31.05.2020 Ostatnia aktualizacja 16:04, 31.05.2020

Historia Staropolskiego Okręgu Przemysłowego i Huty Rejów - ciekawa konferencja naukowa zorganizowana przez Muzeum im.Orła Białego

Autor:
Z.B, info pras.Foto: Zbyszek Biber
Opublikowano: 16 Maj 2019
Oceń:
3 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku-Kamiennej było organizatorem konferencji naukowej: „Inwestycje banku centralnego w zakłady Staropolskiego Okręgu Przemysłowego w 190. rocznicę powołania Banku Polskiego oraz 180. rocznicę uruchomienia Huty Rejów” , która odbyła się w dniu 16 maja 2019 roku w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Konferencja jest częścią projektu „ 180-lecie budowy Huty Rejów przez Bank Polski w 190. rocznicę jego powstania” realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.  Patronat Honorowy na imprezą objął  Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig. Patronat Naukowy: Prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie prof. dr hab. inż. Mirosław Karbowniczek


W sali Patio odbyły wystąpienia nt. lokalnych tradycji hutnictwa żelaza wygłosili znamienite osobowości polskiej nauki. To była niepowtarzalna okazja zapoznania się z wynikami badań prowadzonych w uznanych ośrodkach akademickich i placówkach naukowych. Tradycje hutnictwa żelaza na ziemi skarżyskiej i świętokrzyskiej sięgają czasów starożytnych.

Wszystkich zebranych gości i prelegentów przywitał Grzegorz Bień, dyrektor Muzeum im.Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. W imieniu prezydenta miasta głos zabrał Krzysztof Myszka, który podkreślał, że Skarżysko staje się bardzo ważnym miejscem na mapie naukowym i kulturalnym województwa świętokrzyskiego. Zastępca prezydenta dziękował wszystkim, którzy włączyli się w realizację projektu. Głos zabrał również Krzysztof Szczerba,  zastępca dyrektora Oddziału Okręgowego NBP w Kielcach. 

W średniowieczu na terenach dzisiejszego Skarżyska działają dwie kuźnice. Wielką szansą na rozwój jest okres inwestycji Banku Polskiego, kiedy to powstaje nowy zakład wielkopiecowy w Rejowie. Jest rok 1838. I właśnie na tych wydarzeniach sprzed 180 laty, nadziejach i szansach na rozwój skupiała się tematyka poruszana na konferencji. Okrągła rocznica uruchomienia Huty Rejów oraz powołania Banku Polskiego stały się dla organizatorów inspiracją dla przypomnienia i utrwalenia tego dziedzictwa przemysłowego, które stanowi niezwykle istotny element naszej tożsamości z rodzinnym miastem i „małą ojczyzną”.

Konferencja odbyła się w ramach projektu edukacyjnego, realizowanego dzięki wsparciu Narodowego Banku Polskiego w ramach programu edukacji ekonomicznej. Obejmował on kilka obszarów tj. powstanie ścieżki edukacyjnej, przeprowadzenie warsztatów dla młodzieży szkolnej, konkursu projektowego, a także organizację konferencji naukowej wraz z przygotowaniem wydawnictwa pokonferencyjnego. Jednym z zasadniczych celów działań projektowych jest popularyzacja wiedzy, zwłaszcza wśród młodzieży na temat lokalnych tradycji hutniczych i górniczych. To także edukacja o roli i działaniach polskiego banku centralnego poprzez inwestycje w przemysł w pierwszym okresie jego działalności.

Konferencja stanowi ukoronowanie działań projektowych. Przed mieszkańcami regionu, historykami i pasjonatami przeszłości stoi unikatowa okazja do zapoznania się z wynikami prac badawczych dotyczących tradycji przemysłowych naszego regionu. Prelegentami były osoby, których dorobek naukowy jest imponujący, a dotychczasowa działalność dawała gwarancję, że każdy z referowanych tematów był na najwyższym poziomie merytorycznym. Konferencja dała unikatową możliwość dla wszystkich zainteresowanych zapoznania się z najnowszym stanem badań historycznych. Jednocześnie była okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu historii lokalnej, a zwłaszcza zagadnienia rozwoju przemysłu hutniczego tych ziem.

W ramach realizowanego projektu ukaże się późnym latem publikacja pokonferencyjna, zawierająca wystąpienia z dnia 16 maja, każdy z uczestników konferencji miał możliwość nabycie bezpłatnie jednego egzemplarza, po wcześniejszych zapisach na listę chętnych. 

Podczas konferencji poruszono następujące tematy:

  • dr hab. Szymon Orzechowski prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach - "Starożytny przemysł żelazny w górnym dorzeczu Kamiennej" 
  • prof. dr hab, Jerzy Szczepański (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) - "Inwestycje Banku Polskiego w przemyśle państwowym w latach 1828 - 1842". 
  • prof. dr hab. inż. Mirosław Karbowniczek, dr inż. Ireneusz Suliga (Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie) – "Technologia wielkopiecowa w zakładzie hutniczym z połowy XIX wieku" 
  • dr Jan Główka ( Muzeum Historii Kielc - " Z dziejów i tradycji uprzemysłowienia w Zagłębiu Staropolskim w XIX stuleciu" 
  • prof. dr hab. Zbigniew Wójcik (Instytutu Historii Nauki PAN w Warszawie) - "Specjaliści zatrudnieni przy budowie i obsłudze zakładów Banku Polskiego w Dolinie Kamiennej" 
  • dr Andrzej Rembalski (Wszechnica Świętokrzyska) - "Zabytki przemysłowe w Dolinie Kamiennej z czasów Banków Polskiego. Znikające dziedzictwo". 
  • mgr inż. Katarzyna Styk (Akademia Górniczo- Hutnicza w Krakowie) - " Stare fabryki - nowe wyzwanie. Turystyczne wykorzystanie przemysłowego dziedzictwa kultury regionu świętokrzyskiego" 


Komentarze

0bembenek2019-05-20 08:02#4
Cytuję JennaJameson:
Czym się w tym przedsięwzięciu zajmował z-ca dyrektora MOB?


tym czym "nieuki" z pisu nie potrafią
Cytuj
-2JennaJameson2019-05-18 23:40#3
Czym się w tym przedsięwzięciu zajmował z-ca dyrektora MOB?
Cytuj
+6Wandzia2019-05-17 09:50#2
Teraz to wymarzone miejsce na domek :-)
Cytuj
+3Grzegorz W.2019-05-17 09:46#1
Kiedyś okazuje się że to był region bardzo rozwinięty.Teraz Rejów to inna bajka.Śliczne miejsce na domek.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

W Muzeum im. Orła Białego świętowano Dzień Ma…

Opublikowano: 31.05.2020 16:53

Komentarzy: 0

Miasto wyemituje obligacje na kwotę 16 mln PL…

Opublikowano: 31.05.2020 08:54

Komentarzy: 5

Dzień Dziecka, Matki i Samorządowca. Liczne a…

Opublikowano: 30.05.2020 17:06

Komentarzy: 1

Sprawozdania, uchwały i koronawirus na XX ses…

Opublikowano: 29.05.2020 15:35

Komentarzy: 0

Dwa dni po zwolnieniu znów ukradł samochód

Opublikowano: 29.05.2020 13:34

Komentarzy: 0

Samorządowcy z powiatu przed obliczem Matki B…

Opublikowano: 28.05.2020 20:04

Komentarzy: 14

Powiat pozyskał ponad 2 mln 850 tys. złotych …

Opublikowano: 28.05.2020 15:22

Komentarzy: 2

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 28.05.2020 14:30

Komentarzy: 0

Firma Nexera wsparła finansowo Dom Pomocy Spo…

Opublikowano: 28.05.2020 13:48

Komentarzy: 0

W Gilowie podczas remontu drogi została uszk…

Opublikowano: 28.05.2020 12:15

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +