20.05.2019 Ostatnia aktualizacja 21:13, 19.05.2019

Jeszcze raz o wyborze składów komisji Rady Miasta...

Autor:
MB Foto: Z.Biber
Opublikowano: 06 Gru 2018
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Nie milkną echa poniedziałkowej sesji Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej, podczas której radni wybierali składy komisji rady. Efektem zamieszania przy powoływaniu składów jest np. to, że w Komisji Rewizyjnej zasiadają wyłącznie przedstawiciele koalicji większościowej, a trzech radnych z opozycji (przynajmniej na razie) nie jest członkami żadnej z siedmiu komisji...

Przypomnijmy - podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej radni zajęli się ustaleniem składu siedmiu komisji rady. Ustalenie składów komisji radnym poprzednich kadencji przychodziło raczej bez większych problemów - radni wskazywali chęć udziału w pracach wybranych przez siebie komisji, a maksymalną liczbę członków dostosowywano do zainteresowania albo prowadzono wewnętrzne konsultacje dot. składów kształtu składów komisji (gdy liczba członków komisji znacznie odbiegała od średniej). Tym razem było inaczej.

Podczas pierwszej w kadencji sesji (22 listopada) radnym rozdano formularze, w których mogli wskazać, w pracach których komisji chcieliby brać udział (każdy z radnych wskazał przynajmniej dwie takie komisje). Kilka dni później na stronie BIP Miasta Skarżyska-Kamiennej opublikowano projekt uchwały, w której... część z radnych opozycyjnych przydzielono do komisji, do których - jak twierdzą radni - sami nie zgłaszali akcesu, w projekcie uchwały zawarto również ograniczenie liczby członków każdej komisji do 5 (w poprzedniej kadencji komisja mogła liczyć do 7 członków). Radni opozycyjni zwracali uwagę na fakt, że składy komisji zaproponowane przez przewodniczącego w projekcie uchwały z 27 listopada były przygotowane pod radnych koalicyjnych - chodziło bowiem o to, by tak poprzydzielać radnych opozycyjnych do komisji, by w żadnej z nich nie mieli oni większości (chociaż i dla zrealizowania tego celu można było przecież - szanując deklaracje radnych opozycji - zwiększyć obsadę komisji po stronie koalicyjnej). Reakcją na projekt przedstawiony przez przewodniczącego było złożenie w ub. tygodniu przez radnych opozycyjnych do przewodniczącego pism dot. podtrzymania deklaracji uczestnictwa i zgody na uczestnictwo w pracach jednej komisji. 

W poniedziałek - przed sesją - radni otrzymali kolejny już projekt uchwały z proponowanymi składami komisji (tym razem uwzględniający pierwotne deklaracje), a pod głosowanie ostatecznie poddano jeszcze inny - uwzględniający wnioski płynące z pism złożonych do przewodniczącego. Podczas sesji wielokrotnie pytano przewodniczącego, o to na jakiej podstawie próbowano przesuwać radnych opozycji między komisjami, konkretne odpowiedź jednak nie padła. 

Koniec końców wybrano składy 7 komisji, w Komisji Rewizyjnej (mającej funkcje kontrolne) z pięciu członków, pięciu to radni... koalicji większościowej, trzech radnych opozycyjnych pozostało bez przydziału do komisji, a skład trzech z komisji tworzy... tylko 3 radnych.

W środę do całej sytuacji postanowiło odnieść się prezydium Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej. Podczas krótkiej konferencji z udziałem Przewodniczącego Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej Leszka Golika i Wiceprzewodniczących Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej Bogusława Cioka i Marka Gąski.

Podczas konferencji przewodniczący Golik zapewniał, że w pierwotnym projekcie uchwały uwzględniono przynajmniej jeden z pierwotnie deklarowanych wyborów każdego z radnych, a w większości przypadków uwzględniono dwa wskazania. Golik zapewniał, że do rozmów zaproszono przedstawicieli opozycji w osobach radnych: Mariusza Bodo i Konrada Wikarjusza. Z propozycji udziału w rozmowach miał skorzystać tylko Bodo. Jak twierdzi Golik, podczas rozmów strona koalicyjna miała zaproponować zmodyfikowane składy komisji (nie uwzględniające pierwotnych deklaracji), miała również zaproponować radnym opozycyjnym funkcje wiceprzewodniczących w dwóch - trzech komisjach. Po konsultacji z radnymi z PiS, Mariusz Bodo miał odmówić.

O odniesienie się do sprawy poprosiliśmy radnych wspomnianych przez przewodniczącego Golika: - Jestem zdziwiony słowami Przewodniczącego Golika. Po pierwsze trudno było mi odrzucić zaproszenie do rozmów, jeśli takie zaproszenie nie zostało przez Przewodniczącego w jakikolwiek sposób wyartykułowane - trudno za zaproszenie do rozmów uznać wykonanie przez Przewodniczącego jednej nieudanej próby połączenia telefonicznego i brak reakcji na próbę oddzwonienia do niego. Po drugie - nie jest prawdą to, że w pierwszej propozycji składów komisji uwzględniono przynajmniej jeden z pierwotnie deklarowanych wyborów każdego z radnych, świadczy o tym przykład radnego Łapaja, który pierwotnie deklarował udział w pracach Komisji Rewizyjnej i Komisji Oświaty, Wychowania, Kultury, Sportu i Rekreacji, a próbowano przydzielić go do... Komisji Ładu Przestrzennego, Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska - powiedział Konrad Wikarjusz.

- Uczestniczyłem w spotkaniu z prezydium Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej, którego tematem było wypracowanie składów komisji. Na spotkaniu zadeklarowałem chęć współpracy z w tym obszarze ze stroną koalicyjną - ale współpracy opartej o argumenty merytoryczne i wzajemny szacunek.  Zwracałem uwagę na to, że nie może być sytuacji, w której radny deklaruje chęć pracy w dwóch komisjach, a bez żadnej dyskusji przydzielony jest do zupełnie innej. W trakcie dyskusji zaproponowałem również, by funkcje w prezydiach komisji (w praktyce 6 wiceprzewodniczących), które zostaną wolne po obsadzeniu przez radnych koalicyjnych funkcji przewodniczących i wiceprzewodniczących - w imię brania współodpowiedzialności za formułę prac komisji - przeznaczyć dla radnych opozycyjnych (podkreślam przy tym, że sam zadeklarowałem, że nie będę się ubiegał funkcję wiceprzewodniczącego jakiejkolwiek komisji). Taka propozycja nie spotkała się z akceptacją drugiej strony... - powiedział Mariusz Bodo

Co ciekawe - obie strony sporu nadal deklarują chęć współpracy i wypracowania porozumienia.

W dalszym ciągu otwarci na taką współpracę. Te uchwały, które zostały podjęte można zmienić również uchwałą. Do tej dobrej współpracy potrzeba jest zgoda dwóch stron. My jesteśmy otwarci na taką współpracę - deklarował wczoraj Leszek Golik. 

- Współpraca i wypracowanie stosowanego porozumienia nadal jest możliwe. Przedstawiciele koalicji muszą jednak zrozumieć, że w bieżącej działalności samorządu przy rozwiązywaniu sporów zawsze lepiej sprawdzała się dyskusja, niż próba narzucenia komuś swojej woli - powiedział Konrad Wikarjusz.

- Jesteśmy otwarci na współpracę, jak już mówiłem - taka współpraca musi być jednak oparta na wzajemnym szacunku i poszanowaniu argumentów obu stron - zadeklarował Mariusz Bodo.


 
 

Komentarze

+1JerzyW2018-12-09 19:11#7
To jest tak jak się wybrało TAKICH WŁAŚNIE RADNYCH.
Cytuj
-3Isoz2018-12-07 08:38#6
Cytuję nmieszkaniec:
tu nie chodzi o zaproszenie do współpracy a o poszanowanie prawa. Uchwała została podjęta z pogwałceniem art. 18a i 18 b ustawy o samorządzie gminy, gdzie jest wyraźnie powiedziane, że w komisji rewizyjnej i komisji skarg, wniosków i petycji wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, a nie tylko ci z koalicji tj. wierni prezydentowi. Ustawodawca wskazał wyraźnie. Taki wybór jak w radzie miasta Skarżyska wskazuje, że prezydent mając swoich radnych w tych komisjach chce sobie zagwarantować bezpieczeństwo, a może przewiduje, że coś trzeba będzie ukryć....

Czy sugerujesz, że prezydent wybierał sobie tych radnych do komisji? Przecież nad kandydatami głosowali wszyscy radni (21), których wybrali na swoich przedstawicieli mieszkańcy miasta, a nie 2 osoby (prezydent i przewodniczący rady).
Cytuj
+4nmieszkaniec2018-12-07 07:16#5
tu nie chodzi o zaproszenie do współpracy a o poszanowanie prawa. Uchwała została podjęta z pogwałceniem art. 18a i 18 b ustawy o samorządzie gminy, gdzie jest wyraźnie powiedziane, że w komisji rewizyjnej i komisji skarg, wniosków i petycji wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, a nie tylko ci z koalicji tj. wierni prezydentowi. Ustawodawca wskazał wyraźnie. Taki wybór jak w radzie miasta Skarżyska wskazuje, że prezydent mając swoich radnych w tych komisjach chce sobie zagwarantować bezpieczeństwo, a może przewiduje, że coś trzeba będzie ukryć....
Cytuj
+5konstytucja2018-12-07 07:12#4
Powinni przyjść na konferencje w koszulkach Konstytucja, jak tak to krzyczą że Konstytucja jest łamana tylko nie wiedzą który artykuł. No bo jak jak jej nie znają ale jak oni łamią to jest ok to dla dobra, dobrej współpracy itp. żenada Panie Golik proszę przeczytać sobie art 32 Konstytucji
Cytuj
-5Nella2018-12-06 23:19#3
Naprawdę ktoś taki był S :sad: Sekretarzem Miasta poprzedniej "ekipy"? Lepiej byłoby gdyby nie zabierał głosu. Chyba, że ktoś mu będzie czytał i tłumaczył co jest napisane. :oops:
Cytuj
+8Artur B2018-12-06 18:30#2
no to się zaczeło :lol:
Cytuj
-9Luis2018-12-06 13:23#1
Opozycja robi wrzask bo o kaskę im chodzi
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

ALPN: Czwarta kolejka spotkań

Opublikowano: 19.05.2019 23:13

Komentarzy: 0

Orlicz Suchedniów awansował do IV ligi

Opublikowano: 19.05.2019 21:40

Komentarzy: 0

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w siatkówce …

Opublikowano: 19.05.2019 13:10

Komentarzy: 0

Noc Muzeów w Muzeum im.Orła Białego

Opublikowano: 19.05.2019 12:18

Komentarzy: 1

„Projekt Wiara” po raz trzeci w Skarżysku

Opublikowano: 19.05.2019 11:23

Komentarzy: 5

X Piknik Kawaleryjski

Opublikowano: 18.05.2019 22:20

Komentarzy: 0

Pierwsza porażka Granatu od blisko dwóch lat …

Opublikowano: 18.05.2019 19:53

Komentarzy: 0

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Siatkówce …

Opublikowano: 17.05.2019 12:49

Komentarzy: 0

Dzień Otwarty w Zespole Szkół Transportowo-Me…

Opublikowano: 17.05.2019 11:52

Komentarzy: 0

Zapraszamy na X Piknik Kawaleryjski

Opublikowano: 17.05.2019 11:30

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum