20.05.2019 Ostatnia aktualizacja 21:13, 19.05.2019

Trwa przetarg na remont dworca PKP. Wiemy już jak dworzec będzie wyglądał w środku (Tylko u nas!)

Autor:
MB Wiz. i dok.: mat. własne inwestora
Opublikowano: 27 Lis 2018
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Do 21 grudnia br. zainteresowani udziałem w przetargu na realizację zadania inwestycyjnego pod nazwą "Przebudowa dworca kolejowego Skarżysko-Kamienna" mogą składać swoje oferty. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to na przełomie roku 2018 i 2019 powinniśmy poznać wykonawcę zapowiadanej od dłuższego czasu modernizacji dwora PKP. Wykonawca wybrany w przetargu na realizację ww. inwestycji będzie miał 78 tygodni od daty podpisania umowy.

Przypomnijmy - w 2016 roku spółka PKP S.A. poinformowała, że chce zmodernizować dworzec kolejowy w Skarżysku-Kamiennej. Według zapowiedzi PKP S.A. - spółka przy realizacji tego zadania inwestycyjnego deklarowała spojrzenie na infrastrukturę kolejową z punktu widzenia pasażera - chciała ułatwić korzystanie z dworca pasażerom, chciała by był on dostępny dla osób niepełnosprawnych i osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się, dworzec po przebudowie ma być również dostępny dla osób z dziećmi, z bagażami itp.

W sierpniu 2016 PKP S.A. wszczęła postępowania przetargowe na prace projektowe - usługę polegającą na opracowaniu dokumentacji projektowej, przedprojektowej i okołoprojektowej oraz projektów budowlanych i wykonawczych branż architektonicznej, konstrukcyjnej, instalacyjnej (sanitarnej, HVAC, elektrycznej i teletechnicznej) oraz drogowej oraz prowadzenie nadzorów autorskich nad realizacją robót budowlanych w ramach inwestycji polegającej na:
  • przebudowie budynku dworca kolejowego Skarżysko-Kamienna (przewiduje m.in. zmianę układu funkcjonalno-przestrzennego obiektu - na parterze dworca nadal miałby mieścić się:  się hol pasażerski, toalety, poczekalnia cicha, kasy biletowe i lokale komercyjne, a powierzchnie na piętrze zarezerwowane byłyby funkcje biurowo-komercyjne i pomieszczenia spółki Przewozy Regionalne, ale w znaczący sposób miałaby wzrosnąć powierzchnia komercyjna obiektu - do ok. 77%),
  • budowie dworca tymczasowego wraz z etapowaniem prac zapewniających ciągłość funkcjonowania dworca kolejowego w trakcie trwania robót budowlanych,
  • wykonaniu oraz zintegrowania systemów rozgłośnieniowych oraz informacji dynamicznej podróżnych (SIDP) z systemami stacji kolejowej Skarżysko-Kamienna,
  • budowie parkingu po drugiej stronie stacji, wraz z niezbędną ingerencją w istniejącą zabudowę magazynowo-usługową i układ torów (przewidziana jest m.in. likwidacja nieużytkowanych torów o numerach 40, 42, 44 i 46),
  • współpracy projektowej z PKP PLK S.A. w kwestiach powiązanych z projektem modernizacji stacji kolejowej, w tym tunelu pod torami,
  • zagospodarowaniu terenu wokół dworca kolejowego.
Przetarg wygrała spółka Pas Projekt z Nadarzyna (z ofertą na poziomie 738 tys. PLN). 

Na etapie opracowywania szczegółowej dokumentacji technicznej inwestycji, PKP S.A. chcąc realizować inwestycję z uwzględnieniem specyfiki lokalizacji i z uwzględnieniem oczekiwań lokalnej społeczności - PKP S.A. zorganizowała warsztaty kreatywne dla lokalnej społeczności. Podczas warsztatów ich uczestnicy zastanawiali się nad funkcjami, jakie powinien pełnić przebudowany dworzec - budynek z ogromnym (obecnie niewykorzystanym) potencjałem o pow. użytkowej ponad 3000 m2. PKP S.A. chciałaby, by po modernizacji obiekt tętnił życiem - stąd oczekiwała na propozycje i sugestie dot. funkcji (oprócz obsługi podróżujących koleją), jakie obiekt mógłby pełnić w przyszłości.  Skarżyski dworzec to budynek, który może być wizytówką naszego miasta, może świadczyć o naszym potencjale i aspiracjach. Z racji zabytkowego charakteru dworca wizytówką miasta może być nie tylko wygląd zewnętrzny budynku i jego otoczenie, ale przede wszystkim nowe wnętrza dworca. Podczas warsztatów zaproponowano m.in. by w budynku dworca powstała restauracja sieciowa, kawiarnia, biblioteka, miejsca dostosowane do organizacji przedsięwzięć kulturalnych i społecznych. Podczas spotkania zaproponowano również by w pobliżu dworca powstała wypożyczalnia rowerów i parkingi typu park&ride.

Prace projektowe zakończyły się latem, inwestor kilka miesięcy temu uzyskał również pozwolenie na budowę.

W lipcu br. przedstawiciele inwestora (PKP S.A.) zapowiadali, że jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na realizację zadania, i - co w naszym kraju się rzadko się zdarza - słowa dotrzymano. Przetarg na realizację zadania pod nazwą "Przebudowa dworca kolejowego Skarżysko-Kamienna" ogłoszono 16 listopada br. Podmioty zainteresowane wzięciem udziału w przetargu swoje oferty mogą składać do 21 grudnia br. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem wykonawcę inwestycji powinniśmy poznać na przełomie roku 2018 i 2019. Wykonawca na realizację całego zadania będzie miał 78 tygodni od dnia podpisania umowy. Szacowana wartość zamówienia to 21,5 mln PLN netto.

Dzięki inwestycji PKP S.A., dworzec w Skarżysku-Kamiennej zostanie dostosowany do współczesnych potrzeb podróżnych. Obiekt stanie się nie tylko bardziej nowoczesny i funkcjonalny, ale i (dzięki instalacji monitoringu) wzrośnie w nim i w jego bezpośredniej okolicy poziom bezpieczeństwa. Podróżni będą mogli korzystać z czytelnego systemu informacji. Budynek zostanie również dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych i z ograniczonymi możliwościami poruszania się (pojawi się m.in. pochylnia dla osób niepełnosprawnych, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz mapy tyflograficzne). Ważnym elementem inwestycji będzie budowa publicznego parkingu na ponad 120 samochodów po przeciwnej stronie układu torowego.  W ramach zadania zaplanowano również zmiany w najbliższym otoczeniu dworca (zieleń, organizacja przestrzeni).

Więcej szczegółów planowanej inwestycji zdradzają nam wizualizacje (również wnętrz dworca) i dokumentacja projektowa - część z ww. materiałów do tej nie była nigdzie publikowana, a nasi Czytelnicy mogą zapoznać się z nimi dzisiaj jako pierwsi. 

Tak ma wyglądać skarżyski dworzec po przebudowie z zewnątrz:

Tak będzie wyglądała iluminacja dworca PKP po modernizacji:
Tak będą wyglądały wnętrza dworca PKP po modernizacji (tzw. cicha poczekalnia i kasy biletowe):
Elewacje dworca PKP po modernizacji:
Układ pomieszczeń dworca PKP po modernizacji (parter) - kliknij w obrazek, by powiększyć
Układ pomieszczeń (i funkcje) dworca PKP po modernizacji (parter) - kliknij w obrazek, by powiększyć
Układ pomieszczeń dworca PKP po modernizacji (pierwsze piętro) - kliknij w obrazek, by powiększyć
Układ pomieszczeń dworca PKP po modernizacji (drugie piętro) - kliknij w obrazek, by powiększyć
Układ pomieszczeń dworca PKP po modernizacji (poddasze) - kliknij w obrazek, by powiększyć
Zakres całego zadania inwestycyjnego przebudowa  dworca PKP i budowa parkingu - kliknij w obrazek, by powiększyć

Poznaliśmy również wstępny podział zadania na etapy realizacji:

ETAP I:

 - dworzec - to wydzielenie placu budowy, budowa tymczasowego dworca, komunikacja do peronów zapewniona będzie przez kładkę istniejącą, znajdującą się od strony południowo-wschodniej, etap ten przewiduje również wykonanie zagospodarowania terenu, projektu nasadzeń, oświetlenia,

- parking - to wydzielenie placu budowy, rozbiórka obiektów magazynowo-usługowych w części południowo-wschodniej terenu oraz 4 nieużywanych torów bocznicowych wraz z rozjazdami oraz budowa parkingu wraz z oświetleniem, nasadzeniami zieleni i infrastrukturą, w tym zjazdami.

ETAP II:

- dworzec - to prace budowlane związane z przebudową budynku Dworca w Skarżysku-Kamiennej.

ETAP III:

- dworzec - to prace związane z rozbiórką dworca tymczasowego, rozbiórką ogrodzenia z etapu I i II oraz wykonanie prac budowlanych uzupełniających w miejscach rozbiórek i wykonanie uzupełniających prac w zagospodarowaniu terenu,

- parking - rozbiórka ogrodzenia placu budowy.
Komentarze

+2Fvdhv2018-12-01 11:37#4
Cytuję uwolnicorke:
Cytuję Fvdhv:
Niech czym prędzej lokalny lanser postawi stolik przy dworcu, zabierze kolegów i pewną Panią i podpiszą PRE umowę ze to dzięki nim. Jest okazja. A potem niech pojedzie na budowę E7 i też tam podpisze PRE umowę. Dobrze jeszczeżeby objął "honorowym patronatem" wyścigi formuły 1 w Monako.


ale ściska co ? jeszcze tylko 5 lat :lol:


Tam od razu ściska. Niby co.
5 lat zgrywy i kupa śmiechu będzie na oczach wszystkich :)
Prosimy o więcej.
Cytuj
-1uwolnicorke2018-11-29 12:53#3
Cytuję Fvdhv:
Niech czym prędzej lokalny lanser postawi stolik przy dworcu, zabierze kolegów i pewną Panią i podpiszą PRE umowę ze to dzięki nim. Jest okazja. A potem niech pojedzie na budowę E7 i też tam podpisze PRE umowę. Dobrze jeszczeżeby objął "honorowym patronatem" wyścigi formuły 1 w Monako.


ale ściska co ? jeszcze tylko 5 lat :lol:
Cytuj
+8EDEK KREDKA2018-11-28 08:12#2
W magicznej kuli widzę, że wygra firma FREEDOM - ciekawe czy się mylę ???
Cytuj
+20Fvdhv2018-11-27 17:10#1
Niech czym prędzej lokalny lanser postawi stolik przy dworcu, zabierze kolegów i pewną Panią i podpiszą PRE umowę ze to dzięki nim. Jest okazja. A potem niech pojedzie na budowę E7 i też tam podpisze PRE umowę. Dobrze jeszczeżeby objął "honorowym patronatem" wyścigi formuły 1 w Monako.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

ALPN: Czwarta kolejka spotkań

Opublikowano: 19.05.2019 23:13

Komentarzy: 0

Orlicz Suchedniów awansował do IV ligi

Opublikowano: 19.05.2019 21:40

Komentarzy: 0

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w siatkówce …

Opublikowano: 19.05.2019 13:10

Komentarzy: 0

Noc Muzeów w Muzeum im.Orła Białego

Opublikowano: 19.05.2019 12:18

Komentarzy: 1

„Projekt Wiara” po raz trzeci w Skarżysku

Opublikowano: 19.05.2019 11:23

Komentarzy: 5

X Piknik Kawaleryjski

Opublikowano: 18.05.2019 22:20

Komentarzy: 0

Pierwsza porażka Granatu od blisko dwóch lat …

Opublikowano: 18.05.2019 19:53

Komentarzy: 0

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Siatkówce …

Opublikowano: 17.05.2019 12:49

Komentarzy: 0

Dzień Otwarty w Zespole Szkół Transportowo-Me…

Opublikowano: 17.05.2019 11:52

Komentarzy: 0

Zapraszamy na X Piknik Kawaleryjski

Opublikowano: 17.05.2019 11:30

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum