczne skrzyżowanie na Jana Pawła a wszystko dlatego że ktoś uparł się na stary ślad S7. Obudź się człowieku i zacznij myśleć głową a nie dupą.
Cytuj
-25Mimdwa2017-10-13 12:58#23
Witam
Dlaczego to ekolodzy są winni całej sytuacji? Przecież zachowanie naturalnego środowiska w czystej postaci dla naszych dzieci to bardzo ważna rzecz. Dbajmy o naszą przyrodę zobaczcie co dzieje się obecnie z klimatem na świecie. Czemu to GDDKIA nie zgadza się na zmiany lub wypracowanie kompromisu. A może to wina stoi po stronie rządzących że wsłu[censored]ą się w głosy tych którzy ich popierają nie zważając na odmienne zdania. Zgadzam się, problem trzeba rozwiązać jak najszybciej ale do tego potrzebny jest dialog a nie totalitaryzm. Wszyscy pamiętamy protesty mieszkańców którzy nie chcieli S7 biegnącej po starym śladzie gdyby nie Oni nowa siódemka już dawno była by gotowa.
Cytuj
+22Drogowiec2017-10-13 09:37#22
Spokojnie, nie ma się co nakręcać. Przecież wiadomo że eko pajace nie napiszą że na nic ich chore protesty. Manipulacja w czystej postaci. Trzeba po prostu tą drogę jak najszybciej wybudować potem nawet jeśli ktoś się dopatrzy jakichś formalnych niedociągnięć to co? Przecież jej nie zburzą. Działać, działać i jeszcze raz działać a eko debile niech wydają dalej swoje chore oświadczenia, tyle im zostało :lol:
Cytuj
+14mieszkaniec2017-10-13 08:12#21
"ekolodzy" przyjedżcie protestować , a my was przywitamy "ekologicznie"!.
Cytuj
+13prosty_bronek2017-10-13 08:01#20
Nie ma się co nakręcać i karmić ekologicznych idiotów.
Akurat choć daleko mi do jakiegokolwiek sympatyzmu dla pisu, to w tym przypadku ich toporna, in doktrynalna prostota jest zaletą. Powód? Otóż, obecny rząd, a przez to i Wojewoda Pana Prezesa i Jego Pracownię będzie miał po prostu w DUP***
A więc i my możemy mieć i czekać na rozpoczęcie budowy.
Cytuj
+25Bo.leslaw2017-10-13 07:24#19
Za wszelkie opóźnienia i przedawnienie pozwoleń winę ponosi pracownia.... Za to że droga będzie budowana wyłącznie z naszych funduszy winę ponosi pracownia. Dlatego to oni teraz powinni zapłacić za straty jakie ponosi społeczeństwo. A na koniec to jeszcze szyszek im w galoty nasypać i d.....nakopać.
Cytuj
+15Bo.leslaw2017-10-12 21:52#18
Ten odcinek drogi wzbudza w nas ogromne emocje a to woda na młyn tych ..... Dzięki temu maja najlepszą promocję swojej parszywej działalności. Może warto by było żeby prokurator przyjrzał czym tak naprawdę zajmują się ci ....... Bo że nie chodzi o nasze wspólne dobro to już wiadomo.
Cytuj
+28Mieszkanka Skaryżska2017-10-12 21:07#17
Zacytuję słowa skarżyskiego policjanta ze spotkania w Komendzie w sprawie bezpieczeństwa w naszym mieście. "Drogą E7 przez Skarżysko przejeżdża 26000 ( dwadzieścia sześć tysięcy) samochodów na dobę". Wiemy, co za tą liczbą pędzących samochodów się kryje. Pytam czy ktoś z mieszkańców, widział chociaż 50 w/w motylków, o które tyle lat toczy się ta batalia? Gdzie tu logika, czy EKOLODZY, nie widzą ile jest wypadków, ile osób a także zwierząt zginęło na tej ruchliwej szosie? Tu serce ekologa (chociaż mam wątpliwość, czy w ogóle je ma) pozostaje obojętne? Skoro ma taką moc, aby wstrzymać budowę potrzebnej obwodnicy, niech wyjdzie do ludzi i stanie z nimi twarzą w twarz i powie im, że jednak ważniejsze są motylki.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Potrącenie rowerzysty na ulicy Paryskiej

Opublikowano: 21.09.2018 22:08

Komentarzy: 0

Posiadali zakazane substancje

Opublikowano: 21.09.2018 11:00

Komentarzy: 0

Oficjalne otwarcie boiska wielofunkcyjnego pr…

Opublikowano: 20.09.2018 18:41

Komentarzy: 2

Skarżysko interweniuje w sprawie dzików

Opublikowano: 20.09.2018 13:08

Komentarzy: 10

Rajd rowerowy z okazji skarżyskich Dni Senior…

Opublikowano: 20.09.2018 12:52

Komentarzy: 0

Ślubowanie klas pierwszych w "Piątce…

Opublikowano: 20.09.2018 12:15

Komentarzy: 1

Konwencja wyborcza PiS. Oficjalna prezentacja…

Opublikowano: 19.09.2018 21:21

Komentarzy: 35

Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydató…

Opublikowano: 19.09.2018 20:42

Komentarzy: 21

W Mechatroniku podpisano umowy stypendialne u…

Opublikowano: 19.09.2018 19:16

Komentarzy: 2

Skarżyscy policjanci przeprowadzili projekt E…

Opublikowano: 19.09.2018 14:02

Komentarzy: 0

  • hum1
  • hum2
  • hum3

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum