20.10.2018 Ostatnia aktualizacja 22:08, 19.10.2018

Asystent prezydenta straci pracę, ale...

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek (arch.)
Opublikowano: 29 Paź 2017
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W połowie października Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych, która zakłada likwidację stanowisk doradców i asystentów w urzędach jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to m.in. rychłą likwidację jedynego tego typu stanowiska w naszym mieście - stanowiska asystenta prezydenta miasta. Prezydent zapowiada, że swojego asystenta i tak zatrudni (choć nie chce powiedzieć w jaki sposób) ...

Nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych (która miał być wyjściem naprzeciw "oczekiwaniom społecznym oraz zmniejszyć koszty funkcjonowania administracji samorządowej") przygotowała grupa posłów Kukiz '15. Pierwotny projekt zmian zakładał likwidację wszystkich gabinetów politycznych (również tych w administracji rządowej), po przejściu przez Sejm RP okazało się jednak, że zmiany dotyczyć będą wyłącznie samorządów.

Autorzy ustawy w uzasadnieniu podkreślali, że "gabinety polityczne" na szczeblu samorządowym stają się przyczółkiem do tworzenia miejsc pracy dla osób związanych partyjnie z urzędującymi władzami samorządowymi, a doradcy i asystenci nie posiadają żadnych kwalifikacji do zajmowania takiego stanowiska. Wskazywali też na oszczędności finansowe, jakie ma przynieść projekt - ok. 50 mln PLN rocznie.

13 października br. prezydent podpisał wspomnianą nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych, która likwiduje podstawy prawne funkcjonowania istniejących dotychczas gabinetów politycznych w JST (dotychczas szefowie JST, mogli zatrudniać osoby na stanowiskach doradców i asystentów w swoich urzędach na czas pełnienia swojej funkcji - podkreślić należy, że mogli to robić bez postępowania konkursowego).

Zgodnie z nowymi przepisami umowy pracowników gabinetów politycznych, tj. osób zatrudnionych na stanowiskach doradców i asystentów, wygasną po upływie 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy (ustawa wejdzie w życie 30 dni od dnia jej ogłoszenia) - w praktyce z dniem 1 grudnia br.

JST w naszym powiecie z możliwości zatrudniania doradców i asystentów korzystały niechętnie. Wyjątkiem jest tu Gmina Skarżysko-Kamienna. W poprzedniej kadencji prezydent zatrudniał doradców, obecny prezydent zatrudnił najpierw asystentkę, teraz zatrudnia asystenta.

Pierwszą asystentką prezydenta była Iwona Lesiak, która pomagała prezydentowi w jego ostatniej kampanii wyborczej. Lesiak powołana została na stanowisko asystentki prezydenta z pominięciem procedury konkursowej (jak już wcześniej pisaliśmy - było to możliwe na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów) na początku kadencji.

W marcu br. złożyła rezygnację z pełnionego stanowiska, prosząc wówczas - jak sama twierdziła - "o przeniesienie jej do innej miejskiej jednostki w związku z kwestiami prywatnymi" (choć  jako osoba zatrudniona w Urzędzie Miasta Skarżyska-Kamiennej w trybie zarezerwowanym dla asystentów i doradców szefów JST formalnie nie mogła prosić o przeniesienie do innej jednostki). Finalnie - z dnia na dzień (i również bez konkursu) - znalazła nową pracę w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej (a więc w "innej miejskiej jednostce") jako specjalista ds. rozwoju.

Od 5 kwietnia br. asystentem prezydenta jest Jakub Bilski - wcześniej nie był związany z samorządem, przez kilka miesięcy przez objęciem stanowiska wykonywał zdjęcia dla jednej ze skarżyskich stron informacyjnych wiązanych z prezydentem. Co ciekawe - przed zatrudnieniem na ww. stanowisku (bez konkursu) Jakub Bilski  uczestniczył w kilku postępowaniach konkursowych na stanowiska urzędnicze w Urzędzie Miasta Skarżyska-Kamiennej, ale etatu w taki sposób nigdy nie udało mu się zdobyć.

Do obowiązków Bilskiego należy m.in. obsługa organizacyjna Prezydenta Miasta, zarządzanie kalendarzem spotkań Prezydenta Miasta, organizowanie wyjazdów służbowych Prezydenta Miasta i nadzór nad przepływem informacji przekazywanych i zamieszczanych przez Urząd Miasta w środkach masowego przekazu, stronach internetowych i portalach społecznościowych. W praktyce zdarzało się jednak, że asystent zajmował się np. przeganianiem petentów UM z miejsca parkingowego zarezerwowanego ponoć dla prezydenta.

Pensja asystenta prezydenta owiana jest tajemnicą, tajemnicą nie jest już jednak to, że krótko po zatrudnieniu nowy asystent otrzymał sporą nagrodę finansową od prezydenta w wysokości 2 926, 01 PLN netto. Sowite (jak na warunki skarżyskiego urzędu) nagrody dla asystentów nie są zresztą niczym nowym - poprzednia asystentka w ubiegłym roku z samych tylko nagród otrzymała 4 110,91 PLN netto (podczas gdy zdecydowana większość pracowników UM musiało się zadowolić nagrodą w wysokości... 348,62 PLN netto).

Z dniem 1 grudnia Bilski na mocy zmienionych przepisów straci posadę asystenta. Prezydent zapowiada jednak, że i tak go zatrudni: - Likwidację stanowisk doradców i asystentów uważam za wybitnie niesprawiedliwe i polityczne działanie, ponieważ rząd pozostawił funkcje doradców i asystentów w przypadku ministrów i wojewodów, a zmianą regulacji uderzył w samorządy, aby osłabić aktualnych włodarzy przed wyborami samorządowymi. Mam jednego asystenta i od razu zaznaczam, że w momencie, kiedy nowelizacja wejdzie w życie, zamierzam zatrudnić go ponownie, ponieważ swoją pracę wykonuje świetnie - sprawę skomentował Konrad Krönig, prezydent Skarżyska-Kamiennej.

Pytanie - w jaki sposób prezydent będzie chciał to zrobić (biorąc pod uwagę konieczność organizowania procedury konkursowej podczas naboru na stanowiska urzędnicze)? Jeśli prezydent chciałby ogłosić otwarty i - w założeniu - konkurencyjny nabór, to nie może przecież z góry zakładać, że wygra go Bilski (i nie chodzi tu wyłącznie o to, że poprzednie procedury konkursowe dla obecnego asystenta prezydenta okazały się nie do przejścia). 

O to w jaki sposób prezydent chce zatrudnić Bilskiego próbowaliśmy dopytać Izabelę Szwagierek, podinspektor ds. kontaktów z mediami Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej: - Wszystko, co mieliśmy do przekazania w przedmiotowej sprawie, zawarte zostało w stanowisku prezydenta.

Czekamy więc na rozwój wypadków.

Jakub Bilski (arch.)
Komentarze

+6Stefan B2017-11-03 18:59#25
Konradzie Kronigu i Kubo nie idźcie dalej tą drogą...
Cytuj
+25kochinacz2017-11-03 09:14#24
Najpierw w głowie naszemu prezydentowi zawrócił były redaktor dami Jacek Kurpeta dla którego stworzono specjalnie etat w Miejskim Centrum Kultury a teraz ten Jakub Bilski dla którego prezydent jest w stanie złamać wszelkie przepisy. Coś mi tu śmierdzi.
Cytuj
-2gmoch2017-11-03 09:08#23
Cytuję majster:
ale zniesmaczony jestem stopką w której nie potrafi gramatycznie napisać o sobie gdzie pracuje. Panie Mariuszu. Jest - Naczelnik Wydziału Organizacyjno i Spraw Obywatelskich. a winno być Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich.

Mariusz Bodo na Prezydenta !
Cytuj
-10Grajux2017-11-02 12:09#22
Cytuję marco1112:
...ależ to oczywiste że straci stołek ale zatrudnienie się gdzieś znajdzie. Przecież ludzie w Skarżysku w głoś się śmieją że większość intratnych stanowisk jest obsadzona przez jedną klikę. Nawet nie trzeba się wysilać aby np. na facebooku sprawdzić jakich znajomych ma Pan K.K i skojarzyć ich ze stanowiskami w mieście. W pewnym przedsiębiorstwie miejskim od początku kadencji obecnego prezydenta przyjęto około 15 osób na przedziwne stanowiska których nigdy tam nie było, a wcześniej przez ostatnie 10 lat na palcach jednej ręki można było policzyć przyjętych, głównie na miejsce tych co odeszli na emeryturę. Świeże osoby z tego przedsiębiorstwa są synami radnych, maja wspólne fotki z p. K.K pod stadionem Narodowym, pod Wielką Krokwią w Zakopanym...jaja normalnie. Co ciekawe ludziska w Skarżysku o tym wiedzą, śmieją się z tego wszystkiego albo wręcz przeklinają...na szczęście Ja nie wybierałem, stawiałem na kogo innego.


Dobór poprzez FB, aleś dobrał. A skąd, wiesz może większość to się pojawiła w znajomych dopiero po zatrudnieniu. Niestety prawdą jest, że wszędzie zatrudniają po znajomościach. Ale Pytanie, czy sam by Pan tego nie robił jakby mógł?
Proszę nie walcie hipokryzją, bo każdy po znajomościach załatwia rodzinie pracę. I zarówno po urzędach jak i innych takich instytucjach samorządowych, wtedy to oczywiście nie przeszkadza :) Szkoda mi takich ludzi zawistnych tylko. Jakbyś miał znajomego na wysokim stanowisku, też pewnie byś miał po znajomości robotę i wtedy (przecież mam kwalifikację to nie po znajomościach )
Cytuj
+3majster2017-11-01 10:40#21
Do KK mam ambiwalentny stosunek, gdyż nie ma ludzi co wszystko robią dobrze. To, że zamierza ponownie zatrudnić doradcę na innym stanowisku- jak sobie koncypuję jest stosowną odpowiedzią na działania rządu w kwestii likwidacji akurat tych stanowisk. Gdyby ten rządowy ruch płynął z chęci oszczędności i obejmował doradców wszystkich szczebli to pewnie bym przyklasnął. Jest jednak inaczej a do tego - cyt:" Wzrost kosztów Kancelaria Prezydenta (RP) tłumaczy zwiększeniem zatrudnienia o 30 etatów, wyższymi kosztami podróży zagranicznych.(...)"k.cyt. następnie - cyt:" Budżet Kancelarii Sejmu urośnie o blisko 23 proc. do 591 mln zł. (...) Dodatkowe 25 mln zł zostanie przeznaczone na straż marszałkowską i usługi gastronomiczne".k.cyt bo masło zdrożało, jajka a i ośmiorniczek należy spróbować. - Kancelaria Sejmu zaplanowała wzrost o 18 proc., czyli 32 mln zł, by m.in. "móc lepiej finansować organizacje polonijne". Przypomnieć należy w tym miejscu, że w ważnych sprawach Biuro Analiz Sejmowych(BAS) miewało swoją opinię prawną a posłowie\ prawnicy PiS swoją- "lepszą" . Skoro mieli własne i "lepsze" to powinni zlikwidować BAS z logicznego punktu widzenia.
Skoro więc góra nie postępuje logicznie, nie dziwię się, że dół się przeciwstawia. Nie łudźmy się więc, że coś musi być po Waszej myśli.
Komentując art. M.Bodo , mogę przyklasnąć Mu, że ujawnił te chyba nieuzasadnione wydatki marketingowe MPWiK ale zniesmaczony jestem stopką w której nie potrafi gramatycznie napisać o sobie gdzie pracuje. Panie Mariuszu. Jest - Naczelnik Wydziału Organizacyjno i Spraw Obywatelskich. a winno być Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich.
Na koniec. Nie poznałem do tej pory wniosku P. J.Jańca do K.K. więc nie mogę skomentować tej śmiesznej odpowiedzi prezydenta. Czyżby wniosek/pytanie w trybie wiadomym było aż tak proste, że aż śmieszne jak i odpowiedź?
Cytuj
+14marco11122017-10-31 17:30#20
Cytuję Ryś:
głównym zadaniem Pana Bilskiego jest towarzyszenie prezydentowi przy obiadkach spożywanych w godzinach pracy w skarżyskich knajpach

...i nie tylko obiadkach. Spożywane są również płynne dawki elektrolitów aby uzupełnić braki po męczącym dniu, szczególnie wieczorem w pewnym Kombinacie i pizzeri koło Szydlowieckiej...ludzie nie są ślepi.
Cytuj
-7pisiaczek2017-10-31 15:27#19
Cytuję LO:
Cytuję Mieszkaniec:
Jeden z portali zamieścił takie oto rewelacje. Jeżeli to prawda to EL Presidente wybitny w swoim mniemaniu menager, który obiecywał setki miejsc pracy, inwestycje jak w Las Vegas powinien odpowiedzieć za kłamstwa wyborcze gdyż: polikwidował szkoły, zwiększył sobie pensję pomimo faktu że tak krytykował ten fakt u poprzednika, pozatrudniał kolesi żeby zapewnić sobie stabilność w Radzie Miasta itp. przykłady można mnożyć :(
https://ddsk.pl/nasze-spolki-cz-i-mpwik/
P.S. Pomimo że to konkurencja skarzysko24.pl jako obiektywny portal powinien udostępnić ten komentarz


I komentarz PANA ZBIGNIEWA ZABORSKIEGO pod artykułem w ddsk, też jest dobry :lol:

Wiem, że ludziom w PiS-ie pamięć lekko szwankuje i już nikt nie pamięta miernoty z Radia Kielce być może wyrzuconej za intrygii 8). Nikt już nie pamięta nadwornego fotografa o wdzięcznym nazwisku Wojcieszek?
Nikt nie pamięta prezesa MKS za radosnego finansowo zarządu Wojcieszka, który tak wiele miał do zaproponowania w zakresie reorganizacji?
Nikt nie pamięta obsadzenia Kobierskiego w Ciepłowni?
[b]To była jazda po bandzie, po której zostało 100 000 000zł długu z którym będziemy się borykać przez naście lat.
Takiego mieliśmy geniusza od zarządzania finansami. A teraz jest w Radzie powiatu Roman Wojcieszek – przewodniczący Komisja Budżetowo-Finansowa, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu.
To są dopiero jaja Panie Bodo.
Jaja jak berety i za to starosta Ż
mijewski powinien spalić się ze wstydu.Pozowolę sobie zacytować bo oddaje w całości sytuację :lol: Zapomniał wół jak cielęciem był :D
Cytuj
+14marco11122017-10-31 10:49#18
Cytuję Mieszkaniec:
Jeden z portali zamieścił takie oto rewelacje. Jeżeli to prawda to EL Presidente wybitny w swoim mniemaniu menager, który obiecywał setki miejsc pracy, inwestycje jak w Las Vegas powinien odpowiedzieć za kłamstwa wyborcze gdyż: polikwidował szkoły, zwiększył sobie pensję pomimo faktu że tak krytykował ten fakt u poprzednika, pozatrudniał kolesi żeby zapewnić sobie stabilność w Radzie Miasta itp. przykłady można mnożyć :(
https://ddsk.pl/nasze-spolki-cz-i-mpwik/
P.S. Pomimo że to konkurencja skarzysko24.pl jako obiektywny portal powinien udostępnić ten komentarz

...ooo tak szczególnie w MPWiK przybyło kilkanaście osób które nic nie robią a pensyjka galanta :)
Cytuj
+9małgośka2017-10-31 10:31#17
Cytuję księgowaum:
Cytuję Kasia2:
Przecież poprzednia asystentka to ulubienica KK. Największe nagrody - od razu dostała pracę w MCK po odejściu
z Urzędu. Czy to prawda że jest jego konkubiną? bo to by wszystko wyjaśniało.


Z tego co wiadomo od dawna z nią pomieszkuje i takie nagrody z pieniędzy publicznych jej dał. Ciekawe za co?

Widocznie dobra jest w te klocki ;-) a tobie zazdrość, że mniej zaradna w tym UM jesteś?
Każdy orze jak może i ustawia sobie życie i przyszłość....
Cytuj
+17marco11122017-10-31 10:26#16
...ależ to oczywiste że straci stołek ale zatrudnienie się gdzieś znajdzie. Przecież ludzie w Skarżysku w głoś się śmieją że większość intratnych stanowisk jest obsadzona przez jedną klikę. Nawet nie trzeba się wysilać aby np. na facebooku sprawdzić jakich znajomych ma Pan K.K i skojarzyć ich ze stanowiskami w mieście. W pewnym przedsiębiorstwie miejskim od początku kadencji obecnego prezydenta przyjęto około 15 osób na przedziwne stanowiska których nigdy tam nie było, a wcześniej przez ostatnie 10 lat na palcach jednej ręki można było policzyć przyjętych, głównie na miejsce tych co odeszli na emeryturę. Świeże osoby z tego przedsiębiorstwa są synami radnych, maja wspólne fotki z p. K.K pod stadionem Narodowym, pod Wielką Krokwią w Zakopanym...jaja normalnie. Co ciekawe ludziska w Skarżysku o tym wiedzą, śmieją się z tego wszystkiego albo wręcz przeklinają...na szczęście Ja nie wybierałem, stawiałem na kogo innego.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Wybory samorządowe 2018: Wywiad z Grzegorzem …

Opublikowano: 19.10.2018 22:00

Komentarzy: 0

S7 - ekspresowo omijamy Radom

Opublikowano: 19.10.2018 20:08

Komentarzy: 0

Pasowanie na ucznia w "jedynce"

Opublikowano: 19.10.2018 18:11

Komentarzy: 0

Mężczyzna śmiertelnie potrącony przez pociąg …

Opublikowano: 19.10.2018 07:49

Komentarzy: 3

Sprostowanie Jacka Ciepińskiego - kandydata n…

Opublikowano: 19.10.2018 07:20

Komentarzy: 0

Ślubowanie klas pierwszych w "trzynastce…

Opublikowano: 18.10.2018 20:29

Komentarzy: 0

XIV Pielgrzymka osób niepełnosprawnych do Os…

Opublikowano: 18.10.2018 16:06

Komentarzy: 1

Kolejny cios w handel ludźmi

Opublikowano: 18.10.2018 15:31

Komentarzy: 0

Rozpoczęła się budowa nowej hali sportowej

Opublikowano: 18.10.2018 15:15

Komentarzy: 6

Koncert zespołu Varius Manx i Kasi Stankiewic…

Opublikowano: 18.10.2018 15:00

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum