17.09.2019 Ostatnia aktualizacja 20:29, 16.09.2019

Co z gminną bonifikatą w opłacie przekształceniowej?

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 10 Kwi 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
1 stycznia br. weszła w życie ustawa przekształcająca użytkowanie wieczyste gruntów przeznaczonych na cele mieszkaniowe we własność. Wspomniane przekształcenie jest odpłatne i wynosi 20-krotność dotychczasowej opłaty za użytkowanie wieczyste. Opłatę przekształceniową właściciele mogą wnosić w 20 (rocznych) ratach, lub jednorazowo. W tym drugim przypadku właściciele mogą skorzystać w bonifikaty  - pod warunkiem, że przekształcenie dotyczy gruntów Skarbu Państwa (tu obowiązuje bowiem ustawowo przewidziana bonifikata). Z podobnej bonifikaty nie mogą skorzystać osoby, które na mocy wspomnianej wcześniej ustawy w wyniku przekształcenia użytkowania wieczystego uzyskały prawo własności na gruntach miejskich, bo... nie przyjęto stosownej uchwały Rady Miasta.

Przypomnijmy - dotychczasowi właściciele mieszkań (i garaży) położonych w budynkach, w których więcej niż połowę stanowią lokale mieszkalne oraz domów jednorodzinnych położonych na gruntach będących w użytkowaniu wieczystym, stali się właścicielami i odpowiednio współwłaścicielami tych gruntów z mocy prawa. Zgodnie z ww. ustawą ustawą o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, skutek uwłaszczenia nastąpił bez konieczności podjęcia jakichkolwiek działań ze strony właścicieli takich lokali czy domów.
 
Dokumentem potwierdzającym przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności będzie zaświadczenie wydawane przez odpowiednie organy administracji publicznej (prezydenta miasta - w przypadku gruntów miejskich, a starosty w przypadku gruntów Skarbu Państwa). Zaświadczenie będzie stanowiło podstawę ujawnienia prawa własności w księdze wieczystej w miejsce dotychczasowego prawa użytkowania wieczystego.

1 stycznia br. dotychczasowa opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego została zastąpiona opłatą przekształceniową, a wysokość wspomnianej opłaty jest równa dotychczasowej opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Opłatę przekształceniową właściciele mogą wnosić w 20 (rocznych) ratach, lub jednorazowo. W tym drugim przypadku właściciele mogą skorzystać z systemu bonifikat.

Jeśli chcemy skorzystać z opcji płatności jednorazowej - z uzyskaniem bonifikaty, kluczowe znaczenie będzie miało to czyje grunty oddane z użytkowanie wieczyste zostały przekształcone na mocy ustawy. 

W przypadku gruntów Skarbu Państwa bonifikaty dotyczące w własności gruntów z wiązanych z lokalami mieszkalnymi i domami  ujęto w ustawie - ich wysokość jest uzależniona od obowiązku wniesienia jednorazowo całej opłaty za 20 lat oraz ostatecznego terminu jej wniesienia, a wynosi odpowiednio:
  • 60 proc. - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie;
  • 50 proc. - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w drugim roku po przekształceniu;
  • 40 proc. - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w trzecim roku po przekształceniu;
  • 30 proc. - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w czwartym roku po przekształceniu;
  • 20 proc. - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w piątym roku po przekształceniu;
  • 10 proc. - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w szóstym roku po przekształceniu.
W przypadku gruntów miejskich bonifikata może być ustalona w drodze uchwały Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej. Wysokość bonifikat w opłatach przekształceniowych takich gruntów uzależniona jest więc od decyzji radnych. Oznacza to, że może ona mieć inny niż przedstawiony wcześniej "ustawowy" wymiar lub może jej w ogóle nie być.

Czy w Skarżysku-Kamiennej zostanie przyjęta uchwała dot. bonifikat? Jeden z naszych Czytelników poinformował nas o rozmowie z jednym z miejskich urzędników: - Dzwoniłem niedawno do Urzędu Miasta z zapytaniem o wysokość bonifikat przy przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności, jakie ma miejsce od 1 stycznia br. Jakież było moje zdziwienie, gdy usłyszałem od Pani po drugiej stronie, że Miasto nie planuje udzielania takich bonifikat. Argumentowała to tym, że inne miasta przed końcem roku masowo aktualizowały wysokość opłat i poszły one znacząco w górę, a w Skarżysku tego nie zrobiono i z tego powodu nie będzie bonifikat, gdyż Miasta na to nie stać. Trochę pokrętne wytłumaczenie... - napisał nasz Czytelnik.

Z pytaniami dot. ewentualnych planów wprowadzenia bonifikat zwróciliśmy się do Izabeli Szwagierek, rzecznika prasowego Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej. - Obecnie trwa analiza możliwości wdrożenia w Skarżysku systemu bonifikat w opłatach za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. Rozważane są także różne systemy bonifikat. O szczegółach będziemy mogli informować po podjęciu decyzji - napisała rzecznik w odpowiedzi na przesłane przez nas pytania.

Izabelę Szwagierek zapytaliśmy o to, ile gruntów miasta, spełniających ustawowe kryteria do przekształcenia było oddanych przed 31 grudnia 2018 roku w użytkowanie wieczyste. - Powierzchnia gruntów gminy Skarżysko-Kamienna, które zostały oddane w użytkowanie wieczyste, spełniające kryteria ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności to 521 734 m2. Powierzchnia obejmuje działki pod domami jednorodzinnymi i działki, na których Spółdzielnia Mieszkaniowa wybudowała budynki mieszkalne wielorodzinne (w powierzchni tej nie uwzględniono działek stanowiących współwłasność gminy i osób fizycznych).

Jeśli chodzi natomiast o "stronę finansową" i dotychczasowe dochody Gminy Skarżysko-Kamienna z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste ww. gruntów, to okazuje się, że budżet miasta rocznie z tego tytułu zasilała kwota na poziomie ok. 700 tys. PLN  (największym płatnikiem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa - opłata w wysokości ok. 430 tys. PLN).


Komentarze

+12Fghdyug2019-04-12 17:46#3
Proszę o azyl polityczny w Starachowicach i status uchodźcy ze Skarżyska. Żal mi tego miasta i straszny wstyd że rządzi miastem taki jeden.
Cytuj
+6wieczysty użytkownik2019-04-12 09:58#2
za mało znajomych króliczka jest zainteresowanych tematem, żeby się nim zajmować
Cytuj
+16Starachowiczanka2019-04-11 10:30#1
Taką radę sobie wybraliście :-)) Komuna tam u was jeszcze się zasiedziała.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Rezerwy Granatu z kompletem punktów. Zwycięst…

Opublikowano: 16.09.2019 22:10

Komentarzy: 0

Orlicz Suchedniów postraszył lidera, remis by…

Opublikowano: 16.09.2019 20:43

Komentarzy: 0

ALPN: 10 kolejka spotkań

Opublikowano: 16.09.2019 18:24

Komentarzy: 0

Pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych trafi…

Opublikowano: 16.09.2019 18:15

Komentarzy: 4

Zadbaj o swoją cerę z salonem Diamond Beauty…

Opublikowano: 16.09.2019 14:13

Komentarzy: 0

Płacił skradzioną kartą, czekają go kłopoty

Opublikowano: 16.09.2019 14:08

Komentarzy: 0

Rajdem rowerowym uczcili 20. rocznicę utworze…

Opublikowano: 15.09.2019 17:42

Komentarzy: 1

Zespół Big Cyc zagrał na pożegnanie lata w Sk…

Opublikowano: 14.09.2019 23:36

Komentarzy: 7

"Bez pracy nie ma kołaczy", w Suc…

Opublikowano: 14.09.2019 22:21

Komentarzy: 0

Zwycięstwo Granatu ze Spartakusem Daleszyce

Opublikowano: 14.09.2019 19:12

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.