19.01.2019 Ostatnia aktualizacja 13:23, 19.01.2019

Xcity Investment poszukuje inwestora do realizacji projektu deweloperskiego w Skarżysku

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 08 Lut 2018
Oceń:
3 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności

Spółka Xcity Investment (należąca go Grupy PKP) poszukuje inwestorów chętnych do zagospodarowania terenu w pobliżu dworca PKP w Skarżysku-Kamiennej i budowy tam parku handlowego o powierzchni komercyjnej 6 200 m2. Obecnie trwa procedura wyłaniania inwestorów w drodze rokowań dla projektu deweloperskiego w Skarżysku-Kamiennej (i w czterech innych lokalizacjach).

Przypomnijmy - utworzona w 2010 roku spółka Xcity Investment, odpowiadająca w grupie PKP za zagospodarowanie terenów przydworcowych i współpracę z deweloperami w tym obszarze, w październiku 2015 roku  ogłosiła plany kilkunastu nowych inwestycji. Nowe projekty inwestycyjne zaplanowano w atrakcyjnych lokalizacjach - na działkach należących do PKP S.A. (na nich miały powstać m.in. biura, parki i galerie handlowe, bloki mieszkalne i hotele). Inwestycje miały być prowadzone zarówno w większych miastach, jak Warszawa i Katowice, jak i w takich mniejszych miastach jak Elbląg, Koszalin, Kutno, Łowicz, Chorzów, Bielsko-Biała i Skarżysko-Kamienna.

W Skarżysku-Kamiennej Xcity Investment chciał zagospodarować teren w pobliżu dworca PKP w Skarżysku-Kamiennej - działkę o powierzchni 1,56 ha - i wybudować we współpracy z partnerem park handlowy o powierzchni komercyjnej 6,2 tys. m2 (dla porównania CH Hermes ma 9,5 tys. m2 powierzchni komercyjnej). Teren, który przeznaczony był pod ww. inwestycję położony we wschodniej części miasta, po południowej stronie torów kolejowych, pomiędzy Aleją J. Piłsudskiego (południowo-zachodnia granica działki), a ulicą Towarową (południowo-wschodnia granica nieruchomości). 

Atutami działki miały być (według Spółki): zlokalizowanie nieruchomości w pobliżu centrum miasta oraz zabudowy mieszkaniowej o większej intensywności (po północnej stronie torów kolejowych), a także bliskość dworca kolejowego - znajdującego się po zachodniej stronie torów, do którego dojście umożliwia kładka dla pieszych (w opisie inwestycji nie uwzględniono jeszcze planowanego tunelu pieszo-rowerowego i planowanego parkingu park&ride), która znajduje się w odległości kilkudziesięciu metrów od wschodniej granicy nieruchomości. 

Spółka szacowała, że wartość projektu wyniesie ok. 9,3 mln EUR, przewidywała, że inwestycję uda się zrealizować do końca 2019 roku. 

Partnerów do budowy parku handlowego w Skarżysku-Kamiennej poszukiwała od października 2015 roku. Pierwotnie poszukiwania te miały się zakończyć w lutym 2016 r., przedłużono je do czerwca. ub. r., a ostatecznie zarząd spółki zadecydował o unieważnieniu 4 z 6 postępowań ogłoszonych w październiku 2015 roku dotyczących wyboru inwestorów dla nowych projektów deweloperskich na terenie całej Polski (w tym projektu w Skarżysku-Kamiennej).  - Decyzja jest związana z rewizją strategii inwestycyjnej obejmującej zarówno projekty deweloperskie, jak również inwestycje infrastrukturalne w Grupie PKP - tyle o powodach ww. decyzji mogliśmy przeczytać w komunikacie wydanym przez spółkę.

W ubiegłym roku spółka poinformowała, że chce wrócić do poszukiwań partnerów do realizacji inwestycji o funkcjach handlowych na gruntach PKP S.A. - i rzeczywiście poszukiwania partnerów wznowiono. W listopadzie Xcity Investment uruchomił procedurę wyłaniania inwestorów w drodze rokowań dla "Małych Projektów Deweloperskich II" zlokalizowanych w 5 miastach: Bielsku-Białej, Kole, Koszalinie, Elblągu i w Skarżysku-Kamiennej. 

Potencjalni zainteresowani realizacją projektu w Skarżysku-Kamiennej mogą składać swoje odpowiedzi na zaproszenie można składać do 6 kwietnia, a do 8 czerwca ma być wiadomo, czy - i jacy ewentualnie - inwestorzy zostaną zakwalifikowani do etapu rokowań.

Wizualizacje parku handlowego Xcity

 Komentarze

+5Stan41262018-02-09 22:31#5
handzia55 pisze ze "Jeszcze jedna mrzonka oderwana od lokalnych realiów" i ma rację. Inwestorzy mają Skarżysko w ... dużym poważaniu. Projekt zagospodarowania tego terenu oczekuje od wielu lat i nie ma światełka w tunelu, które mogłoby dać nadzieję na realizację.
Cytuj
+8Spacerowicz2018-02-09 13:46#4
Tereny kolejowych nieruchomości przyległych do ulicy Towarowej to wspaniałe miejsce do powstania wielu firm, punktów handlowych, punktów gastronomicznych. Kolej powinna stworzyć plan zagospodarowania całości tego terenu, poszukać nie tylko DUŻYCH inwestorów ale również mniejszych. Całościowy plan zagospodarowania tej przestrzeni byłby atrakcyjny dla inwestorów. Tak żeby mniejszy przedsiębiorca mógł wykupić na własność mniejszą działkę. Miasto Skarżysko - Kamienna też powinno zaangażować się w rewitalizację tej przestrzeni, tak aby nowe inwestycje były tworzone w odniesieniu do przemysłowo-kolejowej historii tego miejsca. Na przykład budynki starej lokomotywowni - charakterystyczny budynek po łuku - byłyby super przestrzenią do stworzenia Hal Targowych... w Gdyni są piękne Hale Targowe - tylko pomarzyć :)
Cytuj
+9Planistka2018-02-09 10:20#3
Pewnym jest, że ten teren potrzebuje rewitalizacji, niekoniecznie zaś budowania od podstaw. Samych centrów handlowych/supermarketów mamy w mieście liczbę wystarczającą, jednak być może taka inwestycja spowodowała by także pojawienie się kolejnych restauratorów - co jest bardzo potrzebne.
Na miejscu Prezydenta postawiłabym jednak warunki inwestorowi. Wiemy już z doświadczenia, że obecna władza bierze wszystkie możliwe inwestycje w ciemno, a później mamy niezłe kwiatki w przestrzeni publicznej. Inwestycja zlokalizowana jest w szczególnym dla przeszłości miasta miejscu, więc dobrze by było, żeby w jakimś stopniu nawiązywała stylem do sąsiadujących budynków kolejowych. To co proponuje inwestor w wizualizacji jest nijakie, a wraz z upływem lat będzie się bardzo brzydko 'starzeć'.
Cytuj
-1handzia552018-02-09 10:01#2
Jeszcze jedna mrzonka oderwana od lokalnych realiów. Kolejne centrum handlowe potrzebne jak krowie kapelusz.
Cytuj
+18Marianek2018-02-08 22:17#1
Prosze nie dopuszczajcie prezydenta Skarzyska do tego projektu bo wszystko spirer..li
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Obchody 156. rocznicy wybuchu Powstania Stycz…

Opublikowano: 19.01.2019 13:47

Komentarzy: 0

XXVI Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych S…

Opublikowano: 19.01.2019 10:46

Komentarzy: 0

Promocja książki Sebastiana Piątkowskiego „Sk…

Opublikowano: 18.01.2019 22:16

Komentarzy: 0

Wernisaż wystawy poplenerowej "Ameliówka…

Opublikowano: 18.01.2019 19:44

Komentarzy: 2

Ustalają, kto potrącił pieszego na pasach i u…

Opublikowano: 18.01.2019 10:08

Komentarzy: 0

Nagrodzeni za wzorową służbę

Opublikowano: 17.01.2019 12:29

Komentarzy: 2

Kłopot z kolejnym kolejowym przetargiem? Tym …

Opublikowano: 17.01.2019 10:03

Komentarzy: 8

Wyślą Światełko do Nieba

Opublikowano: 17.01.2019 09:23

Komentarzy: 0

„Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj”

Opublikowano: 16.01.2019 18:58

Komentarzy: 1

Miasto zmodernizuje oświetlenie uliczne dzięk…

Opublikowano: 16.01.2019 14:13

Komentarzy: 7

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum