27.06.2019 Ostatnia aktualizacja 10:53, 26.06.2019

Czekają nas zmiany w systemie gospodarki odpadami

Autor:
Izabela Szwagierek (UM)
Opublikowano: 11 Sty 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności

2019 rok przyniesie istotne zmiany w gospodarce odpadami. Samorządy – a więc także i Skarżysko – muszą dostosować się do przepisów, wprowadzanych m.in. nowelizacją ustawy o odpadach, czy też rozporządzeniem na temat segregacji odpadów oraz do rosnących cen i opłat. Jakie zmiany w praktyce oznacza to zarówno dla samorządu, jak i mieszkańców?

GMINA NIE MOŻE DOPŁACAĆ DO KOSZTÓW, A KOSZTY ROSNĄ...

Gmina w świetle przepisów nie może ani zarabiać na systemie gospodarki odpadami, ani też dokładać do kosztów. System musi być samofinansujący. Jednak koszty, które gmina ponosi, drastycznie wzrastają. Rosną m.in. ceny w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów, do której trafiają śmieci z naszego terenu.

Wiele gmin w Polce, również w regionie świętokrzyskim już zdecydowało się na podniesienie stawek za odbiór odpadów od mieszkańców. Wiele wskazuje na to, że również w skarżysku Rada Miasta będzie musiała w ciągu roku podjąć stosowną uchwałę w tej sprawie.

- Najprawdopodobniej – tak jak dzieje się to we wszystkich gminach – i my będziemy zmuszeni do zwiększenia stawek za śmieci – podkreśla kierownik Referatu Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miasta Skarżyska-Kamiennej, Michał Szuster. - Ustawodawca nałożył na nas na przykład obowiązek wprowadzenia dodatkowego pojemnika, a to wiąże się z wyższymi kosztami za każdy dodatkowy transport. Zmienia się też wysokość tzw. „opłaty marszałkowskiej” (jest to opłata za korzystanie ze środowiska) płaconej przez nas za każdą tonę deponowanych odpadów. Od 2012 roku wynosiła ona około 110-115 zł i systematycznie rosła. W 2018 roku wynosiła 140 złotych, zaś w 2019 stawka ustalona została na kwotę 170 złotych. W 2020 roku ma to być 270 złotych za każdą tonę odpadów deponowanych na składowisku – wyjaśnia Michał Szuster.

Ceny rosną także w Regionalnych Instalacjach, które odbierają odpady od gmin. Skarżysko – zgodnie z planem gospodarki odpadami dla naszego województwa – odpady musi oddawać do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów w Końskich. Tu stawki również wzrosły – od niespełna 200 złotych za każdą przywożoną tonę odpadów zmieszanych, do 299 zł w 2018 roku i 388 zł w 2019 roku.

- Ustawodawca jasno wskazał w ustawie, że system gospodarki odpadami ma być samofinansujący się. Gmina nie może na systemie zarobić ani do niego dołożyć. Nawet, gdybyśmy chcieli część kosztów wziąć na siebie jako gmina, byłoby to złamanie dyscypliny finansów publicznych – wyjaśnia Michał Szuster.

OBOWIĄZKOWA SEGREGACJA

Gmina w drodze przetargu wybrała wykonawce, który odbiera od mieszkańców Skarżyska odpady komunalne i oddaje je do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Końskich. Obecna umowa obowiązuje do końca sierpnia tego roku. Nowy wykonawca zostanie wybrany w kolejnym przetargu i właśnie wtedy w naszej gminie zaczną obowiązywać nowe zasady.

Ważną, zapowiadaną zmianą jest obowiązek segregacji odpadów, który obejmie wszystkich mieszkańców. Pojemnik lub też worek niebieski przeznaczony będzie na papier. Kolor żółty zarezerwowany będzie na plastik, opakowania wielomateriałowe i metal. Pojemnik zielony przeznaczony będzie na szkło. Brązowy na bioodpady i resztki jedzenia. Natomiast do pojemnika czarnego wrzucane będą odpady zmieszane, czyli te nienadające się do segregacji. Popiół natomiast należy oddawać w pojemnikach srebrnych.

- Gminy muszą dostosować ilość i kolorystykę pojemników. W naszym przypadku musimy wprowadzić dodatkowy, niebieski kosz na papier – informuje kierownik Referatu Gospodarki Odpadami. - Ustawa mówi o obligatoryjnym obowiązku segregacji odpadów, czyli segregować będzie musiał każdy. Jeżeli firma odbierająca odpady stwierdzi, że ktoś nie wywiązuje się z tego obowiązku, będzie musiała poinformować o tym Urząd Miasta, a my z mocy ustawy będziemy musieli wydać decyzję zwiększającą stawkę – wyjaśnia Michał Szuster.

O wszelkich zmianach będziemy informowali na bieżąco. Zachęcamy mieszkańców, którzy dotychczas nie zdecydowali się na segregację odpadów, do wdrożenia nowych zasad, ponieważ – przypominamy – segregacja będzie dla wszystkich obligatoryjna.


Komentarze

+1mieszkANKA_Ska2019-01-14 09:29#9
Cytuję Miasteczkowa:

Spalisz śmieci, podtrujesz siebie i sąsiadów, a zapłacić i tak będziesz musiała. Też mi filozofia. Opłata w blokach jest obowiązkowa, a w domach prywatnych powinna być naliczana od ilości osób zameldowanych.

Zarówno w blokach jak i w domach prywatnych opłata jest naliczana od zadeklarowanej ilości osób tam zamieszkałych (nie zameldowanych). Dzieci, które wyjechały np. na studia do innych miast, choć są zameldowane, to nie mieszkają na co dzień tutaj i można ich nie podawać w deklaracji. Po drugie opłata jest od śmieci segregowanych i inna od niesegregowanych.
Poza tym
Cytat:
System należy najpierw uszczelnić i dopiero wówczas kalkulować nowe stawki. Segregować śmieci powinni wszyscy - to dla dobra naszego
co z tego, że ja segreguję śmieci, wynoszę w odrębnych workach i wyrzucam do odpowiednio oznakowanych kontenerów, skoro ludzie "myszkujący po śmietnikach" rozrywają te worki i wymieszają wszystkie te śmieci. Potem podjedzie śmieciara i wrzuca na pakę - jak leci - wszystkie pojemniki (bez względu na oznakowanie) do jednego wspólnego kontenera. A potem się dziwią, że każą im płacić drożej za dowóz skarżyskich śmieci do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów. O doope potłuc takie segregowanie śmieci.
Cytuj
+2Ijon_Tichy2019-01-13 13:55#8
Cytuję handzia55:
A pózniej się okaże, że te pracowicie posortowane śmiecie i tak lądują na jednej stercie.

Jeśli takie sytuacje mają miejsce, to jest to czynnik ludzki a nie wina samej idei systemu. Dodatkowo, chyba mało kto wie, że śmieciarki bywają wielokomorowe i obserwującemu "załadunek" może się wydawać, że pracownicy firmy odbierającej odpady niweczą wysiłek segrecyjny mieszkańców, wrzucając wszystko jak leci. A to wcale nie musi być prawdą.
Cytuję CzarnaOwca:
Największą hipokryzją tej pseudoekologii jest segregowanie odpadów w imię ochrony środowiska do - uwaga - PLASTIKOWYCH WORKÓW I KONTENERÓW :-)

Totalnie nietrafiony argument. To co, worki mają być z juty, a kontenery z drewna? Wtedy będzie "eko"?
1. Śmieci - segregowane czy nie - i tak trzeba do jakichś pojemników wrzucać. I tak czy siak są one plastikowe.
2. Kontenery są użytkowane przez lata, a same worki - o ile ich dobór został dobrze przemyślany - też można poddawać odzyskowi.

Pod względem szeroko rozumiango porządku w przestrzeni publicznej wielu Polaków wykazuje - jakby to delikatnie ująć - dużą beztroskę. Zamiast egzekwować od odpowiedzialnych organów stworzenie dobrze działającego systemu, jego ewentualne niedomagania organizacyjne skwapliwie wykorzystują jako pretekst, żeby kwestionować całą ideę i dalej tkwić w swoim lenistwie i zacofaniu.

Najskuteczniejsza segregacja jest u źródła, a odzysk surowców jest konieczny.
Cytuj
+1onzesko2019-01-13 10:55#7
Cytuję Krissko:
No ale jak się z tego wywiązywać ? Miasto nie daje wszystkich kolorów worków i często daje mniej niż im się wystawia . Niektórych kolorów ciężko kupić, np siwy lub brązowy .

No własnie...co to za problem z tymi workami??? Wystawiam cztery, to otrzymuje w zamian dwa. I tak notorycznie od kilku miesięcy. Dojdzie do sytuacji, że mieszkańcy sami będą zmuszeni "worki produkować", albo z sąsiednich sąsiednich miejscowości przywozić. Czy to tak ciężko kilka worków więcej do śmieciarki wrzucić.
Cytuj
+4CzarnaOwca2019-01-12 13:30#6
Największą hipokryzją tej pseudoekologii jest segregowanie odpadów w imię ochrony środowiska do - uwaga - PLASTIKOWYCH WORKÓW I KONTENERÓW :-)
Dziękuję ;)
Cytuj
0onzesko2019-01-12 12:03#5
[quote name="Miasteczkowa"
Opłata w blokach jest obowiązkowa, a w domach prywatnych powinna być naliczana od ilości osób zameldowanych.
Dobrze piszesz...."ale jest jedno ale"...w Naszym mieście jest zameldowanych 40 parę tysięcy mieszkańców, w tym 25 tysięcy pracujących poza Skarżyskiem i tam zameldowanych na pobyt czasowy lub w ogóle nie zameldowanych...czy mają oni płacić za śmieci w Skarżysku, skoro przyjadą tylko do miasta na weekendy, czasami nawet nie na wszystkie...a co z osobami zameldowanymi w Skarżysku, a pracującymi za granicą, którzy wpadają do Skarżyska od czasu do czasu, zazwyczaj tylko na święta...
Cytuj
+11handzia552019-01-12 11:43#4
A pózniej się okaże, że te pracowicie posortowane śmiecie i tak lądują na jednej stercie.
Cytuj
+3Miasteczkowa2019-01-12 09:55#3
Cytuję JennaJameson:
No cóż wszystko drożeje, znowu trzeba będzie palić śmieci na działce i uruchomić "kopciucha"...

Spalisz śmieci, podtrujesz siebie i sąsiadów, a zapłacić i tak będziesz musiała. Też mi filozofia. Opłata w blokach jest obowiązkowa, a w domach prywatnych powinna być naliczana od ilości osób zameldowanych. Niestety w tej kwestii jest wiele do zrobienia. System należy najpierw uszczelnić i dopiero wówczas kalkulować nowe stawki. Segregować śmieci powinni wszyscy - to dla dobra naszego i przyszłych pokoleń.
Cytuj
-5JennaJameson2019-01-11 23:44#2
No cóż wszystko drożeje, znowu trzeba będzie palić śmieci na działce i uruchomić "kopciucha"...
Cytuj
+12Krissko2019-01-11 17:15#1
No ale jak się z tego wywiązywać ? Miasto nie daje wszystkich kolorów worków i często daje mniej niż im się wystawia . Niektórych kolorów ciężko kupić, np siwy lub brązowy .
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

Planujesz wypoczynek nad wodą? Sprawdź, gdzie…

Opublikowano: 26.06.2019 12:15

Komentarzy: 0

30. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarn…

Opublikowano: 25.06.2019 20:56

Komentarzy: 0

Trwają zapisy do Turnieju Piłki Siatkowej Pla…

Opublikowano: 25.06.2019 13:05

Komentarzy: 0

Na ratunek desperatowi z Gdańska

Opublikowano: 25.06.2019 11:26

Komentarzy: 1

Egzamin na stopnie KYU w Skarżyskim Klubie Sp…

Opublikowano: 24.06.2019 17:18

Komentarzy: 0

Budżet Obywatelski: 30 czerwca kończy się cza…

Opublikowano: 24.06.2019 11:21

Komentarzy: 0

Spowodował kolizję, tłumaczył, że jest zmęczo…

Opublikowano: 24.06.2019 11:04

Komentarzy: 0

Piknik Czytelniczy w Szkole Podstawowej nr 9

Opublikowano: 24.06.2019 09:33

Komentarzy: 0

79. Rocznica Rozstrzelania Polskich Patriotó…

Opublikowano: 22.06.2019 13:08

Komentarzy: 1

Skarżysko po ulewie. Zalane ulice, posesje, w…

Opublikowano: 21.06.2019 19:36

Komentarzy: 16

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.