23.03.2019 Ostatnia aktualizacja 21:43, 22.03.2019

Szkolenie „Terroryzm w obiektach użyteczności publicznej” w Skarzysku – Kamiennej

Autor:
BP, Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 13 Kwi 2018
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Eksperci alarmują. Nasz kraj jest coraz bardziej zagrożony atakami terrorystycznymi. Informacje takie podano na konferencji o nowych tendencjach w zagrożeniach terrorystycznych, której organizatorem było Centrum Badań nad Terroryzmem "Collegium Civitas". Uczestnicy konferencji mieli poznać odpowiedź na pytanie, czy grozi nam terroryzm pojedynczych jednostek i tzw. samotnych wilków. Zdaniem naukowców, wśród których, wielu to byli funkcjonariusze policji i służb, nie ma wątpliwości, że w Polsce wzrasta zagrożenie tego typu atakami. Czy jako jednostki organizacyjne jesteśmy do tego przygotowani? Jak się przygotować? Jakie wprowadzić procedury? Jak przeszkolić pracowników?
 
Na te i inne pytania prelegenci i uczestnicy starali się odpowiedzieć podczas szkolenia zorganizowanego w dniu 13 kwietnia 2018 roku patio Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Organizatorem tego wydarzenia było Centrum Obsługi Inwestora w kooperacji z Kancelarią Bezpieczeństwa: Amodeus Sp. z o.o. z Kielc, Global Protection Group z Warszawy oraz Recevent. Partnerami merytorycznymi szkolenia były Komenda Powiatowa Policji w Skarżysku – Kamiennej oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku – Kamiennej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Konrad Krönig.

Szkolenie rozpoczęło się od przywitania wszystkich uczestników przez Prezydenta Skarżyska. Następnie głos zabrali Komendant Komendy Powiatowej Policji Insp. Tomasz Śliwiński oraz Komendant Powiatowej Straży Pożarnej st. bryg. Marcin Machowski.
 
Pierwszym prelegentem był asp. Damian Szwagierek, rzecznik KPP Skarżysko – Kamienna, który przedstawił wykład na temat Krajowej Mapy Zagrożeń, jej wpływu i skuteczności na życie obywateli, a także ułatwień i szybkości reakcji na zgłoszenia mieszkańców.
 
Kolejny moduł z zakresu głównego zagadnienia, jakim był terroryzm w obiektach użyteczności publicznej został poprowadzony przez instruktora Global Protection Group, mjr. w stanie spoczynku Dariusza Leżała. Mjr. Leżała do końca 2017 roku pełnił funkcję szefa wyszkolenia minersko-pirotechnicznego Straży Granicznej, a obecnie swoja wiedzą dzieli się podczas szkoleń organizowanych dla funkcjonariuszy służb rządowych jak i osób prywatnych.

Dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszył się pokaz sprzętu specjalistycznego, wykorzystywanego przez prowadzącego, szczególnie SKANER DO DETEKCJI PŁYNÓW WYBUCHOWYCH I ŁATWOPALNYCH LSR-M2 Kumahira. Urządzenie skanuje płyny wnoszone do budynków i klasyfikuje je jako niebezpieczne lub bezpieczne. Jest łatwe w obsłudze i powinno znajdować się na wyposażeniu każdego biura podawczego. Ponadto pokazano specjalne paski LETK, za pomocą których można szybko zdefiniować, czy dany płyn wnoszony jest bezpieczny czy nie . Po nałożeniu płynu na pasek testowy, zabarwia się on na odpowiedni kolor, a następie w łatwy sposób porównuje wyniki ze wskazaniami kolorów bazowych.
 
W ramach szkolenia uczestnicy mogli także zobaczyć pracę specjalnie szkolonych psów do wykrywania materiałów wybuchowych i niebezpiecznych. Pokaz pracy psów zaprezentował uczestnikom Pan Maciej Cienkosz z firmy Madogs, który posiada hodowlę psów specjalnie szkolonych do pracy w najcięższych warunkach. Był to nie tylko ciekawy przerywnik dyskusji, ale także możliwość podpatrzenia z bliska, jak zwierzęta mogą ratować ludzkie życie.
 
Ostatnim prelegentem, był Pan Przemysław Grabowski, instruktor Global Protection Group oraz szef ochrony Polskiego oddziału jednej z największych na świecie korporacji chemicznej. Pan Grabowski poprowadził wykład na temat zagrożenia atakiem masowego mordercy (Active Shooter).
 
W szkoleniu udział wzięło blisko sto osób. Byli uczestnicy m.in z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Starachowic i Końskich. To kadra zarządzająca i pracownicy służb mundurowych, Policji, Służby Więziennej, Straży Pożarnej, a także kadra zarządzająca i pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, przedstawiciele Szpitali, Sądów, Prokuratury a także pracownicy socjalni, nauczyciele i osoby pracujące w biurach podawczych, sekretariatach oraz recepcjach.
 
Organizatorzy zapowiedzieli kolejne tego typu wydarzenie na sierpień i wrzesień bieżącego roku.

Komentarze

+4Atak może być2018-04-14 21:09#7
Pierwszy atak "samotnego wilka" to mógł się na sali odbyć w czasie szkolenia - guzikiem z za ciasnej marynary, koś mógł zostać raniony a nawet zabity... :-) Pozdrawiam największych! Rośnijcie duzi okrąglutcy...
Cytuj
+1Jo_LantA2018-04-14 18:47#6
Cytuję Ibn:
Pan ma nieco niefortunne nazwisko :-)
Może takie szkolenie, tak na wszelki wypadek, zrobić w szkołach średnich ?

A to nie ma juz w szkołach Przysposobienia obronnego, ze potrzebne dodatkowe szkolenie?
Kiedyś było i na takich zajęciach uczyli co robić i jak się zachować w takich i podobnych sytuacjach.
Cytuj
-1Mariola F2018-04-14 16:43#5
Chciałabym tak komuś zaufać, jak Kronig ufa swojemu ostatniemu guzikowi od marynarki :D
Cytuj
-2Ibn2018-04-14 11:48#4
Pan ma nieco niefortunne nazwisko :-)
Może takie szkolenie, tak na wszelki wypadek, zrobić w szkołach średnich ?
Cytuj
+1Tolamanola2018-04-14 10:02#3
Tak jakoś dziwnie to brzmi " ... został poprowadzony przez mjr. Dariusza Leżała w stanie spoczynku, ..."?
Może lepiej byłoby " ... został przeprowadzony przez mjr w stanie spoczynku Dariusza Leżała , ..".
Oczywiście bez kropki po mjr. Tu jest bo kropka bo koniec zdania. Po mgr też nie ma kropki.
Cytuj
+1specjal2018-04-13 21:44#2
Cytuję Ibn:
Dobrze, że takie szkolenia są organizowane, bo nigdy nie wiadomo co komu wpadnie do głowy. A wariatów nie brakuje.


To kropla w morzu. Brakuję sprzętu choć mniej niż kilka lat temu i cały czas brakuje wiedzy u ludzi, świadomości i odpowiedzialności
Cytuj
+1Ibn2018-04-13 19:40#1
Dobrze, że takie szkolenia są organizowane, bo nigdy nie wiadomo co komu wpadnie do głowy. A wariatów nie brakuje.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

Cerrard SMS Starachowice lepszy od STS-u Skar…

Opublikowano: 22.03.2019 22:43

Komentarzy: 0

Muzyczne spotkanie ze Sławkiem Bogusiewiczem

Opublikowano: 22.03.2019 21:30

Komentarzy: 0

Eliminacje miejskie do 42. Ogólnopolskiego Tu…

Opublikowano: 22.03.2019 13:11

Komentarzy: 0

Dana Gameb UKS Relaks z brązowymi medalami I…

Opublikowano: 22.03.2019 10:04

Komentarzy: 0

Nocny Kochanek Zespołem Rocku

Opublikowano: 22.03.2019 10:00

Komentarzy: 0

Słono zapłaci za głupotę

Opublikowano: 22.03.2019 09:59

Komentarzy: 2

Wiosenna profilaktyka

Opublikowano: 22.03.2019 08:07

Komentarzy: 0

Rusza modernizacja budynku głównego bibliotek…

Opublikowano: 21.03.2019 19:16

Komentarzy: 3

Zespół Szkół Technicznych mistrzem Skarżyska …

Opublikowano: 21.03.2019 16:48

Komentarzy: 0

Wiosenne spotkanie w Bibliotece Publicznej

Opublikowano: 21.03.2019 16:12

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum