19.09.2019 Ostatnia aktualizacja 19:00, 18.09.2019

Ruszył strajk nauczycieli (uakt. 2)

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 08 Kwi 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
8 kwietnia rozpoczął się ogólnopolski strajk nauczycieli. W największej akcji protestacyjnej w oświacie od 26 lat udział biorą udział placówki oświatowe dla których organami prowadzącymi są poszczególne gminy powiatu, jak również placówki podległe powiatowi. 

Przypomnijmy - związki zawodowe Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego żądają 30 proc. podwyżki pensji rozłożonej na dwie tury - 15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września tego roku (początkowo upominały się o tysiąc zł podwyżki).  Strona rządowa związkom zawodowym przedstawiła ofertę polegającą na zwiększeniu tzw. pensum (czyli czasu zajęć dydaktycznych prowadzonych przez nauczyciela - od 25 do 33 proc.), połączoną ze wzrostem średniego wynagrodzenia do 2023 roku. Wspomnianą propozycję podczas wczorajszych "rozmów ostatniej szansy" zaakceptowała tylko nauczycielska „Solidarność”.

Jak wygląda strajk w Skarżysku i w powiecie? 

W Skarżysku-Kamiennej udział w strajku zapowiedziała zdecydowana większość placówek oświatowych - chodzi tu zarówno o placówki oświatowe dla których organem prowadzącym jest miasto, jak i powiat.

Według informacji służb prasowych Urzędu Miasta Skarżyska-Kamiennej i Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej - obecnie trwa zbieranie danych dot. skali strajku przez wydziały i referaty merytoryczne obu urzędów (dane te powinny być dostępne w najbliższym czasie).

Jak zapewniają przedstawiciele wspomnianych służb - dzieciom i młodzieży, która mimo strajku pojawiła się dzisiaj w szkole zapewniona została opieka, a swoją specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży na czas strajku przygotowały np. miejskie instytucje kultury. 

Więcej szczegółów wkrótce.

****
Aktualizacja 08.04.2018, godzina 11:50

Rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej, Jolanta Jagiełło informuje, że: - W powiecie skarżyskim w dniu 8 kwietnia 2019 r. do strajku przystąpiło 72% placówek oświatowych podległych powiatowi. Trzy placówki nie strajkują. Dwie - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 i Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczy w Skarżysku-Kamiennej nie strajkują ze względu na swoją specyfikę (funkcjonują w nich internaty). Nauczyciele jednak solidaryzują się ze swoimi koleżankami i kolegami, którzy strajkują. Do strajku nie przystąpił także Zespół Szkół w Suchedniowie ze względu na brak w szkole organizacji związkowej, co uniemożliwia przeprowadzenie procedury strajkowej. Pozostałe szkoły podległe powiatowi strajkują.  Rzecznik dodaje również, że: - We wspomnianych szkołach nie są prowadzone zajęcia dydaktyczne, natomiast wszystkie placówki zostały zobligowane do przyjęcia uczniów, którzy przyjdą do szkół w czasie trwania strajku i zapewnienia im bezpieczeństwa na czas pobytu. W szkołach, które przystąpiły do strajku nie strajkują dyrekcje, katecheci oraz sporadycznie niektórzy nauczyciele przedmiotowi. 

****
Aktualizacja 08.04.2018, godzina 10.15

Jak poinformowała nas rzecznik prasowy skarżyskiego Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej, Izabela Szwagierek- Jedyną nie strajkującą placówką w Skarżysku jest Przedszkole Publiczne nr 6 . W pozostałych placówkach podległych gminie strajk jest prowadzony. Żadna z tych placówek nie jest zamknięta. Jeżeli rodzicie przyprowadzą swoje dzieci zarówno do szkoły jak i przedszkola opieka zostanie im zapewniona, przy czym są to pojedyncze przypadki. Referat jest w kontakcie z każdą placówką. Ponadto w Miejskim Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej jest przygotowana oferta zajęć na czas akcji strajkowej i każda zainteresowana osoba może się tam zgłosić (szczegóły na stronie internetowej Kina Centrum kino.mck.skarzysko.pl oraz Biblioteki TUTAJ).
 
 

Komentarze

+3Mama 22019-04-17 17:16#34
Do karmazynowy...jestem nauczycielem, matką dorosłych już dzieci i strajkuję. Moje dzieci całe życie na mnie czekały, bo poświęcałam i poświęcam czas cudzym dzieciom. Miałam i mam czas dla moich uczniów szkole , po lekcjach , w domu(nie na korepetycjach!!!). Znam mnóstwo ich problemów i ich rodzin. Wielu pomagam je rozwiązywać, o niektórych wiem zdecydowanie więcej niż ich rodzice. Jestem do dyspozycji na Zielonych szkołach, wycieczkach. Sama kupuję papier do ksero, potrzebne zeszyty(jak zabraknie komuś) i dzielę się kanapką , jeśli dziecko jest głodne. Nigdy , żaden uczeń nie traktował mnie z pogardą, bo wiedzą, że jestem dla nich. Nie jestem rozżalona, tylko zła, że ktoś, kto ma blade pojęcie o zawodzie nauczyciela , potrafi oceniać. Ja kocham swój zawód, lubię dzieci i młodzież. Nie zrezygnuję ze strajku dlatego, że nie umiałabym im spojrzeć w oczy, bo uczę ich walczyć o swoje, nie poddawać się. Życzę Panu/Pani powrotu do rozsądnego myślenia i zajrzenia do własnego ogródka. Może tam mnóstwo kamieni?!
Cytuj
+4Anka_Skakanka2019-04-10 10:15#33
Cytuję Miskis:
Jak wam nie wstyd, jaki dajecie przykład dzieciom i młodzieży.

Przykład i przekaz dla młodych idzie jasny: Nikt wam nic nie da. O wszystko musie zawalczyć sami.
Żeby osiągnąć efekt musicie się zjednoczyć, bo w jedności siła.
Cytuj
+72019-04-10 08:20#32
Cytuję Halinka W.:
Dzisiaj mój syn miał iść do pracy jest lekarzem i miał zaplanowaną operację.Niestety został z dziećmi w domu i 2 osobom przełożono operację o 3 I 4 miesiące.Jedną z tych osób była pani nauczycielka z Kielc.Co by to było gdyby oni odeszli od pacjentów tak jak nauczyciele zostawiają swoich uczniów.Uważam,że za daleko ZNP posunęło się w swoich postulatach ,a przede wszystkim w formie protestu.

Halinka , to Twój syn postąpił bardzo nieodpowiedzialnie. Syn mógł iść do pracy i przeprowadzić te operacje, a Ty mogłaś zostać z jego dziećmi a Twoimi wnukami.Nie uważasz, że to rozsądne rozwiązanie?
PS. A dzięki komu syn wykształcił się na lekarza?
Pozdrawiam
Cytuj
+5kimgula2019-04-10 07:22#31
Cytuję paul:
PS. byłem dziś w szkole i strajk polega na piciu kawy, herbatki i objadaniu się placków - dodatkowo gratis kino za Państwowe pieniądze. Życzę nauczycielom aby dorośli do roli jaką pełnią w społeczeństwie, bo to co robią trudno do czegokolwiek porównać. ŻENADA .

Kochani nauczyciele, gdybyście przyszli do pracy i przeprowadzili wszystkie egzaminy, a w ramach protestu przekazali wynagrodzenie za przepracowany czas, np: na leczenie chorych dzieci to by było coś. Całe społeczeństwo by za wami stanęło. A tak, zresztą sami widzicie. Zresztą czemu dziwić się społeczeństwu jak ludzie w Skarżysku pracują albo na "śmieciówkach", albo za najniższą krajową i ani myślą strajkować, bo i to mogą stracić.
Cytuj
+2Krissko2019-04-10 06:31#30
Cytuję @:
Jak patrzę na te komentarze ogarnia mnie przerażenie.
Widzę że 500+ na każde dziecko, emerytura 13 i emerytura matka4+, krowa 500+ i swinia100+, to szczyt oczekiwań naszego społeczeństwa i wystarczający powód do popierania dzisiejszej władzy.
Przerażający brak świadomości

Nasz rząd robi dokładnie to co nieuczciwy kandydat przed wyborami, który daje 5 dych menelowi za głos .Tylko tamten daje niedużo bo ze swoich pieniedzy . A rząd operuje kwotami z budżetu, więc jest to inna skala . A nawiedzeni wierzą że kasa będzie w nieskończoność . Wszyscy już zapomnieli o kryzysie w Grecji .
Cytuj
+7@2019-04-09 21:29#29
Jak patrzę na te komentarze ogarnia mnie przerażenie.
Widzę że 500+ na każde dziecko, emerytura 13 i emerytura matka4+, krowa 500+ i swinia100+, to szczyt oczekiwań naszego społeczeństwa i wystarczający powód do popierania dzisiejszej władzy.
Przerażający brak świadomości
Cytuj
-14Krissko2019-04-09 15:46#28
Z trudem skończyłem Szkołę Specjalną . Później zaocznie zrobiłem Przygotowanie do zawodu .
Mimo to niełatwo było mi opanować czytanie, mogłem pomarzyć o pisaniu . Ale w dobrej chwili zapisałem się do partii . Poznałem ludzi, polubili moją naturalność . Matura i papierek jakiejś uczelni to była już tylko formalność . Razem chodzimy na mecze , na strzelnicę, słuchamy opowieści historycznych . Jest fajnie . Z listy Świętokrzyskiej startuję do Europarlamentu . Polska jest sercem Europy .
Cytuj
+2Zitulka2019-04-09 12:28#27
Chińskie przekleństwo : " Obyś cudze dzieci uczył "
Cytuj
-4Halinka W.2019-04-09 12:03#26
Dzisiaj mój syn miał iść do pracy jest lekarzem i miał zaplanowaną operację.Niestety został z dziećmi w domu i 2 osobom przełożono operację o 3 I 4 miesiące.Jedną z tych osób była pani nauczycielka z Kielc.Co by to było gdyby oni odeszli od pacjentów tak jak nauczyciele zostawiają swoich uczniów.Uważam,że za daleko ZNP posunęło się w swoich postulatach ,a przede wszystkim w formie protestu.
Cytuj
+6aesop2019-04-09 03:51#25
bylem kiedys nauczycielem,dzien wyplaty to byl dzien prawdy,mojej wartosci,to byl moj najgorszy dzien w miesiacu,nawet nie liczylem dokladnie,wiadomo bylo ze to "DROBNE",mialem satysfakcje pracujac ale w dniu wyplaty to byla zalosc,do tej pory pamietam jak sie czulem, jak w scenie z "Dnia Swira",to bylem ja w tej scenie i to byly moje emocje,nigdy nikomu nie powiedzialem,nie jestem juz nauczycielem,zycze nauczycielom,rodzicom i uczniom zeby nie wszyscy postapili tak jak ja
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Koncert charytatywny dla "Kupera". …

Opublikowano: 18.09.2019 20:49