20.01.2019 Ostatnia aktualizacja 13:23, 19.01.2019

Co dalej z Targowiskiem Manhattan?

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek, Albert Gula
Opublikowano: 24 Lut 2018
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W czwartek w Urzędzie Miasta Skarżyska-Kamiennej odbyło się kolejne już spotkanie przedstawicieli władz miasta przedstawicielami kupców z Targowiska Manhattan. Tematem spotkania było omówienie planów dotyczących przyszłości targowiska - a przede wszystkim planów dotyczących budowy nowego targowiska u zbiegu ulic: Bankowej i Niepodległości. 

Przypomnijmy - od kilku lat w Skarżysku toczy się dyskusja o likwidacji targowiska zlokalizowanego przy ul. Sokolej i utworzeniu nowego, w innym miejscu i zorganizowanego w formie nowoczesnej przestrzeni handlowej - z pełnym zapleczem logistycznym i sanitarnym.

Jakiś czas temu ustalono już,  że ostatecznie "Nowy Manhattan" powstanie przy ul. Bankowej, poznaliśmy również wstępną koncepcję wyglądu i organizacji nowego targowiska (ta oczywiście może ulec jeszcze zmianie - trzeba ją bowiem dostosować do zmieniających się ciągle przepisów, a także do ilości kupców, którzy ostatecznie zdecydują się na partycypację w kosztach budowy obiektu i późniejsze prowadzenie tam swojej działalności). Miasto przygotowało i wprowadziło już niezbędne zmiany w MPZP Centrum - by umożliwić realizację inwestycji, przygotowało również koncepcję układu komunikacyjnego w rejonie planowanego targowiska i uregulowało stan prawny swoich działek na których miałaby powstać inwestycja.

Jedną z niewiadomych był jednak termin realizacji inwestycji. Według zapowiedzi władz miasta z 2015 roku targowisko miało zakończyć swoją działalność w obecnej formie do 31.12.2016 roku. Nic z tego nie wyszło, bo przez dłuższy okres czasy był problem z wyborem ostatecznej formuły w jakiej miałaby odbyć się budowa ewentualnego targowiska (rozważano budowę targowiska przez kupców, budowę targowiska przez podmiot zewnętrzny itp.).

Po konsultacjach wstępnie ustalono, że realizowane mają być pierwotne plany - tj. budowa targowiska przez spółkę utworzoną przez obecnych dzierżawców stoisk na Targowisku Manhattan. Pod koniec lata 2016 roku zapowiedziano zakończenie prac nad ostatecznym kształtem porozumienia regulującego zobowiązania obu stron (miasta i kupców) w zakresie współpracy przy realizacji inwestycji. Wstępny jego rys zakładał, że spółce kupców w drodze bezprzetargowej wydzierżawione zostaną 4 działki (o łącznej pow. 0,5217 ha), miasto miało zobowiązać się również do opracowania dokumentacji projektowej i wykonania dróg dojazdowych. Spółka miała być natomiast zobowiązana do realizacji na ww działkach (ew. jeszcze jednej - którą Spółka obecnie starała się kupić) budowy pawilonu handlowego zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Projekt porozumienia zakładał, że całość inwestycji (wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie) powinna być zrealizowana w ciągu 20 miesięcy. 

Przez kolejne kilkanaście miesięcy trwały spotkania i konsultacje obu stron, ale porozumienia nie podpisano. W międzyczasie kupcy prowadzili rozmowy ws. zakupu jednej z działek należących do właściciela prywatnego (na których miałaby powstać hala) i zbierali oświadczenia o zainteresowaniu realizacją inwestycji od osób prowadzących działalność handlową na targowisku.

W czwartek w Urzędzie Miasta Skarżyska-Kamiennej odbyło się kolejne już spotkanie przedstawicieli władz miasta, służb prawnych UM i pracowników komórek UM odpowiedzialnych za obsługę planowanej inwestycji z przedstawicielami kupców z Targowiska Manhattan.

Podczas spotkania radca prawny Urzędu Miasta Skarżyska-Kamiennej Iwona Kowalska zaproponowała, by - oprócz dotychczasowej koncepcji realizacji inwestycji (w oparciu o bezprzetargową dzierżawę gruntów) - kupcy rozważyli możliwość realizacji inwestycji uwzględniającą zakup przez nich prawa wieczystego użytkowania gruntu pod halę targową. Według radcy prawnego jest to rozwiązanie korzystniejsze i dla miasta, i dla kupców.

Kowalska przytoczyła m.in., że kupcy uzyskaliby tytuł prawny do nieruchomości prawie takiego jak prawo własności, podkreślała również, że - w przypadku realizacji na gruntach będących w użytkowaniu wieczystym (a nie w dzierżawie) - nie zbędzie trzeba w przyszłości rozliczać nakładów poniesionych przez kupców na inwestycję na gruncie niebędący ich własnością. Radca poinformowała również, że kupcy budując halę na gruntach będących w wieczystym użytkowaniu ich spółki, w krótkim czasie będą mogli np. wystąpić o zakup prawa własności. Jako korzyści tej formy, wskazano również kwestie ułatwień w finansowaniu inwestycji (możliwość ustanowienia zabezpieczenia inwestycji realizowanej na gruntach będących w wieczystym użytkowaniu).

Podczas spotkania poinformowano jednocześnie, że realizacja inwestycji w oparciu o grunty w wieczystym użytkowaniu wymagała będzie ogłoszenia otwartego przetargu na prawo wieczystego użytkowanie gruntów, a podmiot, który uzyskałby w wyniku przetargu prawo do takiego użytkowania, musiałby wpłacić do kasy miasta jednorazowo 15-25 % wartości gruntu i później - co roku - płacić 3% wartości gruntu opłaty rocznej.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele kupców stwierdzili, że niepokoją ich przedłużające się przygotowania do rozpoczęcia procesu inwestycyjnego (podkreślali, że stracono dużo czasu na przygotowanie rozwiązań, które w chwili obecnej mogą okazać się po prostu niepotrzebne). Propozycje miasta przedstawiciele kupców uznali za warte rozważenia, ale podkreślili, że do ich akceptacji wymagane będą konsultacje z wszystkimi kupcami zainteresowanymi realizacją inwestycji. O tym, czy kupcy zaakceptują propozycję miasta dowiemy się w ciągu kilku najbliższych dni (wstępnie założono, że taka informacja pojawi się do 5 marca). 

Miasto deklaruje, że swoją część przygotowań do realizacji inwestycji, mogłoby zakończyć w ciągu 7-9 miesięcy. Uwzględniając wcześniejsze szacunki dot. czasu trwania realizacji prac do wykonania po stronie kupców, oznacza to, że pierwszym realnym terminem oddania targowiska w nowej lokalizacji (i w nowej formie) byłaby II połowa 2020 roku.


Foto: Albert Gula
Komentarze

+2Marek_19672018-04-24 19:57#13
https://www.umig.busko.pl/cms/aktualnosci/82-informacje/aktualnosci-umig/14148-nowa-hala-targowa-juz-jest.html
Cytuj
+5Marek_19672018-04-24 19:55#12
A tak handel targowiskowy odbywa się w Busku Zdroju - https://www.umig.busko.pl/cms/aktualnosci/82-informacje/aktualnosci-umig/13721-targowisko-moj-rynek-na-nadolu-zaprasza-na-zakupy.html
...jest to normalnością ;)
Cytuj
+7swój2018-02-27 19:43#11
Targ u Szydłowiaków miażdży nasze dwa bazary, wygląd ich targowiska i jakość świeżych produktów nie podlega żadnym porównaniom.. Taki Szydłowiec i tak Skarżyszczanie się z nich śmieją a co my prezentujemy? Ja osobiście nasze BAZARY omijam szerokim łukiem bo tam bród, smród i nic sensownego (pomimo że ci biedni handlarze robią co mogą, zwłaszcza warzywniaki i inne spożywczaki) O! MOŻE PRÓCZ TEJ OKROPNEJ GORZELNI W SAMYM ŚRODKU MANHATANA HA HA !! Wolę co tydzień w sobotę jechać tam i kupić pyszne świeże produkty i wszystko inne i każdemu polecam to samo.. Może władze wreszcie pójdą śladem sąsiadów i zrobią coś takiego u nas a nie tylko markiety ze sztucznymi produktami pełnymi chemii. Pozdrawiam.
Cytuj
+10gavin2018-02-26 19:05#10
ten kurnik musi zniknac z przydworcowego raz na zawsze szpeci i odstrasza wieczorem az strach isc ulica sokola do dworca nie ma oswietlenia tylko czarna plama nad bardzo wdzieczna nazwa " manhattan"
Cytuj
+2Głos2018-02-26 14:36#9
Cytuję Ijon_Tichy:
Osobiście nazywam to miejsce Kabulem odkąd któregoś razu sypnęło mi tam po oczach piachem przy silniejszym porywie wiatru. Nazwa zdecydowanie bardziej adekwatna - zachęcam do jej powszechnego wykorzystania. ;)

A ogólnie to dość czarno widzę perspektywy realizacji tej inwestycji - obym nie mógł znów napisać za jakiś czas "a nie mówiłem".

Ale załóżmy, że faktycznie dojdzie do realzacji - tu z kolei trochę się obawiam, że postawiony zostanie jakiś gargamel, niewiele różniący się od przeciętnej Biedronki. A przecież byłby to pierwszy budynek planowanego centrum - miejsca w domyśle i zamyśle reprezentacyjnego. Inwestycja na dziesięciolecia.

Cóż, pożyjemy zobaczymy. Tymczasem KK musi się trochę spiąć, żeby zdążyć z jakąś wizualizacją 3D przed wyborami.


Póki co, spina się w Sopocie......
Cytuj
+3Bogdan Kapeć2018-02-26 14:31#8
Cytuj
-6Bogdan1232018-02-26 11:46#7
Ciekawi mnie czemu na miejscu starej lokalizacji tak bardzo nie chcą zrobić porządek? Jest mnóstwo pustych budek z których nie korzystają kupcy.
Komu tak zależy na wypchaniu tych z tego miejsca. Kupcy i tak zaledwie wiążą koniec z końcem przez markety.
Mi osobiście nie będzie się chciało iść na zakupy na ul.Bankowom, nie po drodze. Ktoś się nieźle oblowi chajcu po wysiedleniu kupców a potem sprzedając ten teren pod kolejny market. Nawet mam info od znajomego które sieci tym miejscem się interesowały.
Cytuj
+12Spacerowicz2018-02-26 08:54#6
Każde szanujące się średniej wielkości miasto w Europie Zachodniej ma piękny TARG którego codzienne odwiedziny są olbrzymią przyjemnością! Skarżyski Kabul i targ w Kamiennej są raczej rodem z krajów trzeciego świata a i tam często można spotkać urocze bazarki... szkoda, to świadczy źle o nas, mieszkańcach Skarżyska.
Nowy targ koło dworca powinien powstać w tej samej lokalizacji. Cały teren bazaru jest w usytuowany w niecce. Byłoby bardzo funkcjonalnie gdyby pod bazarem zrobić parking samochodowy a cały nowy bazar zrobić na płycie która byłaby równa poziomowi ulicy Sokolej. Tak aby na teren nowego bazaru był na tym samym poziomie co chodnik przy Sokolej. Pod spodem zrobić parkingi dla klientów i dla dostawców.
Na ten budynek powinien być rozpisany konkurs ogólnopolski... taki konkurs powinien być nagłośniony tak aby miasto mogło się zareklamować na całą Polskę... ehhh, marzenia.
Cytuj
+10Ijon_Tichy2018-02-25 22:29#5
Osobiście nazywam to miejsce Kabulem odkąd któregoś razu sypnęło mi tam po oczach piachem przy silniejszym porywie wiatru. Nazwa zdecydowanie bardziej adekwatna - zachęcam do jej powszechnego wykorzystania. ;)

A ogólnie to dość czarno widzę perspektywy realizacji tej inwestycji - obym nie mógł znów napisać za jakiś czas "a nie mówiłem".

Ale załóżmy, że faktycznie dojdzie do realzacji - tu z kolei trochę się obawiam, że postawiony zostanie jakiś gargamel, niewiele różniący się od przeciętnej Biedronki. A przecież byłby to pierwszy budynek planowanego centrum - miejsca w domyśle i zamyśle reprezentacyjnego. Inwestycja na dziesięciolecia.

Cóż, pożyjemy zobaczymy. Tymczasem KK musi się trochę spiąć, żeby zdążyć z jakąś wizualizacją 3D przed wyborami.
Cytuj
+17PREZYDENT2018-02-25 18:09#4
Tego miasteczka nie da się już ożywić.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Obchody 156. rocznicy wybuchu Powstania Stycz…

Opublikowano: 19.01.2019 13:47

Komentarzy: 0

XXVI Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych S…

Opublikowano: 19.01.2019 10:46

Komentarzy: 1

Promocja książki Sebastiana Piątkowskiego „Sk…

Opublikowano: 18.01.2019 22:16

Komentarzy: 0

Wernisaż wystawy poplenerowej "Ameliówka…

Opublikowano: 18.01.2019 19:44

Komentarzy: 4

Ustalają, kto potrącił pieszego na pasach i u…

Opublikowano: 18.01.2019 10:08

Komentarzy: 0

Nagrodzeni za wzorową służbę

Opublikowano: 17.01.2019 12:29

Komentarzy: 2

Kłopot z kolejnym kolejowym przetargiem? Tym …

Opublikowano: 17.01.2019 10:03

Komentarzy: 8

Wyślą Światełko do Nieba

Opublikowano: 17.01.2019 09:23

Komentarzy: 0

„Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj”

Opublikowano: 16.01.2019 18:58

Komentarzy: 1

Miasto zmodernizuje oświetlenie uliczne dzięk…

Opublikowano: 16.01.2019 14:13

Komentarzy: 7

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum