15.11.2019 Ostatnia aktualizacja 14:34, 15.11.2019

Radni przeciwni dalszej dzierżawie strzelnicy 13 ŚKPDS

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 19 Kwi 2018
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W czwartek w Urzędzie Miasta odbyła się zwołana na wniosek prezydenta LIII w kadencji sesja Rady Miasta Skarżyska.Kamiennej. Jednym z głównym punktów porządku obrad było rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie oddania w trybie bezprzetargowym w dzierżawę nieruchomości gruntowej położonej w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Paryskiej (w praktyce - umożliwiającą dalsze funkcjonowanie strzelnicy 13 ŚKPDS).

Przypomnijmy - od jakiegoś czasu w Skarżysku-Kamiennej (przy ul. Paryskiej 1) działa strzelnica sportowa 13 Świętokrzyskiego Korpusu Polskich Drużyn Strzeleckich. Teren pod obiekt (po byłej strzelnicy Ligii Obrony Kraju) trzy lata temu wydzierżawiło miasto. Stowarzyszenie własnymi środkami przygotowało strzelnicę - wykonało m.in. niezbędne odwodnienie terenu, podniosło kulochwyt i wały ochronne, wzniosło również charakterystyczne zabudowania ze skrzynek po amunicji i broni. Strzelnica dysponuje czterema stanowiskami (przy długości osi wynoszącej 100 metrów - wystarczającej do przeprowadzania szkoleń).

Obiekt z jednej strony jest powodem do dumy dla stowarzyszenia, z drugiej strony jego funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkańców osiedli: Paryska i Bzinek. Mieszkańcy osiedla wielokrotnie już domagali się likwidacji strzelnicy w obecnym miejscu (argumentując m.in., że - w związku z generowaniem dużego hałasu - takie obiekty powinny być zlokalizowane daleko od terenów zabudowy), a decyzja o ponownym powstaniu w tym miejscu strzelnicy nie była w żaden sposób konsultowana z osobami najbardziej zainteresowanymi tj. mieszkańcami najbliższej okolicy. W petycji złożonej w Urzędzie Miasta w sprawie zaprzestania działalności strzelnicy w okolicy zalewu Bernatka mieszkańcy ulicy Paryskiej i Ponurego w Skarżysku-Kamiennej stwierdzili, że w ich ocenie korzystanie przez Związek „Strzelec" z tego terenu, jako ze strzelnicy jest bezprawne i narusza ogólnie przyjęte zasady bezpieczeństwa.

Strzelcy odpierając zarzuty wielokrotnie podkreślali, że starają się reagować na uwagi mieszkańców, wprowadzając modyfikacje zmniejszające uciążliwość obiektu. Strzelcy podkreślali, że ze strzelnicy korzystają przedstawiciele organizacji proobronnych i funkcjonariusze służb mundurowych (Policja, Straż Pożarna, Straż Leśna, Służba Więzienna) z naszego miasta, a strzelnica szybko stała się miejscem spotkań lokalnych sportowców, strzelców, środowisk patriotycznych oraz wydarzeń kulturalnych. Strzelnica - jak zapewniali strzelcy - nie jest obiektem komercyjnym, a główny nacisk działalności Strzelnicy im. Żołnierzy Wyklętych to poszerzanie świadomości obsługi broni, doskonalenie umiejętności strzeleckich oraz zwiększenie bezpieczeństwa i możliwości obronnych regionu.

Temat funkcjonowania strzelnicy wrócił ostatnio w związku z faktem wygasania umowy na dzierżawę terenów pod strzelnicę. Umowa, którą podpisał ze strzelcami prezydent wygasa pod koniec kwietnia, na podpisanie nowej zgodę musi wyrazić Rada Miasta w formie odpowiedniej uchwały. Brak takiej zgody oznaczać będzie konieczność opuszczenia przez 13 ŚKPDS dotychczas dzierżawionego terenu. Spór o strzelnicę rozgorzał więc na nowo.

Dwa tygodnie temu w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie radnych Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej ze obiema stronami sporu o strzelnicę przy ulicy Paryskiej 1 - mieszkańcami osiedla i przedstawicielami 13. Świętokrzyskiego Korpusu Polskich Drużyn Strzeleckich (oddzielnie). Obie strony podtrzymywały swoje wcześniejsze uwagi, obie również wniosły o decyzje korzystne (pierwsza - o niewyrażenie zgody na dzierżawę terenu i zamknięcie strzelnicy, druga - o wyrażenie na dalszą dzierżawę). Po wysłuchaniu obu stron część z radnych wyszła z inicjatywą, by odłożyć decyzję o kilka dni i spróbować zorganizować spotkanie "mediacyjne" obu stron (i dopiero po nim podejmować decyzję dot. dzierżawy terenu). I rzeczywiście - rozpatrzenie wspomnianego wcześniej projektu uchwały zdjęto z porządku obrad sesji zaplanowanej dzień później (dając obu stronom czas na rozmowy). Rozwiązań kompromisowych - akceptowanych przez obie strony sporu - jednak nie wypracowano.

W czwartek radni wrócili więc do rozpatrzenia projektu uchwały w sprawie oddania w trybie bezprzetargowym w dzierżawę nieruchomości gruntowej położonej w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Paryskiej. Z 18 radnych obecnych na sesji 4 głosowało "za" przyjęciem uchwały, 11 "przeciw", 3 "wstrzymało się"od głosu. Tym samym Rada Miasta Skarżyska-Kamiennej nie wyraziła zgody na kontynuację dzierżawy działki przez 13 ŚKPDS (i dalsze funkcjonowanie strzelnicy w dotychczasowym miejscu).





Komentarze

0Ja .2018-07-16 22:14#29
Co było pierwsze strzelnica czy nowe zabudowania? Każdy kto planuje budowę domu powinien się zapoznać co jest w jej sąsiedztwie.
Cytuj
+19mm2018-04-26 15:01#28
Cytuję lulki:
Cytuję kongo:
Tylko patrzeć kto teraz i za jakie pieniądze przejmie ten teren.Mam nadzieje że prokuratura przyjrzy się temu spektaklowi.

Ale koniecznie całemu procesowi od wyrażenia zgody na uruchomienie strzelnicy kilka lat temu.


Zgoda nie była potrzebna. To był teren strzelnicy i jako taki mógł nadal funkcjonować. W celu przywrócenia stanu umozliwiającego właściwe funkcjonowanie obiektu wykonano niezbędne prace. Gdyby teren dzierżawiony miał inne przeznaczenie to co innego.
Cytuj
0lulki2018-04-26 07:17#27
Cytuję kongo:
Tylko patrzeć kto teraz i za jakie pieniądze przejmie ten teren.Mam nadzieje że prokuratura przyjrzy się temu spektaklowi.

Ale koniecznie całemu procesowi od wyrażenia zgody na uruchomienie strzelnicy kilka lat temu.
Cytuj
+2kongo2018-04-25 21:49#26
Dobra zmiana świetnie współgra ze zmianą starą.Siedzą i pierdzą w stołki, w życiu nic nigdy nie zrobili a jak ktoś zrobił za nich to źle, trzeba to zniszczyć.Tylko patrzeć kto teraz i za jakie pieniądze przejmie ten teren.Mam nadzieje że prokuratura przyjrzy się temu spektaklowi.
Cytuj
+2Krissko2018-04-22 19:54#25
Jasio, w CS gra mój wnuczek, także z tym XXI wiekiem trochę Sherlock nie trafił . ale po słowach ze nikt tu nie ma nic do gadania przekonałeś mnie, strzelanie jest najważniejsze .
Cytuj
+5Jasio2018-04-21 23:27#24
drogi SPOŁECZNIKU a skąd ty masz taką wiedzę o tych wszystkich cyfrach i uzgodnieniach ? ,a wiesz ty społeczniku że zamiast nazwisk sfrustrowanych i ogłuszonych mieszkańców były haczyki, krzyżyki i cała masa parafek nie do rozszyfrowania ?. Kto tobie powiedział że jest 1200 niezadowolonych . Ty chyba nie wiesz co to za cyfra 1200 , czyżby dały znać o sobie wagary w V klasie podstawówki ? Na ulicy Paryskiej jest 140 numerów . Zakładając że w każdym mieszka 4 osoby( a nie mieszka ) łącznie z dziećmi i każdy złożył parafkę, (a każdy nie złożył) dzieci nie umiejące pisać czyli te do lat 6 podpisały się krzyżykiem (X) .To mnie szanowny " sprzeczniku " wychodzi 560 ! Tak mówi matematyka a nie bracia Grimm z Andersenem . Ulica Ponurego leży 900 metrów bieżących od strzelnicy i nikt nie będzie się ich pytał o zdanie . Bo to byłoby mniej więcej tak jakby o tym czy wybudować zalew na Bzinie pytać mieszkańców Szydłowca ??? To tak jakbym się ciebie społeczniku musiał zapytał czy płot mi pozwolisz postawić koło domu, a nie jesteś moim sąsiadem nie byłeś i daję ci słowo nigdy nie będziesz . Dlatego myśl nad tym co piszesz i czytaj ze zrozumieniem
Cytuj
+1Jasio2018-04-21 22:49#23
do mieszkańca ul. Paryskiej .Jakież to prawo upoważnia do dyskutowania na temat strzelnicy tylko mieszkańcom ulicy Paryskiej . obawiam się że myśląc w ten sposób reprezentujesz mieszkańcu poważne braki w umiejętności trzeźwego myślenia a mianowicie . Nikt się nie pyta warszawiaka z mokotowskiej czy można po nie jeździć , trąbić i śpiewać . CO ON ma do gadania ? Kto się go będzie o to pytał ? Jeżeli jego samochód ma przegląd aktualny a śpiew nie jest za głośny to może . Czy to jest zrozumiałe ???!!! A z tego co mi wiadomo to WSZYSTKIE, podkreślam wszystkie warunki i paragrafy kodeksów jakie są mi znane zostały SPEŁNIONE !!! i żaden przepis nie został przekroczony . Czy to jest zrozumiałe ? Dlatego samoloty latają nad domami na całym świecie , samochody całą dobę jeżdżą pod oknami nawet w T O K I O , pociągi trąbią i wyją przed przejazdami 24/h, dzwony dzwonią w niedzielę o 6 rano co doprowadza odpoczywających niewiernych do szału , karetki wyją a strzelcy strzelają .I nikt tu nie ma nic do gadania ! Tylko w tym przedziwnym mieście Ci przedziwni ludzie chcieliby rządzić czymś czym nigdzie na świecie rządzić się nie da . TU SIĘ DA ! wystarczy zebrać parę podpisów i przekonać paru facetów że s a m o l o t y nad Warszawą latać nie będą .... bo mnie się chce spać , czy sr. ć . A cóż to w sumie za różnica ? Nie i już .Miłego wieczoru.
Cytuj
-6Jasio2018-04-21 22:12#22
...a co to jest Counter Strike pisane z dużej litery ? . Ja nie wiem . I nie trzeba być Sherlockiem Holmesem żeby stwierdzić że ty chłopie jesteś produktem XXI wieku to znaczy że wojsko dla ciebie i Polska to hasła z gier komputerowych i jedyna umiejętność trzeźwego myślenia to jak ubić smoka pracując kciukami na smartfonie, bo myślenia to tu nie widać po tym co piszesz o kościele , policji i kraju .
Cytuj
+4Krissko2018-04-21 16:31#21
Bezradny od kiedy rządzi dobra zmiana to tak jak za komuny boję się wojska i policji . Bo przestali służyć ludziom, a służą Kaczyńskiemu i kościołowi . Kiedy ich widzę u Karbownika to nie chronią mojej d py . Na miesięcznicach tez nie służą ludziom tylko wybrańcom . To zrobiły sie takie same słuzby jak za komuny . Zamiast ideologii socjalizmu zmuszaja ich do noszenia krzyża .
Jak chcą se postrzelać niech trenują Counter Strike na kompach .
Cytuj
+3strzelec_sko2018-04-21 14:28#20
Cytuję mieszkaniec Paryskie:
Dlaczego wypowiadają się ludzie którzy nie mieszkają na Bernatce ? Za czasow komuny prężny ośrodek wypoczynkowy , domki ,resteuracje ,nawet kiosk Ruchu był , autobusy co godzinę , nawet w lato tz. zielona linia , dzielnica żyła...

Dobrze powiedziane...za czasów komuny prężny ośrodek wypoczynkowy...potem nic ciekawego tam się nie działo przez długie lata...aż w końcu strzelcy się zaopiekowali strzelnicą...teraz trzeba mieć tylko nadzieję, że za kilka lat teren po strzelnicy nie zarośnie krzakami...albo nie stanie się dzikim wysypiskiem śmieci...
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Skarżysko pożegnało śp. podpułkownika Henryka…

Opublikowano: 15.11.2019 15:34