17.01.2019 Ostatnia aktualizacja 17:58, 16.01.2019

Nie będzie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej należących do powiatu. Przynajmniej w tym roku (uzup.)

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek (arch)
Opublikowano: 08 Mar 2018
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Kilka tygodni temu informowaliśmy o tym, że powiat skarżyski do drugiego etapu konkursu ogłoszonego w ramach Działania 3.3 Poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym i mieszkaniowym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 chciał złożyć dokumentację dot. realizacji termomodernizacji Domu Pomocy Społecznej przy ul. Spornej, ograniczając przy tym zakres pierwotnie złożonego wniosku (rezygnując z termomodernizacji budynków SOSW Nr 2 i PUP). Takiej dokumentacji ostatecznie nie złożył, bo Instytucja Zarządzająca stwierdziła: "albo realizujecie wszystko, albo nic". Będzie więc (przynajmniej w tym roku) ... nic.

Przypomnijmy - we wrześniu ub. roku informowaliśmy o tym, że wnioskowi złożonemu przez powiat skarżyski z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego przyznano wstępnie ponad 3 mln PLN dofinansowania na gruntowną termomodernizację trzech budynków użyteczności publicznej (Domu Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej, Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 w Skarżysku-Kamiennej) i o podpisaniu stosowanej pre-umowy w tej sprawie.

Cel planowanej termomodernizacji był oczywisty - dzięki pracom zaplanowanym do wykonania, utrzymanie wspomnianych obiektów miało być zdecydowanie mniej kosztowne, a ogrzanie ich łatwiejsze i bardziej ekologiczne. Dodatkowo termomodernizowane budynki miały zyskać odnowioną elewację (poprawnie estetyki). W ramach projektu przewidywano m.in. ocieplenie przegród budowlanych (we wszystkich budynkach), wymianę stolarki okiennej i drzwiowej (we wszystkich budynkach), modernizację instalacji centralnego ogrzewania (w SOSW Nr 2 i w DPS), modernizację źródła ciepła (w SOSW Nr 2), modernizację instalacji c.w.u wraz z montażem kolektorów słonecznych (w SOSW Nr 2). Całkowity koszt prac szacowano wówczas na 3,95 mln PLN, z czego 3,53 mln PLN miało być wydatkami kwalifikowanymi, a 85% z tej kwoty (czyli nieco ponad 3 mln PLN) miało stanowić dofinansowanie ze środków z RPO WŚ.

20 lutego br. upływał termin na złożenie dokumentów do drugiego etapu wspomnianego wcześniej konkursu i powiat na tym etapie procedury musi wykazać zabezpieczony wkład własny na realizację inwestycji (których do budżetu do niedawna nie wpisano). W związku z ogłoszeniem kolejnego naboru wniosków w ramach działania 3.3 Poprawa efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym i mieszkaniowym w ramach RPO, władze powiatu rozważyły przesunięcie realizacji części wspomnianego wcześniej projektu na kolejne lata.

Zarząd Powiatu ostatecznie postanowił zrezygnować z termomodernizacji budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Powiatowego Urzędu Pracy (w ramach projektu, na który została podpisana już pre-umowa) i postanowił wystąpić do Urzędu Marszałkowskiego z wnioskiem o zmniejszenie zakresu rzeczowego projektu, pozostawiając w nim do realizacji jedynie termomodernizację Domu Pomocy Społecznej. Jednocześnie Zarząd postanowił, że zostanie przygotowany i złożony nowy wniosek (dot. termomodernizacji pozostałych budynków) w ramach nowego konkursu (z dopuszczalną realizacją projektów do 2020 roku).

W odpowiedzi na pismo powiatu, Urząd Marszałkowski poinformował o braku zgody Instytucji Zarządzającej na zmniejszenie zakresu rzeczowego projektu dotyczącego termomodernizacji budynków należących do Powiatu Skarżyskiego (poprzez rezygnację z termomodernizacji Powiatowego Urzędu Pracy i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 i pozostawienie w projekcie jedynie termomodernizacji Domu Pomocy Społecznej).

Do złożenia dokumentacji do drugiego etapu procedury (zakładając chęć realizacji całego wniosku) niezbędne było zabezpieczenie w budżecie powiatu prawie 1 mln PLN (którym powiat nie dysponował). W związku z brakiem możliwości zabezpieczenia środków finansowych w 2018 roku, Zarząd Powiatu podjął decyzję o rezygnacji z przystąpienia do projektu termomodernizacji PUP, SOSW nr 2, DPS.

Jednocześnie, Zarząd wyraził zgodę na aktualizację audytów energetycznych oraz studium wykonalności i przygotowanie dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku (dot. wszystkich trzech budynków) w kolejnym naborze do programu.

*************************
Poniżej prezentujemy stanowisko Zarządu Powiatu Skarżyskiego wyjaśniające, dlaczego Powiat Skarżyski musiał zrezygnować z realizacji zadania w tym roku i czy zamierza ponownie ubiegać się o środki na termomodernizację w nowym konkursie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

W uzupełnieniu informacji autorstwa pana Mariusza Buśka pt. "Nie będzie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej należących do powiatu. Przynajmniej w tym roku", przedstawiamy stanowisko Zarządu Powiatu Skarżyskiego wyjaśniające dlaczego Powiat Skarżyski musiał zrezygnować z realizacji zadania w tym roku i czy zamierza ponownie ubiegać się o środki na termomodernizację w nowym konkursie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Jednym z powodów rezygnacji z realizacji z inwestycji polegającej na termomodernizacji trzech budynków użyteczności publicznej w Skarżysku-Kamiennej czyli: Domu Pomocy Społecznej,  Powiatowego Urząd Pracy  oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2, należących do powiatu był obligatoryjny termin wykonania zadania do końca września 2018 r. Procedury przetargowe oraz wykonanie termomodernizacji zgodnie z dokumentacją techniczną i sztuką budowlaną nie gwarantowały więc realizacji w terminie (ok. 4 miesiące od daty podpisania umowy dotacyjnej).

Na zmianie pierwotnej koncepcji wykonania w 2018 r. inwestycji zaważyła w znacznym stopniu decyzja o zmniejszeniu na ten rok, dla naszego powiatu, subwencji oświatowej o kwotę 1.149.159 zł. Ponadto konieczność dołożenia dodatkowo przez powiat, na realizację ustawowych zadań w zakresie oświaty, kwoty ponad 2 mln 900 tys. zł, stawiało pod znakiem zapytania również możliwość realizacji nie tylko tej inwestycji, ale i innych.

Zarząd, odstępując w tym roku od wykonania termomodernizacji trzech budynków, podjął jednocześnie decyzję, że nie zamierza ostatecznie rezygnować z realizacji inwestycji, a tym samym  będzie ponownie ubiegać się o środki na ten cel także w ramach RPO WŚ działanie 3.3 Poprawa efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym i mieszkaniowym, ale z realizacją w latach 2019-2020. Wymagana dokumentacja już jest przygotowana przez wydział merytoryczny.
Zgodnie z przyjętym stanowiskiem Zarządu Powiatu Skarżyskiego, w terminie do 5 kwietnia zostanie złożony nowy wniosek na termomodernizację tych samych budynków czyli DPS, PUP i SOSW nr 2.

Z poważaniem
Jerzy Żmijewski
Starosta Skarżyski

Komentarze

-1Skarzysko24.pl2018-03-12 20:10#16
Artykuł został uzupełniony o stanowisko Zarządu Powiatu Skarżyskiego wyjaśniające, dlaczego Powiat Skarżyski musiał zrezygnować z realizacji zadania w tym roku i czy zamierza ponownie ubiegać się o środki na termomodernizację w nowym konkursie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.
Cytuj
+2mieszaniec2018-03-12 08:43#15
Cytuję Anyx:
Skąd ten atak na PIS, przecież nie rządzi w powiecie. Zerknijcie jakie partie tworzą koalicję. To oni rządzą. A przecież i tak nie będzie lepiej. Każdy nowy kto przyjdzie to musi wepchnąć swoich. Ciekawe jakby to była "służba darmowa" czy tak pchaliby się do rzadzenia.


Niby tak. Tylko jakim cudem ex presidente, Romano dostał pracę jako kierownik w przychodni? Może się tylko bardzo lubią z panem Żmijewskim.
Cytuj
+1Anyx2018-03-09 17:13#14
Skąd ten atak na PIS, przecież nie rządzi w powiecie. Zerknijcie jakie partie tworzą koalicję. To oni rządzą. A przecież i tak nie będzie lepiej. Każdy nowy kto przyjdzie to musi wepchnąć swoich. Ciekawe jakby to była "służba darmowa" czy tak pchaliby się do rzadzenia.
Cytuj
+2Spacerowicz2018-03-09 14:13#13
Miesięczne utrzymanie zarządu powiatu w tym składzie to koszt około 50tys złotych. Rocznie to już 3mln. W trakcie całej kadencji to daje nam 12mln. Wystarczyłoby zmniejszyć zarząd powiatu o połowę i byłoby 6mln na wkład do inwestycji!
Proste.
Bardzo.
Cytuj
-4ore_ore2018-03-09 14:08#12
Cytuję mieszaniec:
Czego się nie dotkną chłopaki z Pisu zamieniają w popiół i zgliszcza :-)

A czy przypadkiem obie fatalne kadencje w powiecie nie łączy obecność w jego ścisłych władzach przedstawicieli Platformy Obywatelskiej?
Cytuj
-3mieszaniec2018-03-09 13:37#11
Czyli Roman z ekipą w zeszłej kadencji wydrenowali miasto i powiat a w tej, mając połowę składu powiatu wykończyli ten ostatni. Zdolniachy. Widzę, że Pis w Skarżysku jest specjalistą od cudów. Czego się nie dotkną chłopaki z Pisu zamieniają w popiół i zgliszcza :-)
Cytuj
+6torn2018-03-09 11:20#10
Trzeba się zapytać jaka jest geneza tych problemów powiatu. Odpowiedzi poszukajcie w poprzedniej kadencji gdy rządził PiS pod rękę z PO i SLD.
Cytuj
+6Mirek Z2018-03-09 09:30#9
P.Starosta-Zmijewski -emeryt,gdyby zrezygnowal z pensji ilez przez 4 lata byloby kasy...zaoszczedzonych,gdyby nie zatrudnil swoich znajomych a Suchedniowa,tez ile kasy by bylo,a rozbudowa sektora ,,propagandy,, powiatu-rzecznik,prasowy,obsluga ,,kamery,,,aparatu fotograficznego...ilez tam ,,specow,,pracuje ze ho,ho...Kasa na zbedne etaty -jest i musi byc...Pieknie prezentuja kazdy pobyt p.starosty -tu i tam..i jego bzdetne wystapienia..uwazajac ze jego wystapienia,pobyty,pokazywanie sie to juz pol SUKCESU powiatowych rzadow...A ilez teraz bedzie kasy na odprawy tych propagandzistow li tylko...Rozrzutnosc pieniedzy widac od poczatku tej kadencji.Sukcesem winny byc dokonania a nie propaganda ,,sukcesu,,...Nie pisze o kasie dla szpitala powiatowego...bo szkoda slow..Tam sie laduje srodki finansowe a poprzwy zadnej tak w leczeniu jak i w konfortowym pobycie chorych.Nie zawsze rozum idzie w parze z rozsadkiem dysponowania srodkami finansowymi.CZAS by zmienic oblicze myslenia i dzilania w tym urzedzie i urzednikow..no ale jaki PAN taki KRAM.
Cytuj
-3CzeSio32018-03-09 09:05#8
Radni PiS (miejscowego) i jednocześnie Rycerze (z towarzystwa wzajemnej pomocy) wydrenowali najpierw kasę miasta, a teraz kasę powiatu. Na nic nie ma, choć się ładnie o tym mówi i pisze .... propaganda medialna bierze przykład z góry (rządu w Warszawie). I tak jak na szczeblu krajowym winna jest totalna opozycja, tak na szczeblu lokalnym winni są obecni rządzący... oczywiście miastem, a nie powiatem. Powiat jest cacy, o czym przekonuje w wielu wystąpieniach pracownik powiatowy (jednocześnie radny miejski) - kandydat na prezydenta miasta.
Dużo gadania, mało działania.... dlatego efektów nie widzi przeciętny Kowalski.
Cytuj
+9Niezadowolony2018-03-09 07:58#7
Cytuję Mieszkaniec:
Nie będzie termoizolacji budynków, nie będzie budowy ronda przy 3-go Maja, są za to "wizje" o budowie drugiego wiaduktu nad torami...szkoda tego nawet komentować...

Ale będzie za to nowa kadencja. Czas powoli rozliczać to całe towarzystwo wzajemnej adoracji.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

„Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj”

Opublikowano: 16.01.2019 18:58

Komentarzy: 0

Miasto zmodernizuje oświetlenie uliczne dzięk…

Opublikowano: 16.01.2019 14:13

Komentarzy: 0

Podzielił los koleżanki - ciąg dalszy sprawy …

Opublikowano: 16.01.2019 13:33

Komentarzy: 0

Oliwia Fornal wicemistrzynią Polski Karate Sh…

Opublikowano: 15.01.2019 19:27

Komentarzy: 0

Czwarta kolejka Amatorskiej Ligi Koszykówki

Opublikowano: 15.01.2019 17:02

Komentarzy: 0

Wesprzyj zbiórkę na ponowne uruchomienie Wypo…

Opublikowano: 15.01.2019 13:34

Komentarzy: 0

Młodzież z ZSP nr 1 po raz szósty na "bi…

Opublikowano: 14.01.2019 23:49

Komentarzy: 0

Piłkarze Granatu rozpoczęli przygotowania

Opublikowano: 14.01.2019 23:08

Komentarzy: 0

Pożar na poddaszu w budynku wielorodzinnym

Opublikowano: 14.01.2019 20:18

Komentarzy: 10

Ruszyła XX edycja Zimowej Akademii Karate

Opublikowano: 14.01.2019 18:24

Komentarzy: 1

Ostatnio komentowane

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum