20.01.2019 Ostatnia aktualizacja 22:28, 20.01.2019

Gra Miejska „Śladami skarżyskich kin”

Autor:
PS Foto: Zbyszek Biber
Opublikowano: 08 Cze 2018
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W piątek na terenie Skarżyska rozegrano Grę Miejską „Śladami skarżyskich kin” zorganizowaną  z okazji Dni Skarżyska przez PiMBP im. ks. prof. W. Sedlaka. Gra skierowana była do młodzieży szkół średnich, która powinna zdobywać i utrwalać wiedzę o swojej małej ojczyźnie, aby wzmacniać więzi emocjonalne z miastem.  Projekt wpisywał się w słowa patrona biblioteki ks. prof. W. Sedlaka, który twierdził, że „najbardziej cenna ziemia to ta, gdzie się człowiek rodził, wzrastał i tężał umysłowo”.

Gra Miejska „Śladami skarżyskich kin”został zorganizowany w oparciu o książkę p. Jerzego Krauze „Kina w Skarżysku-Kamiennej 1909- 2004”. Autor książki ma obecnie 95 lat i na stałe mieszka w Warszawie. Stan zdrowia autora nie pozwolił mu na przyjazd do Skarżyska, ale w liście, który przysłał w odpowiedzi na zaproszenie biblioteki, przekazał pozdrowienia dla uczestników gry i życzył PiMBP kolejnych edycji gier związanych z historią miasta.

Gra Miejska „Śladami skarżyskich kin” zwraca też uwagę na dwie okrągłe rocznice związane z działalnością kin w mieście, a są to przypadające w tym roku: 80-lecie otwarcia kina „Europa” i 50-lecie otwarcia Kina Metalowiec.

Na zaproszenie biblioteki do udziału w grze, odpowiedziały cztery szkoły średnie, wystawiając zgodnie z regulaminem czteroosobowe zespoły uczniów klas pierwszych ze szkół średnich m.in. z  I LO im. J. Słowackiego, II LO im. A. Mickiewicza, Zespołu Szkół Technicznych im. Armii Krajowej oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Kopernika. 
 
Gra, której start nastąpił z filii nr 1 PiMBP przy ul. Towarowej, została podzielona na sześć etapów. W każdym etapie młodzież na podstawie pobranych na starcie pisemnych wskazówek musiała dotrzeć do kolejnych punktów kontrolnych, usytuowanych w miejscach, gdzie działały stare skarżyskie kina: Kometa, Triumf/Wolność, Europa, Ognisko/Świt, Metalowiec, Związkowiec.

Na punktach kontrolnych uczniowie musieli wykazać się wiedzą o kinach, wypełniając krótki test pisemny i wykonać zadania dodatkowe nawiązujące do historyjek opisanych w książce p. Jerzego Krauze. Zadania dodatkowe umożliwiały też uczniom wykazaniem się zdolnościami artystycznymi i sprawnościowymi.
 
Finał Gry odbył się w budynku zarządzanym przez Stowarzyszenie Twórców Kultury, przy ul. Konarskiego.

Zwycięzcą Gry Miejskiej "Śladami skarżyskich kin" została reprezentacja II LO im. A.Mickiewicza w składzie: Jakub Działak, Mariusz Kania, Natalia Madejska, Andrzej Zych. Opiekunem grupy była p. Barbara Staniewska. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Zespołu Szkół Ekonomicznych  (Weronika Płatek, Natalia Sadkowska, Kamila Bąk i Katarzyna Ruśkowska, opiekun grupy p. Małgorzata Stefańska). 

Trzecie miejsce zajęli uczniowie I LO im.J.Słowackiego (Adrianna Supernat, Maja Michnowska, Natalia Stopa i Natalia Milczarek, opiekun grupy p. Alicja Wikło). Na czwartym miejscu uplasowali się natomiast przedstawiciele Zespołu Szkół Technicznych (Dagmara Pisarska, Angelika Górlicka, Dominika Płusa i Kinga Hawliczek, a opiekunem grupy była p. Beata Grzybowska).

Zwycięzcy oraz opiekunowie otrzymali z rąk Iwony Kowaleskiej, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skarżysku-Kamiennej pamiątkowe dyplomy i upominki. 

Koordynatorem Gry Miejskiej był Piotr Salwa.

Komentarze

+3Tung2018-06-11 20:08#10
Nigdzie nie ma w artykule wskazanych obecnych adresów kin o których wspomina artykuł.
Reakcję prosił bym bardzo o wskazanie ich obecnej lokalizacji tak dla potomności.
Niech młodsi wiedzą.
Punktów które można było by nazwać miejscami w których wyświetlano filmy w latach 60 i 70 było więcej.
Pragnę przypomnieć, że kiedyś były czasy, że program telewizyjny był nadawany TRZY razy w tygodniu po kilka godzin.
Na początku rozdzielczość ekranu to były chyba ok. 180 linii. Oczywiście czarno biały.
W pewnych czasach program zaczynał się ok, 16.00 a kończył ok. 22.00 większość nadawana na żywo. Teatr telewizyjny to kiedyś było coś.
Dlatego było tyle kin i ich popularność.
Cytuj
+2Piotr Salwa2018-06-11 16:57#9
Dziękuję za słowa wsparcia. Propozycje tematów następnych gier są ciekawe. Wezmę je pod uwagę, jeżeli tylko będzie możliwość zorganizowania kolejnej edycji gry miejskiej.
Cytuj
+3CzytelnikSkarzyski2018-06-10 18:47#8
Bardzo ciekawy pomysl, swietna inicjatywa. Szkoda tylko, ze niektorzy zamiast cieszyc sie, ze mlodziez w naszym miescie miala okazje aktywnie poznac historir swojego miasta, widza tylko negatywy. W naszym miescie powinno byc wiecej takich inicjatyw, moze nastepnym razem szkoly tez wlacza sie w organizacje i wprowadza swoje pomysly. Panie Piotrze, moze nastepnym razem questing o historii przemyslu w naszym regionie?
Cytuj
+2CzytelnikSkarzyski2018-06-10 18:43#7
Swietna inicjatywa, Panie Piotrze, gratuluje pomyslu. W Skarzysku powinno byc wiecej takich inicjatyw angazujacych mlodziez i popularyzujacych wiedze o swoim miescie. Bardzo dobrze, ze mlodziez wyszla w miasto i przeszla sie na dluzsze trasy. Aktywnosc ruchowa i wspolpraca sa bardzo wazne w pracy z mlodzieza, wazniejsze niz kto wygral i jakie dostal nagrody. Panie Piotrze, moze nastepna gra o skarzyskim sporcie albo o historii przemyslu?
Cytuj
0statystyk2018-06-10 13:29#6
Trudno znaleźć uczniów chętnych do udziału w konkursach, bo lepsze są dla nich wagary. Czy władze oświatowe robią zestawienie z całego roku szkolnego, dla każdej szkoły, liczby wagarujących uczniów, do biorących udział w konkursach. A może zestawienie liczby godzin odnotowanych jako wagary, do liczby godzin, jaką młodzież spędziła na konkursach. Ciekawy profil szkoły mógłby z tego powstać. Ciekawe, która szkoła średnia w mieście przodowałaby w tym konkursie?
Cytuj
+4kinoman2018-06-10 00:26#5
Brawo II LO - jesteście najlepsi ;)
Cytuj
+7mieszkaniec2018-06-09 12:54#4
Brawo dla Organizatorów, jak najwięcej takich inicjatyw. Młodzież miała ciekawą zabawę i poznała historię swojej małej ojczyzny jaką jest Skarżysko - Kamienna, nawet nie wiedziałem że Skarżysko ma taką dużą tradycję związaną
z kinem. Zawsze myślałem że w mieście były dwa kina Metalowiec i Wolność, a tu proszę jaką mamy ciekawą historię.
Cytuj
-3Viktor2018-06-09 12:11#3
Pani z Ekonomika pisząca pod fotorelacją jest chyba z tych, co to im się należało.... za samo to, że ruszyli w miasto po wiedzę i zabawę. Przecież mogli nie iść.
Nie ma co wieszczyć, że wprzyszłości nie będzie chętnych na takie zabawy - gry. Nie wszyscy myślą w kategoriach "daj", bo jak nie dasz to się nie angażuję w nic.
Zresztą na zdjęciach widać, że każda z 4 drużyn dostała jakieś upominki i dyplomy.... a zwycięsca jest tylko jeden.
Zgadzam się z tym co napisał i_fajnie, ciekawy pomysł, gratuluję tym, którzy go organizowali/ realizowali oraz tym, którzy uczestniczyli w nim, bez względu na miejsca.
Cytuj
0Natka2018-06-08 22:40#2
Patrząc na uśmiechnięte buzie uczestników tej gry, odnoszę wrażenie, że była to fajna zabawa... a przy okazji młodzi ludzie czegoś ciekawego dowiedzieli się o historii skarżyskich kin i samego miasta. I chyba w tych kategoriach trzeba na tę inicjatywę patrzeć, a nie na zasadzie wielkiej rywalizacji i wyścigu szczurów po jak najlepsze kęski (nagrody).
Cytuj
+5i_fajnie2018-06-08 21:57#1
Panie Piotrze - bardzo fajna inicjatywa, bardzo fajny pomysł. Gratuluję.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Skarżysko murem za Owsiakiem. Minuta ciszy dl…

Opublikowano: 20.01.2019 21:00

Komentarzy: 0

HALPN: Siódma kolejka spotkań

Opublikowano: 20.01.2019 18:33

Komentarzy: 0

Obchody 156. rocznicy wybuchu Powstania Stycz…

Opublikowano: 19.01.2019 13:47

Komentarzy: 0

XXVI Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych S…

Opublikowano: 19.01.2019 10:46

Komentarzy: 1

Promocja książki Sebastiana Piątkowskiego „Sk…

Opublikowano: 18.01.2019 22:16

Komentarzy: 0

Wernisaż wystawy poplenerowej "Ameliówka…

Opublikowano: 18.01.2019 19:44

Komentarzy: 6

Ustalają, kto potrącił pieszego na pasach i u…

Opublikowano: 18.01.2019 10:08

Komentarzy: 0

Nagrodzeni za wzorową służbę

Opublikowano: 17.01.2019 12:29

Komentarzy: 2

Kłopot z kolejnym kolejowym przetargiem? Tym …

Opublikowano: 17.01.2019 10:03

Komentarzy: 8

Wyślą Światełko do Nieba

Opublikowano: 17.01.2019 09:23

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum