19.01.2019 Ostatnia aktualizacja 13:23, 19.01.2019

Wybudują nowe wiadukty? Mamy plany (Tylko u nas!)

Autor:
MB, Foto: Google Maps, Mapy: mat. inwestora
Opublikowano: 07 Sty 2018
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Kilka dni temu informowaliśmy o nowych pomysłach powiatu na zapewnienie szybkiego i nowoczesnego połączenia drogowego os. Dolna Kamienna z północną częścią miasta - o koncepcji przebudowy istniejącego układu komunikacyjnego wraz z budową obiektu (wiaduktów) w celu przekroczenia linii kolejowej nr 8 Warszawa - Kraków (w ciągu al. Piłsudskiego). Dzisiaj - jako pierwsi - prezentujemy główne założenia i plany dwóch koncepcji wspomnianego układu komunikacyjnego.

Tydzień temu na łamach naszego portalu informowaliśmy o tym, że powiat (i miasto) wróciły do tematu budowy/przebudowy nowego obiektu w celu przekroczenia linii kolejowej nr 8 Warszawa - Kraków. Po kilku (jak się okazało - nieaktualnych już) koncepcjach: budowy tunelu pieszo drogowego pod dworcem PKP, budowy tunelu lub wiaduktu łączącego ul. Szydłowiecką i ul. Kościuszki, teraz przyszedł czas na koncepcję zakładającą przebudowę istniejącego układu komunikacyjnego wraz z budową obiektu w celu przekroczenia linii kolejowej nr 8 Warszawa - Kraków (a dokładniej budowę nowych wiaduktów - w ciągu al. Piłsudskiego).

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Skarżyskiego, radni przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Skarżyskiego w charakterze partnera do przygotowania i wspólnej realizacji projektu pn. „Budowa zintegrowanego systemu komunikacyjnego obejmującego wykonanie przebudowy istniejącego układu komunikacyjnego wraz z budową obiektu w celu przekroczenia linii kolejowej nr 8 Warszawa — Kraków i skomunikowania Osiedla Dolna Kamienna z Osiedlem Przydworcowym w Skarżysku-Kamiennej". W ramach wspomnianego projektu Powiat Skarżyski chciałby zrealizować m.in. budowę wiaduktów (z uwzględnieniem budowy ścieżek rowerowych i budowy buspasów), a także za przebudowę dróg i skrzyżowań przy wiadukcie. 

Część środków na realizację zadania skarżyskie samorządy chcą pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa świętokrzyskiego na lata 2014-2020 - Osi Priorytetowej 3 Efektywna i zielona energia Działanie 3.4 Strategia niskoemisyjna, wsparcie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa świętokrzyskiego na lata 2014 - 2020 dla projektów dotyczących zrównoważonej mobilności miejskiej w zakresie budowy, przebudowy uzupełniającej do poziomu krajowego infrastruktury transportu publicznego. W ostatnich dniach ub. roku Gmina Skarżysko-Kamienna (jako lider projektu) złożyła stosowny projekt do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego (o tym, czy uda się skarżyskim samorządom pozyskać środki na realizację projektu powinniśmy dowiedzieć się za kilka miesięcy, gdyby udało się pozyskać ww. środki prace budowlane mogłyby ruszyć w 2019 roku).

Jak wygląda koncepcja (a właściwie jak wyglądają koncepcje) wspomnianego wcześniej nowego układu komunikacyjnego?

Koncepcja zakłada budowę dwóch wiaduktów drogowych w ciągu al. Piłsudskiego (każdy z wiaduktów - wyposażony w dwa pasy ruchu, buspas i ścieżkę rowerową lub chodnik - obsługiwałby ruch w jednym kierunku). W ramach projektu zmodernizowane byłyby również drogi dojazdowe do wiaduktów, a największa zmiana dotyczyłaby fragmentu al. Piłsudskiego od Al. Tysiąclecia do Al. Niepodległości. Przebudowane miałoby być skrzyżowanie al. Piłsudskiego z Al. Tysiąclecia, a na odcinku al. Piłsudskiego od wspomnianego skrzyżowania do Al. Niepodległości powstałaby droga dwujezdniowa (każda: jeden pas ruchu+buspas) lub jednojezdniowa (po jednym pasie ruchu i buspasie w każdym z kierunków) - w związku z planowaną rozbudową powiat rezygnuje na chwilę obecną z zapowiadanego wcześniej remontu nawierzchni wspomnianego odcinka. W  ramach projektu powstałoby również nowe rondo na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i Al. Niepodległości. Plan układu komunikacyjnego zakłada również "przebicie" ul. Towarowej do al. Piłsudskiego i przywrócenie możliwości wjazdu na wiadukt (obsługującego ruch w kierunku północnym) autobusów bezpośrednio z ul. Towarowej.

Co ciekawe projekt układu komunikacyjnego przygotowano w dwóch wariantach - oprócz wspomnianych już dwóch opcji budowy jezdni odcinka al. Piłsudskiego, różnice w obu wersjach dotyczą m.in. planowanego typu ronda na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i Al. Niepodległości (zwykłe lub turbinowe), szczegółów materiałowych planowanej nawierzchni ciągów pieszych na wiaduktach itp. 

Decyzja o wyborze jednej z wspomnianych wersji zapadnie na etapie przygotowywania przez powiat projektu wykonawczego inwestycji (po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu wniosku do dofinansowania).

Wariant 1

Wariant 2
Kliknij na plany, aby powiększyć.
Projekty: Biuro Projektowo-Wykonawcze "Drogi i Ulice" Zenon Kubicki Kielce.


Komentarze

+9anonimowy 22018-01-10 08:41#19
Pracowałem w latach 90-tych przy remoncie generalnym wiaduktu (jako dorabiający sobie student w wakacje). Remont prowadziło pewnie nieistniejące już dziś Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych a projekt remontu robili ludzie z Politechniki Świętokrzyskiej. W ramach tych prac środkowe luźno zawieszone na przyczółkach przęsło wiaduktu zostało zestalone z przyczółkami na stałe przez zespawanie zbrojenia i zalanie dylatacji betonem. Po remoncie wykonawca twierdził, że wystarczy to na około 15 lat (tyle chyba dawano gwarancji) i słyszałem też, że w razie dalszego zmęczenia konstrukcji kolejny remont będzie niemożliwy czy też niesensowny ze względu na koszta ii wiadukt będzie kwalifikował się do wyburzenia. Ewentualny następca miał być dwupasmowy (mówiono też o dwupasmowym, brakującym odcinku Piłsudskiego od Niepodległości do Tysiąclecia i o budowie drugie pasma Niepodległości)
Jeśli się nie mylę jest dawno po gwarancji, obciążenie wiaduktu jest co raz większe i chyba nie ma tu znaczenie czy wywołanie tego tematu jest ,,kiełbasą wyborczą" czy ,,tematem zastępczym" bo budowa nowego wiaduktu staje się nieunikniona.
Cytuj
+17Hartman2018-01-09 00:03#18
Proszę państwa, wspomniany wiadukt to nie jest pierdółka na kadencję lub dwie takiego czy innego prezydenta czy starosty. Rozmawiamy o obiekcie który nada kształt komunikacji w naszym mieście na następne 50 lat ! ! !. Nie łudźmy się że ktoś przyleci i nam sypnie kasą na następne wiadukty, tunele itd. Dlatego uważam że rozwiązania w takim projekcie powinny być głęboko przemyślane i wyprzedzać istniejące potrzeby nawet gdyby wiązało się to z większymi kosztami. A tu nam pracownia kubicki proponuje coś co nie rozwiązuje nawet bieżących problemów nie wspominając o przyszłych. A ktoś w naszych władzach temu przyklasnął skoro takie projekty są publikowane. LUDZIE OBUDŹCIE SIĘ!
Cytuj
+6farciarz2018-01-08 20:24#17
Jezdnie na drodze 2-jezdniowej są trwale rozdzielone np. wysepkami i pasem zieleni jak Jana Pawła II czy J. Piłsudskiego. Są też różnice w dopuszczalnych prędkościach ruchu drogowego.
Cytuj
+5OOO2018-01-08 19:59#16
Cytuję Stan4126:
...na odcinku al. Piłsudskiego od wspomnianego skrzyżowania do Al. Niepodległości powstałaby droga dwujezdniowa (każda: jeden pas ruchu+buspas) lub jednojezdniowa (po jednym pasie ruchu i buspasie w każdym z kierunków)... dwie wersje, a brzmią jednakowo. Konia z rzędem temu, kto widzi różnicę.

droga jednojezdniowa:

droga dwujezdniowa:

za konia podziękuję, bo niepotrzebny
Cytuj
+3Stan41262018-01-08 18:50#15
...na odcinku al. Piłsudskiego od wspomnianego skrzyżowania do Al. Niepodległości powstałaby droga dwujezdniowa (każda: jeden pas ruchu+buspas) lub jednojezdniowa (po jednym pasie ruchu i buspasie w każdym z kierunków)... dwie wersje, a brzmią jednakowo. Konia z rzędem temu, kto widzi różnicę.
Cytuj
+6noon2018-01-08 10:11#14
Cytuję Maurycy:
Buspasy w Sku - padłem ze śmiechu :) Od razu proponuję torowisko pod tramwaj :) To jakaś nowa moda? Dobrze brzmi medialnie?

Chyba musieli to dodać żeby wniosek mógł być rozpatrywany.
Cytuj
+3Maurycy2018-01-08 10:02#13
Buspasy w Sku - padłem ze śmiechu :) Od razu proponuję torowisko pod tramwaj :) To jakaś nowa moda? Dobrze brzmi medialnie? W wielu miastach gdzie faktycznie były wykorzystywane zaczynają od tego odchodzić. Zero rond - normalne skrzyżowanie, po jednym pasie w każdym kierunku (ew. 2 prosto) i będzie git.
Cytuj
+11maciek562018-01-08 08:12#12
Cytuję Hartman:
Przecież to co pokazali w niczym nie rozwiąże problemu korków. Tylko - jak pisał farciarz- skrzyżowanie dwupoziomowe z przedłużeniem wiaduktu poza ul. Niepodległości

Nie daj bóg jeszcze wersja ze zwykłym rondem z jednym pasem. Armageddon będzie o 15.
Cytuj
+13monari2018-01-08 07:52#11
Idąc za postem Farciarza - faktycznie, jak zrobią zwykłe rondo a nie turbinowe i jedno jezdniowy odcinek PIł - Niep to po co wogole robić 6 pasmowy wiadukt? Przecież to idiotyzm z założenia :o
Cytuj
+14Hartman2018-01-07 23:16#10
Przecież to co pokazali w niczym nie rozwiąże problemu korków. Tylko - jak pisał farciarz- skrzyżowanie dwupoziomowe z przedłużeniem wiaduktu poza ul. Niepodległości
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Obchody 156. rocznicy wybuchu Powstania Stycz…

Opublikowano: 19.01.2019 13:47

Komentarzy: 0

XXVI Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych S…

Opublikowano: 19.01.2019 10:46

Komentarzy: 0

Promocja książki Sebastiana Piątkowskiego „Sk…

Opublikowano: 18.01.2019 22:16

Komentarzy: 0

Wernisaż wystawy poplenerowej "Ameliówka…

Opublikowano: 18.01.2019 19:44

Komentarzy: 2

Ustalają, kto potrącił pieszego na pasach i u…

Opublikowano: 18.01.2019 10:08

Komentarzy: 0

Nagrodzeni za wzorową służbę

Opublikowano: 17.01.2019 12:29

Komentarzy: 2

Kłopot z kolejnym kolejowym przetargiem? Tym …

Opublikowano: 17.01.2019 10:03

Komentarzy: 8

Wyślą Światełko do Nieba

Opublikowano: 17.01.2019 09:23

Komentarzy: 0

„Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj”

Opublikowano: 16.01.2019 18:58

Komentarzy: 1

Miasto zmodernizuje oświetlenie uliczne dzięk…

Opublikowano: 16.01.2019 14:13

Komentarzy: 7

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum