20.08.2018 Ostatnia aktualizacja 16:40, 20.08.2018

Podpisano list intencyjny ws. współpracy na rzecz modernizacji linii kolejowej nr 25

Autor:
MB, Inf. pras Foto: UMWŚ
Opublikowano: 07 Mar 2018
Oceń:
3.6666666666667 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - przedstawiciele władz województw: świętokrzyskiego i łódzkiego podpisali dzisiaj w Opocznie list intencyjny w sprawie współpracy i współdziałania w celu modernizacji i rozbudowy infrastruktury kolejowej łączącej oba województwa - a dokładniej  linii nr 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna - Opoczno - Tomaszów Mazowiecki.

Linia kolejowa nr 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna - Opoczno - Tomaszów Mazowiecki pozostaje jedynym istotnym niezelektryfikowanym odcinkiem sieci kolejowej położonej w południowo-wschodniej części kraju. Województwa łódzkie i świętokrzyskie postanowiły nawiązać współpracę w zakresie starań o elektryfikację tego odcinka.

List intencyjny mający wyrazić wspólny interes obu województw w modernizacji wspomnianego odcinka na dworcu kolejowym w Opocznie podpisali dzisiaj: marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas (i wicemarszałek Jan Maćkowiak) z marszałkiem województwa łódzkiego Witoldem Stępniem (i wicemarszałkiem województwa łódzkiego Arturem Bagieńskim).

- Cieszę się, że możemy się tu dziś spotkać w niezwykle ważnych sprawach kolei. Liczymy na kontynuację rozbudowy linii numer 25, która umożliwi przywrócenie ruchu z województwa łódzkiego w kierunku Kielc. Projekt połączenia z Centralnym Portem Komunikacyjnym daje szanse na to, że kolej będzie pierwszym wyborem komunikacyjnym podróżnych z naszych województw. Opoczno może być ważnym miejscem dla naszych regionów, a nic tak nie łączy, jak szybkie połączenia - mówił podczas uroczystości marszałek województwa łódzkiego, Witold Stępień.

O znaczeniu inwestycji, której dotyczył podpisywany list intencyjny, mówił natomiast marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas. - Dla Świętokrzyskiego dzisiejsze porozumienie ma wymiar strategiczny. Zależy nam na elektryfikacji linii kolejowej 25 i przez to połączeniu Skarżyska-Kamiennej i Opoczna. W dalszej perspektywie mamy w planie wybudowanie łącznika pomiędzy Kielcami a Wąsoczem Koneckim, co umożliwi połączenie stolicy województwa z CKP. To bardzo ambitny plan i bardzo cieszę się, że możemy realizować go wspólnie z Województwem Łódzkim. Na etapie projektowym chcemy włączyć się w finansowanie dokumentacji, jednak ze względu na skalę inwestycji, potrzebne będzie finansowanie centralne i wierzę w to, że uda nam się nakłonić Polskie Linie Kolejowe do finansowania tego zadania. To bardzo ważny projekt dla mieszkańców obu województw - mówił marszałek Adam Jarubas.

- Najbliższe dwa lata wykorzystamy na przygotowanie dokumentacji projektowej, by wpisać tę inwestycję jako strategiczną dla naszych regionów i postarać się o środki unijne na ten projekt. Mając gotową dokumentację i poparcie PLK jest szansa, że w ciągu kilku najbliższych lat uda się zrealizować tę inwestycję - dodał marszałek Jarubas.Komentarze

-1qdsd2018-03-10 14:59#6
Za każdym razem, na tym odcinku linii 25, zależy bardziej Województwu Łódzkiemu, niż Świętokrzyskiemu. Panie Jarubas, trzeba było nie uwalać pociągów pasażerskich w relacji Piotrków- Skarżysko w 2008 roku. Teraz to wygląda bardziej na sferę marzeń, niż realne szanse na powrót pociągów pasażerskich. Elektryfikacja, to nie tylko słupy i drut, ale i podstacje oraz cała infra poboczna. Szkoda gadać, marzenia i tyle.
Cytuj
+5HAQ2018-03-08 09:51#5
Linia kolejowa nr 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna - Opoczno - Tomaszów Mazowiecki nie jest jedynym waznym odcinkiem niezelektryfikowanym w płd wschodniej Polsce. Jezeli już to w środkowej bo inną wazną linią niezelektryfikowaną jest linia Ocice-Rzeszów i Stalowa Wola - Lublin.

Skoro Marszałkowi świetokrzyskiemu tak zależy na elektryfikacji tej linii to czemu nie działa tak jak łódzki Marszałek ? Samorząd województwa łódzkiego podpisał pod koniec 2017 r. umowę na dokumentację techniczną elektryfikacji fragmentu linii nr 25 pomiędzy Tomaszowem Mazowieckim a Opocznem, a nasz podpisuje listy intencyjne o współpracy. Skończy sie tak, że tam będzie drut do Opoczna a dalej dziura. Trzeba działać zanim skończy się kasa z dotacji.

Co więcej - na odcinku (Łodź)Tomaszów-Opoczno jeżdzą pociągi i jakoś samorządowi łódzkiemu nie przeszkadza brak elektryfikacji....
Cytuj
+4Stan41262018-03-08 09:39#4
"Szybka kolej z Kielc do Warszawy powinna biec przez Skarzysko i Radom a nie jakies idiotyzmy przez Konskie!!!" pisze "spacerowicz", i tak będzie. Natomiast Kielce - Łódź nie koniecznie musi prowadzić przez Skarżysko choćby dlatego, że wymagało by to dodatkowych czynności przy zmianie kierunku jazdy. Jeśli elektryfikacja tej linii nie jest kiełbasą wyborczą to pogratulować pomysłu i czekać na szybką realizację. Pamiętamy pociągi pośpieszne Łódź kaliska - Przemyśl, być morze znów połączą południowo-wschodnią Polskę z północno - zachodnimi regionami kraju.
Cytuj
+3Spacerowicz2018-03-07 21:58#3
Panie Maćkowiak... Szybka kolej z Kielc do Warszawy powinna biec przez Skarzysko i Radom a nie jakies idiotyzmy przez Konskie!!! Wspierajac polaczenie Kielc z Warszawa imijajace Skarzysko wspiera Pan nieracjonalne ekonomicznie pomysly i DZIALA PAN PRZECIWKO INTERESOM SKARZYSKA - KAMIENNEJ... wyborcy ze Skarzyska pamietajcie o tym przy wyborach!
Cytuj
+4hgw2018-03-07 19:33#2
Cytuję politrukumcs:
Pamiętam trasę do Łodzi pociągiem. To było fajne połączenie. Transport kolejowy ma przyszłość i dobrze, że coś się rusza w tym temacie. Czasami nawet chłopska władza coś zmyślnego wykona :lol:

Na razie to jeszcze niczego nie wykonała. Ileż to obietnic o tym słyszeliśmy a i z ust wspomnianej chłopsko-platformerskiej władzy i nic z tego nie wychodziło. Zawsze sobie tuż przed wyborami ta władza o tym szlaku przypomina. Po wyborach szybko zapomina.
Cytuj
+3politrukumcs2018-03-07 18:14#1
Pamiętam trasę do Łodzi pociągiem. To było fajne połączenie. Transport kolejowy ma przyszłość i dobrze, że coś się rusza w tym temacie. Czasami nawet chłopska władza coś zmyślnego wykona :lol:
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Po LIX sesji Rady Miasta

Opublikowano: 20.08.2018 17:35

Komentarzy: 0

Ruszyła IX edycja Letniej Akademii Karate

Opublikowano: 20.08.2018 12:37

Komentarzy: 0

Pożar domu przy ulicy Warszawskiej. Nie żyje …

Opublikowano: 20.08.2018 07:39

Komentarzy: 0

Kenijczycy i Ukraińcy na podium XVIII Półmara…

Opublikowano: 19.08.2018 14:45

Komentarzy: 2

O krok o tragedii na zalewie w Mostkach

Opublikowano: 19.08.2018 11:41

Komentarzy: 7

Charytatywnie dla Kacpra i Kai

Opublikowano: 19.08.2018 10:23

Komentarzy: 0

Druga edycja pikniku żeglarskiego TSK SAILING

Opublikowano: 19.08.2018 10:01

Komentarzy: 0

Pierwsze zwycięstwo Granatu

Opublikowano: 18.08.2018 20:47

Komentarzy: 0

BS Construction Kielce zwycięzcą Turnieju Kos…

Opublikowano: 18.08.2018 15:05

Komentarzy: 0

Zderzenie skutera z osobówką na ul. Krasiński…

Opublikowano: 17.08.2018 16:35

Komentarzy: 10

  • hum1
  • hum2
  • hum3

Ostatnio komentowane

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Glutamina Odżywki

Ostatnio na forum