19.07.2019 Ostatnia aktualizacja 11:33, 19.07.2019

Powiatowy Rzecznik Konsumentów radzi. Umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa

Autor:
skarzysko24.pl
Opublikowano: 11 Sty 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Poniżej prezentujemy pierwszą część z serii wywiadów z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów – Moniką Czerwińską-Babiarz. Pierwszą rozmowę zdominował temat nieuczciwych praktyk rynkowych stosowanych przez przedstawicieli firm sprzedających prąd i gaz. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Skarzysko24.pl: Na czym polega praca Rzecznika?

Monika Czerwińska-Babiarz Powiatowy Rzecznik Konsumentów: Moja praca polega na udzielaniu porad i informacji konsumentom, z zakresu szeroko pojętego prawa konsumenckiego. Jednakże, aby zgłosić się do rzecznika w powiecie skarżyskim, należy spełniać dwa podstawowe warunki: należy być mieszkańcem powiatu skarżyskiego, oraz umowa, której dotyczy porada musi dotyczyć klienta jako osoby fizycznej, a nie przedsiębiorcy. To osoba fizyczna (konsument) mający problem ze sprzedawcą/przedsiębiorcą może zgłosić się po pomoc do rzecznika konsumentów. Właściwość miejscowa natomiast oznacza, iż to w jakim mieszkamy mieście czy powiecie tam szukamy rzecznika. Przykładowo mieszkaniec miasta Skarżysko-Kamienna czy gminy Bliżyn zgłasza się do rzecznika konsumentów w Skarżysku-Kamiennej, ale już mieszkaniec Parszowa, czyli powiatu starachowickiego do Rzecznika Konsumentów w Starachowicach.

Czy pomoc rzecznika jest odpłatna?

Pomoc jaką udziela rzecznik jest bezpłatna.

Z jakimi problemami w ostatnim czasie najczęściej się Pani spotyka?

W ostatnim czasie najwięcej zgłoszeń dotyczy, umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorcy [umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa przyp. red.]. Dotyczą ona takich sytuacji, kiedy do domów zwłaszcza osób starszych i samotnych, ale nie tylko, trafiają przedstawiciele firm sprzedających media (gaz, energia elektryczna). Przedstawiciele nie mówią o rzeczywistym celu wizyty, a podszywają się pod dotychczasowych dostawców.  Tłumaczą klientom, że jeżeli podpiszą dokumenty, które są tylko aneksem do umowy wysokość rachunków spadnie, będą mieć tańszy prąd, gaz. Nie informują w żaden sposób, że podpisanie tych dokumentów stanowi zawarcie umowy z nowym operatorem, sprzedawcą. Często konsekwencją takiej zmiany jest nałożenie kary przez dotychczasowego dostawcę za zerwanie umowy przed jej końcem.

Trudne są to sprawy do rozwiązania?

Są trudne zwłaszcza w przypadkach, gdy klient nie dostaje swojej kopii dokumentów, które podpisał. Bardzo często się zdarza, że klienci który zostaną „obsłużeni” przez przedstawiciela u siebie w domu, podpiszą dokumenty, a kopii dla siebie nie dostaną.

Jedna ze spółek sprzedających gaz i energię elektryczną stosuje nieuczciwe praktyki rynkowe w taki sposób, iż kiedy przedstawiciel (przedstawiciele) sprzedawcy odbierze już od klienta dane i konsument podpisze umowę, pobiera od klienta numer telefonu. Po krótkiej chwili klient otrzymuje telefon od firmy z zewnątrz, która ma już dane i numer klienta u którego przedstawiciel nadal się znajduje i nagrywa z klientem rozmowę gdzie pytają o to czy dostał dokumenty, a ten potwierdza. Takie nagranie jest przesyłane rzecznikowi i trudno jest wybrnąć, bo nie dość, że firma dysponuje podpisanymi dokumentami z podpisanym oświadczeniem konsumenta, iż ze wszystkim się zapoznał i o wszystkim wie to jeszcze jest nagranie rozmowy. Szkopuł polega na tym, że ta rozmowa jest nagrywana w momencie kiedy jeszcze przedstawiciel jest u konsumenta, który te dokumenty ma. Po skończonej rozmowie przedstawiciel wychodzi razem z dokumentami nie zostawiając żadnego egzemplarza podpisanych dokumentów konsumentowi.

Co powinna zrobić osoba która została w ten sposób oszukana?

Klient ma prawo do odstąpienia od umowy zawartej po za lokalem przedsiębiorcy w ciągu 14 dni od jej podpisania. Wystarczy napisać i wysłać krótkie oświadczenie o treści: „Oświadczam, że odstępuję od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa w dniu …” z podaniem swoich danych: imię i nazwisko oraz adres zamieszkania i przesłać je na adres pocztowy przedsiębiorcy, koniecznie listem poleconym. Do umowy powinien być dołączony wzór takiego oświadczenia, natomiast jeśli takowego wzoru nie ma, a klient nie jest czegoś pewny lub ma jakieś wątpliwości może zgłosić się do rzecznika. Ale najważniejsze to pamiętać o terminie 14 dni, czasami przedsiębiorcy wydłużają ten okres, ale jest to jedynie ich dobra wola.

Czy także w tym przypadku obowiązuje zasada gdzie klient, który nie został poinformowany o prawie do odstąpienia ma rok na odstąpienie od umowy.

Tak ale jest to ciężkie do udowodnienia jeżeli klient nie ma dokumentów, a w firmie dokumenty są gdzie klient podpisał oświadczenie, że został o wszystkim pouczony. Dodatkowo kiedy firma dysponuje nagraniem rozmowy z samym konsumentem, który potwierdza, że został o wszystkim poinformowany, że został pouczony o prawie odstąpienia od umowy i że otrzymał komplet dokumentów.

Co dzieje się w przypadku kiedy mediacje nie przynoszą rezultatu, ponieważ firma stoi okoniem, a konsument też jest pewny swego?

W zależności od charakteru sprawy, ale kiedy możliwości rzecznika się wyczerpują i nie uzyska się oczekiwanych rezultatów. Zarówno klient może wstąpić na drogę sądową, jak i firma może to zrobić, np. gdy klient nie płaci rachunków. Można także wcześniej skorzystać z pomocy innych instytucji, które mają szersze kompetencje niż PRK np. w przypadku sporów z firmami telekomunikacyjnymi jest to Urząd Komunikacji Elektronicznej, a w przypadku m.in. ubezpieczeń, usług finansowych,  konsument może wystąpić do Rzecznika Finansowego.

A już za tydzień porozmawiamy na temat reklamacji i umów telekomunikacyjnych.


Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

Wspólnie działania funkcjonariuszy Policji i …

Opublikowano: 19.07.2019 13:33

Komentarzy: 0

Na os. Zachodnie trwa budowa kompleksu rekrea…

Opublikowano: 18.07.2019 15:27

Komentarzy: 0

Za unijne pieniądze powalczą z wykluczeniem n…

Opublikowano: 18.07.2019 11:58

Komentarzy: 2

W bagażniku łupy, w kieszeniach amfetamina, w…

Opublikowano: 18.07.2019 10:20

Komentarzy: 2

Atrakcyjne lokale do wynajęcia w centrum mias…

Opublikowano: 17.07.2019 12:51

Komentarzy: 2

Rekrutacja do szkół średnich. Jak przebiega w…

Opublikowano: 17.07.2019 11:31

Komentarzy: 2

W sobotę odbędzie się V Skarżyski Piknik Hist…

Opublikowano: 17.07.2019 11:02

Komentarzy: 0

Umowy na dofinansowanie przebudowy dróg podpi…

Opublikowano: 16.07.2019 13:34

Komentarzy: 1

Amerykańscy żołnierze z wizytą w Skarżysku

Opublikowano: 16.07.2019 12:01

Komentarzy: 4

Budżet Obywatelski na 2020 rok: zespół weryfi…

Opublikowano: 16.07.2019 11:26

Komentarzy: 1

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.