23.01.2018 Ostatnia aktualizacja 18:56, 22.01.2018
  • c1
  • c2
  • c3
  • c4
  • c5
  • c6

Budowa ronda Towarowa/1 Maja coraz bliżej? Zobacz plany (Tylko u nas!)

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 05 Sty 2018
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Przebudowa układu komunikacyjnego u zbiegu ulic: Towarowej i 1 Maja w Skarżysku-Kamiennej dojdzie do skutku? Wiele wskazuje na to, że planowane w tamtym miejscu rondo w końcu powstanie.

O przebudowie układu komunikacyjnego u zbiegu ulic: Towarowej i 1 Maja mówi się od kilku lat. W założeniu rondo - bo to właśnie o tym, że rondo ma zastąpić dotychczasowe rozwiązanie mówiło się najczęściej - miałoby poprawić bezpieczeństwo ruchu i jego płynność, a także umożliwić zaplanowanie wygodnego wjazdu i wyjazdu z działek zlokalizowanych w pobliżu (to szczególnie ważne w kontekście planowanych lub oddanych ostatnio w okolicy inwestycji). 

W 2013 roku wydawało się nawet, że przebudowę uda się szybko wykonać - przedstawiciele powiatu prowadzili wówczas rozmowy na temat współfinansowania budowy ronda (koszt tej inwestycji szacowano wówczas na 800 tys. PLN) z inwestorem zainteresowanym budową marketu w pobliżu ronda. Z budowy marketu wówczas nic nie wyszło, plany przebudowy układu komunikacyjnego odłożono na półkę (choć co jakiś czas ze strony przedstawicieli powiatu pojawiały się zapewnienia, że z przebudowy nie rezygnują).

Teraz temat budowy ronda u zbiegu ulic: Towarowej i 1 Maja powrócił kilka miesięcy temu, a to za sprawą przygotowań bo budowy marketu Biedronka przy ul. 1 Maja. W maju ub. roku z powiatem (właścicielem drogi) skontaktowali się przedstawiciele inwestora, którzy poprosili o spotkanie w związku z przygotowaniami do rozpoczęcia realizacji inwestycji polegającej na budowie marketu. Przedstawiciele Zarządu Powiatu wykorzystali spotkanie do powrotu do rozmów z inwestorem dot. przebudowy obecnego układu komunikacyjnego.

Efektem ówczesnych i późniejszych rozmów i ustaleń było przygotowanie trzech koncepcji przebudowy wspomnianego układu komunikacyjnego, z których ostatecznie wybrano jedną - zakładającą m.in. budowę mini ronda.

Koncepcja została przedstawiona radnym Rady Powiatu Skarżyskiego (w trakcie wspólnego posiedzenia Komisji Infrastruktury Komunalnej, Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego oraz Komisji Budżetowo-Finansowej, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu) i uzyskała pozytywną opinię radnych (radni zastrzegli, że budowa mini ronda powinna wpisywać się w koncepcje budowy tunelu pieszo-rowerowego pod torami kolejowymi).

Wstępny kosztorys przebudowy układu komunikacyjnego obejmującego budowę mini ronda na skrzyżowaniu ul. 1 Maja i ul. Towarowej, a także rozbudowę ul. Torowej od ronda do skrzyżowania z ul. Wspólną opiewa na 650 tys. PLN.  450 tys. PLN (zabezpieczone notarialne, zgodnie z art. 777 kpc) miałaby - według złożonej deklaracji - przekazać na realizację zadania Terra Bau Sp. z o.o. (inwestor - właściciel marketu), a pozostałe środki zabezpieczyłyby odpowiednio: powiat i gmina. Według założeń porozumienia - inwestor marketu miałby pokryć również koszty opracowania dokumentacji projektowej. 

Czekamy na finalizację porozumienia, przygotowanie szczegółowej dokumentacji projektowej i rozpoczęcie budowy.

Tak miałoby wyglądać nowe rondo 


Kliknij na plan, aby powiększyć.
Projekt: Biuro Projektowo-Wykonawcze "Drogi i Ulice" Zenon Kubicki Kielce.

To tu miałoby powstać rondo.





Komentarze

+2Eustachy-ze-sklepu2018-01-09 18:15#24
Cytuję random:
a gdyby tak zrobić 1maja tylko w jednym kierunku, a 3maja w drugim? Dwupasmowa droga za grosze.

A dlaczego z dopiero co remontowanej ul. 3-go Maja chcesz robić jednokierunkową? Równie dobrze można wykorzystać równoległą Towarową (i przy okazji wyremontować ja na całej długości prawie do Łyżew.
A co z samochodami dostawczymi i tirami? Ponownie kierować je na 1-go Maja?
Cytuj
+7kierowca2018-01-09 12:10#23
Pan Zenon Kubicki z biura projektowego chyba nigdy nie był w Skarżysku i nie widział tego skrzyżowania na własne oczęta, a ktoś z naszego miasta mu przyklasnął i zatwierdził projekt. Może panów łączą koligacje rodzinne? Nie wiem i nie wnikam. Natomiast uważam jak większość z komentujących że projekt pociągnie za sobą paraliż komunikacyjny na 1maja, dając pierwszeństwo wszelakim tirom jadącym do Wojteczka. Szanowni włodarze. Nie karmcie nas takimi żenadami. Prosimy.
Cytuj
0monari2018-01-09 08:14#22
Cytuję random:
a gdyby tak zrobić 1maja tylko w jednym kierunku, a 3maja w drugim? Dwupasmowa droga za grosze.



Było by najlepiej. Przecznice pomiędzy nimi są więc kwestia tylko zmiany organizacji ruchu. Obawiam się tylko, że nawet przy takim rozwiązaniu zaraz by się okazało, że jeden z pasów to jedna wielka zatoka parkingowa w konsekwencji czego i tak byś jeździł jednym. Za małe miasto, za mała mentalność...
Cytuj
+6Wariat2018-01-08 15:43#21
Szok... ale popie.....ona koncepcja.
W tym miejscu jest już chaos komunikacyjny... wydamy kilkaset tysięcy i nad i będziemy mieli beznadziejne rozwiązanie rodem z kaszanowa a nie z miasta.
Cytuj
+1random2018-01-08 03:50#20
a gdyby tak zrobić 1maja tylko w jednym kierunku, a 3maja w drugim? Dwupasmowa droga za grosze.
Cytuj
+4farciarz2018-01-07 13:41#19
Cytuję Miśka:
Mam pytanie, może mi ktoś wyjaśni... czy autobusy jadące z Kamiennej na tym mini-rondzie będą z niego zjeżdżac w Towarową kierując się na przystanek 50 m dalej? Czy będą jechać prosto dalej (kawałkiem ulicy 1-go maja, która jest jednokierunkowa teraz) i zjeżdżać później na Towarową, przy której jest przystanek?

Przeczytaj pierwszy post w temacie oraz przypatrz się znakom drogowym poziomym i pionowym na planie a będziesz wszystko wiedzieć. ;-)
Cytuj
+12Hartman2018-01-07 11:35#18
Dlaczego w naszym mieście buduje się ronda tam gdzie są zbędne a nie tam gdzie są rzeczywiście potrzebne?
Mam nadzieję że ten badziew rzeczywiście okaże się kiełbasą wyborczą i nigdy nie powstanie.
Cytuj
+12mieszkaniec miasta2018-01-07 10:45#17
Jeżeli chodzi o budowę ronda na Kamiennej to chyba bardziej jest potrzebne rondo owalne na skrzyżowaniu 3-go Maja i 1-go Maja połączone z ulicą 11 Listopada a następnie przebudowa wiaduktu związana z dołożeniem po jednym pasie ruchu w każdą stronę. To wymaga nakładów i pracy wielu osób ale uważam że ten temat powinien być rozpatrywany przez władze jako jeden z najpilniejszych ! Czas leci a samochodów przybywa a co za tym idzie na ulicach robi się coraz ciaśniej !
Cytuj
+7Miśka2018-01-07 09:48#16
Mam pytanie, może mi ktoś wyjaśni... czy autobusy jadące z Kamiennej na tym mini-rondzie będą z niego zjeżdżac w Towarową kierując się na przystanek 50 m dalej? Czy będą jechać prosto dalej (kawałkiem ulicy 1-go maja, która jest jednokierunkowa teraz) i zjeżdżać później na Towarową, przy której jest przystanek?
Czy projektant tego ronda widział co jest 50 metrów wcześniej, jakie drogi i wyjazdy( np. z parkingu za przystankiem) łączą się i jakie jest tu rozwiązanie komunikacyjne?
Cytuj
+1Drogowiec2018-01-07 09:12#15
Ehhh. Nie podważam tego co napisał Odd, "mini" co do zasady powinno być traktowane jako przedrostek, a nie przymiotnik. Napisałem, że nazwa "mini" dla typu ronda jest wprowadzona w stosownych dokumentach. Nikt też nie uwzględnia nazwy typu ronda na tabliczkach. Mieszkaniec widział gdzieś na tabliczkach np. "Rondo duże im...."? :D Jest po prostu "Rondo" , czy to "mini, małe, średnie, duże". Pozdrawiam.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • OUT5
  • bf
  • out2
  • out1
  • out3

Ostatnio opublikowane

Rzecznik Praw Obywatelskich z wizytą w Skarży…

Opublikowano: 22.01.2018 18:59