16.06.2019 Ostatnia aktualizacja 12:23, 16.06.2019

Kredyt hipoteczny na budowę domu krok po kroku

Autor:
Mariusz Szajda
Opublikowano: 01 Kwi 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W obecnych czasach wiele osób decyduje się na zakup lub budowę domu na obrzeżach miast oraz poza ich granicami. Mieszkania są coraz droższe, a własny dom gwarantuje większą przestrzeń do życia. Możemy kupić nowy dom od dewelopera lub z rynku wtórnego, ale nie ma co ukrywać, że najtańsze i najbardziej efektywne będzie wybudowanie nowego domu własnymi siłami. Jeśli nie mamy odłożonej odpowiedniej sumy wybudowanie domu umożliwi nam kredyt hipoteczny. Pisząc ten artykuł chcę przybliżyć kwestię budowy domu za pieniądze z kredytu, krok po kroku, abyś sam czy sama mogła ocenić, że wcale nie jest to takie niewykonalne.
 
Od czego zacząć?
 
Planując budowę domu powinno się zacząć od znalezienia odpowiedniego projektu, który spełni nasze oczekiwania. Następnie należy znaleźć działkę, na której nasz wymarzony dom się zmieści. Inaczej jest, gdy działkę już mamy, wtedy pozostaje znaleźć odpowiedni projekt domu, który na niej się zmieści. Aby dostać kredyt hipoteczny na budowę domu musimy posiadać pełną dokumentację, czyli projekt domu wraz z wydanym pozwoleniem na budowę. Bank udzielając nam kredytu chce wiedzieć co konkretnie chcemy wybudować, ile metrów kwadratowych będzie miał nasz nowy dom oraz z jakich będzie materiałów.
 
Czy wkład własny jest wymagany?
 
Tak, wkład własny jest wymagany, ale wkładem może być także działka, na której chcemy budować. Wkładem własnym są także prace, które do tej pory wykonaliśmy na działce, na przykład przygotowanie terenu lub po prostu rozpoczęta budowa. Pamiętaj, że aby działka mogła stanowić wkład własny nie może być obciążona innym kredytem. Minimalnie banki wymagają 10% wkładu własnego. Jeśli zatem działka z domem będzie nas kosztować łącznie 400 tysięcy złotych to bank minimalnie będzie wymagał 40 tysięcy wkładu własnego. Ważne podkreślenia jest, że wkład własny na poziomie 20% gwarantuje tańszy kredyt i większy wybór ofert banków.
 
Jaka kwota kredytu będzie potrzebna?
 
Kluczowa jest tutaj powierzchnia mieszkalna lub inaczej użytkowa domu, który chcemy wybudować. Banki obecnie udzielają minimum 2 000 PLN kredytu na metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej domu. Jeśli dom ma 140 metrów kwadratowych minimalna kwota kredytu powinna być na poziomie 280 000 PLN. Niestety te wyliczenia w praktyce nie są aż tak proste, a wiele zależy od tego jak złożony projekt domu wybraliśmy oraz w jakim standardzie chcemy go wykończyć. Faktem jest, że to bank decyduje ile kredytu będziemy minimalnie potrzebować na wybudowanie domu.
 
Na co dostanę kredyt?
 
Standardowo banki dadzą nam kredyt hipoteczny na budowę i wykończenie domu, ale mogą także skredytować zakup działki, zagospodarowanie terenu wokół oraz część wyposażenia. Wszystko to pod warunkiem, że pieniądze z kredytu umożliwią zakończenie budowy i oddanie domu do użytkowania. Nie zdarza się natomiast, aby banki zgadzały się na skredytowanie kredytem hipotecznym ruchomego wyposażenia domu, czyli drobnych mebli lub sprzętu RTV i AGD.
 
Jak wybrać bank oraz ofertę?
 
Wybór właściwego banku nie jest sprawą łatwą, banków jest wiele, a każdy z nich oferuje inne warunki. Aby właściwie wybrać bank należy sprecyzować swoje wymagania i potrzeby, aby móc liczyć

na konkretną ofertę. Można samemu odwiedzić 5 czy 6 najbliższych banków. Można także zaoszczędzić czas i skorzystać z pomocy eksperta, który zrobi dla nas porównanie ofert oraz wybierze najlepsze banki, a następnie przeprowadzi spokojnie przez wszystkie procedury. Pamiętaj, że pomoc eksperta kredytowego nic cie nie kosztuje. Warto zwrócić uwagę na to, że sama oferta kredytu to jedno, ale pozostaje także druga strona medalu czyli to co bank wymaga od nas udzielając nam kredytu. Kluczowe są tutaj koszty dodatkowych produktów m.in. różnego rodzaju ubezpieczeń do kredytu.

Budowa systemem gospodarczym, a rozliczanie kredytu?

Nie ma co ukrywać, że najtaniej dom wybudujemy system gospodarczym, czyli po prostu bez faktur. Czy bank rozliczy nam wtedy kredyt jeżeli nie potwierdzimy wykonanych prac fakturami? Tak, rozliczy i to bez większych problemów. Budując dom to my jesteśmy inwestorem i to nas bank rozlicza z wykonanych prac, więc faktury nie są wymagane. Kluczowe jest natomiast odpowiednie zaawansowanie budowy. Kredyt hipoteczny na budowę domu jest wypłacany w transzach na przykład po 100 000 PLN. Kiedy wydamy całość pieniędzy z danej transzy kredytu przyjeżdża inspektor z banku, wycenia wykonane prace, a jeśli wszystko jest dobrze wypłacana jest kolejna transza kredytu na budowę domu i tak dalej, aż do końca budowy.

Podsumowując ,budowa domu za kredyt hipoteczny nie musi być trudna czy uciążliwa, chociaż nie ma co ukrywać, że jest to bardzo obszerny temat. Ważni są budowlańcy, którym powierzasz budowę, ale pamiętaj, że zorganizowanie kredytu hipotecznego także możesz zlecić ekspertowi, który pomoże ci załatwić wszelkie formalności i wskaże najlepszą ofertę. Jeśli uważasz, że przerasta cię temat kredytu hipotecznego na budowę domu, boisz się formalności lub nie masz na to czasu pamiętaj, że zawsze możesz zgłosić się do mnie.

Ekspert Kredytowy Mariusz Szajda
www.kredytzekspertem.pl

 
________________________Artykuł sponsorowany

Komentarze

0Mariusz Szajda2019-04-06 11:22#3
Cytuję Skarżyszczanin88:
Nie napisano o jednym jedynym kluczowym malutkim szczególiku ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA. Nawet przy malutkiej 3 osobowej rodzinie kiedy oboje dorosłych pracuje nawet na ciut lepszych warunkach niż najniższa krajowa o kredycie można zapomnieć. Co do transz i rozliczenia to w większości porażka transze proporcjonalne do zaangażowania inwestycji czyli na początku kapią groszami a wymagają dużych efektów. Podsumowując na własnych doświadczeniach bank sobie a życie sobie jeśli oszacują inwestucje na wspomniane 400 tys poza własną działką nie na kredyt polecam jeszcze 150tys własnej kasy a potem jeszcze tylko 30lat spłat i dzieci mogą się cieszyć nieruchomością;)

Wszystkie te problemy można rozwiązać, więc zapraszam do specjalisty w tym temacie.
Cytuj
+1Skarżyszczanin882019-04-03 23:28#2
Nie napisano o jednym jedynym kluczowym malutkim szczególiku ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA. Nawet przy malutkiej 3 osobowej rodzinie kiedy oboje dorosłych pracuje nawet na ciut lepszych warunkach niż najniższa krajowa o kredycie można zapomnieć. Co do transz i rozliczenia to w większości porażka transze proporcjonalne do zaangażowania inwestycji czyli na początku kapią groszami a wymagają dużych efektów. Podsumowując na własnych doświadczeniach bank sobie a życie sobie jeśli oszacują inwestucje na wspomniane 400 tys poza własną działką nie na kredyt polecam jeszcze 150tys własnej kasy a potem jeszcze tylko 30lat spłat i dzieci mogą się cieszyć nieruchomością;)
Cytuj
-3damiansmal2019-04-02 08:37#1
Rewelacyjny artykuł dużo mi pomógł. Dziękuję Panie Mariuszu! :)
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

SC2019: Turniej PSP Kobiet na początek wakacy…

Opublikowano: 15.06.2019 21:41

Komentarzy: 0

Ogólnopolska Konferencja Osób Represjonowanyc…

Opublikowano: 15.06.2019 14:56

Komentarzy: 2

Teatr będzie Ich oknem na świat

Opublikowano: 14.06.2019 22:54

Komentarzy: 0

Wernisaż wystawy prac Młodzieżowej Akademii S…

Opublikowano: 14.06.2019 21:23

Komentarzy: 0

Finał X edycji konkursu "Najlepszy czyte…

Opublikowano: 14.06.2019 16:59

Komentarzy: 1

Dzień Europejski w I LO - Euro Erblo 2019

Opublikowano: 14.06.2019 12:15

Komentarzy: 0

Finał siatkarskiego turnieju Świętokrzyskie M…

Opublikowano: 14.06.2019 12:00

Komentarzy: 0

Co dalej z budową mini ronda na Kamiennej?

Opublikowano: 13.06.2019 20:29

Komentarzy: 7

Weź udział w warsztatach "Budżet Obywate…

Opublikowano: 13.06.2019 19:55

Komentarzy: 0

Jakub Martys i Mateusz Orynek, pięściarze Ska…

Opublikowano: 13.06.2019 13:54

Komentarzy: 1

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.