24.06.2019 Ostatnia aktualizacja 12:33, 24.06.2019

Rozebrano pomnik na Górze Baranowskiej

Autor:
MB Foto: MB arch.
Opublikowano: 30 Mar 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Nie udało się uratować przed rozbiórką pomnika na Górze Baranowskiej.  Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - w związku z żądaniem rozbiórki zgłoszonym przez Wojewodę Świętokrzyskiego - na zlecenie kieleckiego oddziału GDDKiA monument rozebrano.

Przypomnijmy - kilka tygodni temu do mieszkańców Suchedniowa i Skarżyska-Kamiennej dotarła informacja, że Wojewoda Świętokrzyski na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej zażądała od kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (zarządcy terenu) rozebrania pomnika usytuowanego na Baranowskiej Górze (na terenie Gminy i Miasta Suchedniów).

Rzecznik wojewody zapytana przez media o argumenty przemawiające za usunięciem pomnika stwierdziła, że na pomniku jest inskrypcja „Poległym w walce z hitlerowskim okupantem o wyzwolenie narodowe i społeczne w XXX rocznicę Ludowego Wojska Polskiego społeczeństwo Suchedniowa i Skarżyska-Kamiennej”,  według wojewody pomnik miał również upamiętniać osób, które walczyły o powstanie Polski Ludowej - co wyczerpuje kryteria ujęte we wspomnianej wcześniej ustawie.

Informacja o planowanej rozbiórce pomnika na Górze Baranowskiej spotkała się z dużym zainteresowaniem i sprzeciwem ze strony mieszkańców Suchedniowa i Skarżyska-Kamiennej. Przygotowano m.in. pisma w tej sprawie do Burmistrza Suchedniowa Cezarego Błacha (który interweniował później w tej sprawie u wojewody), przygotowano i przesłano również stosowny apel bezpośrednio do wojewody, w internecie zorganizowano również zbiórkę podpisów pod petycją ws. pozostawienia pomnika w obecnym miejscu (choć w zmienionym kształcie - m.in. ze zmienionym tekstem na tablicy pomnika). 

Osoby sprzeciwiające się rozbiórce pomnika w ramach akcji "Nie dla rozbiórki pomnika na Baranowskiej Górze" argumentowały, że pomnik na Baranowskiej Górze od prawie pięćdziesięciu lat wpisany jest w krajobraz Suchedniów, a intencją jego fundatorów było uczczenie pamięci ofiar poległych w walce z hitlerowskim okupantem o wyzwolenie narodowe. Przypominały również, że Baranowska Góra to również miejsce związane z historią powstania styczniowego, którego pamięć jest tak bliska sercom mieszkańców Suchedniowa, a dwa miecze umieszczone na cokole pomnika, to dla nich symbol męstwa, waleczności, potęgi, męskości, siły i śmierci. 

W oczekiwaniu na odpowiedź wojewody, ktoś na granitowej tablicy monumentu przyczepił tablicę z PCV z nowym tekstem ("Poległym w walce z hitlerowskim okupantem o wyzwolenie narodowe i społeczne. Społeczeństwo Suchedniowa i Skarżyska-Kamiennej") i wizerunkiem wojskowego orła w koronie (tablica ta po kilku dniach została zerwana i zniszczona przez nieznanych sprawców).

Kilka dni temu okazało się, że po konsultacjach z IPN (mimo protestów mieszkańców) wojewoda podtrzymała swoją wcześniejszą decyzję. 

Pomnik rozebrano.

Pomnik z "nową" tablicą - 07.03.2019 r. (arch.) 




Komentarze

0majster2019-04-04 22:27#22
Wyborco! Kolejny raz muszę wyłuszczyć mój punkt widzenia. Na tablicy pomnika pisało " „Poległym w walce z hitlerowskim okupantem o wyzwolenie narodowe i społeczne w XXX rocznicę Ludowego Wojska Polskiego społeczeństwo Suchedniowa i Skarżyska-Kamiennej”, więc nie idei. Z ideami jest tak, że każdy może sobie jakąś wymyślić. Są mądre i głupie. Tu jest konkret.
Inną sprawą są słowa cytat: " według wojewody pomnik miał również upamiętniać osób, które walczyły o powstanie Polski Ludowej - co wyczerpuje kryteria ujęte we wspomnianej wcześniej ustawie".koniec cyt.
Więc sięgamy do komentarza do ustawy wg Gazety Prawnej gdzie cytowany jest zapis - Podstawowym celem ustawy dekomunizacyjnej(bla,bla,bla), było skuteczne wyeliminowanie z przestrzeni publicznej nazw propagujących symbole ustrojów totalitarnych przy poszanowaniu miejsc pochówku, grobów i cmentarzy, a także własności prywatnej.
Jak to ostatnio bywa zawsze znajdzie się ktoś, kto chce być świętszy od Papieża i gorliwszy od Lenina. Z tego też powodu uważam, że zebrała "święta inkwizycja" i zrobiła co chciała. Na przyszłość to niech ona odpierniczy się od pamięci o moim dziadku zamordowanym przez hitlerowców. Ale i w tym przypadku owa "inkwizycja" może wydać nociu ukaz, że nie należy mu się pomnik pamięci bo dokarmiał AL,GL, AK i co tam sobie jeszcze życzysz. Tak więc podtrzymuję swoje zdanie, że wyrzucono w błoto 27 tyś złotych na rozbiórkę pomnika wypłaconych(chyba) firmie spod Krakowa.
Cytuj
0wyborca2019-04-04 14:49#21
Cytuję HAQ:
Przede wszystkim pomnik na Górze Baranowskiej nie był ideologiczny. Nie było tam sowieckiego żołnierza i ani jednego słowa o partii.

Nie do końca się z Tobą zgodzę. Żeby jakiś pomnik uznać za ideologiczny nie trzeba od razu umieszczać tam sowieckiego żołnierza czy też wychwalać wyższość PZPR. Cały problem pomnika nie wynikał tylko z umieszczonej na nim tablicy, był bardziej złożony. Chodziło m.in. też o te dwa miecze. Dla osób nie znających historii jest to symbol zwycięstwa nad Zakonem Krzyżackim. Ale symbol ten przywłaszczyli sobie polscy komuniści w czasie II woj. św., a w okresie powojennym wykorzystywali go we wszelkiej propagandzie, jako symbol zwycięstwa i braterstwa państw socjalistycznych. Symbol ten wykorzystywany był również w wielu odznaczeniach przyznawanych w czasach PRL, m.in. w Odznace Braterstwa Broni. Odznaka ta nadawana była obywatelom Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i innych państw socjalistycznych jako symbol zasług położonych w umacnianiu więzów przyjaźni, braterstwa broni i współpracy między armiami państw socjalistycznych we wspólnej walce o pokój i socjalizm.
Cytuj
0onzesko2019-04-03 09:10#20
Cytuję HAQ:
Zapewne nie wiesz, że jesienią grupa osób z grupy na FB robiła porządki przy rozwalonym pomniku, a wiosną miała być dalsza część porządkowania.

Spoko...zgadza się nic nie wiem o sprzątaniu przy przedmiotowym pomniku. Ale nic nie stracone jeśli "grupa z FB" będzie chciała kontynuować prace porządkowe przy pomnikach wskaże odpowiednie miejsca, jak już wcześniej napisałem z chęcią dołączę...np:
http://powstanie1863.zsi.kielce.pl/powieksz.php?sciezka=miejsca/s/pix/ska_6db.jpg&opis=Pomnik%20powsta%F1c%F3w%201863%20r.%20-%20stan%20w%20dn.%203.XI.2007%20r.
Cytuj
0HAQ2019-04-03 08:37#19
Cytuję onzesko:
Cytuję HAQ:
Przede wszystkim pomnik na Górze Baranowskiej nie był ideologiczny. Nie było tam sowieckiego żołnierza i ani jednego słowa o partii. Był poświęcony Poległym. Przez wiele lat odmawiano upamiętnienia zołnierzom AK i PSZ. Teraz neguje się krew przelaną przez I Korpus. W imię czego ?

Pomnik na Górze Baranowskiej był poświęcony poległym? Którym? Poległym w której bitwie? Owszem na Górze Baranowskiej Górze jest pomnik poświęcony poległym, a raczej pomordowanym...jeśli chcesz zobaczyć ten pomnik musisz z Góry Baranowskiej kierować się żółtym szlakiem w kierunku Rejowa. Jeśli piszę pomnik to też grubo na wyrost...o miejscu tym mało kto pamięta, a tym bardziej nikt nie dba...
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/tajemnica-mogily-na-gorze-baranowskiej-w-czasie-wojny-niemcy-rozstrzelali-tu-ponad-20-osob/ar/8049195
Zatem szanowni "userzy" pomstujący do nieba o rozwalony pomnik pora chwycić grabki i łopatkę i do dzieła. Samo miejsce martyrologi narodu polskiego o siebie nie zadba. Jak będzie pospolite ruszenie sam z chęcią dołączę.


Poległym w czasie całej wojny. I również tym rozstrzelanym w 1944 r na Górze Baranowskiej. To jest mogiła nie pomnik, a miejsce znam.
Zapewne nie wiesz, że jesienią grupa osób z grupy na FB robiła porządki przy rozwalonym pomniku, a wiosną miała być dalsza część porządkowania.
Cytuj
-2onzesko2019-04-02 14:54#18
Cytuję HAQ:
Przede wszystkim pomnik na Górze Baranowskiej nie był ideologiczny. Nie było tam sowieckiego żołnierza i ani jednego słowa o partii. Był poświęcony Poległym. Przez wiele lat odmawiano upamiętnienia zołnierzom AK i PSZ. Teraz neguje się krew przelaną przez I Korpus. W imię czego ?

Pomnik na Górze Baranowskiej był poświęcony poległym? Którym? Poległym w której bitwie? Owszem na Górze Baranowskiej Górze jest pomnik poświęcony poległym, a raczej pomordowanym...jeśli chcesz zobaczyć ten pomnik musisz z Góry Baranowskiej kierować się żółtym szlakiem w kierunku Rejowa. Jeśli piszę pomnik to też grubo na wyrost...o miejscu tym mało kto pamięta, a tym bardziej nikt nie dba...
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/tajemnica-mogily-na-gorze-baranowskiej-w-czasie-wojny-niemcy-rozstrzelali-tu-ponad-20-osob/ar/8049195
Zatem szanowni "userzy" pomstujący do nieba o rozwalony pomnik pora chwycić grabki i łopatkę i do dzieła. Samo miejsce martyrologi narodu polskiego o siebie nie zadba. Jak będzie pospolite ruszenie sam z chęcią dołączę.
Cytuj
+4HAQ2019-04-02 10:43#17
Cytuję wyborca:

Chłopi to ty chyba źle się czujesz...pomnik poświęcony idei a nagrobek poległego podczas działań wojennych stawiasz w jednym rzędzie. Na terenie RP są cmentarze wojenne polskie, jak i rosyjskie czy też niemieckie i nikt nie karze ich usuwać. Jak nie wierzysz to wybierz się do Sandomierza gdzie władze dbają o rosyjski cmentarz wojenny, a przecież to to samo województwo i nikomu to nie przeszkadza.


Przede wszystkim pomnik na Górze Baranowskiej nie był ideologiczny. Nie było tam sowieckiego żołnierza i ani jednego słowa o partii. Był poświęcony Poległym. Przez wiele lat odmawiano upamiętnienia zołnierzom AK i PSZ. Teraz neguje się krew przelaną przez I Korpus. W imię czego ?
Cytuj
-5wyborca2019-04-02 09:45#16
Cytuję majster:
Jeżeli już jesteście tacy mega-narodowi, hiper-katolicy to czemu J. Żmijewski i R.Wojcieszek w rocznicę wyzwolenia Skarżyska składali kwiaty i zapalili znicze na cmentarzu żołnierzy radzieckich w dzielnicy Zachodnie? Czy było to jawne skur...stwo czy tylko hipokryzja? A teraz to jak nazwać rozkazy wojewody? Hipokryzja czy sku...two?

Chłopi to ty chyba źle się czujesz...pomnik poświęcony idei a nagrobek poległego podczas działań wojennych stawiasz w jednym rzędzie. Na terenie RP są cmentarze wojenne polskie, jak i rosyjskie czy też niemieckie i nikt nie karze ich usuwać. Jak nie wierzysz to wybierz się do Sandomierza gdzie władze dbają o rosyjski cmentarz wojenny, a przecież to to samo województwo i nikomu to nie przeszkadza.
Cytuj
+5majster2019-04-01 18:49#15
Cytuję wyborca:
Cytuję caprikornica 52:
... najpierw w WYBORACH pozbądźmy się tego "bezhołowia" PiS-owskiego i IPN-owskiego.

Oczywiście wkrótce dowiemy się, ze powodem tego że kury na wsi jajek nie znoszą też są rządy "dobrej zmiany".
Ustawa Dekomunizacyjna dotycząca ulic i pomników weszła w życie 1 kwietnia 2016r. Od tego czasu władzę Gminy Suchedniów i Powiatu Skarżyskiego na których terenie znajdował się pomnik miały dużo czasu na dostosowanie pomnika pod względem spełniania wymogów ustawy. Przez trzy lata nie zrobiono nic... Przypomnijmy kto przez te trzy lata rządził w gminie i powiecie..czy na pewno "dobra zmiana"?

A cóż władza miała zrobić twoim zdaniem z pomnikiem? Napis zmienić??? Dobrze się czujesz? Czy inny napis zmieniłby nazwiska tych, którym pomnik jest poświęcony? Może twoim zdaniem uczyniłby ich bardziej wartościowymi a nawet bardziej świętymi. Gdyby pisało - W XXX rocznicę powstania Wojska Polskiego - a nie Ludowego to byłoby cacy? Przecież czy po wojnie była PL czy też RP to ci sami ludzie służyli/by po wojnie w wojsku. Nie macie już pajace na kim się mścić to mścicie się na trupach i pamięci o nich. Jeżeli już jesteście tacy mega-narodowi, hiper-katolicy to czemu J. Żmijewski i R.Wojcieszek w rocznicę wyzwolenia Skarżyska składali kwiaty i zapalili znicze na cmentarzu żołnierzy radzieckich w dzielnicy Zachodnie? Czy było to jawne skur...stwo czy tylko hipokryzja? A teraz to jak nazwać rozkazy wojewody? Hipokryzja czy sku...two?
Cytuj
-3Pytanie za 100pkt2019-04-01 18:28#14
Co zrobiła gmina skarżysko na czele z naj... naj... naj... menago, panujacym Konradem K? Odpowiedź NIC. Pewnie nawet palcem nie ruszyli, ale to wszystko niedługo wyjdzie bo Wojewoda będzie musiała udostępnić korespondencję w tej sprawie. Będziemy mieli obraz kto i co zrobił w sprawie pomnika a kto tylko udawał przejętego.
Cytuj
+1chabowski2019-04-01 07:33#13
Ave Pis ! Ave rozdawnictwo !
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

Budżet Obywatelski: 30 czerwca kończy się cza…

Opublikowano: 24.06.2019 11:21