23.09.2019 Ostatnia aktualizacja 09:27, 23.09.2019

NEXERA buduje sieć dostępu do szybkiego Internetu w powiecie skarżyskim

Autor:
informacja prasowa
Opublikowano: 01 Kwi 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
NEXERA buduje sieć światłowodową na terenie województwa świętokrzyskiego. Docelowo, do 2021 roku, ma ona objąć swoim zasięgiem aż 137 tysięcy gospodarstw domowych oraz ponad 720 szkół w regionie Świętokrzyskim. Na rozbudowie sieci dostępowej prowadzonej przez NEXERĘ skorzystają nie tylko mieszkańcy, ale również jednostki oświatowe, przedsiębiorcy i lokalni operatorzy.
 
Dostęp do bogatszej oferty telewizyjnej, treści wideo „na żądanie”, elektronicznych usług bankowych, e-zakupów, czy możliwość wykonywania pracy zdalnej, to tylko wybrane możliwości, z których skorzystać będą mogli niebawem mieszkańcy obszarów dotychczas nie objętych zasięgiem szerokopasmowego Internetu.
 
Żyj lokalnie, działaj globalnie
 
Budowa sieci światłowodowej w regionie jest częścią ogólnopolskiego projektu, w wyniku którego dostęp do szybkiej sieci światłowodowej otrzyma łącznie 530 tysięcy gospodarstw domowych. NEXERA to pierwszy w Polsce hurtowy operator światłowodowej sieci dostępowej o dużej skali, udostępniający swoją infrastrukturę detalicznym dostawcom Internetu. Firma przeznaczy ok 1,5 miliarda złotych, w tym niemal 600 mln zł pozyskanych ze środków unijnych, na stworzenie szybkiej sieci dostępu do Internetu na terenach cyfrowo wykluczonych w 4 regionach Polski. Aż 310 tysięcy gospodarstw domowych i ponad 2 900 szkół zostanie podłączonych do sieci światłowodowej dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Infrastruktura światłowodowa, z której będą mogli korzystać zarówno ogólnopolscy, jak i lokalni operatorzy internetowi, pozwala na znacznie stabilniejszy i szybszy dostęp do Internetu w porównaniu do sieci mobilnych, radiowych czy starszych technologii kablowych.
 
- To projekt, który można porównać skalą i znaczeniem do rządowego programu budowy autostrad. Planujemy, że w ciągu trzech lat 137 tys. gospodarstw domowych i ponad 720 szkół w regionie Świętokrzyskim będzie mogło korzystać z bardzo szybkiego Internetu i tym samym zyskać dostęp do takich samych usług cyfrowych, do jakich mają dziś dostęp mieszkańcy dużych aglomeracji – tłumaczy Jacek Wiśniewski, Prezes Zarządu NEXERY. – Rozpoczęliśmy już własne prace budowlane, ale staramy się wykorzystać także już dostępną infrastrukturę, czyli np. słupy energetyczne. Chodzi o to, by do minimum ograniczyć prace ziemne i związane z tym utrudnienia dla mieszkańców. Liczymy na dobrą współpracę z władzami i mieszkańcami, co pozwoli jak najszybciej udostępnić w regionie szybką sieć internetową – dodaje Jacek Wiśniewski z NEXERY.

Szybki Internet dla powiatu skarżyskiego

Rozbudowa sieci światłowodowej w powiecie skarżyskim jest częścią Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, największej tego typu inwestycji finansowanej ze środków unijnych. Obecny harmonogram zakłada, że już niedługo Skarżysko-Kamienna i okolice będą jednym z najlepiej rozwiniętych infrastrukturalnie obszarów nie tylko w Polsce, ale też w Europie. – Rozwój szerokopasmowej sieci to ogromna szansa dla całej lokalnej społeczności: odbiorców indywidualnych, biznesu i szkół – wylicza Jacek Wiśniewski prezes NEXERY i dodaje –  2 tysiące gospodarstw domowych z całego powiatu podłączonych będzie do światłowodu NEXERY. Ta sieć, to nie tylko szybszy Internet, ale też lepsza telewizja czy telefon. Z rozbudowanej infrastruktury korzystać będą mogli także lokalni przedsiębiorcy i szkoły. Warto też podkreślić, że dobrze rozwinięta sieć światłowodowa to szansa na przyciągniecie uwagi inwestorów do powiatu skarżyskiego – kończy Wiśniewski.

NEXERA rozwija też Ogólnopolską Sieć Edukacyjną (OSE), w Skarżysku-Kamiennej i okolicach. OSE to szybki Internet dla lokalnych placówek oświatowych. Blisko 20 szkół z terenu powiatu będzie podłączonych do tej Sieci, która pozwala na szybką transmisję danych, przekraczającą 100Mb/s. To szansa na rozwinięcie dodatkowych kompetencji dla uczniów i nowe możliwości dla nauczycieli. `

Usuwanie białych plam
 
Zasięg budowanej w regionie Świętokrzyskim sieci obejmie 14 powiatów, w tym 2 obszary miejskie: Kielecki oraz Sandomiersko-Jędrzejowski.
 
Na tym terenie, w zasięgu sieci NEXERY znajduje się ponad 107 tysięcy „białych adresów”. To budynki pozostające bez dostępu do sieci umożliwiającej łączność z Internetem o przepustowości co najmniej 30 Mb/s.
 
Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową, do 2020 roku każdy Europejczyk ma mieć zagwarantowaną możliwość korzystania z internetowego łącza nie wolniejszego niż 30 Mb/s, a co najmniej połowa gospodarstw domowych powinna korzystać z dostępu do Internetu o prędkości 100 Mb/s. Tymczasem, pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Zgodnie z aktualnymi danymi GUS, w woj. świętokrzyskim bez dostępu do Internetu pozostaje wciąż 21% gospodarstw domowych.

 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Kłopoty za 100 złotych

Opublikowano: 23.09.2019 11:16

Komentarzy: 0

Policjant „na wolnym” zatrzymał nietrzeźwego …

Opublikowano: 23.09.2019 11:04

Komentarzy: 0

ALPN: 11 kolejka spotkań

Opublikowano: 22.09.2019 23:09

Komentarzy: 0

"To i owo na ludowo" - XI Prezent…

Opublikowano: 22.09.2019 22:28

Komentarzy: 0

Pożar w budynku przy ulicy Asfaltowej. Ewauko…

Opublikowano: 22.09.2019 19:36

Komentarzy: 1

B klasowe derby powiatu na remis

Opublikowano: 22.09.2019 14:27

Komentarzy: 0

Festyn rodzinny "Święto Pieczonego Ziemn…

Opublikowano: 22.09.2019 09:03

Komentarzy: 1

Weź udział w konkursie plastycznym lub fotogr…

Opublikowano: 22.09.2019 08:56

Komentarzy: 2

Trzy bramki Granatu i pewne zwycięstwo z Olim…

Opublikowano: 21.09.2019 14:49

Komentarzy: 0

Queen Symfonicznie już 29 września w MCK

Opublikowano: 20.09.2019 18:57

Komentarzy: 1

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.