14.11.2018 Ostatnia aktualizacja 17:20, 13.11.2018

Tak będzie wyglądał skarżyski dworzec PKP po przebudowie (wizualizacje)

Autor:
MB Wiz.: mat. inwestora
Opublikowano: 11 Lip 2018
Oceń:
3 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Jeszcze w tym roku PKP S.A. ogłosi przetarg na realizację przebudowy skarżyskiego dworca kolejowego, prace budowlane ruszą w roku przyszłym. Wiemy jak już jak będzie wyglądał skarżyski dworzec po przebudowie (przynajmniej z zewnątrz).

Przypomnijmy - w 2016 roku spółka PKP S.A. poinformowała, że chce zmodernizować dworzec kolejowy w Skarżysku-Kamiennej. Według zapowiedzi PKP S.A. - spółka przy realizacji tego zadania inwestycyjnego deklarowała spojrzenie na infrastrukturę kolejową z punktu widzenia pasażera - chciała ułatwić korzystanie z dworca pasażerom, chciała by był on dostępny dla osób niepełnosprawnych i osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się, dworzec po przebudowie ma być również dostępny dla osób z dziećmi, z bagażami itp.

W sierpniu 2016 PKP S.A. wszczęła postępowania przetargowe na prace projektowe - usługę polegającą na opracowaniu dokumentacji projektowej, przedprojektowej i okołoprojektowej oraz projektów budowlanych i wykonawczych branż architektonicznej, konstrukcyjnej, instalacyjnej (sanitarnej, HVAC, elektrycznej i teletechnicznej) oraz drogowej oraz prowadzenie nadzorów autorskich nad realizacją robót budowlanych w ramach inwestycji polegającej na:
  • przebudowie budynku dworca kolejowego Skarżysko-Kamienna (przewiduje m.in. zmianę układu funkcjonalno-przestrzennego obiektu - na parterze dworca nadal miałby mieścić się:  się hol pasażerski, toalety, poczekalnia cicha, kasy biletowe i lokale komercyjne, a powierzchnie na piętrze zarezerwowane byłyby funkcje biurowo-komercyjne i pomieszczenia spółki Przewozy Regionalne, ale w znaczący sposób miałaby wzrosnąć powierzchnia komercyjna obiektu - do ok. 77%),
  • budowie dworca tymczasowego wraz z etapowaniem prac zapewniających ciągłość funkcjonowania dworca kolejowego w trakcie trwania robót budowlanych,
  • wykonaniu oraz zintegrowania systemów rozgłośnieniowych oraz informacji dynamicznej podróżnych (SIDP) z systemami stacji kolejowej Skarżysko-Kamienna,
  • budowie parkingu po drugiej stronie stacji, wraz z niezbędną ingerencją w istniejącą zabudowę magazynowo-usługową i układ torów (przewidziana jest m.in. likwidacja nieużytkowanych torów o numerach 40, 42, 44 i 46),
  • współpracy projektowej z PKP PLK S.A. w kwestiach powiązanych z projektem modernizacji stacji kolejowej, w tym tunelu pod torami,
  • zagospodarowaniu terenu wokół dworca kolejowego.
Przetarg wygrała spółka Pas Projekt z  Nadarzyna (z ofertą na poziomie 738 tys. PLN).

Na etapie opracowywania szczegółowej dokumentacji technicznej inwestycji, PKP S.A. chcąc realizować inwestycję z uwzględnieniem specyfiki lokalizacji i z uwzględnieniem oczekiwań lokalnej społeczności - PKP S.A. zorganizowała warsztaty kreatywne dla lokalnej społeczności. Podczas warsztatów ich uczestnicy zastanawiali się nad funkcjami, jakie powinien pełnić przebudowany dworzec - budynek z ogromnym (obecnie niewykorzystanym) potencjałem o pow. użytkowej ponad 3000 m2. PKP S.A. chciałaby, by po modernizacji obiekt tętnił życiem - stąd oczekiwała na propozycje i sugestie dot. funkcji (oprócz obsługi podróżujących koleją), jakie obiekt mógłby pełnić w przyszłości.  Skarżyski dworzec to budynek, który może być wizytówką naszego miasta, może świadczyć o naszym potencjale i aspiracjach. Z racji zabytkowego charakteru dworca wizytówką miasta może być nie tylko wygląd zewnętrzny budynku i jego otoczenie, ale przede wszystkim nowe wnętrza dworca. Podczas warsztatów zaproponowano m.in. by w budynku dworca powstała restauracja sieciowa, kawiarnia, biblioteka, miejsca dostosowane do organizacji przedsięwzięć kulturalnych i społecznych. Podczas spotkania zaproponowano również by w pobliżu dworca powstała wypożyczalnia rowerów i parkingi typu park&ride.

Obecnie powoli kończą się już prace projektowe, a inwestor niedawno uzyskał pozwolenie na budowę.  Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na realizację przebudowy dworca, realizacja prac budowlanych planowana jest na przyszły rok. 

PKP S.A. nadal podtrzymuje swoje założenia dot. efektów realizacji inwestycji: - Dzięki planowanej przez PKP S.A. inwestycji, dworzec w Skarżysku-Kamiennej zostanie dostosowany do współczesnych potrzeb podróżnych. Obiekt stanie się bardziej nowoczesny i funkcjonalny. Dzięki instalacji monitoringu, wzrośnie poziom bezpieczeństwa. Podróżni będą mogli korzystać z czytelnego systemu informacji. Po przeciwnej stronie układu torowego planowana jest budowa publicznego parkingu na ponad 120 samochodów. Budynek zostanie dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych i z ograniczonymi możliwościami poruszania się (pojawi się m.in. pochylnia dla osób niepełnosprawnych, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz mapy tyflograficzne). Inwestycja obejmie również zmiany w najbliższym otoczeniu dworca -  informuje Aleksandra Grzelak z Biura Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A.

Na razie nie wiadomo ile będzie kosztowała przebudowa skarżyskiego dworca PKP S.A. - Koszt inwestycji będzie znany po wyłonieniu wykonawcy prac budowlanych. Planujemy, że znaczna część kosztów zostanie pokryta ze środków unijnych, w ramach dofinansowania z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia - dodaje Grzelak.

Tak będzie wyglądał dworzec PKP w Skarżysku-Kamiennej po przebudowie


(Projekt: Pas Projekt)Komentarze

0Bar2018-09-14 23:24#16
Co jest przebudowane na tym dworcu, bo na wizualizacji nie mogę zauważyć (chyba tylko brak zegara).
Zmiana koloru to nie przebudowa tylko malowanie.
Cytuj
0ustawa odorowa2018-07-22 23:12#15
"Skończmy z misz-maszem i pstrokacizną rodem z krajów Ameryki Południowej"

A kto odpowiada za kolorystykę budynków w mieście? Nikt nie zadbał w swoim czasie o to, aby budynek przychodni zdrowia pasował do koloru elewacji dworca i poczty. Teraz w tym projekcie też zabrakło komuś wyobraźni, jak będzie prezentowało się całe otoczenie dworca. A może dowiemy się kto jest autorem projektu i ile zaliczył złotówek za swoje "ambitne dzieło"
Cytuj
0AdminX2018-07-22 16:35#14
Cytuję Dziekanowski:
Kolorystyka super!
Wnioskuję o to, żeby kolorystyka Dworca PKP była wzorcem dla innych budynków w Skarżysku. Tak, aby budynki w mieście były w tej samej tonacji kolorystycznej. Skończmy z misz-maszem i pstrokacizną rodem z krajów Ameryki Południowej.

Gdzie te wnioski złożyłeś ?? haha
Cytuj
0AdminX2018-07-22 16:34#13
Cytuję gienek2:
Jak będzie zrealizowane wejście z nowego tunelu na halę dworcową?

Nie doczekasz się żadnego tunelu!
Cytuj
+1gienek22018-07-16 08:24#12
Jak będzie zrealizowane wejście z nowego tunelu na halę dworcową?
Cytuj
+2Jankiel2018-07-15 18:47#11
Cytuję monn:
We wszystkich artykolach byla mowa o "przebudowie" dworca PKP w Skarzysku a na projekcie nic ciekawego nie widac po za wymiana okien i pomalowaniem elewacji na inny kolor...

Cytuję Jasia:
Przecież to żadna zasługa Kroniga - to inwestycja kolei.

Cytuję monn:
We wszystkich artykolach byla mowa o "przebudowie" dworca PKP w Skarzysku a na projekcie nic ciekawego nie widac po za wymiana okien i pomalowaniem elewacji na inny kolor...

Cytuję dyduch:
Cytuję stach:
Czy przebudowa, modernizacja dworca będzie zsynchronizowana z drugim, dużym projektem,
tzn. tunelem pieszo-rowerowym? Czasem bywa tak, że po przebudowie drogi wchodzą firmy od kanalizacji i rujnują pracę swych poprzedników. Apeluję o rozsądek w podejmowaniu decyzji.

Ponoć ma być zsynchronizowana.

Dokladnie zgadzam sie z tym stwierdzeniem ze nic ciekawego nie widac na tym projekcie i moge jeszcze dodac ze mowa jest o milionach kosztu remontu!!!! Czy ktos tu nie oszukuje?
Cytuj
+10monn2018-07-13 20:38#10
We wszystkich artykolach byla mowa o "przebudowie" dworca PKP w Skarzysku a na projekcie nic ciekawego nie widac po za wymiana okien i pomalowaniem elewacji na inny kolor...
Cytuj
+11Jasia2018-07-13 07:44#9
Przecież to żadna zasługa Kroniga - to inwestycja kolei.
Cytuj
+12Zenon Bąbalina2018-07-12 19:49#8
Kronig już się połączył medialnie pod ten remont, twierdząc, że jego zasługa, jemu zatem należą się podziękowania i pochwały, więc jak ktoś ma ochotę lub czuje taką potrzebę, to kwiaty można składać w UM pod gabinetem.
Cytuj
+8dyduch2018-07-12 11:51#7
Cytuję stach:
Czy przebudowa, modernizacja dworca będzie zsynchronizowana z drugim, dużym projektem,
tzn. tunelem pieszo-rowerowym? Czasem bywa tak, że po przebudowie drogi wchodzą firmy od kanalizacji i rujnują pracę swych poprzedników. Apeluję o rozsądek w podejmowaniu decyzji.

Ponoć ma być zsynchronizowana.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Trwają zapisy do Halowego Turnieju Piłki Nożn…

Opublikowano: 13.11.2018 17:33

Komentarzy: 0

Ostatnia sesja Rady Gminy Bliżyn w kadencji 2…

Opublikowano: 13.11.2018 17:17

Komentarzy: 0

Uratował życie 40-letniego mężczyzny

Opublikowano: 13.11.2018 14:13

Komentarzy: 0

Procesja zawierzenia przeszła ulicami miasta

Opublikowano: 12.11.2018 18:58

Komentarzy: 1

Niepodległościowy Turniej Piłki Siatkowej Kob…

Opublikowano: 12.11.2018 15:01

Komentarzy: 0

Niepodległościowy Turniej Piłki Siatkowej Męż…

Opublikowano: 12.11.2018 13:00

Komentarzy: 0

Bliżyn świętował 100. rocznicę odzyskania nie…

Opublikowano: 11.11.2018 22:58

Komentarzy: 0

"Patriotycznie pod strzechą" - rodz…

Opublikowano: 11.11.2018 17:27

Komentarzy: 3

XVII Turniej Niepodległości w Piłce Nożnej -…

Opublikowano: 11.11.2018 17:01

Komentarzy: 0

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę…

Opublikowano: 11.11.2018 14:21

Komentarzy: 12

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum