19.06.2019 Ostatnia aktualizacja 20:02, 19.06.2019

Nie przebudują przejść dla pieszych

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 30 Lis -0001
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Nie będzie w 2019 roku przebudowy w Skarżysku-Kamiennej i Suchedniowie kolejnych przejść dla pieszych na inteligentne - a przynajmniej nie za środki z Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020” (edycji 2019 r.). Wnioski złożone przez powiat skarżyski i Gminę Skarżysko-Kamienna w ramach tegorocznego naboru do programu odrzucono na wojewódzkim etapie oceny.

Przypomnijmy - aktywne przejścia dla pieszych (zwane również inteligentnymi przejściami dla pieszych) mają na celu ochronę pieszego w momencie, gdy znajduje się na przejściu i w jego okolicy. Przejście aktywuje się tylko wtedy gdy znajduje się na nim pieszy za pomocą zsynchronizowanych ze sobą elementów takich jak czujnik ruchu, aktywne punktowe elementy odblaskowe zainstalowane w jezdni i pionowy znak drogowy D-6 z lampą ostrzegawczą.

Samorządy lokalne od kilku lat mogą pozyskiwać środki na przebudowę niebezpiecznych przejść (o dużym natężeniu ruchu, w bezpośrednim sąsiedztwie: punktów handlowo-usługowych, przystanków komunikacji zbiorowej, instytucji publicznych, przygodni zdrowia, czy szkół) na przejścia aktywne z Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka.

Z takiej możliwości skorzystało np. Skarżysko-Kamienna, które m.in. za środki z programu w 2018 roku przebudowało trzy przejścia dla pieszych w pobliżu placówek oświatowych (na ul. Słowackiego, ul. Norwida i ul. Spółdzielczej).

W 2019 roku, do kolejnej edycji programu - oprócz kolejnego wniosku Skarżyska-Kamiennej (na przebudowę trzech kolejnych przejść - dwóch przy ul. Norwida i jednego przy SP Nr 7 na ul. Zielnej) - swój wniosek złożył również powiat skarżyski. We wniosku powiatu uwzględniono trzy niebezpieczne miejsca na terenie powiatu skarżyskiego - były to dwa przejścia dla pieszych w Skarżysku-Kamiennej - na ul. Niepodległości (w obrębie skrzyżowania z ulicą Sokolą) i na ul. 1-go Maja (w obrębie skrzyżowania z ulicą Podjazdową), oraz jedno w Suchedniowie - na ul. Bugaj (w obrębie skrzyżowania z ulicą Niską). 

Gmina Skarżysko-Kamienna na realizację swojego projektu pn. "Budowa trzech inteligentnych przejść dla pieszych w Skarżysku-Kamiennej - edycja druga" chciało z programu pozyskać 93 280 PLN dofinansowania, a powiat skarżyski wnioskował o 95 258 PLN  dofinansowania na realizację projektu pn. "Bezpieczne przejścia dla pieszych na drogach powiatu skarżyskiego". 

Przebudowy wspomnianych przejść dla pieszych na razie jednak nie będzie - oba wnioski nie zostały zakwalifikowane do kolejnego etapu procedury konkursowej.

Z tego samego programu w ub. roku skorzystała Gmina Skarżysko-Kamienna (na zdjęciu jedno ze zmodernizowanych przejść)
Komentarze

+2Anka_Skakanka2019-03-07 08:42#10
Cytuję JennaJameson:
Cytuję Anka_Skakanka:
Tylko trzeba chcieć coś dla siebie i swoich sąsiadów (lokalnie) zrobić, a nie tylko narzekać i klepać w klawiaturę

oszh boze jakie to piekne i wniosłe
i tak czesto pisane
niestety rzeczywistość jest inna, żeby moc cos zrobić to trzeba mieć układy i znajomości w samorządzie... :DDDD
najlepiej to mieć kilka zamków dmuchanych w garazu i byc gotowym do napompowania na wezwanie lokalnej instytucji... :DDDD

I po co te złośliwości?
Poza Budżetem Obywatelskim (jeśli boisz się, że twój projekt - pomysł - bez "układów" nie przejdzie) to można skorzystać z innych funduszy... np. różnych grantów od instytucji/ banków, czy funduszy z instytucji/ stowarzyszeń pozarządowych, albo fundacji, które przeznaczają pieniądze właśnie na takie inicjatywy obywatelskie. Dla osób nawet indywidualnych (nie tylko rad osiedlowych), które chcą coś zrobić dla społeczności lokalnych... Zobacz jak w tym obszarze działają różne firmy/ przedsiębiorstwa... jak choćby to, co robi Celsium, albo "podwórka dla dzieci" od Nivea.
Zamiast wyśmiewać i [edit], że się nie da, bo na układy nie ma rady, proponuję ruszyć [edit] i wreszcie coś zrobić. Jak się chce, to sposób realizacji pomysłu się znajdzie.... a i chętni do pomocy też.
Cytuj
-2JennaJameson2019-03-06 21:35#9
Cytuję Anka_Skakanka:
Tylko trzeba chcieć coś dla siebie i swoich sąsiadów (lokalnie) zrobić, a nie tylko narzekać i klepać w klawiaturę

oszh boze jakie to piekne i wniosłe
i tak czesto pisane

niestety rzeczywistość jest inna, żeby moc cos zrobić to trzeba mieć układy i znajomości w samorządzie... :DDDD
najlepiej to mieć kilka zamków dmuchanych w garazu i byc gotowym do napompowania na wezwanie lokalnej instytucji... :DDDD
Cytuj
+3Anka_Skakanka2019-03-06 09:08#8
Cytuję Bo.leslaw:
Może warto chociaż doświetlić najbardziej niebezpieczne przejścia dla pieszych. Na Norwida, Sokolej czy Żeromskiego.

To trzeba zgłosić do Urzędu Miasta. Ostatnio pisano o tym, że wygrali jakiś projekt na wymianę oświetlenia w całym mieście, to przy okazji jednego można zrobić drugie... po prostu w tych "niebezpiecznych" miejscach/ przejściach dla pieszych zadbać szczególnie o dobre oświetlenie.

cyt. JennaJameson : Cytat:
Niestety, miasto i powiat nie potrafi samo sfinansować tak banalnych inwestycji, trzeba się prosić marszałka....
To nie jest kwestia potrafić lub nie potrafić samemu sfinansować inwestycję (wcale nie banalną, bo to nie koszt 2 tys., tylko więcej). Ani powiat, ani miasto po prostu nie ma pieniędzy na wszystko, bo jak to się mówi "z pustego to i Salomon nie naleje".
Ludzie mogą się zebrać wokół projektu przebudowy takich miejsc przy szkole/ kościele na "ich osiedlu" i próbować zdobyć fundusze z Budżetu Obywatelskiego, który jest od kilku lat w mieście. Tylko trzeba chcieć coś dla siebie i swoich sąsiadów (lokalnie) zrobić, a nie tylko narzekać i klepać w klawiaturę, że KK jest bee, a powiat nie lepszy.
Cytuj
0Mieszkaniec2019-03-06 08:55#7
Wnioski na inwestycje są "mało" ważne teraz do Naszego Miasta przyjadą "Super inwestorzy" z Grodna... już przecież Prezydent się o to postarał...
Cytuj
-1JennaJameson2019-03-05 22:26#6
Niestety, miasto i powiat nie potrafi samo sfinansować tak banalnych inwestycji, trzeba się prosić marszałka....
Cytuj
+6galica2019-03-05 21:54#5
Na sam pierw trzeba wbić do łba obywatelom , że pojazd samochodowy, nie rower, zatrzymać w miejscu się nie może i konfrontacja z jego masą ( 1500 kg wzwyż ) wyjdzie im , nie na dobre. Ludzie ceńcie swoje życie, a nie upartość. Ja będąc z kierowcy piechurem wolę przejść póżniej niż być poszkodowanym na którym będą przeprowadzać doświadczenia pseudo "lekarze".
Pieszy , który stoi na chodniku i oczekuje na wejście na pasy NIE MA PIERWSZEŃSTWA.
Cytuj
+4galica2019-03-05 20:08#4
cytuję "Przypomnijmy - aktywne przejścia dla pieszych (zwane również inteligentnymi przejściami dla pieszych) mają na celu ochronę pieszego w momencie, gdy znajduje się na przejściu i w jego okolicy.". To bzdurne twierdzenie prowadzi do wielu tragedii na drogach.
Pieszy ma pierwszeństwo ,gdy jest na pasach , anie gdy stoi na chodniku przed nimi!! .Mieszkamy w mieście ,gdzie większość stanowią ludzie w podeszłym wieku i są to ludzie represyjni , bo im się należy i oni wszystko mogą.
Hola , wtargnięcie to w zasadzie reguła w tym mieście , tylko kto będzie za kierowcą któremu ktoś się wpieprzył pod koła bo na pasach ma pierwszeństwo !!!.
Cytuj
+10Bo.leslaw2019-03-05 19:50#3
Może warto chociaż doświetlić najbardziej niebezpieczne przejścia dla pieszych. Na Norwida, Sokolej czy Żeromskiego.
Cytuj
+9Heniek5tfv2019-03-05 13:33#2
Kolejna z setek porażek obecnej władzy. Tunel pod torami miał być na 100% bo jakaś pre umowę podpisali i nie ma. Te przejścia to kolejny obraz skuteczności układu KK. Jak można tak partolić co się tylko dotknie? Rezem zmieniamy Skarżysko!
Sczegóły już wkrótce!
Cytuj
+7Pieszy kierowca2019-03-05 10:47#1
A czy jest jakieś uzasadnienie odrzucenia wniosków? Chciałbym się dowiedzieć kto jest winien, czy miasto i powiat bo nie umieją napisać wniosku, czy urząd marszałkowski bo takie miał widzi mi się...
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

Zwycięstwo Granatu z Neptunem Końskie na zako…

Opublikowano: 19.06.2019 22:02

Komentarzy: 0

Poznaliśmy "Absolwentów na szóstkę"…

Opublikowano: 19.06.2019 15:07

Komentarzy: 0

W Skarżysku powstanie restauracja McDonald’s!

Opublikowano: 19.06.2019 14:09

Komentarzy: 8

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/19 …

Opublikowano: 19.06.2019 09:36

Komentarzy: 0

Powiatowe zakończenie roku szkolnego 2018/19

Opublikowano: 18.06.2019 13:45

Komentarzy: 0

Dziewięć medali karateków SKSW na zakończenie…

Opublikowano: 17.06.2019 18:24

Komentarzy: 0

Mistrz województwa świętokrzyskiego z SP 5

Opublikowano: 17.06.2019 17:53

Komentarzy: 0

X edycja plenerowej imprezy pn. Przystań Bliż…

Opublikowano: 17.06.2019 12:40

Komentarzy: 0

Izabela Trojanowska gwiazdą wieczoru na II Fe…

Opublikowano: 17.06.2019 02:03

Komentarzy: 0

Okręgowy Puchar Polski nie dla Granatu. Poraż…

Opublikowano: 17.06.2019 00:26

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.