25.05.2020 Ostatnia aktualizacja 18:39, 25.05.2020

Co dalej z budową mini ronda na Kamiennej?

Autor:
MB Foto: mat.inwestora
Opublikowano: 13 Cze 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
O planowanej przebudowie układu komunikacyjnego u zbiegu ulic: Towarowej i 1 Maja w Skarżysku-Kamiennej pisaliśmy już kilka razy. W ubiegłym roku - po podpisaniu  porozumienia o wspólnej realizacji inwestycji między powiatem, a Terra Bau Sp. z o.o.  (właścicielem budynku marketu Biedronka) - wydawało się, że budowa ronda ułatwiającego komunikację w tamtym jest tylko kwestią czasu. Od podpisania porozumienia minęło 1,5 roku, do tej pory spółka nie przygotowała szczegółowej dokumentacji projektowej, a sygnatariusz porozumienia z powiatem nie odpowiadał na wezwania do przekazania dokumentacji. W maju pojawił się wprawdzie na "ostatecznym" spotkaniu z przedstawicielami powiatu, ale... nic z tego nie wynikło. Sprawa skończy się więc w sądzie.

O przebudowie układu komunikacyjnego u zbiegu ulic: Towarowej i 1 Maja mówi się od kilku lat. W założeniu rondo - bo to właśnie o tym, że rondo ma zastąpić dotychczasowe rozwiązanie mówiło się najczęściej - miałoby poprawić bezpieczeństwo ruchu i jego płynność, a także umożliwić zaplanowanie wygodnego wjazdu i wyjazdu z działek zlokalizowanych w pobliżu (to szczególnie ważne w kontekście inwestycji  planowanych lub oddanych jakiś czas temu w okolicy). 

Teraz temat budowy ronda u zbiegu ulic: Towarowej i 1 Maja powrócił w 2017 roku, a to za sprawą przygotowań bo budowy marketu Biedronka przy ul. 1 Maja. W maju 2017 roku z powiatem (właścicielem drogi) skontaktowali się przedstawiciele inwestora, którzy poprosili o spotkanie w związku z przygotowaniami do rozpoczęcia realizacji inwestycji polegającej na budowie marketu. Przedstawiciele Zarządu Powiatu wykorzystali spotkanie do powrotu do rozmów z inwestorem dot. przebudowy obecnego układu komunikacyjnego. Efektem ówczesnych i późniejszych rozmów i ustaleń było przygotowanie trzech koncepcji przebudowy wspomnianego układu komunikacyjnego, z których ostatecznie wybrano jedną - zakładającą m.in. budowę mini ronda.  Koncepcja została przedstawiona radnym Rady Powiatu Skarżyskiego i uzyskała pozytywną opinię radnych.

Wstępny kosztorys przebudowy układu komunikacyjnego obejmującego m.in. budowę mini ronda na skrzyżowaniu ul. 1 Maja i ul. Towarowej opiewał na 650 tys. PLN.  450 tys. PLN (zabezpieczone notarialne, zgodnie z art. 777 kpc) miałaby - według złożonej deklaracji - przekazać na realizację zadania Terra Bau Sp. z o.o. (inwestor - właściciel marketu), a pozostałe środki zabezpieczyłyby odpowiednio: powiat i gmina. Według założeń porozumienia - inwestor marketu miałby pokryć również koszty opracowania dokumentacji projektowej. 

W styczniu ub. r. podpisano porozumienie pomiędzy spółką Terra Bau, a Powiatem Skarżyskim dotyczącym ustalenia zasad realizacji i współfinansowania zadania inwestycyjnego polegającego na budowie mini ronda przy skrzyżowaniu dróg ul. Towarowej z ulicą 1-go Maja w Skarżysku-Kamiennej.  Zgodnie z zapisami porozumienia Terra Bau Sp.z.o.o zobowiązała się dostarczyć do 31.08.2018 r. do Zarządu Dróg Powiatowych kompletną dokumentację budowlaną na realizację w/w zadania. Mimo upływu terminu Spółka nie przedłożyła dokumentacji oraz nie wystąpiła o zmianę terminu dostarczenia przedmiotowej dokumentacji.

Co ciekawe Zarząd Dróg Powiatowych wyznaczył Spółce dodatkowe terminy na przekazanie dokumentacji na dzień 15.11.2018 r., a następnie na 16.01.2019 r. Jednakże Terra Bau nie dostarczyła dokumentacji we wskazanym terminie. ZDP zaproponowało Zarządowi Powiatu Skarżyskiego wystąpienie do spółki z przedsądowym wezwaniem do zapłaty obejmującym karę umowną w wysokości 50 tys. PLN, która będzie stanowiła niezbędne koszty przygotowania dokumentacji projektowej oraz koszty sądowe i egzekucyjne. Wspomniane wezwanie przedsądowe wysłano do spółki lutym... Z przedstawicielami spółki przedstawicielom powiatu udało się spotkać dokładnie miesiąc temu, spotkanie najwyraźniej nie zaowocowało jednak jakimiś konkretnymi działaniami ze strony spółki.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy Zarząd Dróg Powiatowych w Skarżysku-Kamiennej. - (..) firma Terra Bau sp. zo.o. z siedzibą w Poznaniu nie wywiązała się z postanowień zawartego Porozumienia z dn. 17-01-2018 r. tj. nie przekazała w terminie 31-08-2018 r. kompletnej dokumentacji projektowej „MINI RONDA". Pomimo wezwań i odbytego spotkania roboczego do dnia dzisiejszego nie uzyskaliśmy potwierdzenia od firmy Terra Bau sp. zo.o. w temacie realizacji postanowień przytoczonego wyżej Porozumienia. Biorąc powyższe pod uwagę, Służby Prawne Starostwa zostały zobowiązane do przygotowania pozwu sądowego przeciwko firmie Terra Bau sp. zo.o. z siedzibą w Poznaniu – naliczenie kar umownych za nieterminową realizację postanowień Porozumienia - poinformował  Stanisław Zięba, kierownik SI w Wydziale Inwestycji Zarząd Dróg Powiatowych w Skarżysku-Kamiennej.Tak miałoby wyglądać nowe rondo 


Kliknij na plan, aby powiększyć.
Projekt: Biuro Projektowo-Wykonawcze "Drogi i Ulice" Zenon Kubicki Kielce.
Komentarze

+2answer2019-06-17 08:34#11
Cytuję skotsk:
Dotąd sądziłem, że takie kwiatki tylko w Radomiu. A czy mini kopczyk też będzie usypany? Co jest większym priorytetem wyjazd/wjazd do marketu czy bezproblemowy przejazd 1go Maja -Towarowa. W tym miejscu powinno zapewnić się najmniej uciążliwe rozwiązanie wyjazdu z 1go Maja.

Wyjazd z 1-go Maja (czy z ul. Towarowej) jest dobry.
Poprawić należy wyjazd z 3-go Maja....... chodzi o skrzyżowanie przy stacji bezynowej Orlen i 50 metrów dalej skrzyżowanie 1-go Maja-Ekonomii-Piłsudskiego.
Cytuj
-1Tvdfhbh2019-06-17 08:24#10
Cytuję dert:
A pulchny eskimos na którym?


Najlepszym prezydentem w Polsce jest prezydent Skarżyska i basta. Lepszy od Starachowic.
Cytuj
+4suchedniowianin2019-06-17 08:08#9
Drodzy skarżyszczanie...dobrze piszecie...ale czytajcie ze zrozumieniem...pieniądze na budowę miały pochodzić w większości od inwestora, t.j firmy Terra Bau sp. z o.o.Gmina i powiat miały tylko dołożyć się do inwestycji. Terra Bau sp. z.o.o. nie wybudowało nic przy zbiegu Ekonomi, Metalowców i Niepodległości, więc na pewno nie dołożą się tam do inwestycji. Zresztą tam musi zostać wybudowane rondo z prawdziwego zdarzenia, a nie miniaturka. Jak chcecie ronda w tym miejscu to zacznijcie przyciskać radnych i władze miasta, przecież w końcu po to ich wybraliście.
Cytuj
0skotsk2019-06-16 20:32#8
Dotąd sądziłem, że takie kwiatki tylko w Radomiu. A czy mini kopczyk też będzie usypany? Co jest większym priorytetem wyjazd/wjazd do marketu czy bezproblemowy przejazd 1go Maja -Towarowa. W tym miejscu powinno zapewnić się najmniej uciążliwe rozwiązanie wyjazdu z 1go Maja. A może jeszcze rondo wokół zejścia z kładki - byłaby fajna 8 - coś podobnego jest w Będzinie. Zakładana wielkość tego ronda odpowiada wszystkiemu co się dzieje w Naszym Mieście, niestety - można nadać mu imię minimalizmu lub ogłosić stosowny konkurs. Ale jeśli jego wymiary spełniają minimalne wymagania - taką obecnie mamy rzeczywistość.
Cytuj
+8Legolas2019-06-16 09:17#7
Skoncetrujcie się na budowie rond w miejscach gdzie są naprawdę potrzebne, nie tam gdzie sytuacja ich nie wymaga a inne rozwiązania bez zbytniej ingerencji wchodzą. Potrzeba jest udrożnić jedyny wiadukt na "kamiennej" i zrobić całą Piłsudskiego od Tysiąclecia do Niepodległości. Trzeba wykonać rondo na zachodnim przy zbiegu Ekonomi, Metalowców i Niepodległości. Wyremontować odcinek 1-go Maja na Oleśnicy od przejazdu kolejowego do mostu i wiele innych. To jest wstyd aby w tym mieście główne drogi były w takim stanie, a i inne też już są u kresu swej wytrzymałości. Nic nie robicie a tym powinniście się zająć najpierw, bo niedługo to tylko terenówką przyjdzie nam po nim jeździć.
Cytuj
+5suchedniowianin2019-06-15 08:08#6
Cytuję Giw:
Zachciało się zadawać Kroningowi z Portugalczykami. Stawiajac kolejna 4 biedronke obiecujac mu cuda. A prezydent dal sie okrecic. To go wydymali.
KRONING zgodę wydał. I on jest poszkodowany.
Ale ciekawy jestem czy wygra z korporacją zagraniczną w Polskim sądzie ? Przecież firmy zagraniczne sa nie do ruszenia.
Ciężki ma prezydent jak i Urząd Miasta ma orzech do zgryzienia

Trzeba było najpierw wybudować rondo, potem Biedronkę. Mądry Polak po szkodzie :D
Cytuj
+1Jacuś2019-06-14 15:54#5
A nasz King Kong zajmuje napewno zaszczytne 940 miejsce.
Cytuj
+1Giw2019-06-14 13:40#4
Zachciało się zadawać Kroningowi z Portugalczykami. Stawiajac kolejna 4 biedronke obiecujac mu cuda. A prezydent dal sie okrecic. To go wydymali.
KRONING zgodę wydał. I on jest poszkodowany.
Ale ciekawy jestem czy wygra z korporacją zagraniczną w Polskim sądzie ? Przecież firmy zagraniczne sa nie do ruszenia.
Ciężki ma prezydent jak i Urząd Miasta ma orzech do zgryzienia
Cytuj
+16farciarz2019-06-14 11:06#3
Podłączając się niejako do posta HAQ, projekt ten powstał chyba bez wizji w terenie, typowo "za biurkiem", skoro ul. 1-go Maja podporządkowano ul. Towarowej! :cry: Bo nie ma tu mowy o zmianie statusu tych ulic. To absolutny bezsens i dowód na brak myślenia perspektywicznego. Out! :-?
Cytuj
+16HAQ2019-06-14 10:34#2
Budowanie ronda teraz jest bez sensu i to jeszcze w takim kształcie. Ktoś się zastanawiał jak będą po nim przejeżdżały długie zestawy albo autobusy ?
Układ komunikacyjny w tym miejscu powinien być dostosowany do majacego powstać tunelu i parkingu, a nie biedronki. Jak widać sklep istnieje i bez ronda. Temat trzeba rozwiązać kompleksowo, a nie na hurra bo biedronke budują.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Węzeł Skarżysko-Kamienna Północ został otwart…

Opublikowano: 25.05.2020 20:39

Komentarzy: 0

Wypadek na terenie zakładu produkującego masy…

Opublikowano: 25.05.2020 17:24

Komentarzy: 1

Ukradł samochód i wędki. Obficie „nałowił” za…

Opublikowano: 25.05.2020 12:18

Komentarzy: 0

Prezent dla bliskiej osoby - jak wybrać ten w…

Opublikowano: 25.05.2020 11:48

Komentarzy: 0

Zasłabł za kierownicą. Miał ponad 2 promile!

Opublikowano: 25.05.2020 10:18

Komentarzy: 0

Piąty uciekinier ze skarżyskiego aresztu zatr…

Opublikowano: 25.05.2020 10:01

Komentarzy: 0

Poszukiwany świadek zdarzenia drogowego na ul…

Opublikowano: 25.05.2020 09:06

Komentarzy: 0

Zapisy na letni obóz sportowo-wypoczynkowy w …

Opublikowano: 23.05.2020 19:26

Komentarzy: 0

W poniedziałek otwarcie węzła Skarżysko-Kamie…

Opublikowano: 22.05.2020 17:09

Komentarzy: 1

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 22.05.2020 16:39

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +