07.08.2020 Ostatnia aktualizacja 09:15, 07.08.2020

Moje refleksje dotyczące strajku

Autor:
skarzysko24.pl
Opublikowano: 24 Kwi 2019
Oceń:
3.6666666666667 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Strajk nauczycieli trwa już dwa tygodnie. Nic nie wskazuje na to,żeby szybko się zakończył. Na razie rozmowy między nauczycielami, a związkowcami nic nie wniosły. Swoimi refleksjami na temat strajku podzieliła się jedna z nauczycielek skarżyskiej szkoły, która przysłała do naszej redakcji maila.  

Drodzy Czytelnicy...

długo wstrzymywałam się z uzewnętrznianiem swoich odczuć na temat strajku, ale dziś doszłam do wniosku, że nadszedł już czas. Zaznaczam, że są to moje osobiste refleksje i będą pisane w 1 os. l.poj. bo ja to ja (chociaż wiem, że mnóstwo nauczycieli myśli podobnie).

Jak pewnie się domyślacie  należę do grupy nauczycieli, którzy strajkują i nie wstydzę się tego. Nie biorę dzieci za zakładników, nie jestem terrorystką, nie jestem leniuchem, darmozjadem i materialistką. Jestem nauczycielką i jestem z tego dumna...praca z dziećmi jest moją pasją i powołaniem, ale wybaczcie mi nie będę pracowała dla idei, chcę dostawać godne wynagrodzenie za swoją pracę. Zaraz pewnie niektórzy pomyślą "to zmień babo pracę jak ci nie pasuje". Nie, nie zmienię bo kocham to co robię, ale nie pozwolę, aby ktoś deptał moją godność i psuł opinię, na którą pracowałam  ponad 20 lat. Bardzo bolą te paszkwile wypisywane i wypowiadane na temat strajkujących nauczycieli, to zastraszanie, podawanie fałszywych informacji na temat naszych zarobków i polityczności istniejącego protestu, ale jednak najbardziej zabija mnie odrzucenie środowiska bardzo mi bliskiego, czyli rodziców, których dzieci uczyłam i uczę, którym poświęciłam i poświęcam więcej czasu niż swojemu własnemu.

Otóż moi drodzy, ja rozumiem, że nasz strajk jest uciążliwy, ale taki być musi, by rząd dostrzegł nasze wołanie. Wołanie nie tylko o nasze pensje, ale jak najbardziej o zwiększenie środków na edukację dzieci, po to by mogły rozwijać swoje zainteresowania nie w prywatnych placówkach, a w szkołach. Nikt nie słyszy naszego wołania o dokonanie zmian w podstawach programowych, powstających w pośpiechu i zawierających liczne mankamenty. Nikt nie czyta naszych maili zgłaszających błędy w podręcznikach i pisanych chaotycznie na tzw. kolanie. To nasze długotrwałe wołanie przeobraziło się dwa miesiące temu w krzyk i nawet wtedy nie chcieli nas słyszeć, a dziś....dziś mamy rozpacz...z jednej strony rozpacz rodziców, którzy boją się o swoje dzieci zdające egzaminy, a z drugiej strony rozpacz nauczycieli, którzy chcą powrócić do swoich uczniów, ale na innych warunkach. Powstał pat...rząd nie popuści, nauczyciele także nie, bo ileż można wołać.

W ostatnim czasie targają mną skrajne emocje: poczucie winy, strach, rozpacz, frustracja i niestety ten brak wsparcia. Pocieszające jest tylko to, że kiedyś wrócę do moich roześmianych uczniów, na pewno już nie taka sama, ale dla Nich zawsze z sercem na dłoni.

Laureatka Bookera Olga Tokarczuk tak skomentowała sprawę walczących o podwyżki polskich nauczycieli: "Nauczyciele są dla społeczeństw trampoliną do lepszego jutra. Kiedy są pełni pasji i energii, dostrzegą talenty w uczniach, będą ich wspierać i ciągnąć w górę, a wtedy może narodzić się siła, która pchnie świat do przodu".

Drodzy Nauczyciele, Koledzy i Koleżanki -nasze dzieci i my razem z nimi  zdają właśnie najtrudniejszy egzamin, egzamin z życia, egzamin dojrzałości. Egzamin z wartości, których ich nauczyliśmy, że życie składa się z wyborów, czasem trudnych, czasem koniecznych, choć rozdzierających serce, że trzeba walczyć o swoje ideały, o swoją godność,  że sztuka kompromisu jest sztuką a ignorancja zwykłą butą, że w jedności siła i że dla słusznej idei czasem nie można odpuścić.

Drodzy Nauczyciele - Wytrwajmy !!!

Nie będzie dobrej edukacji bez dobrych nauczycieli, a dobrych nauczycieli bez godnego wynagrodzenia.
Bez dobrej edukacji, dobrych nauczycieli nie będzie inteligencji.
Czas Siłaczek się skończył, Żeromskiego poprawił nawet prezydent...

P. S. Nie jestem przedstawicielem żadnych związków zawodowych, nie optuje za żadną partią polityczną. Wszystko co piszę jest moim prywatnym zdaniem, którego nigdy się nie bałam i nie wstydziłam. Życzę Wam i sobie oraz  wszystkim ciężko pracującym ludziom dobrych zarobków bo wszyscy chcemy i zasługujemy by godnie żyć. I takich polityków, którzy rozwiązują problemy a nie je tworzą.

Strajkujący nauczyciel.

Komentarze

0michał 11112019-04-27 16:31#46
Cytuję do michał1111:
Bo z 1000 zł przy aktualnych podatkach tyle wychodzi...

około 600 zł brutto. naucz się liczyć. z 1000 musiało by być ponad 50% podatku.
Cytuj
+5kingula2019-04-27 10:31#45
Do autorki listu...
Szanowna Pani...w nawiązaniu do Pani słów "
"Otóż moi drodzy, ja rozumiem, że nasz strajk jest uciążliwy, ale taki być musi, by rząd dostrzegł nasze wołanie. Wołanie nie tylko o nasze pensje, ale jak najbardziej o zwiększenie środków na edukację dzieci, po to by mogły rozwijać swoje zainteresowania nie w prywatnych placówkach, a w szkołach".
Proszę mi wytłumaczyć GDZIE BYŁY TE POSTULATY? Podczas całego okresu trwania strajku był wysuwany przez ZNP tylko jeden postulat 30% PODWYŻKI UPOSAŻENIA...
Cytuj
+4do michał11112019-04-26 11:59#44
Bo z 1000 zł przy aktualnych podatkach tyle wychodzi...
Cytuj
+3bezogródek2019-04-26 09:44#43
Panie BIEŃ,prawda jest taka ,że twoje zajęcia informatyki to była całkowita strata czasu,ZERO nauki tylko jakieś żenujące gierki w DOS -sie.Ty chłopie tylko w magazynku sportowym byś przesiadywał.Przedmiot twój jak np; technika z Lachowskim to była całkowita strata czasu dzieci,twoje podejście i olewający stosunek znają wszyscy co chodzili do II L.O. Jesteś ostatnią osobą ,która ma prawo oceniać innych nauczycieli.Trzeba było się facet wziąć za prawdziwą robotę ,a nie międlić jak baba.Najlepiej idź se poharataj w gałę :lol: Gdyby twarzami tego protestu była p.Wlazłowska,p.Zemęła,p.Dobrowolska to bym się zastanowił nad sensem,ale Ci nauczyciele NIGDY nie zastrajkowali by kosztem własnych uczniów! TAKA JEST RÓŻNICA,ALE TY JEJ NIGDY NIE DOSTRZEŻESZ ,BO TWÓJ UMYSŁ TEGO NIE OGARNIA !!! Ułóż sobie pasjansa i daj szansę rozwoju innym.
Cytuj
+3michał 11112019-04-26 09:08#42
Cytuję nie ma kasy:
Brak pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli - święta prawda, bo przecież:
- policja ok.1000 zł dostała
- służba więzienna po cichu 650 zł
- pracownicy fiskusa lada dzień mają dostać
- dziś przegłosowane 500 + na każde dziecko
- w planach emerytura dla kobiet co 4 dzieci miały (ciekawe czy te co miały 4 i pracowały będą miały podwójną?)
- coraz więcej osób z wielodzietnych rodzin zwalnia się z pracy bo wolą 500+ +MOPS-ową pomoc (nie ma się co dziwić - dają to trzeba brać)
A grupa którą można doić z kasy (bo w budżecie by dać jednemu zabieramy drugiemu) zawęża się.
A poza tym po co wykształceni mają dobrze zarabiać skoro i tak nie zagłosują odpowiednio!

P.S. Swoją drogą, że machną ustawę w 3 dni jak za komuny: "wczoraj w późnych godzinach wieczornych rada ministrów..." pamiętacie?
A i dziennik jakby podobny na 1 do la 80.

jestem policjantem z 10 letnim stażem i dostałem 468 zł podwyżki do ręki - w sumie moja pensja wynosi 3167 zł.
Nie wiesz ile policja dostała to głupot nie pisz. każdy dostał około 475 zł podwyżki.
Cytuj
-7ochroniarz2019-04-26 09:01#41
[quote name="nie ma kasy"]Brak pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli - święta prawda, bo przecież:
- policja ok.1000 zł dostała
- służba więzienna po cichu 650 zł
Człowieku co ty piszesz, jak tak dobrze jest w służbach mundurowych to czemu tam są takie braki. Nie porównuj służby w policji czy też w więziennictwie do pracy w szkolnictwie. Myślisz, że w policji każdy służy w drogówce i mandaty wypisuje. Nawet nie wyobrażasz sobie jak wygląda służba w kryminalnej lub prewencji. Myślisz, ze łatwo jest obstawić np demonstracje w Warszawie. Jak musisz stać i patrzeć jak na ciebie plują, albo w ciebie kamieniami rzucają. Ciekaw jestem ilu nauczycieli wytrzymało by tam pół roku...
Cytuj
+2nie ma kasy2019-04-26 01:07#40
Brak pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli - święta prawda, bo przecież:
- policja ok.1000 zł dostała
- służba więzienna po cichu 650 zł
- pracownicy fiskusa lada dzień mają dostać
- dziś przegłosowane 500 + na każde dziecko
- w planach emerytura dla kobiet co 4 dzieci miały (ciekawe czy te co miały 4 i pracowały będą miały podwójną?)
- coraz więcej osób z wielodzietnych rodzin zwalnia się z pracy bo wolą 500+ +MOPS-ową pomoc (nie ma się co dziwić - dają to trzeba brać)
A grupa którą można doić z kasy (bo w budżecie by dać jednemu zabieramy drugiemu) zawęża się.
A poza tym po co wykształceni mają dobrze zarabiać skoro i tak nie zagłosują odpowiednio!

P.S. Swoją drogą, że machną ustawę w 3 dni jak za komuny: "wczoraj w późnych godzinach wieczornych rada ministrów..." pamiętacie?
A i dziennik jakby podobny na 1 do la 80.
Cytuj
+3do paulina 12342019-04-26 00:51#39
paulina 1234 pisze "siostra jest nauczycielem. dyplomowanym. zarobki 3800 na rękę. mało?? za 18 godzin!!!""

3800? za 18 godzin? chyba że daje lekcje w przydrożnym motelu... i to przy założeniu że trasa ruchliwa...
Cytuj
-3paulina 12342019-04-25 23:04#38
Przepraszam bardzo ale jestem blisko tego wszystkiego i głupoty wypisujesz.
Ile jest tych klasówek ?? 1 w tygodniu albo i nie.
ile testów w miesiącu ? 3-4
ile przypadków molestowań w jej szkole - żadnych.
ile przypadków użycia przemocy - 1 w ciągu roku.
Więc proszę nie mówić ile to pracy. Siostra sprawdza klasówki i testy na lekcjach w czasie gdy innej klasie robi klasówkę - tym moja siostra się wyróżnia bo umie sobie pracę zorganizować i nie przynosi jej do domu.
jeżeli chodzi o przygotowanie do zajęć to tylko na początku kariery siedziała w książkach przez 2-3 lata - aktualnie nie spędza przy tym czasu i zajmuję się rodziną dla której ma jednak bardzo dużo czasu.
Jeżeli ktoś nie widzi z bliska niech się nie wypowiada.
jeżeli nauczyciel nie potrafi sobie zorganizować dnia pracy i przynosi do domu to - nie nadaje się do tego zawodu.
Studia pedagogiczne tak jak i inne kończy każdy - nie koniecznie z dużym IQ.
Cytuj
0Rodzic maturzysty2019-04-25 22:52#37
Cytuję D.Kotte:
1. A kiedy mają strajkować? W wakacje? Termin najlepszy z możliwych.
2. Do rodzica maturzysty: to nie obowiązek nauczyciela zorganizować i przeprowadzić matury, tylko Państwa. Bo co w przypadku epidemii, czy innego kataklizmu, który dotknąłby nauczycieli? Jeśli uważasz, że to przez nauczycieli dzieciaki miały stres przygotowując się do matury, to zwróć uwagę na terminarz. Rząd miał 3 miesiące, by rozpocząć rozmowy, bo miał wiedzę o planowanym strajku. A rozpoczął je na 3 dni przed startem. Wczoraj rząd wprowadził specustawę maturalną, a mógł to zrobić już 2 tygodnie temu. Czemu nie zrobił? Bo uznał (jak widać trafnie), że głupie i zazdrosne społeczeństwo, ustawi się w opozycji do nauczycieli. A zatem to nie nauczyciele wzięli nasze dzieci (piszę nasze, bo jestem ojcem ośmioklasisty), tylko Rząd wykorzystał nasze dzieci, by i nimi i nami (ich rodzicami) pogrywać w walce z nauczycielami.


Strajkować ? - wpaść na kilka godzin do szkoły oczywiście nic poza "pensum" - zapewniać, że to dla dobra dzieci a później zostawić ich na pastwę innych nauczycieli, którzy jednak nie strajkowali ( dzięki im za to - Twoje dziecko miało egzaminy dzięki nim ). Gdyby nauczycielom rzeczywiście zależało wykazaliby większą determinację, dlaczego nie przebywali w szkole po chociażby 8 godzin ( przecież w czasie strajku nie sprawdzali prac i nie przygotowywali się do lekcji ... )? A tak widać efekty koniec/zawieszenie strajku bo przecież majówka ...
P.S. Jak pisałem mogę popierać ich żądania ale metod już niestety nie ...
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • B1
  • B2

Ostatnio opublikowane

XLII Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej w…

Opublikowano: 07.08.2020 11:15

Komentarzy: 2

Zakończył się II etap budowy ulicy Ponurego

Opublikowano: 06.08.2020 14:32

Komentarzy: 4

Zaczęło się od dymiącej rury wydechowej

Opublikowano: 06.08.2020 13:53

Komentarzy: 3

Ćwiczenia skarżyskich strażaków na terenie Na…

Opublikowano: 06.08.2020 11:05

Komentarzy: 0

Za co kochamy oleje tłoczone na zimno?

Opublikowano: 06.08.2020 10:10

Komentarzy: 0

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 05.08.2020 15:04

Komentarzy: 0

Ulica Leśna w budowie

Opublikowano: 05.08.2020 13:17

Komentarzy: 16

Sam zrobił promocję i trafił (na dwa miesiące…

Opublikowano: 04.08.2020 13:40

Komentarzy: 4

Nowy singiel Patrycji Zarychty "Przytul…

Opublikowano: 04.08.2020 11:21

Komentarzy: 4

Budowa Vendo Parku ruszy w II kwartale 2021 r…

Opublikowano: 04.08.2020 10:34

Komentarzy: 7

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne