23.09.2018 Ostatnia aktualizacja 20:41, 22.09.2018

Przypominamy, jakie obowiązki ma właściciel psa

Autor:
Izabella Szwagierek
Opublikowano: 13 Paź 2017
Oceń:
3 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności

W związku z licznymi - zgłaszanymi przez mieszkańców - interwencjami i uwagami dotyczącymi nieprawidłowego postępowania z czworonogami przez ich właścicieli, przypominamy o obowiązkach, jakie spoczywają na osobach posiadających psa. Pies powinien być wyprowadzany na smyczy, jego właściciel powinien uprzątnąć po nim nieczystości, a właściciele psów agresywnych powinni pamiętać o konieczności posiadania zezwolenia.

Przypominamy, iż właściciel psa nie powinien pozostawiać swojego czworonoga bez nadzoru i ponosi on pełną odpowiedzialność za zachowanie zwierzęcia. Pies powinien być wyprowadzany na smyczy.

Obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela art. 77 Kodeksu Wykroczeń: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych”. Przypominamy także, że psa nie wolno wyprowadzać bez smyczy na terenach leśnych. Jak mów art. 166 Kodeksu Wykroczeń: „Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany”.

Jeżeli w wyniku niewłaściwego nadzoru ze strony właściciela, pies zniszczy czyjeś mienie, np. porysuje karoserię auta lub zniszczy ubranie, właściciel może ponieść odpowiedzialność karną uzależnioną od wartości szkody, a w przypadku pogryzienia należy się liczyć z odpowiedzialnością przewidzianą w art. 157 par. 3 Kodeksu Karnego - inne, nieumyślne uszkodzenie ciała. Jeśli wysokość zniszczonego lub uszkodzonego mienia nie przekracza kwoty 420 zł – posiadacza spotka odpowiedzialność za wykroczenie z art. 124 Kodeksu Wykroczeń.

Przypominamy także o obowiązku utrzymywania porządku po swoim psie. Właściciele czworonogów zobowiązani są do sprzątania po nich, tak by wszyscy mieszkańcy mogli żyć w czystej przestrzeni miejskiej, zaś dzieci mogły się swobodnie bawić na placach zabaw i ternach zielonych. Zgodnie z art. 145 Kodeksu Wykroczeń: „Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsce dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003r., właściciel psa zaliczanego do agresywnych, powinien posiadać zezwolenie na hodowlę lub posiadanie takiego psa. Wniosek należy złożyć do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Skarżyska-Kamiennej.

Do rasy psów agresywnych – na podstawie Rozporządzenia MSWiA z dnia 28 kwietnia 2003r. zalicza się:

 • Amerykański pit bull terier
 • Pies z Majorki – Perro de Presa Mallorquin
 • Buldog amerykański
 • Dog argentyński
 • Pies kanaryjski
 • Tosa inu
 • Rottweiler
 • Akbash dog
 • Anatolian karabash
 • Moskiewski stróżujący
 • Owczarek kaukaski

Komentarze

0córka leśniczego2017-10-17 10:30#7
Fajnie, że przypominacie ale coś mi się wydaje że jest to gadanie jak księdza w kościele „Chodźcie do kościoła” mówi z ambony do ludzi którzy w nim siedzą. Ten co sprząta do tej pory po swoim psie będzie robił to dalej. Ten co tego nie robi pozostanie dla mnie brudasem. Tak, brudasem bo nie pies brudzi tylko jego właściciel. Co do pilnowania psów to proponuje pojeździć po Dolnej Kamiennej. Na tej dzielnicy połowa mieszkańców nawet nie wychodzi za próg tylko otwiera drzwi i piesek ma trochę wolności a wróci jak zgłodnieje. Pod oknem którego sąsiada się wy….a to już inna sprawa.
Kulturę wynosi się z domu rodzinnego i po jego opuszczeniu na naukę jest za późno .
Cytuj
0LO2017-10-16 20:26#6
To jest tak Odd. To jest prawda to co napisałem.
Zwykłymi środkami ostrożności są takie, które są powszechnie przyjęte, np. trzymanie na uwięzi psa, jak i prowadzenie go w kagańcu. Nadto, zwykłe środki ostrożności to takie, które wynikają ze zdrowego rozsądku, są oparte na powszechnym doświadczeniu i zwyczaju (Śmietanka (w:) Bafia, Egierska, Śmietanka, s. 188) .

Natomiast nakazane środki ostrożności to np takie , które są określone w przepisach parku, skweru, stadionu lub umieszczone w regulaminie korzystania z jakiegoś miejsca publicznego lub niepublicznego ale dopuszczonego przez właściciela obszaru, obiektu lub osoby takie miejsce wynajmującej a korzystającej z niego komercyjnie.
Nakazać środki ostrożności można także uchwała miasta na terenie określonych obiektów.
Mogą to być to tzw. przepisy blankietowe, ale odsyłam Panią redaktor ludzi, którzy cokolwiek wiedzą na ten temat.

art. 431 kc
§ 1. Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.
§ 2. Chociażby osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna według przepisów paragrafu poprzedzającego, poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.
Cytuj
-4Odd2017-10-15 23:27#5
Pies MUSI być wyprowadzany na smyczy a nie powinien.

Nieprawda! Przepis mówi: "Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia...", czyli jest obowiązek kontrolowania psów, a trzymanie psa na smyczy nie jest jedynym sposobem utrzymywania zwierzęcia pod kontrolą:
https://royalcanin.pl/blog/spacery-z-psem-czyli-jak-powinno-wygladac-wyprowadzanie-psow-wedle-przepisow-prawa/
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/821735,kiedy-mozna-spuscic-psa-ze-smyczy.html

Oczywiście przeciwnicy psów (tak, psów!) będą argumentować, że nie da się upilnować psa spuszczonego ze smyczy, ale ja będę argumentował, że można. Swojemu psu chcę zapewnić możliwość wybiegania się, bo wiem, że to dla jego zdrowia bardzo ważne. Dlatego szukam mu w tej nieprzyjaznej przestrzeni miasta terenu mało uczęszczanego przez ludzi, wyprowadzam go tam wieczorem, a jeśli widzę zbliżającego się człowieka, to zawczasu przywołuję psa do siebie. Dlatego nie zgadzam się na robienie mi awantury za to, że spuszczam psa ze smyczy, jeśli pies nikomu nie robi krzywdy. Miasto jest dla wszystkich i wszyscy - również my, właściciele psów - chcemy dbać o to, żeby było czyste i bezpieczne. Ja nie wchodzę z psem na place zabaw (chociaż mogę, to kolejny zakaz nie mający podstaw prawnych!), a po ulicach prowadzam psa na smyczy, więc chciałbym w zamian mieć miejsce, gdzie mogę bez obaw puścić psa swobodnie.

Do redakcji pytanie: czy można - w imię sprawiedliwości społecznej - przygotować artykuł, w którym jasno określi się również prawa psów i ich właścicieli, a może nawet wskaże miejsca w naszym mieście przyjazne psom?
Cytuj
-3LO2017-10-15 14:13#4
Strasznie dużo błędów w artykule.
Tyko w pieszym akapicie
Pies MUSI być wyprowadzany na smyczy a nie powinien.
Właściciel MUSI uprzątnąć po nim nieczystości a nie powinien.
Właściciele psów agresywnych MUSZĄ pamiętać o konieczności posiadania zezwolenia a nie powinni.
A to tylko cześć.
Jak się coś pisze to choć trochę wiadomości trzeba mieć PRAWDZIWYCH.
Cytuj
+10Moim Zdaniem2017-10-14 18:47#3
Cytuję Roki57:
czasami bardziej te smycze i kagańce przydałyby się ludziom niż tym pieskom.Bardziej agresywna jest naćpana lub pijana młodzież.pies wychodzi na spacer z właścicielem by sobie pobiegał a nie szedł na smyczy przy nodze właściciela.

To jeszcze napisz w jaki sposób zapewnić, zagwarantować, że pies, który nie jest na smyczy nie wbiegnie na jezdnię, nie ugryzie kogoś i nie podbiegnie do innego psa w celu atakowania.
Cytuj
-4Roki572017-10-14 09:26#2
czasami bardziej te smycze i kagańce przydałyby się ludziom niż tym pieskom.Bardziej agresywna jest naćpana lub pijana młodzież.pies wychodzi na spacer z właścicielem by sobie pobiegał a nie szedł na smyczy przy nodze właściciela.
Cytuj
+4Violetta2017-10-13 13:59#1
Cytat:
Właściciele czworonogów zobowiązani są do sprzątania po nich, tak by wszyscy mieszkańcy mogli żyć w czystej przestrzeni miejskiej, zaś dzieci mogły się swobodnie bawić na placach zabaw i ternach zielonych. Zgodnie z art. 145 Kodeksu Wykroczeń: „Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsce dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”.
Mam pytanie w związku z powyższym. Kto ma sprzątać trawniki, place i skwery po pijaczkach, którzy (czasami bez względu na pogodę) siedzą dniami i nocami na ławkach i piją, a wokół potłuczone butelki, plastikowe kubki i inne śmieci? Szczerze mówiąc, większą krzywdę może wyrządzić szkło w trawie, jeśli się na nie wywróci jakieś dziecko, niż psia kupa.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Kabaret Neo-Nówka wystąpił w Skarżysku

Opublikowano: 22.09.2018 22:41

Komentarzy: 0

Mobilna Akademia Młodych Orłów w Skarżysku

Opublikowano: 22.09.2018 10:34

Komentarzy: 0

Potrącenie rowerzysty na ulicy Paryskiej (uak…

Opublikowano: 21.09.2018 22:08

Komentarzy: 1

Posiadali zakazane substancje

Opublikowano: 21.09.2018 11:00

Komentarzy: 0

Oficjalne otwarcie boiska wielofunkcyjnego pr…

Opublikowano: 20.09.2018 18:41

Komentarzy: 2

Skarżysko interweniuje w sprawie dzików

Opublikowano: 20.09.2018 13:08

Komentarzy: 13

Rajd rowerowy z okazji skarżyskich Dni Senior…

Opublikowano: 20.09.2018 12:52

Komentarzy: 0

Ślubowanie klas pierwszych w "Piątce…

Opublikowano: 20.09.2018 12:15

Komentarzy: 1

Konwencja wyborcza PiS. Oficjalna prezentacja…

Opublikowano: 19.09.2018 21:21

Komentarzy: 38

Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydató…

Opublikowano: 19.09.2018 20:42

Komentarzy: 25

 • hum1
 • hum2
 • hum3

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum