20.03.2019 Ostatnia aktualizacja 19:15, 19.03.2019

Tak będzie wyglądał skarżyski dworzec PKP po przebudowie (wizualizacje)

Autor:
MB Wiz.: mat. inwestora
Opublikowano: 11 Lip 2018
Oceń:
3 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Jeszcze w tym roku PKP S.A. ogłosi przetarg na realizację przebudowy skarżyskiego dworca kolejowego, prace budowlane ruszą w roku przyszłym. Wiemy jak już jak będzie wyglądał skarżyski dworzec po przebudowie (przynajmniej z zewnątrz).

Przypomnijmy - w 2016 roku spółka PKP S.A. poinformowała, że chce zmodernizować dworzec kolejowy w Skarżysku-Kamiennej. Według zapowiedzi PKP S.A. - spółka przy realizacji tego zadania inwestycyjnego deklarowała spojrzenie na infrastrukturę kolejową z punktu widzenia pasażera - chciała ułatwić korzystanie z dworca pasażerom, chciała by był on dostępny dla osób niepełnosprawnych i osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się, dworzec po przebudowie ma być również dostępny dla osób z dziećmi, z bagażami itp.

W sierpniu 2016 PKP S.A. wszczęła postępowania przetargowe na prace projektowe - usługę polegającą na opracowaniu dokumentacji projektowej, przedprojektowej i okołoprojektowej oraz projektów budowlanych i wykonawczych branż architektonicznej, konstrukcyjnej, instalacyjnej (sanitarnej, HVAC, elektrycznej i teletechnicznej) oraz drogowej oraz prowadzenie nadzorów autorskich nad realizacją robót budowlanych w ramach inwestycji polegającej na:
  • przebudowie budynku dworca kolejowego Skarżysko-Kamienna (przewiduje m.in. zmianę układu funkcjonalno-przestrzennego obiektu - na parterze dworca nadal miałby mieścić się:  się hol pasażerski, toalety, poczekalnia cicha, kasy biletowe i lokale komercyjne, a powierzchnie na piętrze zarezerwowane byłyby funkcje biurowo-komercyjne i pomieszczenia spółki Przewozy Regionalne, ale w znaczący sposób miałaby wzrosnąć powierzchnia komercyjna obiektu - do ok. 77%),
  • budowie dworca tymczasowego wraz z etapowaniem prac zapewniających ciągłość funkcjonowania dworca kolejowego w trakcie trwania robót budowlanych,
  • wykonaniu oraz zintegrowania systemów rozgłośnieniowych oraz informacji dynamicznej podróżnych (SIDP) z systemami stacji kolejowej Skarżysko-Kamienna,
  • budowie parkingu po drugiej stronie stacji, wraz z niezbędną ingerencją w istniejącą zabudowę magazynowo-usługową i układ torów (przewidziana jest m.in. likwidacja nieużytkowanych torów o numerach 40, 42, 44 i 46),
  • współpracy projektowej z PKP PLK S.A. w kwestiach powiązanych z projektem modernizacji stacji kolejowej, w tym tunelu pod torami,
  • zagospodarowaniu terenu wokół dworca kolejowego.
Przetarg wygrała spółka Pas Projekt z  Nadarzyna (z ofertą na poziomie 738 tys. PLN).

Na etapie opracowywania szczegółowej dokumentacji technicznej inwestycji, PKP S.A. chcąc realizować inwestycję z uwzględnieniem specyfiki lokalizacji i z uwzględnieniem oczekiwań lokalnej społeczności - PKP S.A. zorganizowała warsztaty kreatywne dla lokalnej społeczności. Podczas warsztatów ich uczestnicy zastanawiali się nad funkcjami, jakie powinien pełnić przebudowany dworzec - budynek z ogromnym (obecnie niewykorzystanym) potencjałem o pow. użytkowej ponad 3000 m2. PKP S.A. chciałaby, by po modernizacji obiekt tętnił życiem - stąd oczekiwała na propozycje i sugestie dot. funkcji (oprócz obsługi podróżujących koleją), jakie obiekt mógłby pełnić w przyszłości.  Skarżyski dworzec to budynek, który może być wizytówką naszego miasta, może świadczyć o naszym potencjale i aspiracjach. Z racji zabytkowego charakteru dworca wizytówką miasta może być nie tylko wygląd zewnętrzny budynku i jego otoczenie, ale przede wszystkim nowe wnętrza dworca. Podczas warsztatów zaproponowano m.in. by w budynku dworca powstała restauracja sieciowa, kawiarnia, biblioteka, miejsca dostosowane do organizacji przedsięwzięć kulturalnych i społecznych. Podczas spotkania zaproponowano również by w pobliżu dworca powstała wypożyczalnia rowerów i parkingi typu park&ride.

Obecnie powoli kończą się już prace projektowe, a inwestor niedawno uzyskał pozwolenie na budowę.  Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na realizację przebudowy dworca, realizacja prac budowlanych planowana jest na przyszły rok. 

PKP S.A. nadal podtrzymuje swoje założenia dot. efektów realizacji inwestycji: - Dzięki planowanej przez PKP S.A. inwestycji, dworzec w Skarżysku-Kamiennej zostanie dostosowany do współczesnych potrzeb podróżnych. Obiekt stanie się bardziej nowoczesny i funkcjonalny. Dzięki instalacji monitoringu, wzrośnie poziom bezpieczeństwa. Podróżni będą mogli korzystać z czytelnego systemu informacji. Po przeciwnej stronie układu torowego planowana jest budowa publicznego parkingu na ponad 120 samochodów. Budynek zostanie dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych i z ograniczonymi możliwościami poruszania się (pojawi się m.in. pochylnia dla osób niepełnosprawnych, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz mapy tyflograficzne). Inwestycja obejmie również zmiany w najbliższym otoczeniu dworca -  informuje Aleksandra Grzelak z Biura Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A.

Na razie nie wiadomo ile będzie kosztowała przebudowa skarżyskiego dworca PKP S.A. - Koszt inwestycji będzie znany po wyłonieniu wykonawcy prac budowlanych. Planujemy, że znaczna część kosztów zostanie pokryta ze środków unijnych, w ramach dofinansowania z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia - dodaje Grzelak.

Tak będzie wyglądał dworzec PKP w Skarżysku-Kamiennej po przebudowie


(Projekt: Pas Projekt)Komentarze

0Bar2018-09-14 23:24#16
Co jest przebudowane na tym dworcu, bo na wizualizacji nie mogę zauważyć (chyba tylko brak zegara).
Zmiana koloru to nie przebudowa tylko malowanie.
Cytuj
0ustawa odorowa2018-07-22 23:12#15
"Skończmy z misz-maszem i pstrokacizną rodem z krajów Ameryki Południowej"

A kto odpowiada za kolorystykę budynków w mieście? Nikt nie zadbał w swoim czasie o to, aby budynek przychodni zdrowia pasował do koloru elewacji dworca i poczty. Teraz w tym projekcie też zabrakło komuś wyobraźni, jak będzie prezentowało się całe otoczenie dworca. A może dowiemy się kto jest autorem projektu i ile zaliczył złotówek za swoje "ambitne dzieło"
Cytuj
0AdminX2018-07-22 16:35#14
Cytuję Dziekanowski:
Kolorystyka super!
Wnioskuję o to, żeby kolorystyka Dworca PKP była wzorcem dla innych budynków w Skarżysku. Tak, aby budynki w mieście były w tej samej tonacji kolorystycznej. Skończmy z misz-maszem i pstrokacizną rodem z krajów Ameryki Południowej.

Gdzie te wnioski złożyłeś ?? haha
Cytuj
0AdminX2018-07-22 16:34#13
Cytuję gienek2:
Jak będzie zrealizowane wejście z nowego tunelu na halę dworcową?

Nie doczekasz się żadnego tunelu!
Cytuj
+1gienek22018-07-16 08:24#12
Jak będzie zrealizowane wejście z nowego tunelu na halę dworcową?
Cytuj
+2Jankiel2018-07-15 18:47#11
Cytuję monn:
We wszystkich artykolach byla mowa o "przebudowie" dworca PKP w Skarzysku a na projekcie nic ciekawego nie widac po za wymiana okien i pomalowaniem elewacji na inny kolor...

Cytuję Jasia:
Przecież to żadna zasługa Kroniga - to inwestycja kolei.

Cytuję monn:
We wszystkich artykolach byla mowa o "przebudowie" dworca PKP w Skarzysku a na projekcie nic ciekawego nie widac po za wymiana okien i pomalowaniem elewacji na inny kolor...

Cytuję dyduch:
Cytuję stach:
Czy przebudowa, modernizacja dworca będzie zsynchronizowana z drugim, dużym projektem,
tzn. tunelem pieszo-rowerowym? Czasem bywa tak, że po przebudowie drogi wchodzą firmy od kanalizacji i rujnują pracę swych poprzedników. Apeluję o rozsądek w podejmowaniu decyzji.

Ponoć ma być zsynchronizowana.

Dokladnie zgadzam sie z tym stwierdzeniem ze nic ciekawego nie widac na tym projekcie i moge jeszcze dodac ze mowa jest o milionach kosztu remontu!!!! Czy ktos tu nie oszukuje?
Cytuj
+10monn2018-07-13 20:38#10
We wszystkich artykolach byla mowa o "przebudowie" dworca PKP w Skarzysku a na projekcie nic ciekawego nie widac po za wymiana okien i pomalowaniem elewacji na inny kolor...
Cytuj
+11Jasia2018-07-13 07:44#9
Przecież to żadna zasługa Kroniga - to inwestycja kolei.
Cytuj
+12Zenon Bąbalina2018-07-12 19:49#8
Kronig już się połączył medialnie pod ten remont, twierdząc, że jego zasługa, jemu zatem należą się podziękowania i pochwały, więc jak ktoś ma ochotę lub czuje taką potrzebę, to kwiaty można składać w UM pod gabinetem.
Cytuj
+8dyduch2018-07-12 11:51#7
Cytuję stach:
Czy przebudowa, modernizacja dworca będzie zsynchronizowana z drugim, dużym projektem,
tzn. tunelem pieszo-rowerowym? Czasem bywa tak, że po przebudowie drogi wchodzą firmy od kanalizacji i rujnują pracę swych poprzedników. Apeluję o rozsądek w podejmowaniu decyzji.

Ponoć ma być zsynchronizowana.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

W suchedniowskiej „Kuźnicy” radzili seniorom

Opublikowano: 19.03.2019 20:06

Komentarzy: 0

Dziewczęta z "Trzynastki" mistrzyni…

Opublikowano: 19.03.2019 16:16

Komentarzy: 0

Wygraj bilety na występ rapera KęKę i zespołu…

Opublikowano: 19.03.2019 11:17

Komentarzy: 0

Nowy sekretarz gminy rozpoczął pracę

Opublikowano: 18.03.2019 14:51

Komentarzy: 1

Pożar samochodu osobowego na trasie S7

Opublikowano: 18.03.2019 14:29

Komentarzy: 3

Granat pokonał Wierną, drugie z rzędu zwycięs…

Opublikowano: 17.03.2019 17:42

Komentarzy: 0

Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy…

Opublikowano: 16.03.2019 14:55

Komentarzy: 0

Chłopcy z ZSP nr 1 mistrzami Skarżyska w piłc…

Opublikowano: 15.03.2019 20:26

Komentarzy: 0

Dzień otwarty w Szkole Podstawowej nr 7

Opublikowano: 15.03.2019 19:21

Komentarzy: 0

Nie pomogła tajna skrytka. Amfetamina w rękac…

Opublikowano: 15.03.2019 10:38

Komentarzy: 1

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum