20.05.2019 Ostatnia aktualizacja 21:13, 19.05.2019

"Czarny Tydzień Pomocy Społecznej", pracownicy mają dość !

Autor:
Z.B, inf.pras. Foto: Zbyszek Biber
Opublikowano: 21 Lis 2018
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Dzień 21 listopada ustawowo ustanowiono Dniem Pracownika Socjalnego. Jest on świętem wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. W całej Polsce trwa Ogólnopolski Protest Pracowników Społecznych, w dniach 19-23 br. odbywać się będzie "Czarny Tydzień w  Pomocy Społecznej". 

Zakres zadań tej grupy zawodowej jest znaczny. Pracownicy socjalni mierzą się z największymi problemami społeczności lokalnej. Wiąże się to ze stresem i dużym obciążeniem psychicznym, co negatywnie rzutuje na ich życie rodzinne, zdrowie fizyczne i stany emocjonalne. Mają oni kontakt z osobami i rodzinami, które nie są w stanie przezwyciężyć trudnej, kryzysowej sytuacji. To na pracowniku socjalnym ciąży obowiązek wskazania drogi wyjścia z kryzysu. Pracownik socjalny po zapoznaniu się z sytuacją życiową klienta wskazuje, jakiego rodzaju wsparcia specjalistycznego rodzina wymaga, m.in. jest on pomocnikiem, ratownikiem, doradcą, informatorem, pośrednikiem, animatorem. Często zdarza się tak, że pracownik socjalny wykonując swoje obowiązki służbowe w środowisku naraża swoje zdrowie i życie.

- Nasza praca jest pracą trudną, często z narażeniem zdrowia a nawet życia. Jest pracą odpowiedzialną, ponieważ pracujemy z ludźmi, którzy w wyniku różnych zawirowań losowych znaleźli się w trudnej sytuacji, której nie są w stanie rozwiązać samodzielnie. To wówczas profesjonalne wsparcie otrzymują od pracowników pomocy społecznej. Dotychczas pomoc społeczna kojarzona jest z wypłatą świadczenia 500 +, 300+ i innych finansowych - mówią pracownicy MOPS. 

- Chcemy to zmienić i pokazać, że jesteśmy profesjonalistami, którzy potrafią skutecznie wspierać i pomagać w oparciu o określone standardy. Praca ta jest trudna, trudna dlatego, że pracując w terenie jesteśmy często narażeni na negatywne zachowania osób, którym chcemy pomóc. Przykładowo w naszym Ośrodku były sytuacje realnego zagrożenie życia niektórych pracowników socjalnych, które znalazły finał w sądzie karnym i zakończyły się wyrokami skazującymi dla sprawców, a w Makowie życie straciło dwóch pracowników socjalnych na terenie Ośrodka, którzy zostali podpaleni przez klienta tegoż Ośrodka. Pomimo zagrożeń pracownicy wykonują swoją pracę rzetelnie, z zaangażowaniem i pasją - podkreślają pracownicy. 


W związku z brakiem konkretnych działań ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mających na celu wprowadzenie oczekiwanych zmian powołano Ogólnopolski Komitet Protestacyjny Pracowników Pomocy Społecznej. W pismach kierowanych do Ministerstwa protestujący wielokrotnie poruszali kwestię niskiego uposażenia, braku wsparcia merytorycznego i psychologicznego, , które nie sprzyjają zagwarantowaniu optymalnego poziomu udzielanej pomocy.

Protestujący domagają się zmian legislacyjnych, m.in. zrównania wynagrodzeń w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej z wynagrodzeniami w urzędach gminnych, powiązanej z płacą minimalną przejrzystej ścieżki awansu zawodowego, dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni rocznie po przepracowaniu 3 lat w zawodzie pracownika socjalnego, asystenta rodziny i koordynatora pieczy zastępczej, gwarancji bezpieczeństwa osobistego i cyklicznych szkoleń w zakresie bezpieczeństwa.

Postulują również, aby dodatek terenowy dla pracowników socjalnych, asystentów rodziny i koordynatorów pieczy zastępczej zależał od przeciętnego wynagrodzenia.

Wobec braku dialogu i rozwiązywania problemów tej grupy zawodowej w dniu 12.10.2018 przed siedzibą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyła się Ogólnopolska Pikieta Pracowników Pomocy Społecznej. W tym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele MOPS w Skarżysku-Kamiennej. W ramach ogólnopolskiego protestu w dniach 19-23.11.2018 ogłoszono Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej, do którego również przyłączyli się pracownicy MOPS w Skarżysku-Kamiennej. W ten sposób chcą oni podkreślić, że pomoc społeczna to nie tylko wypłata świadczenia 500 +. To przede wszystkim trudna praca, polegająca na wspieraniu polskich rodzin borykających się z problemami i kryzysami, których nie potrafią samodzielnie pokonać, wspólna walka z uzależnieniami, niepełnosprawnościami, przemocą domową, niewydolnością opiekuńczo-wychowawczą, bezdomnością.

W ramach "Czarnego Tygodnia w Pomocy Społecznej" pracownicy prowadzą kilka działań m.in. Akcja "Widocznie mamy dość!", która polega na noszeniu w pracy emblematów będące wyrazem wsparcia dla trwającego Protestu, dodatkowo w Dniu Pracownika Socjalnego wszyscy pracownicy przyszli do pracy ubrani na czarno. W ten symboliczny sposób pracownicy chcą pokazać, że w każdym miejscu w Polsce są zdeterminowaniu i będą kontynuować do skutku działania na rzecz poprawy warunków płacy oraz pracy. Inne akcje to "Postulat za bierność" i "Bojkot Dnia Pracownika Socjalnego".  W ramach czarnego tygodnia pracownicy pomocy społecznej, którzy wezmą udział w akcji, przez cały tydzień będą nosić protestacyjne przypinki, część budynków zostanie oflagowana, odbędą się także lokalne manifestacje.


Komentarze

+2uvex2018-11-22 11:20#9
Czytam te niektóre debilne komentarze i po prostu nie wierzę. Najwyraźniej teksty pisane po lobotomii.
Amen
Cytuj
-3Niezadowolony2018-11-22 08:30#8
Ten brodacz leżący na podłodze to chyba sam potrzebuje pomocy społecznej. Nie przystoi tak postawa, a raczej leżakowanie i wystawianie się na widok publiczny w takiej pozie pracownika Służby Społecznej. Lansowanie niech realizuje przechadzając się ulicami naszego miasta.
Cytuj
-1wut2018-11-21 22:31#7
zawsze mozna zmienic prace, tylko trzeba cos jeszcze umiec robic...
Cytuj
0Leszek G.2018-11-21 20:26#6
jak wam ciężko w mopsie to w biedronce ponoć jest lżej i lepiej płacą...
Cytuj
-4Jarek K.2018-11-21 19:48#5
Cytuję Tubylec:
Jedno pytanie a komu Wy tak właściwie pomogliście w Skarżysku ? Nic nie robicie ! I macie czelność strajkować ? Jeszcze na czele z Panią Będkowską ? No to już jest chyba jest leki cyrk i paranoja.


Naucz się pacanie ortografii bo na rozum już za późno. Jak nie masz wiedzy to przynajmniej nie informuj o tym wszystkich.
Cytuj
+5Piknik2018-11-21 19:16#4
Czelność strajkowac??? Każdy może wyrażać swoje poglądy i walczyć o swoje wszystkimi możliwymi sposobami. TUBYLEC ty pewnie nie korzystasz z zadnych świadczeń lub przeznaczasz je na cele charytatywne, pracujesz legalnie na cały etat z średnią lub wyższą krajową skoro nie masz szacunku dla innych upominajacych się o swoje prawa. Szczerze gratuluję, bo inni tak dobrze nie mają i muszą walczyć o swoje!!!
Cytuj
0Piknik2018-11-21 18:01#3
Fajne laski, które odwalaja kawał dobrej roboty, żeby połowie skarzyszczan żyło się łatwiej. Mówię tu o tych dziewczynach ze SR które przyznają 500 plus i rodzinne. Trzymajcie się!! Wszystkiego dobrego!!!
Cytuj
+3Tubylec2018-11-21 16:48#2
Jedno pytanie a komu Wy tak właściwie pomogliście w Skarżysku ? Nic nie robicie ! I macie czelność strajkować ? Jeszcze na czele z Panią Będkowską ? No to już jest chyba jest leki cyrk i paranoja.
Cytuj
+1Dziekuje2018-11-21 13:40#1
Dziekuje za ten protest.Gdyby nie on to bym nigdy nie wiedzial że takie fajne laski pracuja w Mopsie
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

ALPN: Czwarta kolejka spotkań

Opublikowano: 19.05.2019 23:13

Komentarzy: 0

Orlicz Suchedniów awansował do IV ligi

Opublikowano: 19.05.2019 21:40

Komentarzy: 0

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w siatkówce …

Opublikowano: 19.05.2019 13:10

Komentarzy: 0

Noc Muzeów w Muzeum im.Orła Białego

Opublikowano: 19.05.2019 12:18

Komentarzy: 1

„Projekt Wiara” po raz trzeci w Skarżysku

Opublikowano: 19.05.2019 11:23

Komentarzy: 5

X Piknik Kawaleryjski

Opublikowano: 18.05.2019 22:20

Komentarzy: 0

Pierwsza porażka Granatu od blisko dwóch lat …

Opublikowano: 18.05.2019 19:53

Komentarzy: 0

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Siatkówce …

Opublikowano: 17.05.2019 12:49

Komentarzy: 0

Dzień Otwarty w Zespole Szkół Transportowo-Me…

Opublikowano: 17.05.2019 11:52

Komentarzy: 0

Zapraszamy na X Piknik Kawaleryjski

Opublikowano: 17.05.2019 11:30

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum