15.12.2018 Ostatnia aktualizacja 16:34, 15.12.2018

Wspólnie powalczą o modernizację m.in. linii kolejowej nr 25?

Autor:
MB, mat. pras. Foto: UMWŚ
Opublikowano: 03 Lut 2018
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Wczoraj w Kielcach zorganizowano spotkanie władz samorządu województwa, przedstawicieli administracji rządowej w terenie, władz zainteresowanych gmin i spółek kolejowych, a dotyczące koncepcji modernizacji infrastruktury kolejowej w województwie związanej z planowaną budową Centralnego Portu Lotniczego i wspólnego tworzenia atmosfery sprzyjającej realizacji ww. inwestycji (m.in. przez wielokierunkowy lobbing na rzecz jej realizacji).

Kilkanaście dni temu informowaliśmy o tym, że  samorząd województwa świętokrzyskiego w porozumieniu z samorządem łódzkim będzie chciał sfinansować dokumentację modernizacji linii kolejowej nr 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna - Opoczno. Samorząd zadeklarował również podjęcie  się przekonywania władz centralnych o znaczeniu budowy nowego odcinka Tumlin – Wąsosz Konecki dla rozwoju naszego regionu. Wszystko, by lepiej skomunikować nasz region z planowanym przez rząd Centralnym Portem Komunikacyjnym, który - według planów -  w ciągu 10 lat ma powstać w gminie Baranów w województwie mazowieckim.

Przypomnijmy - według założeń przedstawicieli władz województwa, modernizacja linii kolejowej Skarżysko-Kamienna – Opoczno i budowa nowej trasy kolejowej Tumlin – Wąsosz Konecki (wybudowanie linii o długości ok. 25 km) pozwoliłoby na połączenie tras kolejowych nr 8 i 25, powiązanie Kielc i północnej części województwa z CMK, szybkie połączenia kolejowe z Kielc do Warszawy, Łodzi, Poznania i Szczecina oraz do Centralnego Portu Komunikacyjnego (nowym, głównym lotniskiem krajowym i węzłem kolejowym, łączącym port lotniczny ze wszystkimi regionami). 

Ponieważ trudno wyobrazić sobie szybkie połączenie kolejowe naszego województwa z CPK, które omijałoby np. odcinek linii kolejowej nr 25 Skarżysko-Kamienna – Opoczno, samorząd województwa (wspólnie z władzami województwa łódzkiego) chce podjąć działania m.in. na rzecz modernizacji i dalszej elektryfikacji linii kolejowej 25. Wkrótce podpisane zostanie stosowane porozumienie obu samorządów wojewódzkich dot. podjęcia działań na rzecz realizacji ww. inwestycji. Koncepcja porozumienia zakłada, że oba samorządy wspólnie zlecą opracowanie dokumentacji prac, które niezbędne są do wykonania na odcinku linii 25 Skarżysko-Kamienna – Opoczno. Koszty opracowania zostałyby podzielone proporcjonalnie pomiędzy oba województwa. Szacuje się, że modernizacja wspomnianego odcinka może kosztować nawet 400 mln PLN, a realizacja inwestycji leżałaby w gestii PKP PLK.

Wczoraj w Kielcach zorganizowano spotkanie poświęcone ww. tematom z udziałem: przedstawicieli właz samorządu województwa, władz samorządowych zainteresowanych gmin, przedstawicieli administracji rządowej w województwie, przedstawicieli spółek kolejowych, przedsiębiorców i parlamentarzystów.

- Chcemy zaprezentować dziś szerzej ideę, która narodziła się jakiś czas temu, ale dopiero zaprezentowanie planów rządowych dotyczących lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego pokazało możliwość realizacji tych planów kolejowych w naszym województwie. Pokażemy, w jakim miejscu jesteśmy i jaki jest horyzont wspólnych wysiłków. Chodzi o projekt, który jest projektem generacyjnym, który może nam na pokolenia ustanowić bardzo korzystne połączenie z innymi częściami kraju. Połączenie z Centralną Magistralą Kolejową w Opocznie byłoby niezwykle ważne. Chcę zaapelować do wszystkich środowisk, abyśmy tworzyli dobrą atmosferę wokół ten inwestycji. Pokażmy, jak bardzo zależy nam na tej inwestycji - mówił podczas spotkania Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Podczas spotkania wszystkim przybyłym przedstawiona została koncepcja połączenia sieci kolejowej województwa świętokrzyskiego z Centralnym Portem Komunikacyjnym dla Rzeczpospolitej Polskiej. Przedstawił ją wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Jan Maćkowiak. Maćkowiak zapewnił, że wkrótce podpisany zostanie list intencyjny z marszałkiem województwa łódzkiego w sprawie wspólnego finansowania dokumentacji projektowej linii kolejowej (koncepcji oraz studium wykonalności wraz z decyzjami środowiskowymi). -Wielkie zainteresowanie tym projektem wykazuje województwo podkarpackie, co podkreślał niedawno jego marszałek, Władysław Ortyl. Nasze działania podczas niedawnego Konwentu Marszałków chwalił prezes PKP PLK, Ireneusz Melcher, podając je za przykład dobrej współpracy samorządów. Właśnie wspólny lobbing może zwiększyć szanse na realizację tej inwestycji - stwierdził Jan Maćkowiak.

To, że rozbudowa i modernizacja linii kolejowej 25 ma strategiczne znaczenie przyznał obecny na spotkaniu Bartłomiej Dorywalski, doradca wojewody świętokrzyskiej i radny sejmiku. Dorywalski zapewniał, że planowane działania mają pełne wsparcie ze strony Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek i wpisują się one w zapisy uchwały Rady Ministrów.

Jacek Sułek, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach stwierdził natomiast, że przygotowanie dokumentacji projektowej modernizacji linii 25 przez samorząd może być argumentem za przesunięciem jej modernizacji na listę podstawową Krajowego Programu Kolejowego (zwiększając szanse na jej realizację). Obecnie inwestycja ta ujęta jest na liście rezerwowej (inwestycji przeznaczonych do realizacji w przypadku pojawienia się wolnych środków i oszczędności z rozstrzygniętych przetargów).


Komentarze

0Janeczek2018-02-07 15:04#3
Oj tam zaraz afera, ktoś kto robił prezentację pomylił się w legendzie. Niestety budowa tego łącznika odetnie Skarżysko od połączeń dalekobieżnych.
Cytuj
0stach2018-02-07 10:50#2
Na mapie pomylono nazwy linii kolejowych i kolory. Czy obecni na spotkaniu i prowadzący przy mapie wiedzieli o czym dyskutują?
Cytuj
+3Kolejorz_2018-02-03 18:43#1
Oni niech się za żadną przebudowę nie biorą. Według speców z Platformy Obywatelskiej przez Skarżysko poprowadzona została Centralna Magistrala Kolejowa z Rzeszowa do Łodzi i linia 25 z Krakowa do Warszawy, a linia 8 wiedzie z Katowic do Warszawy. Takie rewelacje opublikowano na profilu świętokrzyskiej platformy. Nie wiedzą, jakie linie kolejowe mają w województwie, a chcą je przebudować?
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Sparta Daleszyce najlepsza w Turnieju Piłki N…

Opublikowano: 15.12.2018 17:34

Komentarzy: 0

Powiat z blisko 4 milionowym dofinansowaniem …

Opublikowano: 15.12.2018 15:47

Komentarzy: 0

Przedświąteczne spotkanie przy miejskiej choi…

Opublikowano: 14.12.2018 18:40

Komentarzy: 0

Szóste zwycięstwo Dany Gameb UKS Relaks

Opublikowano: 14.12.2018 16:20

Komentarzy: 0

Dziewczęta z "Siódemki" najlepsze w…

Opublikowano: 14.12.2018 14:28

Komentarzy: 0

Przeżyli razem 50 lat. Uroczystość "Złot…

Opublikowano: 14.12.2018 13:14

Komentarzy: 3

Kolejny nowoczesny Impuls już na torach

Opublikowano: 14.12.2018 13:02

Komentarzy: 0

Michał Wiśniewski odwiedził dzieci z "Pr…

Opublikowano: 14.12.2018 12:00

Komentarzy: 0

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

Opublikowano: 14.12.2018 11:33

Komentarzy: 0

Spotkanie wigilijne Skarżyskiego Klubu Sportó…

Opublikowano: 13.12.2018 19:53

Komentarzy: 1

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum