23.09.2019 Ostatnia aktualizacja 09:27, 23.09.2019

5 sposobów, dzięki którym stracisz zbędne kilogramy

Autor:
ACTIV-MED
Opublikowano: 21 Maj 2018
Oceń:
3 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Czy istnieją skuteczne i sprawdzone metody, które pozwalają na spalanie tkanki tłuszczowej? To pytanie bardzo często pojawia się podczas konsultacji z klientami w naszym gabinecie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i często brzmi: „to zależy”, ponieważ na proces gubienia wagi składa się przeważnie kilka czynników. W artykule postaram się po krótce wymienić kilka z nich i opisać dlaczego akurat one są skuteczne.

Po pierwsze deficyt kaloryczny. To on głównie odpowiedzialny jest za utratę wagi. Co to oznacza? Liczba spożytych przez nas kalorii musi być mniejsza niż liczba spalonych kalorii. Deficyt kaloryczny nie powinien być zbyt zbyt wysoki czy zbyt niski, nie powinien trwać za długo (może negatywnie wpływać na naszą gospodarkę hormonalną [1]), dlatego najlepiej dobrze przygotować się do tego procesu pod okiem specjalisty, który ułoży Wam gotowy plan działania. Jak zatem kreować deficyt kaloryczny? Punkt drugi, mam nadzieję, wyjaśni Wam wszystko.

Po drugie spontaniczna aktywność fizyczna. Według mnie znakomite narzędzie, które bez konieczności ciężkiego treningu pozwoli Ci skutecznie spalić kalorie. Ten rodzaj aktywności to nic innego jak codzienne czynności, których nie jesteśmy w stanie w większym lub mniejszym stopniu przewidzieć np. spacer, sprzątanie domu, przenoszenie czegoś, bieg na autobus, wchodzenie po schodach. Pamiętajcie, że czym więcej się ruszamy tym lepiej dla nas. Taka aktywność fizyczna w ciągu dnia to kilkaset spalonych kalorii! [2]

Po trzecie unikanie spożywania przetworzonych pokarmów.  Są to takie produkty, których skład „wzbogacony” jest o emulgatory, barwniki, konserwanty czy utwardzone tłuszcze trans. Do sosu, który robimy sami w domu nie dodajemy przecież ekstraktu z czarnej porzeczki czy regulatora kwasowości . Wybierajmy za to produkty jak najmniej przetworzone, które są łatwe do strawienia, zawierają witaminy i minerały. Ich prozdrowotne działanie wesprze proces odchudzania [3], ponieważ należy pamiętać, że kaloria kalorii nie równa. Piękne ciało to nie tylko szczupła sylwetka ale również jakość cery a przetworzone pokarmy bardzo często negatywnie wpływają na naszą skórę. W jaki sposób warzywa i owoce mogą pomagać nam chudnąć? Przykładowo spożycie grejpfruta obniża poziom cukru we krwi, do tego witamina C, którą w sobie zawiera jest świetnym antyoksydantem.  Nieprzetworzone pokarmy to nie tylko owoce i warzywa, to również jaja, mięso, ryby także jest w czym wybierać.

Po czwarte regeneracja. Musimy pamiętać o śnie i naszym rytmie dobowym.  Pisząc rytm dobowy mam na myśli wyciszanie się przed snem, zachowaniu rutyny czyli chodzenia spać o podobnych porach, starać się spać w ciemnym i cichym pomieszczeniu co najmniej 6 godzin. Oczywiście liczba przespanych godzin jest umowna i każdy potrzebuje innej ilości snu. Ważna jest również jakość snu i na pewno lampka przed zaśnięciem wbrew pozorom nie jest dobrym pomysłem, gdyż alkohol obniża jakość snu, mimo że faktycznie może ułatwiać zasypianie. Jeśli borykasz się z problemami z zaśnięciem na pewno alkohol nie jest rozwiązaniem problemu, ponieważ w takiej sytuacji należy znaleźć przyczynę tego stanu i znalezienie narzędzi, które zlikwidują źródło problemu. Regeneracja to również bioodnowa czyli masaże, SPA, korzystanie ze świeżego powietrza, sauna itp.

Po piąte redukcja stresu - temat rzeka. Czym więcej uśmiechu i pozytywnego nastawienia tym lepiej. Nadmierna ilość kortyzolu uniemożliwia efektywne spalanie tkanki tłuszczowej, dlatego warto podchodzić do diety z lekkim przymrużeniem oka. Czasem lepszym rozwiązaniem może okazać się wyjazd poza miasto niż kolejny trening. Ten punkt jest mocno związany z poprzednim. Regeneracja może być przecież aktywna. Chroniczny stres spowalnia metabolizm, oddziałując negatywnie na funkcje tarczycy. Temat redukcji stresu zasługuje na osobny artykuł, ponieważ ma naprawdę ogromne znaczenie nie tylko dla odchudzania ale i jakości naszego życia. [4]

Jeśli macie jakieś pytania związane, z którymkolwiek z punktów piszcie w komentarzach a odpowiem na wszystkie!
 
Specjalista ds. odżywiania
Piotr Tomeczek

Zachęcamy Państwa do współtworzenia nowego działu i zadawanie pytań w komentarzach, na fanpage Gabinetu ACTIV-MED oraz przesyłanie ich drogą mailową na adres: activ-med.@o2.pl  .
 


  1. Magdalena Waszczeniuk, Edyta Adamska, Joanna Gościk, Agnieszka Nikołaju, Adam Krętowski, Maria Górska2, Lucyna Ostrowska „Ocena metabolicznych i hormonalnych następstw spożycia posiłków o różnej zawartości węglowodanów (badania wstępne)”  https://journals.viamedica.pl/eoizpm/article/viewFile/25937/20747
  2. Roberts C. i in., The effects of stress on body weight: Biological and psychological predictors of change in BMI, Obesity, 2007, 15, 3045-3055


Komentarze

+2dietetyk2018-05-22 19:38#1
sposób nr 1.
kup za duże spodnie i zrób sobie w nich zdjecie (takie samo jak to u góry). Od razy poprawisz sobie samopoczucie i zmniejszysz ilość stresu w swoim życiu. Chociaż z drugiej strony nie wiem czy aby nie podniesiesz jego poziomu wywalaniem kasy na głupoty :)
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Kłopoty za 100 złotych

Opublikowano: 23.09.2019 11:16

Komentarzy: 0

Policjant „na wolnym” zatrzymał nietrzeźwego …

Opublikowano: 23.09.2019 11:04

Komentarzy: 0

ALPN: 11 kolejka spotkań

Opublikowano: 22.09.2019 23:09

Komentarzy: 0

"To i owo na ludowo" - XI Prezent…

Opublikowano: 22.09.2019 22:28

Komentarzy: 0

Pożar w budynku przy ulicy Asfaltowej. Ewauko…

Opublikowano: 22.09.2019 19:36

Komentarzy: 1

B klasowe derby powiatu na remis

Opublikowano: 22.09.2019 14:27

Komentarzy: 0

Festyn rodzinny "Święto Pieczonego Ziemn…

Opublikowano: 22.09.2019 09:03

Komentarzy: 1

Weź udział w konkursie plastycznym lub fotogr…

Opublikowano: 22.09.2019 08:56

Komentarzy: 2

Trzy bramki Granatu i pewne zwycięstwo z Olim…

Opublikowano: 21.09.2019 14:49

Komentarzy: 0

Queen Symfonicznie już 29 września w MCK

Opublikowano: 20.09.2019 18:57

Komentarzy: 1

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.