23.09.2019 Ostatnia aktualizacja 09:27, 23.09.2019

PSM po remoncie. Są zastrzeżenia do jakości wykonanych prac

Autor:
MB, Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 01 Kwi 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Zakończyła się termomodernizacja Państwowej Szkoły Muzycznej im. Z. Noskowskiego w Skarżysku-Kamiennej. Inwestycja realizowana była ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Centrum Edukacji Artystycznej. Chociaż na pierwszy rzut oka wyremontowany budynek wygląda dobrze, to - jak twierdzi dyrekcja - jakość wykonania części prac budzi zastrzeżenia.

W ramach zamówienia wykonane zostały: docieplenie ścian fundamentowych, docieplenie ścian, wymiana stolarki budowlanej, wymiana instalacji c.o, budowa instalacji fotowoltaicznej, wymiana instalacji elektrycznych wraz z wymianą opraw oświetleniowych na energooszczędne LED oraz renowacja tarasów. Z dodatkowo pozyskanych środków wykonano: remont sal lekcyjnych (wygłuszenia), modernizacja korytarza (ściany i sufity), modernizacja korytarza (podłogi), modernizacja łazienki dla niepełnosprawnych, modernizacja pomieszczenia pralni i suszarni wraz z przedsionkami, renowacja tarasów wejściowych, roboty instalacyjne, przebudowa odprowadzania wody opadowej na balkonach.  Wykonawcą inwestycji była firma EXPOL-BIS Spółka Jawna ze Skarżysko-Kamiennej.

Budynek po remoncie na pierwszy rzut oka wygląda dobrze - odnowiona elewacja po latach niedawnej post-peerlowskiej szarzyzny prezentuje się dobrze, ale jak mawia przysłowie -"diabeł tkwi w szczegółach"...

Dyrektor PSM Ewa Krakowiak zwraca uwagę na problem z jakością wykonanych prac - po bliższym przyjrzeniu się efektom remontu siedziby PSM widać bowiem sporo klasycznych "niedoróbek". Z zewnątrz budynku zastrzeżenia dyrekcji dot. m.in.:  jakości wykonania obróbki blacharskiej (głównie przy parapetach), jakości wykonania tynków zewnętrznych (już pęka - są już ubytki... w nowej elewacji), jakości i sposobu ułożenia kostki brukowej itp. Wewnątrz nie jest lepiej - dyrektor zwraca uwagę m.in. na źle spasowany sufit i drzwi (w części sal), wątpliwości budzi jakość i sposób ułożenia paneli w jednej z sal i ogólna jakość wykonanych prac wykończeniowych.

Naprawienie części z ww. usterek może być bardzo trudne przy prowadzeniu już normalnej działalności dydaktycznej w szkole (tą PSM prowadzi w wyremontowanym budynku od dzisiaj). Trudno w tym momencie stwierdzić- czy, kiedy i w jakim zakresie wspomniane usterki zostaną naprawione. 

Dyrektor podkreśla, że cieszy się z tego, że uczniowie będą mogli wreszcie uczyć się w dobrych dla nich warunkach. Mając jednak świadomość, że na kolejny generalny remont budynku przyjdzie nam czekać pewnie kilkadziesiąt lat - ubolewa, że wykonawca remontu nie zwrócił uwagi na detale... 

PSM przed remontem (zdjęcia:archiwum PSM)
 

Komentarze

+10Wieśniak2019-04-02 21:58#17
Ciekawe czy szanowny portal skarzysko24 pokaże efekty tego Art. Bo rozumiem że błędy zostały wytkniete A usterki zostaną usunięte. Liczymy na ciąg dalszy i w końcu pochwały
Cytuj
+8Absolwent2019-04-02 18:49#16
Cytuję osiedlowy:
cieszcie się bo i tak jest ładnie zrobione jak na standardy naszego miasta, tym bardziej w porównaniu z tym jak to wcześniej wyglądało zza ogrodzenia :) Na Książęcym czy Pogorzałym ani myślą szkół PUBLICZNYCH !! termo-modernizować chyba aż do ich zamknięcia :) zresztą szkoła muzyczna...a co tam pięćset dzieci chodzi? mamy jakiegoś międzynarodowego laureata światowej sławy stamtąd chociaż?


A no mamy [edit], takiego Ireneusza Boczka chociażby.
Cytuj
+12kam12019-04-02 17:38#15
elewacja byla kladziona przy minus 5.polowa ludzi nie miala pojecia o robocie,ale za prace na czarno za 11zl nie znajdzie sie fachowca.podobnie jest na szkole 5 i szkole w mroczkowie;ta sama firma robila pseudo remont;
Cytuj
+14Zatroskany2019-04-02 16:58#14
Jak tak dalej będzie "robione" to...
Pewnego dnia w Skarżysku-Kamiennej, w urzędach miejskich i powiatowych, firmach oraz domach.
Puk Puk, kto puka ???
A to CBA "pewnych" Panów szuka...
Cytuj
+15WLB2019-04-02 11:30#13
Cytuję Anka_Skakanka:

Przecież to nie "bracia" robią, tylko konkretni ludzie ("fachowcy budowlani"), którzy pracują w tych brygadach. Co to za fachowcy? Czy np. pan Kaziu pracując u pana Zenka (bo złapał prywatnie fuchę) tak samo zainstaluje rurki, jak w pracy "na budynku szkoły/ przedszkola" czy gdzie tam obecnie ekipa robi? Za PRL-u byli partacze i nadal są niestety.
A gdzie był nadzór budowlany?, podczas tych prac nie pilnowali jak posuwają się prace, nie reagowali, ze coś jest źle zrobione i trzeba poprawić od razu?
Przetargi, kryterium najniższej ceny, przepisy, władze miasta, powiatu, właściciele firmy.... Wszyscy źli, tylko nie my. Naprawdę nikt nie ma sobie nic do zarzucenia?

Z "fachowcami" Ci ludzi nie mają nic wspólnego, postaram się wytłumaczyć dlaczego...
Fachowiec, który się zna na robocie się ceni czyli kosztuje. Firma, która wygrała przetarg najniższą ceną już niejako na dzień dobry zakłada, że będzie musiała zatrudnić ludzi po najniższych stawkach. Czyli nie tych, którzy się znają a tych, którzy zgodzą się za dane pieniądze robić. Efekt jest taki, że większość tych "fachowców" nie ma pojęcia o swojej robocie. Zazwyczaj jest jakiś brygadzista znający się na rzeczy i dobrze opłacany ale sam przecież całego budynku nie wyremontuje. Reszta to typowa łapanka, ludzie nie mający pojęcia o tym co robią, wykonują zadania na zasadzie przynieś, wynieś, pozamiataj i tyle.
Cytuj
+14bąbel2019-04-02 10:18#12
Kiedyś przetargi wygrywali najlepsi. Dziś wygrywają najtańsi. Niech nikogo nie zdziwi jeżeli fakt jeżeli kryterium oceny ofert jest cena. A swoją droga to odbiór przez inspektora takiej fuszerki to jest kryminał !
Cytuj
+12kirk2019-04-02 09:53#11
Sprawdzić dokładnie szkoły miejskie robione przez tą firmę w tamtym roku!
Cytuj
-11Anka_Skakanka2019-04-02 09:35#10
Cytuję czytelnik 2:
Przecież wszyscy wiedzą co to za firma- dziady odwalają fuszerkę prz wszystkich pracach - nie zatrudniać partaczy ale "bracia" wcisną się wszedzie

Przecież to nie "bracia" robią, tylko konkretni ludzie ("fachowcy budowlani"), którzy pracują w tych brygadach. Co to za fachowcy? Czy np. pan Kaziu pracując u pana Zenka (bo złapał prywatnie fuchę) tak samo zainstaluje rurki, jak w pracy "na budynku szkoły/ przedszkola" czy gdzie tam obecnie ekipa robi? Za PRL-u byli partacze i nadal są niestety.
A gdzie był nadzór budowlany?, podczas tych prac nie pilnowali jak posuwają się prace, nie reagowali, ze coś jest źle zrobione i trzeba poprawić od razu?
Przetargi, kryterium najniższej ceny, przepisy, władze miasta, powiatu, właściciele firmy.... Wszyscy źli, tylko nie my. Naprawdę nikt nie ma sobie nic do zarzucenia?
Cytuj
-30osiedlowy2019-04-02 07:04#9
cieszcie się bo i tak jest ładnie zrobione jak na standardy naszego miasta, tym bardziej w porównaniu z tym jak to wcześniej wyglądało zza ogrodzenia :) Na Książęcym czy Pogorzałym ani myślą szkół PUBLICZNYCH !! termo-modernizować chyba aż do ich zamknięcia :) zresztą szkoła muzyczna...a co tam pięćset dzieci chodzi? mamy jakiegoś międzynarodowego laureata światowej sławy stamtąd chociaż?
Cytuj
-1Wieśniak2019-04-01 21:47#8
Czemu się nakrecacie, winny jest nadzor, ten wewnątrzy w firme i w szczególności nadzor inwestorski. A skoro sama Pani dyrektor neguje jakość wykonanych prac to po co wypuściła tam dzieci..
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Kłopoty za 100 złotych

Opublikowano: 23.09.2019 11:16

Komentarzy: 0

Policjant „na wolnym” zatrzymał nietrzeźwego …

Opublikowano: 23.09.2019 11:04

Komentarzy: 0

ALPN: 11 kolejka spotkań

Opublikowano: 22.09.2019 23:09

Komentarzy: 0

"To i owo na ludowo" - XI Prezent…

Opublikowano: 22.09.2019 22:28

Komentarzy: 0

Pożar w budynku przy ulicy Asfaltowej. Ewauko…

Opublikowano: 22.09.2019 19:36

Komentarzy: 1

B klasowe derby powiatu na remis

Opublikowano: 22.09.2019 14:27

Komentarzy: 0

Festyn rodzinny "Święto Pieczonego Ziemn…

Opublikowano: 22.09.2019 09:03

Komentarzy: 1

Weź udział w konkursie plastycznym lub fotogr…

Opublikowano: 22.09.2019 08:56

Komentarzy: 2

Trzy bramki Granatu i pewne zwycięstwo z Olim…

Opublikowano: 21.09.2019 14:49

Komentarzy: 0

Queen Symfonicznie już 29 września w MCK

Opublikowano: 20.09.2019 18:57

Komentarzy: 1

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.