19.09.2019 Ostatnia aktualizacja 19:00, 18.09.2019

Co dalej z budową ronda Towarowa/1 Maja? Partner nie odpowiada na wezwania powiatu

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 20 Lut 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
O planowanej przebudowie układu komunikacyjnego u zbiegu ulic: Towarowej i 1 Maja w Skarżysku-Kamiennej pisaliśmy już kilka razy. W ubiegłym roku - po podpisaniu  porozumienia o wspólnej realizacji inwestycji między powiatem, a Terra Bau Sp. z o.o.  (właścicielem budynku marketu Biedronka) - wydawało się, że budowa ronda ułatwiającego komunikację w tamtym jest tylko kwestią czasu. Od podpisania porozumienia minął rok, do tej pory spółka nie przygotowała szczegółowej dokumentacji projektowej, a sygnatariusz porozumienia z powiatem nie odpowiada na wezwania do przekazania dokumentacji...

O przebudowie układu komunikacyjnego u zbiegu ulic: Towarowej i 1 Maja mówi się od kilku lat. W założeniu rondo - bo to właśnie o tym, że rondo ma zastąpić dotychczasowe rozwiązanie mówiło się najczęściej - miałoby poprawić bezpieczeństwo ruchu i jego płynność, a także umożliwić zaplanowanie wygodnego wjazdu i wyjazdu z działek zlokalizowanych w pobliżu (to szczególnie ważne w kontekście inwestycji  planowanych lub oddanych jakiś czas temu w okolicy). 

Teraz temat budowy ronda u zbiegu ulic: Towarowej i 1 Maja powrócił w 2017 roku, a to za sprawą przygotowań bo budowy marketu Biedronka przy ul. 1 Maja. W maju 2017 roku z powiatem (właścicielem drogi) skontaktowali się przedstawiciele inwestora, którzy poprosili o spotkanie w związku z przygotowaniami do rozpoczęcia realizacji inwestycji polegającej na budowie marketu. Przedstawiciele Zarządu Powiatu wykorzystali spotkanie do powrotu do rozmów z inwestorem dot. przebudowy obecnego układu komunikacyjnego. Efektem ówczesnych i późniejszych rozmów i ustaleń było przygotowanie trzech koncepcji przebudowy wspomnianego układu komunikacyjnego, z których ostatecznie wybrano jedną - zakładającą m.in. budowę mini ronda.  Koncepcja została przedstawiona radnym Rady Powiatu Skarżyskiego i uzyskała pozytywną opinię radnych.

Wstępny kosztorys przebudowy układu komunikacyjnego obejmującego m.in. budowę mini ronda na skrzyżowaniu ul. 1 Maja i ul. Towarowej opiewał na 650 tys. PLN.  450 tys. PLN (zabezpieczone notarialne, zgodnie z art. 777 kpc) miałaby - według złożonej deklaracji - przekazać na realizację zadania Terra Bau Sp. z o.o. (inwestor - właściciel marketu), a pozostałe środki zabezpieczyłyby odpowiednio: powiat i gmina. Według założeń porozumienia - inwestor marketu miałby pokryć również koszty opracowania dokumentacji projektowej. 

W styczniu ub. r. podpisano porozumienie pomiędzy spółką Terra Bau, a Powiatem Skarżyskim dotyczącym ustalenia zasad realizacji i współfinansowania zadania inwestycyjnego polegającego na budowie mini ronda przy skrzyżowaniu dróg ul. Towarowej z ulicą 1-go Maja w Skarżysku-Kamiennej.  Zgodnie z zapisami porozumienia Terra Bau Sp.z.o.o zobowiązała się dostarczyć do 31.08.2018 r. do Zarządu Dróg Powiatowych kompletną dokumentację budowlaną na realizację w/w zadania. Mimo upływu terminu Spółka nie przedłożyła dokumentacji oraz nie wystąpiła o zmianę terminu dostarczenia przedmiotowej dokumentacji.

Co ciekawe Zarząd Dróg Powiatowych wyznaczył Spółce dodatkowe terminy na przekazanie dokumentacji na dzień 15.11.2018 r., a następnie na 16.01.2019 r. Jednakże Terra Bau nie dostarczyła dokumentacji we wskazanym terminie.

ZDP zaproponowało Zarządowi Powiatu Skarżyskiego wystąpienie do spółki z przedsądowym wezwaniem do zapłaty obejmującym karę umowną w wysokości 50 tys. PLN, która będzie stanowiła niezbędne koszty przygotowania dokumentacji projektowej oraz koszty sądowe i egzekucyjne. Wspomniane wezwanie przedsądowe wysłano do spółki, do tej pory nie ma na nie jednak odpowiedzi.

Co dalej? - Jeśli firma nie odpowie na przesłane wezwanie przedsądowe najprawdopodobniej będziemy zmuszeni wystąpić na drogę sądową - informuje Jolanta Jagiełło inspektor ds. kontaktów z mediami Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej.

Tak miałoby wyglądać nowe rondo 


Kliknij na plan, aby powiększyć.
Projekt: Biuro Projektowo-Wykonawcze "Drogi i Ulice" Zenon Kubicki Kielce.

To tu miałoby powstać rondo (arch.)

Komentarze

+4Anka_Skakanka2019-02-22 14:02#6
Cytuję Noż kurde:
Jolanta 63 naucz się czytać ze zrozumieniem ! Co ma prezydent do powiatu ? Przestań bezmyślnie powielać brednie !

Ludzie pokroju Jolanty będą powtarzać jak mantrę, że za wszystko winny jest prezydent miasta .... wyznając zasadę, że jak coś się powtarza po stokroć, to "stanie" się prawdą. I licząc na to, że ludzie za jakiś czas nie będę pamiętać o szczegółach, pozostanie tylko wspomnienie, że prezydent czegoś nie zrobił i jest bee!
Zupełnie jak w Kurwizji... przekaz poszedł w świat i odtąd żyje własnym życiem, a że nie ma nic wspólnego ze stanem faktycznym to nie ważne.
P.S.
Pretensje o to, że nie ma tam ronda (wg mnie zbędne, lepiej wyremontować Towarową, żeby rozładować ruch na 1-go Maja w godzinach szczytu i w dni targowe) proszę kierować do ZARZĄDU POWIATU.
Cytuj
+254jerzy2019-02-21 16:24#5
Paniczna ucieczka inwestorów z miasta i zapaść od 5 lat.
Po poprzednich wyborach pewien menedżer powiedział że nagle inwestorzy uciekli. 5 minut przed wyborami nie mogli się doczekać wygranej pewnego kandydata. Ostatnio Tesco zamyka 2 sklepy w mieście ale nie w Suchedniowie czy Szydłowcu. Zdaniem lokalnych ekonomistów to żadna strata (ręce opadają). W hermesie też pouciekalo pełno sklepów. Wcześniej uciekło wielu którzy tak hucznie byli zapowiadani np. Maraton, Press mebel, Chińczycy, Amerykanie, Arka i wiele innych przypadków. Zero inwestycji w ciągu ostatnich 5 lat. Czyli inwestorzy w 99% przypadku uciekają to fakt. Kolejne inwestycje odpadają np. tunel pod torami. I odpadnie więcej. Bezprzykladna zapaść miasta pod wodzą pewnego menedżera. Raczej pozera. "Ustabilizowanie finansów miasta" czym się reklamuje w kraju to skandal który będzie kosztował miasto krocie. Zamiast faktycznie ograniczyć wydatki to się szasta na tworzenie niepotrzebnych stanowisk, wycieczki, za wysokie pensje i premie, zbędny luksus jak stawianie najdrozszego hotelu delegacji z USA która nic nie dała i trzeba było jeszcze im ZAPŁACIĆ aby raczyli przyjechać. Porażajace. Zero pojęcia o biznesie, zarządzaniu i ekonomii.
Cytuj
-3Noż kurde2019-02-21 16:09#4
Jolanta 63 naucz się czytać ze zrozumieniem ! Co ma prezydent do powiatu ? Przestań bezmyślnie powielać brednie !
Cytuj
-2milica2019-02-21 13:08#3
a po co rondo.Nieoklamujmy sie ze az takiego ruchu w Skarzysku nie ma.Mozna jedynie przebudowac ten odcinke drogi.
Cytuj
+16Jolanta632019-02-21 06:44#2
Szczegóły już wkrótce!
Boże czemu pokarałeś to biedne miasto aż takim nażelowanym gamoniem i jakiego w historii nie było.
Porażka za porażką. Aż ciężko zliczyć.
Cytuj
+11ThisBigCity2019-02-20 21:11#1
Skandal!
Nieudolność Zarządu Powiatu przez ostatnie 4 lata w tej kwestii jest porażająca. Do tego trzeba dodać kompletny brak zainteresowania ze strony Gminy i mamy to co mamy.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Koncert charytatywny dla "Kupera". …

Opublikowano: 18.09.2019 20:49

Komentarzy: 0

14 uczniów ZSTM otrzyma stypendia ufundowane …

Opublikowano: 18.09.2019 14:29

Komentarzy: 0

Drogowcy kładą warstwę ścieralną nawierzchni …

Opublikowano: 17.09.2019 20:44

Komentarzy: 3

Jerzy Materek z kampanią w Skarżysku-Kamienne…

Opublikowano: 17.09.2019 20:12

Komentarzy: 2

Nowoczesne pojazdy na torach zwiększą bezpiec…

Opublikowano: 17.09.2019 11:39

Komentarzy: 0

Kierował mimo sądowego zakazu i nie zatrzymał…

Opublikowano: 17.09.2019 10:49

Komentarzy: 0

Rezerwy Granatu z kompletem punktów. Zwycięst…

Opublikowano: 16.09.2019 22:10

Komentarzy: 0

Orlicz Suchedniów postraszył lidera, remis by…

Opublikowano: 16.09.2019 20:43

Komentarzy: 0

ALPN: 10 kolejka spotkań

Opublikowano: 16.09.2019 18:24

Komentarzy: 0

Pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych trafi…

Opublikowano: 16.09.2019 18:15

Komentarzy: 13

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.