23.03.2019 Ostatnia aktualizacja 21:43, 22.03.2019

Po LVII sesji Rady Miasta

Autor:
MB Foto i audio. Z.Biber
Opublikowano: 29 Cze 2018
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W piątek w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Skarżysko-Kamiennej odbyła się - zwołana na wniosek grupy radnych - LVII sesja Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej. Najważniejszymi punktami dzisiejszej sesji było rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie odwołania radnego Juliusza Bilskiego z funkcji Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, a także dyskusje nad przedstawionymi informacjami na temat sytuacji ekonomicznej dwóch spółek: Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Skarżysku-Kamiennej Sp. z o.o. i Miejskich Usług Komunalnych Sp. z o. o w Skarżysku-Kamiennej.

Sesję na wniosek radnych (z podobnym porządkiem obrad) zwołano dwa tygodnie temu, wówczas jednak - poza Przewodniczącym Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej Leszkiem Golikiem - na sesję nie przyszedł żaden z radnych koalicji większościowej i w związku z brakiem quorum sesja nie odbyła się.

Dzisiaj radni Rady miasta stawili się na sesji w komplecie i sesja na wniosek się odbyła. Sesję otworzył Przewodniczący Rady Miasta. Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (w sesji - jak już napisaliśmy - udział wzięło 21 radnych) przystąpiono do przyjęcia porządku obrad (z pierwotnego porządku za zgodą wnioskodawców usunięto przyjecie protokołu z poprzedniej sesji).
 
Kolejnym punktem porządku obrad były interpelacje i zapytania radnych. Głos w interpelacjach zabrał radny Jacek Ciepiński, który pytał m.in. o to dlaczego radnym nie przekazano dokumentów finansowych spółek komunalnych.

W związku z brakiem wolnych wniosków mieszkańców, przystąpiono do rozpatrzenia kolejnego punktu porządku obrad  - rozpatrzenia projektu uchwały ws. odwołania radnego Juliusza Bilskiego z funkcji Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

Wspomniany projektu uchwały przygotowała zgłosiła grupa radnych. W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy m.in. Zgodnie z art. 18a ust. 1 i 5 ustawy o samorządzie gminnym rada gminy zobligowana jest m.in. do powołania komisji rewizyjnej oraz określenia zasad i trybu jej działania w statucie gminy. Komisja rewizyjna jest komisją szczególną - powołaną przez Radę Miasta Skarżyska-Kamiennej w celu sprawowania kontroli nad działalnością prezydenta miasta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy. Pełnienie jakiejkolwiek działalności kontrolnej musi wiązać się z pełnym obiektywizmem i niezależnością członka takiej komisji od podmiotów, których działalność jest, lub może być przedmiotem zainteresowania komisji. W związku z ujawnieniem faktu podjęcia przez obecnego Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej pracy na stanowisku specjalista ds. księgowo-płacowych w spółce Miejskie Usługi Komunalne Sp. z o.o. w Skarżysku-Kamiennej, w której 100% udziałów ma Gmina Skarżysko-Kamienna (a funkcję Zgromadzenia Wspólników jednoosobowo pełni prezydent miasta), podjęcie przedmiotowej uchwały jest uzasadnione.

Sam zainteresowany podczas dyskusji nad projektem uchwały głosu nie zabrał. Pytania - m.in. do prezesa MUK - mieli inni radni. Pytali m.in. o to w jakich okolicznościach pracę w spółce, w której 100% udziałów ma miasto pracę (w obszarze kadr i finansów) znalazł radny Bilski. Prezes poinformował, że było zgłoszone zapotrzebowanie na zatrudnienie osoby, która zajmowałaby się kadrami i księgowością i taką osobą zatrudniono. Na pytanie w jaki sposób (czy był ogłoszony konkurs i czy informacja o naborze była podana do publicznej wiadomości), prezes stwierdził, że konkursu nie było, było prowadzone rozeznanie w ramach którego dokumenty złożył m.in. radny Juliusz Bilski i przyjęto go do pracy.

Podczas dyskusji padły również pytania o charakter pracy radnego Bilskiego. Pytano m.in. o to, czy w spółce pracuje jeszcze ktoś, kto jest odpowiedzialny za rozliczenia finansowe. Prezes stwierdził, że nie.

Na zakończenie dyskusji głos zabrał radny Andrzej Dąbrowski, który dyskusję podsumował apelem (?) skierowanym do radnego Juliusz Bilskiego. -  Dopóki radny Juliusz Bilski był osobą bezrobotną mógł być szefem komisji rewizyjnej (...) Zaczęła się zmniejszać  ekipa rządząca i trzeba było poszukać ludzi na ich miejsca.  I to właśnie spowodowało, że  radny Juliusz Bilski pełniący funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej został zatrudniony w spółce miejskiej. Nie byłoby tego, gdyby nie potrzeba było człowieka "do głosowania". (...) Juliusz - gdybym był na Twoim miejscu, zrezygnowałbym z funkcji (przewodniczącego). Należy mieć honor i sumienie.... 

Następnie przeprowadzono głosowanie nad projektem uchwały "Za" głosowało 9 radnych, "Przeciw" 11 radnych (koalicji większościowej, radny Bilski nie brał udziału w głosowaniu). Uchwała nie została przyjęta.

Kolejnym punktem porządku obrad było przedstawienie informacji (i dyskusje) na temat sytuacji ekonomicznej spółek: Miejska Komunikacja Samochodowa w Skarżysku-Kamiennej Sp. i Miejskie Usługi Komunalne Sp. z o. o w Skarżysku-Kamiennej.

W przypadku pierwszej z nich informacja ograniczyła się jedynie do przedstawienia przez prezesa MKS suchych liczb (które prezentowane były na poprzedniej sesji). 

W dyskusji radni zadali prezesowi pytania m.in. o: zadłużenie spółki na dzień objęcia funkcji prezesa i obecnie, o stratę spółki w latach 2016 i 2017, jaki jest obecnie stan taboru spółki, ile osób prezes zwolnił i ile zatrudnił w okresie swojej prezesury, jakie są efekty finansowe termomodernizacji budynków MKS, o postępowanie w prokuraturze i o umowę doradczą itp.

Prezes stwierdził, że na większość  z pytań odpowie pisemnie, ponieważ nie jest przygotowany na odpowiedź na wszystkie z nich.  

Informacja dot. sytuacji ekonomicznej Miejskie Usługi Komunalne Sp. z o. o w Skarżysku-Kamiennej była już bardziej rozbudowana. Radnych poinformowano o stanie finansów spółki, jej planach inwestycyjnych i realizacji zobowiązań - tych finansowych i technicznych (jak rekultywacja wysypiska śmieci). 

W dyskusji radni zadawali pytania m.in. o regulowanie zobowiązań spółki.

Na tym obrady zakończono.

Zapis audio sesji
Komentarze

+1majster2018-07-04 22:26#18
Cytuję Jasia:
Do majster. Człowieku, nie chcesz to nie dbaj o swoje pieniądze, a Ty pochwalasz złe gospodarowanie na swoim podwórku. Co tu mieszać cały kraj zacznijmy od siebie.

Jasia - człowieku. Odkąd świat istnieje są ludzie porządni, mniej porządni i politycy. Ci ostatni dają reszcie społeczeństwa różne przykłady- w tym też złe. Od momentu postawienia krzyżyka za kotarą nie mamy żadnego wpływu na wybranych. Możemy sobie pomiałczeć, poszczekać co i tak nic dobrego nie wniesie bo! Wrodzonych cech charakteru wybranych nie zmienimy utyskując w necie tak jak i wybrani nie mają wpływu na nasze. Jedyne co można zrobić, to w zgodzie z własnym sumieniem(jeżeli istnieje) w następnych wyborach dać komuś kopa na śmietnik lub na szczęście. Zanim jednak to uczynimy wypada poznać kandydatów na tyle by sumienie nie uwierało. Ja swego czasu obserwowałem Pana Kroniga i Jego buńczuczne pisanie jeszcze na skarżysko.org więc nie miałem dylematów podczas wyborów. To co sobie myślałem wtedy, potwierdziło się i swego czasu napisałem na innym portalu kilka zdań o populizmie - oczywiście ku przestrodze. Większość polityków ma jamy pełne populistycznych frazesów, które skutecznie mamią wyborców przed a poo. Nadchodzi szara rzeczywistość która nijak się ma do wcześniejszych zapowiedzi a "wystrzałowe sukcesy", które winny być normą urastają do rangi wynalezienia pieluchomajtek. Tak jak ryba psuje się od głowy tak złe przykłady z samej góry są powielane i modyfikowane na dole.
Cytuj
+2Jasia2018-07-03 23:40#17
Do majster. Człowieku, nie chcesz to nie dbaj o swoje pieniądze, a Ty pochwalasz złe gospodarowanie na swoim podwórku. Co tu mieszać cały kraj zacznijmy od siebie.
Cytuj
-3majster2018-07-03 22:26#16
....a spółką "Srebrna", którą założył Jarosław Kaczyński zarządza jego sekretarka i dwóch kierowców.
PiS w skali kraju bije rekordy świata w kolesiostwie, kumoterstwie i dojeniu państwowych(naszych) pieniędzy.
Nie rozumiem tych wielce oburzonych na Kroniga, Iskrę i innych. Bielmo macie na oczach czy nie potraficie czytać tak jak Konstytucji RP, którą PiS ma w d...e.
Cytuj
+7Janusz Węgorz2018-07-02 20:50#15
Cytuję Jasia:
Proszę jak to Radni Kroniga bronią się na wzajem i trzymają się koryta. Panie Iskra czy Pan to się gdzieś leczy? Przecież Pan nic nie pamięta i nie chce odpowiadać na żadne pytania. Może nich Pan wróci do poprzedniej pracy. Teścia i tak zwolnią, jak tylko Pan poleci, to już tuż, tuż razem z Panem Kronigiem..


Szanowni Państwo.
Z oświadczeń majątkowych p. Iskry dostępnych na stronie UM wynika, iż w roku 2016r zarobił on brutto ok 118 000 zł, a roku 2017 już ok. 154 000 zł. Padło na tej sesji pytanie wynagrodzenie, na które prezes nie chciał odpowiedzieć wprost stwiedzając, że odpowie na piśmie, ale potwierdził że ono wrosło. :eek:
I teraz zagadka. Co takiego dla MKS zrobił prezes, że jego wynagrodzenie przez rok wzrosło aż o ok. 30%?!
I najważniejsze, kto na to wydał zgodę!?
Cytuj
+6Wyborca2018-07-02 12:45#14
Panie Radny Dąbrowski, forma Pana wypowiedzi uwłacza godności radnego. Przypominam Panu że nie jest Pan na spotkaniu kolegów przy piwie... i nie wypada podczas sesji "walić" na TY : Konradzie, Leszku itp. Pomimo, iż prywatnie może być Pan z tymi osobami na Ty. Podczas sesji trzeba zachowywać się z godności i szacunkiem do władz do radnych oraz przede wszystkim do mieszkańców .... raz jeszcze przypominam, że sesja to nie spotkanie grupy kolegów i jakieś zasady obowiązują.
Inną sprawą jest, iż radni zatrudnieni w jednostkach gminny z automatu tracą swoją niezależność. Osoba zatrudniona w jednostce gminnej powinna z automatu zrzec się mandatu radnego. Jest to moralnie obrzydliwe
Cytuj
+12Obserwator.2018-06-30 23:24#13
A pan Ordyński ciągle biega i jest zabiegany, nawet nie ma czasu iść do fryzjera. Nie przystoi radnemu i to w tym wieku chodzić z takimi włosami.
Cytuj
+21Mariola_Z2018-06-30 15:22#12
"...prezes stwierdził, że konkursu nie było, było prowadzone rozeznanie w ramach którego dokumenty złożył m.in. radny Juliusz Bilski i przyjęto go do pracy."
Ale gdzie i jak było prowadzone to "rozeznanie"? Na ulicy? W lesie? W gabinecie Kroniga?
Kumoterstwo i tyle, takim tłumaczeniem to można wyjaśniać zatrudnienie Pana Wiesia konserwatora, a nie księgowego!
Cytuj
+19Jasia2018-06-30 12:46#11
Proszę jak to Radni Kroniga bronią się na wzajem i trzymają się koryta. Panie Iskra czy Pan to się gdzieś leczy? Przecież Pan nic nie pamięta i nie chce odpowiadać na żadne pytania. Może nich Pan wróci do poprzedniej pracy. Teścia i tak zwolnią, jak tylko Pan poleci, to już tuż, tuż razem z Panem Kronigiem..
Cytuj
+16Stanisław2018-06-30 12:05#10
Bezwzględnie [pan Juliusz Bilski nie powinien być przewodniczącym komisjii rewizyjnej
Cytuj
+14heniu2018-06-30 11:44#9
Jeden taki ciągle w telefonie siedzi na każdej sesji ,ciekwae co tam za strony ogląda czy mu ktos podpowiada jak ma siedzieć i jak się śmiać,w sumie olał to ,pensja leci po hu sie interesować.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

Cerrard SMS Starachowice lepszy od STS-u Skar…

Opublikowano: 22.03.2019 22:43

Komentarzy: 0

Muzyczne spotkanie ze Sławkiem Bogusiewiczem

Opublikowano: 22.03.2019 21:30

Komentarzy: 0

Eliminacje miejskie do 42. Ogólnopolskiego Tu…

Opublikowano: 22.03.2019 13:11

Komentarzy: 0

Dana Gameb UKS Relaks z brązowymi medalami I…

Opublikowano: 22.03.2019 10:04

Komentarzy: 0

Nocny Kochanek Zespołem Rocku

Opublikowano: 22.03.2019 10:00

Komentarzy: 0

Słono zapłaci za głupotę

Opublikowano: 22.03.2019 09:59

Komentarzy: 2

Wiosenna profilaktyka

Opublikowano: 22.03.2019 08:07

Komentarzy: 0

Rusza modernizacja budynku głównego bibliotek…

Opublikowano: 21.03.2019 19:16

Komentarzy: 3

Zespół Szkół Technicznych mistrzem Skarżyska …

Opublikowano: 21.03.2019 16:48

Komentarzy: 0

Wiosenne spotkanie w Bibliotece Publicznej

Opublikowano: 21.03.2019 16:12

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum