15.07.2019 Ostatnia aktualizacja 10:35, 15.07.2019

Nauczyciele ZSE zdecydowali o zawieszeniu strajku

Autor:
MB
Opublikowano: 16 Kwi 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Już dziewiąty dzień trwa ogólnopolski strajk nauczycieli. Szansy na porozumenie zwiazkowców ze stroną rządową na razie nie widać.  Nauczyciele z niektórych szkół zawieszają swoje uczestnictwo w strajku - uzasadniają to troską o dobro uczniów.

Przypomnijmy - Związek Nauczycielstwa Polskiego zażądał podwyżek dla wszystkich pedagogów w wysokości 1000 złotych, jednak rząd konsekwentnie utrzymywał, że państwa nie stać na podniesienie pensji o taką kwotę. Konsekwencją braku porozumienia obu stron jest trwający od 9 dni strajk nauczycieli.

Wprawdzie pojawiają się zapowiedzi o tym, że w najbliższy czwartek o godzinie 10 mają rozpocząć się kolejne rozmowy pomiędzy związkowcami a stroną rządową, ale w świetle zapowiedzi przedstawicieli rządu, związkowcom przedstawione mają być takie same warunki porozumienia, na jakie tuż przed rozpoczęciem ogólnopolskiego strajku zgodziła się oświatowa Solidarność (zakładające m.in.: prawie 15 proc. podwyżki pensji w 2019 roku - 9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia, skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 złotych, zmiana w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji). Prezes ZNP zapowiedział już, że na podpisanie takiego porozumienia nie ma szans. Pat trwa.

Tymczasem w najlepsze trwa maraton egzaminacyjny (lada moment egzaminy maturalne), powoli w szkołach powinna ruszać machina klasyfikacyjna - oba czynniki (bez względu na pojawiające się sygnały poparcia dla postulatów nauczycieli) niepokoją uczniów i ich rodziców. W Skarżysku-Kamiennej strajkuje większość placówek podległych miastu (normalnie pracowały niektóre przedszkola). Do tej pory strajkowały również wszystkie szkoły ponadgimnazjalne podległe powiatowi (mimo strajku normalnie pracowały placówki pracujące z osobami niepełnosprawnymi), ale to się zmieniło.

Do pracy wrócili nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Skarżysku-Kamiennej. - Wczoraj zebrał się komitet strajkowy w ZSE - wszyscy nauczyciele, którzy brali udział w strajku. Po długiej i burzliwej dyskusji podjęto decyzję o zawieszeniu akcji strajkowej w naszej szkole ze względu na konieczność sklasyfikowania uczniów klas czwartych - powiedziała Joanna Romanowska, dyrektor ZSE. - W dniu dzisiejszym odbyła się wspomniana klasyfikacja. Mam nadzieję, że w pierwszym dniu po świętach uda nam się przeprowadzić zatwierdzenie ocen. Jak na razie Zespół Szkół Ekonomicznych w Skarżysku-Kamiennej nie strajkuje - ponowne przystąpienie do strajku musiałaby poprzedzić nowa procedura przygotowawcza, legalizująca strajk - dodaje dyrektor.

- Zawieszenie strajku nie oznacza jednocześnie rozwiązania wszystkich problemów z przeprowadzeniem matur. Nawet jeśli moi nauczyciele będą pracować zgodnie z rozkładem zajęć i będą uczestniczyć w pracach komisji i zespołów nadzorujących, to nie oznacza, że nie będzie problemów ze skompletowaniem członków zewnętrznych komisji - tych póki co nie mamy - poinformowała Joanna Romanowska.

W pozostałych szkołach ponadgminazjalnych akcja strajkowa jest konytunowana bez zmian.




Komentarze

-3JA22019-04-23 14:26#25
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/strajk-nauczycieli-2019-w-powiecie-buskim-dzien-16-matury-niezagrozone-raport/ar/c1-14072613

Za to dzieci ze Skarżyska będą mądrzejsze, bo może spędzą dodatkowy rok w szkole...
Cytuj
+2popieramstrajk2019-04-23 00:53#24
A praca w szkole naprawdę nie jest taka łatwa jak się wydaje. 18 h/tyg, które przytoczyłaś, to minimalny czas w ramach etatu poświęcony tylko na nauczanie dzieci - tzw. czas przy tablicy. Oprócz tego nauczyciele mają szereg innych, czasochłonnych obowiązków. Te, które teraz przyszły mi na szybko do głowy to:
kilkugodzinne rady pedagogiczne, rady szkoleniowe, wywiadówki, dni otwarte i inne kontakty z rodzicami - w tym odpowiadanie na ich telefony i maile, pilnowanie dzieci na dyskotekach szkolnych i wycieczkach (a te mogą trwać 3 dni - czyli 72 h w pracy non stop, a nawet i tydzień - 162 h pracy), sprawdzanie klasówek, a nauczyciele języków dodatkowo wypracowań, przygotowanie lekcji, wypełnianie mnóstwa papierów dla dyrektora szkoły, opisywanie postępów dzieci ze specjalnymi potrzebami dydaktycznymi, szczegółowe uzupełnianie dziennika, wypełnianie arkuszy ucznia do archiwum na koniec roku oraz świadectw, obecność na egzaminach poprawkowych oraz ich przygotowanie.
Kończąc już, to przecież chcemy mieć dzieci mądre i jak najlepiej wykształcone. Dlatego tak ważna jest wysoka jakość szkolnictwa. A szkolnictwo to w dużej mierze ludzie, którzy tam pracują i mają codziennie kontakt z naszymi dziećmi. Dlatego ja chcę dla nauczycieli jak najlepiej, popieram ich postulaty i uważam, że powinniśmy być z nimi solidarni.
Cytuj
+3popieramstrajk2019-04-23 00:52#23
Cytuję kingula:
Cytuję popieramstrajk:
Nie trafiłaś, nie jestem nauczycielem. A te Twoje wyzwania, żeby pozywać pisemko, które czytasz to już naprawdę poziom przedszkola. Jeżeli wiedzę o świecie czerpiesz z Do Rzeczy i ślepo wierzysz, w to co piszą to dużo wyjaśnia z kim mam do czynienia. Raczej się nie dogadamy.
Bye!

No tak ja czytam Do Rzeczy, ale inną prasę też, Ty natomiast pewnie tylko Gazetę Wyborczą. Nie ważne czy ty jesteś nauczycielem, czy też nie. Ważne że ja jestem rodzicem dwójki dzieci w wieku szkolnym i widzę jak im służy strajk nauczycieli.

Rozumiem, że dla rodziców to duży problem. Tak naprawdę wszystkim zależy, żeby jak najszybciej już to skończyć. Dla nauczycieli to też jest bardzo ciężkie. Przychodzić do szkoły na tyle godzin ile jest w planie, ale siedzieć strajkując i jeszcze tracić za ten czas pieniądze. To już naprawdę lepiej prowadzić te lekcje, chociaż czas szybciej leci. Ale do tego potrzebny jest sensowny kompromis.
Szkoła powinna być dla dzieci przyjaznym miejscem, w którym lubią spędzać czas. Żeby tak było muszą w niej uczyć ludzie szczęśliwi, zrelaksowani, pełni pasji, którzy przekażą dzieciom, że nauka jest fajna i warto się uczyć. Żeby tak było to ta praca musi być doceniana i dobrze wynagradzana. Po to, aby jak najlepsi pracownicy chcieli uczyć w szkole. Kto w obecnych czasach idzie pracować do szkoły jeśli zaraz po studiach, w korpo na „dzień dobry” można zarabiać tyle ile w szkolnictwie po 20 latach pracy?
Cytuj
-3kingula2019-04-22 10:23#22
Cytuję popieramstrajk:
Nie trafiłaś, nie jestem nauczycielem. A te Twoje wyzwania, żeby pozywać pisemko, które czytasz to już naprawdę poziom przedszkola. Jeżeli wiedzę o świecie czerpiesz z Do Rzeczy i ślepo wierzysz, w to co piszą to dużo wyjaśnia z kim mam do czynienia. Raczej się nie dogadamy.
Bye!

No tak ja czytam Do Rzeczy, ale inną prasę też, Ty natomiast pewnie tylko Gazetę Wyborczą. Nie ważne czy ty jesteś nauczycielem, czy też nie. Ważne że ja jestem rodzicem dwójki dzieci w wieku szkolnym i widzę jak im służy strajk nauczycieli.
Cytuj
+4popieramstrajk2019-04-21 23:17#21
Cytuję kingula:
Cytuję popieramstrajk:

Takim komentarzem, ukazującym Twój kompletny brak wiedzy o tym jak wygląda praca nauczyciela, wykluczasz siebie z dyskusji. Nauczycieli obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. Nie powtarzaj proszę tych szkodliwych mitów, że nauczyciele pracują 18 h/tyg, bo to nieprawda, a Ty sama wykazujesz się w ten sposób dużą ignorancją i brakiem znajomości tematu, na który się wypowiadasz.
Oferta rządu polegała na tym żeby zwieść opinię publiczną iluzją, że dają "podwyżki", a tak naprawdę nic za to nie płacąc. Zwiększenie czasu tablicowego oznaczałoby redukcję zatrudnienia. Szkoda, że w Skarżysku panuje takie niezrozumienie dla ludzi, którzy chcą godnie zarabiać, za tak ważną pracę jaką wykonują.

A kim ty jesteś, żeby wykluczać mnie z tej dyskusji??? Pewnie strajkującym nauczycielem...
Ktoś tu kręci w tym temacie pensum nauczycieli, ale chyba to nie ja. Jeśli ta gazeta kłamie to podaj ich do sadu. Gdyby naruszano w ten sposób moją godność ja bym tak postąpiła. Jeśli tego nie zrobisz to znaczy, że to ty kręcisz użytkowników forum.
https://www.dorzeczy.pl/kraj/100307/co-sadza-polacy-o-zwiekszeniu-pensum-nauczycieli-odpowiedz-jest-jasna.html

Czytaj za zrozumieniem. Jeżeli nie masz wiedzy na dany temat i bezrefleksyjnie powtarzasz zasłyszane kłamstwa to może lepiej byłoby wykazać trochę pokory i przestać wypowiadać się na tematy, na które nie masz pojęcia. Liczę na Twoją autorefleksję, ale ja Cię z niczego nie wykluczam. Jeśli dalej chcesz w to brnąć, to proszę bardzo:)
Nie trafiłaś, nie jestem nauczycielem. A te Twoje wyzwania, żeby pozywać pisemko, które czytasz to już naprawdę poziom przedszkola. Jeżeli wiedzę o świecie czerpiesz z Do Rzeczy i ślepo wierzysz, w to co piszą to dużo wyjaśnia z kim mam do czynienia. Raczej się nie dogadamy.
Bye!
Cytuj
-5kingula2019-04-21 12:43#20
Cytuję popieramstrajk:

Takim komentarzem, ukazującym Twój kompletny brak wiedzy o tym jak wygląda praca nauczyciela, wykluczasz siebie z dyskusji. Nauczycieli obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. Nie powtarzaj proszę tych szkodliwych mitów, że nauczyciele pracują 18 h/tyg, bo to nieprawda, a Ty sama wykazujesz się w ten sposób dużą ignorancją i brakiem znajomości tematu, na który się wypowiadasz.
Oferta rządu polegała na tym żeby zwieść opinię publiczną iluzją, że dają "podwyżki", a tak naprawdę nic za to nie płacąc. Zwiększenie czasu tablicowego oznaczałoby redukcję zatrudnienia. Szkoda, że w Skarżysku panuje takie niezrozumienie dla ludzi, którzy chcą godnie zarabiać, za tak ważną pracę jaką wykonują.

A kim ty jesteś, żeby wykluczać mnie z tej dyskusji??? Pewnie strajkującym nauczycielem...
Ktoś tu kręci w tym temacie pensum nauczycieli, ale chyba to nie ja. Jeśli ta gazeta kłamie to podaj ich do sadu. Gdyby naruszano w ten sposób moją godność ja bym tak postąpiła. Jeśli tego nie zrobisz to znaczy, że to ty kręcisz użytkowników forum.
https://www.dorzeczy.pl/kraj/100307/co-sadza-polacy-o-zwiekszeniu-pensum-nauczycieli-odpowiedz-jest-jasna.html
Cytuj
+4popieramstrajk2019-04-20 20:02#19
Cytuję kingula:
Cytuję popieramstrajk:
A tak w ogóle to nie obarczajcie nauczycieli odpowiedzialnością za ewentualne nieprzeprowadzenie matur. Rząd wiedział o planowanym strajku od miesięcy, na początku marca była podana dokładna data i przez ten czas nie zrobili praktycznie nic, żeby go powstrzymać. Strajk trwa, a oni nie chcą negocjować. Podali tylko swoją, kompletnie niesatysfakcjonującą ofertę i tyle. A teraz specjalnie przeciągają strajk, nie myśląc o uczniach. Dlaczego tego nie widzicie?

Nauczyciele już przegrali swój strajk...przegrali w momencie kiedy nie zgodzili się na podwyżki w zamian za zwiększenie pensum...o dwie godziny. Szanowni strajkujący, a zwłaszcza pan panie Broniarz obudźcie się! W Polsce nikt poza nauczycielami nie pracuje 18 godzin tygodniowo, praca 10 - 12 godzin dziennie to już norma.

Takim komentarzem, ukazującym Twój kompletny brak wiedzy o tym jak wygląda praca nauczyciela, wykluczasz siebie z dyskusji. Nauczycieli obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. Nie powtarzaj proszę tych szkodliwych mitów, że nauczyciele pracują 18 h/tyg, bo to nieprawda, a Ty sama wykazujesz się w ten sposób dużą ignorancją i brakiem znajomości tematu, na który się wypowiadasz.
Oferta rządu polegała na tym żeby zwieść opinię publiczną iluzją, że dają "podwyżki", a tak naprawdę nic za to nie płacąc. Zwiększenie czasu tablicowego oznaczałoby redukcję zatrudnienia. Szkoda, że w Skarżysku panuje takie niezrozumienie dla ludzi, którzy chcą godnie zarabiać, za tak ważną pracę jaką wykonują.
Cytuj
-9kingula2019-04-20 09:22#18
Cytuję popieramstrajk:
A tak w ogóle to nie obarczajcie nauczycieli odpowiedzialnością za ewentualne nieprzeprowadzenie matur. Rząd wiedział o planowanym strajku od miesięcy, na początku marca była podana dokładna data i przez ten czas nie zrobili praktycznie nic, żeby go powstrzymać. Strajk trwa, a oni nie chcą negocjować. Podali tylko swoją, kompletnie niesatysfakcjonującą ofertę i tyle. A teraz specjalnie przeciągają strajk, nie myśląc o uczniach. Dlaczego tego nie widzicie?

Nauczyciele już przegrali swój strajk...przegrali w momencie kiedy nie zgodzili się na podwyżki w zamian za zwiększenie pensum...o dwie godziny. Szanowni strajkujący, a zwłaszcza pan panie Broniarz obudźcie się! W Polsce nikt poza nauczycielami nie pracuje 18 godzin tygodniowo, praca 10 - 12 godzin dziennie to już norma.
Cytuj
-9jery2019-04-19 12:15#17
pracuje w spółce miejskiej i też żądam 1000 zl do podstawy, czy wszyscy którzy tak chętnie popierają nauczycieli też poprą mnie ?
Cytuj
+6czlowiek2019-04-18 08:19#16
I zaczęło się polskie piekiełko...Strajkować źle, zrezygnować ze strajku źle...jesli ktoś myśli, że wszystko jest czarno - białe, to bardzo się myli. Po obu stronach można znaleźć argumenty na obronę ich zdania. To, ze rząd nie ma zamiaru rozmawiać z protestującymi, to jedno, a fakt, ze związki nie przygotowały się do strajku, i liczono na to, ze egzaminy gimnazjalne się nie odbędą, to inna sprawa. Każdy ma prawo decydować, czy chce uczestniczyć w takim przedsięwzięciu, czy nie. Ostracyzm osób rezygnujących ze strajku jest żenujący, bo czyż pozostałe szkoły ponadgimnazjalne rzeczywiście nie beda klasyfikowały uczniów po świętach? Bez egzaltacji stwierdzam, ze nie byłoby to godne nauczyciela, niezależnie od tego, co wydarzy się przez najbliższe dni i czy nauczyciele wywalczą podwyżki.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

Dla kogo mieszkania chronione wspierane w „Ce…

Opublikowano: 15.07.2019 12:34

Komentarzy: 0

V Zlot Świętokrzyskich "Motórzystów…

Opublikowano: 14.07.2019 16:30

Komentarzy: 0

Pożar budynku gospodarczego przy ulicy Krakow…

Opublikowano: 14.07.2019 14:00

Komentarzy: 1

Wysokie zwycięstw Granatu w pierwszym sparing…

Opublikowano: 13.07.2019 14:26

Komentarzy: 0

„Świętokrzyskie klimaty w rzeźbie ludowej” - …

Opublikowano: 12.07.2019 22:37

Komentarzy: 1

76. rocznica pacyfikacji wsi Michniów przez N…

Opublikowano: 12.07.2019 19:48

Komentarzy: 0

Ruszył nabór drużyn do udziału w Turnieju PSP…

Opublikowano: 12.07.2019 13:30

Komentarzy: 0

Zasadził konopie, wyrosły mu kłopoty

Opublikowano: 12.07.2019 11:38

Komentarzy: 0

Umowa na termomodernizację SOSW nr 2 podpisan…

Opublikowano: 11.07.2019 15:50

Komentarzy: 0

Trwa realizacja zadań inwestycyjnych w ramach…

Opublikowano: 11.07.2019 11:29