17.01.2019 Ostatnia aktualizacja 17:58, 16.01.2019

Burza medialna wokół II Biegu Konstytucji w Skarżysku

Autor:
MB
Opublikowano: 07 Mar 2018
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W środę było o naszym mieście głośno w mediach ogólnopolskich. Szerokim echem odbiła się bowiem informacja o treści jednego z zapisów regulaminu II Biegu Konstytucji, który organizowany przez skarżyski MCSiR ma odbyć się 3 maja br.  9 punkt wspomnianego regulaminu zawodów mówi o tym, że nagrodę w biegu może otrzymać jedynie osoba "narodowości polskiej" - zdaniem Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych (również części komentatorów i internautów) punkt ten ma charakter ksenofobiczny i rasistowski.

Szum medialny rozpoczął się od dzisiejszej publikacji artykułu przez kielecki oddział Gazety Wyborczej, której dziennikarz opisał całą sprawę (w tym krytykę zapisów ze strony Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych). W krótkim czasie o kontrowersyjnych zapisach regulaminu zawodów można było przeczytać w najważniejszych mediach ogólnopolskich.

Na co konkretnie uwagę zwrócił Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych? W pkt. 9. regulaminu dostępnego pod artykułem zapowiadającym imprezę (na stronie MCSiR) można przeczytać, że "Z uwagi na patriotyczny charakter imprezy nagradzani będą wyłącznie uczestnicy narodowości polskiej" i właśnie ten punkt zwrócił uwagę Ośrodka.- „Jakie będą kryteria oceny, kto może wciąż udział w biegu, a kto już nie jest godny? Czy czarnoskóry może pobiec, czy też zostaną przyjęte kryteria Młodzieży Wszechpolskiej, która głosi, że »czarnoskóry nie może być Polakiem«. Wszak to się świetnie wpisuje w promowane przez ONR hasło »sport – zdrowie – nacjonalizm« wzięte wprost z propagandy III Rzeszy” – napisali autorzy postu zamieszczonego na profilu FB stowarzyszenia.

Sprawę komentował prezydent Konrad Kronig: – Inicjatywa wyszła ze środowiska biegaczy i nie ma nic wspólnego z rasizmem. Chodzi o zniechęcenie do udziału w imprezie profesjonalnych zespołów, często zagranicznych, które jeżdżą po takich biegach i z ich wygrywania uczyniły sposób na zarabianie pieniędzy. A przecież nie o to chodzi w imprezie amatorskiej o charakterze masowym – stwierdził prezydent w wypowiedzi dla Gazety Wyborczej.

Sprawę skomentował również dyrektor MCSiR Janusz Sztompke, który w wypowiedzi dla oko.press przyznał, że nie widzi problemu z regulaminem i przypomina, że w ubiegłym roku podczas biegu też obowiązywał taki zapis i nikt nie miał wątpliwości, ani pretensji.

Dr Krzysztof Śmiszek, prawnik, specjalista w zakresie prawa antydyskryminacyjnego i członek rady Archiwum Osiatyńskiego, zapytany o cała sprawę przez oko.press stwierdził: - Sprawa jest jasna – imprezę organizuje organ publiczny, który musi przestrzegać konstytucji. Taki zapis jest sprzeczny z art. 32 Konstytucji RP. Dziwię się, że kto mógł w ogóle wpaść na taki pomysł. Domyślam się, jaki był cel – chodzi o zawodowych biegaczy z innych krajów, którzy wygrywają takie biegi. Ale nie można z tego powodu ich dyskryminować.

Pojawiły się już zapowiedzi, że w związku z tym, że zapis regulaminu budzi kontrowersje, zostanie on jeszcze przeanalizowany przez organizatorów i być może przeformułowany.

Celem organizacji II Biegu Konstytucji w Skarżysku-Kamiennej ma być upamiętnienie 227. rocznicy Konstytucji 3-go Maja, popularyzacja biegania jako jednej z form zdrowego stylu życia, integracja osób aktywnych ruchowo i promocja miasta. Pytanie, czy o taką promocję chodziło...


Komentarze

+4Głos2018-03-12 15:10#14
Cytuję Denzel nieWashington:
Bieg organizowany przez prywatne osoby wspierany przez miasto.Jeżeli życzą sobie na swojej imprezie żeby ludzie byli pomalowani pastą na biało - czerwono to ich sprawa nie chcesz uczestniczyć rób se co chcesz.Organizator sam sobie dobiera uczestników z jakimi chce się bawić.


Jeżeli chcesz sobie zorganizować bieg według swoich zasad, to rób to na swoim terenie lub innym prywatnym, jeśli Ci ktoś użyczy. Regulamin biegu zorganizowanego przy wsparciu organów publicznych (Urząd Miasta, i Policja jako zabezpieczenie), a co za tym idzie i pieniędzy publicznych musi respektować prawo. Najwyższym aktem prawnym w RP jest Konstytucja RP. Zapis o narodowości polskiej wykluczał obywateli polskich innych narodowości, a to jest złamanie Konstytucji. Oczywiście udział "zawodowców" np. z Kenii, czy innych państw można wyeliminować, ale trzeba mieć pojęcie jak, czyli tak, by nie łamać prawa. O Konstytucji i nie tylko uczą się już gimnazjaliści na lekcjach WOS-u. Dowód na to, że różne stanowiska w naszym mieście, łącznie z prezydentem piastują ludzie niedouczeni i ignoranci. Kronig myślał, że poopowiada o mitycznych tureckich inwestorach i generujących ogromne koszty dla miasta Międzynarodowych Forum Inwestycyjnych a TV (nieopłacona przez Niego jak ta nasza lokalna) to łyknie. Nie o to był pytany. Zresztą nie pierwszy raz Kronig pokazał, że ma w głębokim poważaniu zapisy Konstytucji.
Cytuj
-4Denzel nieWashington2018-03-12 10:00#13
Bieg organizowany przez prywatne osoby wspierany przez miasto.Jeżeli życzą sobie na swojej imprezie żeby ludzie byli pomalowani pastą na biało - czerwono to ich sprawa nie chcesz uczestniczyć rób se co chcesz.Organizator sam sobie dobiera uczestników z jakimi chce się bawić.
Cytuj
0Leon 132018-03-08 21:50#12
To, że pomysł z narodowością jest głupi to fakt ale te chamskie odpały do Kroniga to dno. Ciekawe jakich przodków ma mieszkaniec i jenna i tak do dziesiątego pokolenia wstecz. Szuć za nazwisko czy ojca to dno i wodorosty.
Cytuj
+11run2018-03-08 17:46#11
Cytuję @:
To oni wszyscy biegają dla nagrody???
Zlikwidować nagrody i niech ganiają co tydzień

Możemy biegać i co tydzień, bo to kochamy.
Cytuj
+23Biegacz2018-03-08 11:36#10
Jestem biegaczem i faktycznie podobne zapisy pojawiają się w wielu biegach ale jest to określone jako "obywatelstwo polskie" a nie narodowość.
Są dwie bardzo skuteczne metody odstraszania od biegów amatorskich tych., którzy z tego żyją... Po pierwsze zapis o kontroli antydopingowej a po drugie rezygnacja z nagród finansowych na rzecz jakichś rzeczowych od sponsorów. To wystarczy żeby nie pojawił się żaden czarnoskóry lub sąsiad zza wschodniej granicy (bez względu na posiadane obywatelstwo).
Cytuj
+4Grzech2018-03-08 11:06#9
Wystarczy zapis,że pierwszej trójce ,,fundujemy" badania antydopingowe ,zapewniam ,że murzynów mamy z bani
Cytuj
+11Głos2018-03-08 10:01#8
Cel słuszny, a wyszło jak zwykle. Brak rzetelnej i profesjonalnej pracy, a co za tym idzie, również informacji. Jedno słowo, a tak wiele zmienia. W ostatnim spisie ludności obywateli polskich ludzie określili swoją przynależność do narodowości: polskiej, śląskiej, kaszubskiej, białoruskiej, ukraińskiej, tatarskiej, żydowskiej i in. Użycie określenia narodowości polskiej zamiast obywatelstwa polskiego jest błędem na poziomie szkolnym i to tego niższego szczebla.
Cytuj
+13@2018-03-08 07:07#7
To oni wszyscy biegają dla nagrody???
Zlikwidować nagrody i niech ganiają co tydzień
Cytuj
-9kierownica2018-03-07 22:38#6
Poprawność polityczna uderza wam do głowy.
@ood - puknij się w głowę. Niech się rasiści z tej fundacji uderzą głowami w ścianę. Może wtedy szarek komórki uruchomią.
No ale skoro chcecie żyć w tej poprawności, gdzie murzyn oskarża każdego białego o rasizm to proszę bardzo. Skoro są fundacje rasistowskie działające na rzecz murzynów, czarnych, ciapatych, gejów, lesbijek, żydów, komunistów, itp, to czemu nie ma takich, które działają na rzecz białego człowieka?
Ja nie jadę do Afryki i nie staję się obrońcą ucieśnionych białych ludzi: bo im gorąco, bo ich lwy chcą zjeść, itd.
Ludzie, weźcie się obudźcie z tego marazmu bo niedługo nie dość, że Wasi synowie będą chodzić w sukienkach to Wasze córki będą nosić burki. I do tego ludziom w pracy czy na ulicy nie będziedzie mogli zwrócić uwagi bo zarazWas zamkną za rasizm.
Cytuj
-5JennaJameson2018-03-07 22:12#5
Cytuję mieszkaniec:
na jesieni będziemy wybierać prezydenta naszego miasta - startować może jedynie osoba "narodowości polskiej"

Albo dodać zapis że tatuś kandydata musi mieszkać w PL.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

„Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj”

Opublikowano: 16.01.2019 18:58

Komentarzy: 0

Miasto zmodernizuje oświetlenie uliczne dzięk…

Opublikowano: 16.01.2019 14:13

Komentarzy: 0

Podzielił los koleżanki - ciąg dalszy sprawy …

Opublikowano: 16.01.2019 13:33

Komentarzy: 0

Oliwia Fornal wicemistrzynią Polski Karate Sh…

Opublikowano: 15.01.2019 19:27

Komentarzy: 0

Czwarta kolejka Amatorskiej Ligi Koszykówki

Opublikowano: 15.01.2019 17:02

Komentarzy: 0

Wesprzyj zbiórkę na ponowne uruchomienie Wypo…

Opublikowano: 15.01.2019 13:34

Komentarzy: 0

Młodzież z ZSP nr 1 po raz szósty na "bi…

Opublikowano: 14.01.2019 23:49

Komentarzy: 0

Piłkarze Granatu rozpoczęli przygotowania

Opublikowano: 14.01.2019 23:08

Komentarzy: 0

Pożar na poddaszu w budynku wielorodzinnym

Opublikowano: 14.01.2019 20:18

Komentarzy: 10

Ruszyła XX edycja Zimowej Akademii Karate

Opublikowano: 14.01.2019 18:24

Komentarzy: 1

Ostatnio komentowane

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum