28.01.2021 Ostatnia aktualizacja 20:39, 27.01.2021

Wspólnie, ponad podziałami, walczą o inwestycje kolejowe

Autor:
Z.B, Foto:Zbyszek Biber
Opublikowano: 24 Kwi 2019
Oceń:
2.3333333333333 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W środę, 24 kwietnia, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej odbyło się spotkanie poświęcone inwestycjom kolejowym w Skarżysku-Kamiennej, tj. modernizacji linii kolejowej nr 8 i 25, budowie tunelu pod torami, remontowi dworca PKP oraz nowym planom inwestycyjnym związanym z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Na spotkanie został zaproszony Minister Infrastruktury wraz z przedstawicielami spółek kolejowych, jak również przedstawiciele władz miasta , powiatu i województwa. Obecni byli m.in. posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, Anna Leżańska, wicestarosta skarżyski, prezydent miasta Konrad Krönig i zastępca prezydenta, Andrzej Brzeziński, członkowie Zarządu Powiatu Skarżyskiego Katarzyna Bilska, Tadeusz Bałchanowski i Adam Ciok.

Inicjatorka zebrania, posłanka Marzena Okła-Drewnowicz poinformowała, że z zaproszenia do udziału nie skorzystali m.in. przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz PKP S.A. i PKP PLK S.A. oraz przedstawiciele marszałka województwa. - Możemy się różnić, możemy się spierać, a czasami nawet i walczyć czy kłócić ze sobą, ale w sprawach dotyczących naszej małej ojczyzny robić nam tego po prostu nie wolno. Trzeba zewrzeć szyki i walczyć razem. Wystosowałam zaproszenie do pana ministra infrastruktury , prezesa spółki PKP S.A, do prezesa spółki PKP PLK, do pani poseł Marii Zuby, do pana marszałka, do przewodniczących rad miasta, powiatu i województwa - podkreślała posłanka Marzena Okła-Drewnowicz. - Swój udział potwierdził przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś, niestety nie dotarł na spotkanie. Pan przewodniczący sam apelowała do mnie, o podjecie wszelkich działań zmierzających do przywrócenia dotychczasowego finansowania, jeśli chodzi o modernizację linii kolejowej nr 8 na odcinku Skarżysko-Kielce-Kozłów - mówiła posłanka.

Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz mówiła o kluczowych dla Skarżyska-Kamiennej inwestycji kolejowych, które są zagrożone w realizacji, a są to: Budowa tunelu pieszo-rowerowego pod torami w obrębie dworca PKP, która zagrożona jest z uwagi na koszty po przetargu znacznie przewyższające zakładane kwoty, remont budynku dworca, modernizacja linii kolejowej nr 8 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów, na którą zmniejszono finansowanie z niemal 600 mln zł do 20 mln złotych.Modernizacja linii kolejowej nr 25, która nadal pozostaje na liście rezerwowej w Krajowym Programie Kolejowym oraz pominięcie Skarżyska w projektowaniu tak zwanych „szybkich szprych”, czyli nowych linii kolejowych prowadzących do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- To jest walka o przyszłość, miejsca naszego miasta, nie tylko w naszym regionie, ale w ogóle w kraju. Miasto, które ma jedną z największych stacji rozrządowych i węzłów kolejowych w kraju, nie będzie miało dostępu do bezpośredniej szybkiej kolei, która umożliwi nam dostęp do nowoczesnego lotniska. Dzisiaj walczymy o przyszłość naszego miasta - mówiła Marzena Okła Drewnowicz.

- Nie ukrywam, że skarżyski samorząd, wspólnie z samorządem powiatowym oraz samorządem województwa, lobbował o realizację wspomnianych przez panią poseł inwestycji na przestrzeni ostatnich czterech lat, począwszy od roku 2015. Propozycja takich, a nie innych inwestycji, nie jest przypadkowa, robiliśmy wspólnie analizy i wypracowanie tych planów rozwojowych zajęło nam około 4 lata. Dzisiaj wyrażamy bardzo duży niepokój, iż możliwe, że te inwestycje nie zostaną zrealizowane. Chcielibyśmy zaapelować zarówno do pana marszałka, jak i do rządu, o to, aby jednak stanęli na wysokości zadania i wygospodarowali te środki — mówił Konrad Krönig.

Na zakończenie spotkania wszyscy obecni samorządowcy oraz posłanka podpisali apel do Ministra Infrastruktury.

Apel do Ministra Infrastruktury

Skarżysko-Kamienna to miasto o bogatych tradycjach przemysłowych i kolejowych. Ma szczególne znaczenie ze względu na swoje położenie na szlakach komunikacyjnych pomiędzy strategicznymi regionami kraju. Dlatego wszelkie inwestycje w rozwój infrastruktury kolejowej w Skarżysku-Kamiennej są kluczowe dla województwa świętokrzyskiego i tej części Polski.

Szanse na realizację tych inwestycji dawała nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020. Wśród tych inwestycji wielkie znaczenie ma modernizacja linii kolejowej nr 8 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów, jak i modernizacja linii kolejowej nr 25. Dla samego miasta istotne również są inwestycje lokalne, tj. budowa tunelu pieszo – rowerowego pod torami oraz remont dworca PKP.

Z całą pewnością przyszłościowymi inwestycjami kolejowymi o ogólnokrajowym znaczeniu są tzw. „szprychy” prowadzące do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Niestety Skarżysko - Kamienna, nazywane od lat „Miastem Kolejarzy nad Kamienną”, które ma jeden z największych węzłów kolejowych w kraju i jedną z największych stacji rozrządowych nie zostało uwzględnione w planach inwestycyjnych.

Nasz głęboki niepokój wywołał fakt zmniejszenia finansowania modernizacji linii kolejowej nr 8, pozostawienie linii kolejowej nr 25 w dalszym ciągu na liście rezerwowej w Krajowym Programie Kolejowym, unieważnienie przetargu na budowę tunelu pieszo – rowerowego oraz nierozstrzygnięcie przetargu na remont dworca.

Decyzje te mogą doprowadzić do marginalizacji nie tylko Skarżyska-Kamiennej, czy też Suchedniowa, ale również regionu świętokrzyskiego w zakresie rozwoju infrastruktury kolejowej, bez której nie jest możliwy zrównoważony rozwój gospodarczy kraju. Dlatego ponad podziałami politycznymi, dla dobra mieszkańców miasta, powiatu i województwa, apelujemy o podjęcie decyzji pozwalających na wykonania ww. inwestycji.


Komentarze

+10Drjbxdbj2019-04-26 05:12#17
Gdyby pani zależało na dobru miasta popieralaby pani jakiegoś kompetentnego kandydata na prezydenta miasta a nie karykaturę. To pani uratowała go swym poparciem i wszystko co złe przetrwało. Więcej narobiła pani złego niż dobrego. Więc albo się pani nie orientuje co dobre a co złe albo się pani nie zna na skutecznym działaniu na rzecz dobra mieszkańców. Ta konferencja to kompromitacja władz miasta. Nikt ważny nie przyjechał na zaproszenie np. minister. Całkowicie zostaliscie olani. Do Bodo by wszyscy przyjechali a i pewny jestem że pieniądze na tunel i inne projekty szybko by się znalazły. Nie macie żadnej realnej siły, "pleców" i możliwości wpływu. A ta konferencja tylko po to aby z siebie zrzucić winę na innych za głupią jakąś PRE umowę. Powiecie że przecież zrobiliśmy wszystko co mogliśmy i co od nas chcecie. Trzeba było nie kłamać pre umową że cokolwiek zalatwiliscie.
Cytuj
+14Ijon_Tichy2019-04-25 21:02#16
"Wspólnie ponad podziałami" to tylko wizerunkowa zagrywka której nie ma co traktować poważnie. Jakoś nie widzę ani MOD, ani KK przybywająch skwapliwie na zaproszenie polityków PiS pod podobnym hasłem (gdyby wyszli z tego rodzaju inicjatywą w jakiejkolwiek sprawie).

Tunel pieszo-rowerowy - pomazana sprayem szczalnia za grube miliony jest niepotrzebna. Zróbcie porządną kładkę z windami - taniej wyjdzie i prędzej znajdą się pieniądze.

Linie Kolejowe 8 i 25 - zapraszam szanownych państwa do wykazania się skutecznością. Droga Pani Poseł - jeśli właściwie niczego Pani nie załatwiła gdy PO była przy władzy, to tym bardziej nie uda się to teraz - nawet przy optymistycznym załozeniu dobrych, szczerych intencji po Pani stronie.

"Szybkie szprychy" - rozmach tego planu każe wątpić w jego realność. Nawet przy sprawnym zarządzaniu, trwałości koncepcji mimo zmieniających się ekip władzy i wieloletniej, dobrej koniunkturze. Jestem właściwie pewien, że założenia zostaną zredukowane i ktoś, kiedyś dojdzie do wniosku, że właściwie to może zrezygnujmy "póki co" z tej czy innej szprychy, albo ją skróćmy. Albo nazwijmy to "listą rezerwową" coby krzyk zainteresowanych był mniejszy. Palec pod budkę kto ma ochotę sypnąć kasą np. na "szprychę" Giżycko - Pisz - Łomża - Ostrołęka - Warszawa, gdzie lwia część trasy dopiero miałaby powstać.

Tak że tego, wysyłanie pism i wylewanie krokodylich łez nic nie da. Skarżysko niejedyne zostało pominięte, a poza tym bliskość Radomia i nienajgorsze już połączenie kolejowe z tym miastem w przypadku wykonania odcinka Radom-CPK nie stawiałoby mieściny nad Kamienną w bardzo złej pozycji.
Cytuj
+166f34dgu2019-04-25 16:13#15
Cytuję mieszkaniec:
I znowu kilku lokalnych niedojdów w komentarzach nie może pogodzić się z wynikiem wyborów i zakrzywia rzeczywistość wypisując anonimowo głupoty w internecie. 5 lat już tak nieudacznicy klepiecie w tą klawiaturę, będziecie klepali jeszcze 4 a potem kolejne 5 bo posłance Drewnowicz czy prezydentowi Kronigowi ani wy ani wasi polityczni mocodawcy nie dorastacie do pięt! Ale frustracja z was się wylewa, aż wam współczuje tego smutnego żywota! Jakże wasze życie musi być pełne porażek i niespełnionych planów, że nie macie nic lepszego do roboty niż wylewanie żali na innych ludzi w internecie. Hejtujcie sobie tu dalej, tyle wam zostało życiowe miernoty!!!Oj tam oj tam nie miej focha :)
Mamy prawo pośmiać się z nieudacznictwa i obietnic.
Nie dorastacie do pięt to wy np. takiemu Materkowi.
Cytuj
+15Głos2019-04-25 16:12#14
Cytuję mieszkaniec:
I znowu kilku lokalnych niedojdów w komentarzach nie może pogodzić się z wynikiem wyborów i zakrzywia rzeczywistość wypisując anonimowo głupoty w internecie. 5 lat już tak nieudacznicy klepiecie w tą klawiaturę, będziecie klepali jeszcze 4 a potem kolejne 5 bo posłance Drewnowicz czy prezydentowi Kronigowi ani wy ani wasi polityczni mocodawcy nie dorastacie do pięt! Ale frustracja z was się wylewa, aż wam współczuje tego smutnego żywota! Jakże wasze życie musi być pełne porażek i niespełnionych planów, że nie macie nic lepszego do roboty niż wylewanie żali na innych ludzi w internecie. Hejtujcie sobie tu dalej, tyle wam zostało życiowe miernoty!!!

Uuuuu, zabolało? Rzeczywiście Wam nie dorastamy do pięt.... w nieudolności, w kolesiostwie, w korupcji wyborczej, w kłamstwie, w infantylizmie, w narcyzmie, w paleniu głupa itp. Nie jesteście w stanie nas obrazić i to nie jest frustracja, tylko ocena circa kogoś tam. Kadencja dopiero się zaczęła, więc nie chwalcie dnia przed zachodem słońca. Po za tym wbijcie sobie do łbów, że nam żadni polityczni mocodawcy są niepotrzebni....kombinujcie dalej.
Cytuj
-21mieszkaniec2019-04-25 15:12#13
I znowu kilku lokalnych niedojdów w komentarzach nie może pogodzić się z wynikiem wyborów i zakrzywia rzeczywistość wypisując anonimowo głupoty w internecie. 5 lat już tak nieudacznicy klepiecie w tą klawiaturę, będziecie klepali jeszcze 4 a potem kolejne 5 bo posłance Drewnowicz czy prezydentowi Kronigowi ani wy ani wasi polityczni mocodawcy nie dorastacie do pięt! Ale frustracja z was się wylewa, aż wam współczuje tego smutnego żywota! Jakże wasze życie musi być pełne porażek i niespełnionych planów, że nie macie nic lepszego do roboty niż wylewanie żali na innych ludzi w internecie. Hejtujcie sobie tu dalej, tyle wam zostało życiowe miernoty!!!
Cytuj
+24Głos2019-04-25 12:21#12
Cytuję Gcfhbbj:
Mamy To !!!! :DDD
Razem zmieniamy Skarżysko!!!!
Cieszę się że i tym razem mogłem pomóc.
Szczegóły już wkrótce!! :DDDD
Dzięki mojemu lobbowaniu będzie na pewno tunel !!!!
hahahahah hahahahah
A taki był ładny, amerykanski


Można dodać: "W czym mogę jeszcze państwu pomóc?'
Że zacytuję z filmu "Poranek kojota": " w spuszczeniu sobie wpie..olu".
Cytuj
+31Głos2019-04-25 11:41#11
Cytuję Do krynia:
Wysłałeś moze dyplom do ministra który otrzymales za walke z kaczyzmem w miescie

Brak słów na to wszystko, co się dzieje w naszym mieście. Tak, w naszym, mieszkańców mieście. Do władzy dorwali się dyplomatołki, którzy choć wiedzą jak czerpać z miejskiej kasy całymi garściami, to w przypadku zdolności negocjacyjnych zatrzymali się na etapie wyrwania lizaka od mamusi. Kto z politycznych przeciwników i z poważnych inwestorów będzie traktował poważnie tych panów w krótkich spodenkach?! Poważny inwestor, który chciałby zainwestować miliony, chce wiedzieć z kim ma do czynienia. I przynosi mu asystent taki swego rodzaju resarch włodarza Skarżyska. A tam co? Same preumowy, koleś w stroju supermena, cieszynka, bo mama mówi na mnie batman, rozmowy z psem na tematy polityczne, kapiel w dziecięcym baseniku na balkonie, czerpanie z białoruskich wzorów celem rozprawienia się z opozycją, artykuł w szmatławcu na temat "super" prezentu jednego dziecka dla drugiego. Ludzie, czy ktoś na poważnie będzie rozmawiał z tymi ludźmi?! Ta władza, to ponury żart, a pani MOD, no cóż, przehandlowała nas Pani za posadki dla swoich. Kończ kobieto, wstydu oszczędź!
Cytuj
+23Gcfhbbj2019-04-25 10:25#10
Mamy To !!!! :DDD
Razem zmieniamy Skarżysko!!!!
Cieszę się że i tym razem mogłem pomóc.
Szczegóły już wkrótce!! :DDDD
Dzięki mojemu lobbowaniu będzie na pewno tunel !!!!
hahahahah hahahahah
A taki był ładny, amerykanski
Cytuj
+15@2019-04-25 09:27#9
Kto zdecydował o zawieszeniu kursowania pociągów na linii Skarżysko Kamienna - Tomaszów Mazowiecki w sierpniu 2009 ?
Cytuj
+19Corbusier2019-04-25 09:20#8
Piąty rok rządów chłopców w krótkich spodenkach.
Efekty: kilka nowych piaskownic i siłowni zewnętrznych i to wszystko!!!
Najnowsza inwestycja to piaskownica za 8 mln na tyłach cmentarza na Zachodnim ...i to nie jest żart.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Mazurkiewicz złożył rezygnację z członkostwa …

Opublikowano: 27.01.2021 21:18

Komentarzy: 8

Ranking "Perspektyw" 2021: "Er…

Opublikowano: 27.01.2021 18:03

Komentarzy: 2

100 lat Pani Bronisławy Grudzińskiej

Opublikowano: 27.01.2021 11:24

Komentarzy: 0

SP nr 5 jeszcze bardziej przyjazna osobom nie…

Opublikowano: 27.01.2021 11:22

Komentarzy: 3

Skarżysko dla WOŚP

Opublikowano: 27.01.2021 10:08

Komentarzy: 4

Szukali telefonu, znaleźli naboje

Opublikowano: 26.01.2021 13:26

Komentarzy: 2

Są wyniki badania krwi radnego, sprawcy wypad…

Opublikowano: 26.01.2021 12:22

Komentarzy: 18

Społeczna lodówka w Skarżysku? Poszukiwani wo…

Opublikowano: 25.01.2021 19:04

Komentarzy: 3

Wakacyjne dyżury przedszkoli

Opublikowano: 25.01.2021 13:24

Komentarzy: 1

Uroczystości 158. rocznicy wybuchu powstania …

Opublikowano: 23.01.2021 19:02

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne