16.10.2018 Ostatnia aktualizacja 10:50, 15.10.2018

Gra Miejska „Śladami skarżyskich kin”

Autor:
PS Foto: Zbyszek Biber
Opublikowano: 08 Cze 2018
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W piątek na terenie Skarżyska rozegrano Grę Miejską „Śladami skarżyskich kin” zorganizowaną  z okazji Dni Skarżyska przez PiMBP im. ks. prof. W. Sedlaka. Gra skierowana była do młodzieży szkół średnich, która powinna zdobywać i utrwalać wiedzę o swojej małej ojczyźnie, aby wzmacniać więzi emocjonalne z miastem.  Projekt wpisywał się w słowa patrona biblioteki ks. prof. W. Sedlaka, który twierdził, że „najbardziej cenna ziemia to ta, gdzie się człowiek rodził, wzrastał i tężał umysłowo”.

Gra Miejska „Śladami skarżyskich kin”został zorganizowany w oparciu o książkę p. Jerzego Krauze „Kina w Skarżysku-Kamiennej 1909- 2004”. Autor książki ma obecnie 95 lat i na stałe mieszka w Warszawie. Stan zdrowia autora nie pozwolił mu na przyjazd do Skarżyska, ale w liście, który przysłał w odpowiedzi na zaproszenie biblioteki, przekazał pozdrowienia dla uczestników gry i życzył PiMBP kolejnych edycji gier związanych z historią miasta.

Gra Miejska „Śladami skarżyskich kin” zwraca też uwagę na dwie okrągłe rocznice związane z działalnością kin w mieście, a są to przypadające w tym roku: 80-lecie otwarcia kina „Europa” i 50-lecie otwarcia Kina Metalowiec.

Na zaproszenie biblioteki do udziału w grze, odpowiedziały cztery szkoły średnie, wystawiając zgodnie z regulaminem czteroosobowe zespoły uczniów klas pierwszych ze szkół średnich m.in. z  I LO im. J. Słowackiego, II LO im. A. Mickiewicza, Zespołu Szkół Technicznych im. Armii Krajowej oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Kopernika. 
 
Gra, której start nastąpił z filii nr 1 PiMBP przy ul. Towarowej, została podzielona na sześć etapów. W każdym etapie młodzież na podstawie pobranych na starcie pisemnych wskazówek musiała dotrzeć do kolejnych punktów kontrolnych, usytuowanych w miejscach, gdzie działały stare skarżyskie kina: Kometa, Triumf/Wolność, Europa, Ognisko/Świt, Metalowiec, Związkowiec.

Na punktach kontrolnych uczniowie musieli wykazać się wiedzą o kinach, wypełniając krótki test pisemny i wykonać zadania dodatkowe nawiązujące do historyjek opisanych w książce p. Jerzego Krauze. Zadania dodatkowe umożliwiały też uczniom wykazaniem się zdolnościami artystycznymi i sprawnościowymi.
 
Finał Gry odbył się w budynku zarządzanym przez Stowarzyszenie Twórców Kultury, przy ul. Konarskiego.

Zwycięzcą Gry Miejskiej "Śladami skarżyskich kin" została reprezentacja II LO im. A.Mickiewicza w składzie: Jakub Działak, Mariusz Kania, Natalia Madejska, Andrzej Zych. Opiekunem grupy była p. Barbara Staniewska. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Zespołu Szkół Ekonomicznych  (Weronika Płatek, Natalia Sadkowska, Kamila Bąk i Katarzyna Ruśkowska, opiekun grupy p. Małgorzata Stefańska). 

Trzecie miejsce zajęli uczniowie I LO im.J.Słowackiego (Adrianna Supernat, Maja Michnowska, Natalia Stopa i Natalia Milczarek, opiekun grupy p. Alicja Wikło). Na czwartym miejscu uplasowali się natomiast przedstawiciele Zespołu Szkół Technicznych (Dagmara Pisarska, Angelika Górlicka, Dominika Płusa i Kinga Hawliczek, a opiekunem grupy była p. Beata Grzybowska).

Zwycięzcy oraz opiekunowie otrzymali z rąk Iwony Kowaleskiej, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skarżysku-Kamiennej pamiątkowe dyplomy i upominki. 

Koordynatorem Gry Miejskiej był Piotr Salwa.


Komentarze

+3Tung2018-06-11 20:08#10
Nigdzie nie ma w artykule wskazanych obecnych adresów kin o których wspomina artykuł.
Reakcję prosił bym bardzo o wskazanie ich obecnej lokalizacji tak dla potomności.
Niech młodsi wiedzą.
Punktów które można było by nazwać miejscami w których wyświetlano filmy w latach 60 i 70 było więcej.
Pragnę przypomnieć, że kiedyś były czasy, że program telewizyjny był nadawany TRZY razy w tygodniu po kilka godzin.
Na początku rozdzielczość ekranu to były chyba ok. 180 linii. Oczywiście czarno biały.
W pewnych czasach program zaczynał się ok, 16.00 a kończył ok. 22.00 większość nadawana na żywo. Teatr telewizyjny to kiedyś było coś.
Dlatego było tyle kin i ich popularność.
Cytuj
+2Piotr Salwa2018-06-11 16:57#9
Dziękuję za słowa wsparcia. Propozycje tematów następnych gier są ciekawe. Wezmę je pod uwagę, jeżeli tylko będzie możliwość zorganizowania kolejnej edycji gry miejskiej.
Cytuj
+3CzytelnikSkarzyski2018-06-10 18:47#8
Bardzo ciekawy pomysl, swietna inicjatywa. Szkoda tylko, ze niektorzy zamiast cieszyc sie, ze mlodziez w naszym miescie miala okazje aktywnie poznac historir swojego miasta, widza tylko negatywy. W naszym miescie powinno byc wiecej takich inicjatyw, moze nastepnym razem szkoly tez wlacza sie w organizacje i wprowadza swoje pomysly. Panie Piotrze, moze nastepnym razem questing o historii przemyslu w naszym regionie?
Cytuj
+2CzytelnikSkarzyski2018-06-10 18:43#7
Swietna inicjatywa, Panie Piotrze, gratuluje pomyslu. W Skarzysku powinno byc wiecej takich inicjatyw angazujacych mlodziez i popularyzujacych wiedze o swoim miescie. Bardzo dobrze, ze mlodziez wyszla w miasto i przeszla sie na dluzsze trasy. Aktywnosc ruchowa i wspolpraca sa bardzo wazne w pracy z mlodzieza, wazniejsze niz kto wygral i jakie dostal nagrody. Panie Piotrze, moze nastepna gra o skarzyskim sporcie albo o historii przemyslu?
Cytuj
0statystyk2018-06-10 13:29#6
Trudno znaleźć uczniów chętnych do udziału w konkursach, bo lepsze są dla nich wagary. Czy władze oświatowe robią zestawienie z całego roku szkolnego, dla każdej szkoły, liczby wagarujących uczniów, do biorących udział w konkursach. A może zestawienie liczby godzin odnotowanych jako wagary, do liczby godzin, jaką młodzież spędziła na konkursach. Ciekawy profil szkoły mógłby z tego powstać. Ciekawe, która szkoła średnia w mieście przodowałaby w tym konkursie?
Cytuj
+4kinoman2018-06-10 00:26#5
Brawo II LO - jesteście najlepsi ;)
Cytuj
+7mieszkaniec2018-06-09 12:54#4
Brawo dla Organizatorów, jak najwięcej takich inicjatyw. Młodzież miała ciekawą zabawę i poznała historię swojej małej ojczyzny jaką jest Skarżysko - Kamienna, nawet nie wiedziałem że Skarżysko ma taką dużą tradycję związaną
z kinem. Zawsze myślałem że w mieście były dwa kina Metalowiec i Wolność, a tu proszę jaką mamy ciekawą historię.
Cytuj
-3Viktor2018-06-09 12:11#3
Pani z Ekonomika pisząca pod fotorelacją jest chyba z tych, co to im się należało.... za samo to, że ruszyli w miasto po wiedzę i zabawę. Przecież mogli nie iść.
Nie ma co wieszczyć, że wprzyszłości nie będzie chętnych na takie zabawy - gry. Nie wszyscy myślą w kategoriach "daj", bo jak nie dasz to się nie angażuję w nic.
Zresztą na zdjęciach widać, że każda z 4 drużyn dostała jakieś upominki i dyplomy.... a zwycięsca jest tylko jeden.
Zgadzam się z tym co napisał i_fajnie, ciekawy pomysł, gratuluję tym, którzy go organizowali/ realizowali oraz tym, którzy uczestniczyli w nim, bez względu na miejsca.
Cytuj
0Natka2018-06-08 22:40#2
Patrząc na uśmiechnięte buzie uczestników tej gry, odnoszę wrażenie, że była to fajna zabawa... a przy okazji młodzi ludzie czegoś ciekawego dowiedzieli się o historii skarżyskich kin i samego miasta. I chyba w tych kategoriach trzeba na tę inicjatywę patrzeć, a nie na zasadzie wielkiej rywalizacji i wyścigu szczurów po jak najlepsze kęski (nagrody).
Cytuj
+5i_fajnie2018-06-08 21:57#1
Panie Piotrze - bardzo fajna inicjatywa, bardzo fajny pomysł. Gratuluję.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Skarżyscy policjanci zatrzymali pięciu kieruj…

Opublikowano: 15.10.2018 12:45

Komentarzy: 0

Pobił i okradł. Rozbójnik w areszcie

Opublikowano: 15.10.2018 12:33

Komentarzy: 0

Aleksandra Żłobecka zdobyła tytuł Miss Skarży…

Opublikowano: 14.10.2018 23:53

Komentarzy: 5

Inauguracja roku akademickiego w Społecznej A…

Opublikowano: 14.10.2018 18:17

Komentarzy: 0

Puchar Ligi ATP dla Centrum Kredytowego

Opublikowano: 14.10.2018 15:54

Komentarzy: 0

Wjechał w słup energetyczny i uciekł

Opublikowano: 14.10.2018 10:11

Komentarzy: 1

Sprostowanie Jacka Ciepińskiego- kandydata na…

Opublikowano: 14.10.2018 10:11

Komentarzy: 0

Sprostowanie Jacka Ciepińskiego- kandydata na…

Opublikowano: 14.10.2018 10:11

Komentarzy: 0

IV Międzynarodowy Turniej Karate Skarżysko-Ka…

Opublikowano: 13.10.2018 21:19

Komentarzy: 5

Granat lepszy od Lubrzanki, siódme zwycięstwo…

Opublikowano: 13.10.2018 20:00

Komentarzy: 0

Ostatnio komentowane

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum